Reklama

Reklama

František Čáp

František Čáp

nar. 07.12.1913
Čachovice, Rakousko-Uhersko

zem. 13.01.1972 (58 let)
Piran, Slovinsko, Jugoslávie

Biografie (1)

Scenárista a režisér František Čáp se narodil 7. prosince 1913 v Čachovicích. Vyrůstal však na venkově a v jižních Čechách. Svá studentská léta prožil v Táboře na střední škole a v Písku na Vyšší lesnické škole. Učaroval ho ale film a hned po škole v devatenácti letech odešel do Prahy a nastoupil do Lucernafilmu, kde měl možnost na vlastní kůži projít nejrozmanitější druhy filmařské práce. V té době, na začátku třicátých let, se také poprvé a naposledy objevil ve… (více)

Zajímavosti (8)

Naše auto (1962)

  • Postavu mladého Pina ztvárnil Janez Čuk, který u Čápa debutoval v jeho prvním slovinském snímku Vesna (1953) a titulem Naše auto se s filmovou kariérou rozloučil. Určitý konec Naše auto znamenalo i pro samotného režiséra. Dalo by se očekávat, že komedie bude ve Slovinsku podobně populární jako Vesna nebo její pokračování Ne čakaj na maj (1957). Diváci si ale zřejmě vzali výsměch vůči maloměšťáctví příliš osobně. Novinka se navíc dotkla citlivého tématu – výběru a nákupu auta. František Čáp každopádně už další příležitost ve slovinské produkci nedostal. (Zdroj: Letní filmová škola)

Dveře zůstanou otevřené (1959)

  • Homoerotický nádech snímku i implicitně přítomný motiv incestu neušel výčitkám dobové domácí kritiky. Socialistické kinematografie, liberálnější Jugoslávii nevyjímaje, nemohly příliš otevřeně pracovat s gay či lesbickou tematikou. Homosexuální prvky v dílech východního bloku se tak odhalují především prostřednictvím queer čtení, které se pohybuje na hranici interpretace. František Čáp je jako homosexuální filmař takovým výkladům často podrobován. Jeho ženská melodramata bývají považována za klasická díla gay režiséra, který zpracovává příběh nenaplněné lásky. Bosenský snímek Dveře zůstanou otevřené obsahuje tento motiv také. (Zdroj: Letní filmová škola)

Chvíle rozhodnutí (1955)

  • Nerespektováním očekávané adorace partyzánského hnutí se Čáp dopustil bezprecedentního prohřešku. Chvíle rozhodnutí se proto staly prvním slovinským filmem, do kterého zasáhla cenzura. Přístup českého filmaře přitom nebyl nijak extrémní, představitelé tzv. černé vlny, kteří začali tvořit o deset let později, pojali válečnou tematiku mnohem radikálněji. Navzdory vynuceným úpravám zůstal v Čápově dramatu čitelný důraz na důležitost smíření a nesprávnost předpojatosti. (Zdroj: Letní filmová škola)

Galerie (2)

Reklama

Režisér

Scenárista

Herec

Filmy
1932

Před maturitou

Dokumentární
2015

František Čáp: chvíle rozhodnutí (TV film) - a.z.

1941

II. Filmové žně

Reklama

Reklama