foto

Woo-ping Yuen

  • nar. 1.1.1945 (72 let)
    Kanton, Kuang-tung, Čína
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Tohoto chlapíka dnes zná hodně lidí a kdo ne, tak se s jeho tvorbou určitě setkal. Největší ikona akčních kung-fu filmů. Pokud jste viděli alespoň dva takové filmy, vězte, že tenhle chlapík k nim určitě dělal choreografii nebo je rovnou režíroval. Pojďme se dozvědět víc o téhle legendě, bez které by akční žánr nebyl ani z poloviny takový, jaký je dnes.

Narodil se v roce 1945 v Guangzhou v blízkosti Jihočínského moře. Byl nejstarší z dvanácti dětí. K filmu měl odjakživa velice blízko, jelikož jeho otec byl televizní hvězda ve velice populárním seriálu o Wong Fei-Hungovi (čínský národní hrdina). Mladý Yuen Woo-Ping po otcově příkladu studoval v Pekingské opeře (stejná instituce, kterou si prošel např. Jackie Chan) a k filmu se poprvé dostal jako kaskadér. Zaměstnávali ho Shaw Brothers.

Záhy začal dělat to, čím je nejslavnější a to jest choreografie. Úplně první film, kterému choreografii udělá, je MAD KILLER. Jenže to mu nestačilo a tak se vrhl na režii a opět zvolil dobře. Do svých filmů si jako hlavního představitele vybral úplně neznámého, zato velice šikovného herce jménem Jackie Chan a nastartoval jeho legendární kariéru ve filmech ŠKOLA HADA a v dnes již vskutku legendárním DRUNKEN MASTER.

Jeho kariéra mezitím neustále stoupala a tak si řekl, že stvoří další kung-fu superhvězdu, tentokrát třeba z talentovaného Donnieho Yena. Jejich první pecka bylo DRUNKEN TAI CHI a nebo bombastický film IRON MONKEY, ve kterém na 100% využil své trademarkové dráty. Přitom stihl ještě udělat choreografie k dalším milníkům kung-fu akce ONCE UPON A TIME IN CHINA či FIST OF LEGEND (ten se ovšem obešel bez drátů).

Poslední co chybělo byla kariéra v zahraničí, ale o to se postarali bratři Wachovští, kteří za Yuen Woo-Pingem přijeli do Hong Kongu a doslova ho ukecali ke spolupráci na MATRIXU. Yuen totiž ze začátku s nimi nechtěl nic mít, ale když mu slíbili naprostou tvůrčí svobodu, přijal. Dále stojí za zmínku choreografie k TYGR A DRAK. U MATRIXU a TYGRA A DRAKA se Yuenův způsob práce projevil jako skutečně geniální, protože Keanu Reeves není žádný kung-fu killer a Chow Yun-Fat do té doby pouze střílel, takže udělat z nich neporazitelné bojovníky dá práci... Povedlo se.

Mezi jeho nejnovější přírůstky do akčního nebe patří choreografie ke KUNG FU MELE a UTRŽENÉMU ZE ŘEŤĚZU. Dnes už je Yuen Woo-Ping opravdu největší autoritou v oboru a dejte jed na to, že když se podílí na choreografii, tak v tom filmu prostě bude na co koukat.

Erich "Superpero" Züda

Scenáristická filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(58)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace