foto

Jackie Earle Haley

  • nar. 14.7.1961 (54 let)
    Northridge, California, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Dlouho to vypadalo, že skončí jako většina dětských hvězd – zapomenutý, v propadlišti filmových dějin, jméno, které si vybaví sotva pár pamětníků. Osud byl ale nakonec milostivý a dopřál mu druhou šanci. I když si na ni musel počkat bezmála dvacet let.

Jackie Earle Haley je dítětem šedesátých let. Jeho rodiče patřili ke kalifornské umělecké komunitě a přáli si, aby syn kráčel v jejich šlépějích. Malý Jackie se nijak nevzpíral a už v deseti letech byl profesionálním hercem, který měl na kontě kromě televizních reklam i účast v několika tehdy populárních seriálech. První filmovou příležitost dostal ve třinácti – malou roličku v adaptaci slavného románu Nathanaela Westa DEN KOBYLEK. Hvězdou se stal už o rok později – role Kellyho Leaka, mladíka vzpouzejícího se autoritám, v rodinné komedii ŠPATNÉ ZPRÁVY PRO MEDVĚDY ho katapultovala mezi mladou hereckou elitu. Není tedy divu, že si ji ještě dvakrát zopakoval. Zatímco ale první film okouzlil kritickou i diváckou obec, sequely THE BAD NEWS BEARS IN BREAKING TRAINING a THE BAD NEWS BEARS GO TO JAPAN byly velkými propadáky. Poslední významnou rolí, kterou Haley ve svých teen letech dostal, byl Moocher ve sportovním dramatu Petera Yatese A CO DÁL… Poté se ještě objevil po boku Toma Cruise v komedii PANICTVÍ PO AMERICKU, aby na krátký čas zakotvil na Broadwayi ve hře SLAB BOYS. Brzy ale z vlastní vůle odešel. Najednou o něho nebyl zájem.

V devadesátých letech si sem tam zahrál v nějakém tom nízkorozpočtovém filmu: "Přechod z dětského herce na dospělého je skoro nepatrný. Nabídky, které jsem dostával jako mladý, nebyly vždycky skvělé, ale stejně jsem ty role bral, abych mohl zaplatit nájem. Čím víc jsem se ale objevoval ve špatných rolích a ve špatných filmech, tím míň mě někdo chtěl obsadit do dobré role v dobrém filmu." Nikdy se nechtěl věnovat ničemu jinému než herectví, a tak, aby se vůbec uživil, přivydělával si různě – řídil limuzínu, doručoval pizzu, pracoval jako ostraha. Nakonec si musel přiznat, že jsou dny jeho herecké kariéry sečteny a že je třeba vrhnout se na něco jiného. Přestěhoval se tedy do Texasu, kde založil vlastní společnost JEH Productions zaměřující se především na reklamu.

Smířen s vlastní minulostí, Haley vedl vcelku pokojný život režiséra komerčních spotů. Jediný telefonát ale stačil k tomu, aby se staré vzpomínky vrátily. Steve Zaillian si dal tu práci, aby někdejšího dětského herce vystopoval a učinil mu nabídku – zahrát si malou roličku brutálního bodyguarda v jeho chystaném dramatu VŠICHNI KRÁLOVI MUŽI. Film sice sklidil rozporuplné reakce, Jackie ale o sobě dal znovu vědět a vrátil se do širšího povědomí veřejnosti. Krátce nato zazářil ve filmu Todda Fieldse JAKO MALÉ DĚTI. Role pedofila Ronnieho, který se po propuštění z vězení vrací do malého města, mu vynesla řadu ocenění i nominaci na Oscara. V roce 2008 si střihnul cameo v POLOPROFESIONÁLOVI s Willem Ferrellem, roli otce si pak poprvé vyzkoušel v dramatu WINGED CREATURES.

A pak přišla role Rorschacha, obávaného maskovaného vigilanta, který ve filmové adaptaci komiksu Alana Moorea STRÁŽCI – WATCHMEN potírá zločin v ulicích New Yorku. Díky ní se Haley opět vyhřívá na filmovém výsluní. V současnosti má rozpracováno několik projektů, tím nejzajímavějším je SHUTTER ISLAND Martina Scorseseho, v němž ztvární psychicky narušeného pacienta.

Nyní už je jasné, že jméno Jackie Earle Haley zapomenuto nebude. A to je jedině dobře, neboť je to sice člověk malého vzrůstu, ale velkého talentu.

Klára "Molly" M.

Herecká filmografie

2016 Pád Londýna
Preacher (TV seriál)
Epizoda 10 (S01E10)
Epizoda 9 (S01E09)
Epizoda 8 (S01E08)
Epizoda 7 (S01E07)
Epizoda 6 (S01E06)
další epizody
The Birth of a Nation
2015 Bolden!
Criminal Activities
2014 Robocop
2013 Nemocnice Parkland
2012 Lincoln
Temné stíny
2010 Lidský terč (TV seriál)
Louis
Noční můra v Elm Street
Prokletý ostrov
2009 Strážci - Watchmen
2008 Okřídlené bytosti
Poloprofesionál
2006 Jako malé děti
Všichni královi muži
1993 Prophet of Evil: The Ervil LeBaron Story (TV film)
1992 Maniac Cop III - Odznak mlčení
Nemesis
Odpadlík (TV seriál)
1991 Dollman
1990 Get a Life (TV seriál)
Gravedale High (TV seriál)
Oh, No! Not THEM! (TV film)
1985 MacGyver (TV seriál)
Zoo Gang, The
1984 To je vražda, napsala (TV seriál)
1983 Miss Lonelyhearts (TV film)
Panictví po americku
Whiz Kids (TV seriál)
1981 Every Stray Dog and Kid (TV film)
Zapomenuté město na Planetě opic (TV film)
1980 Breaking Away (TV seriál)
1979 A co dál...
1978 Bad News Bears Go to Japan, The
1977 Alej zatracení
Bad News Bears in Breaking Training, The
The Love Boat (TV seriál)
1976 Špatné zprávy pro Medvědy
1975 Den kobylek
1974 Planet of the Apes (TV seriál)
Shazam! (TV seriál)
1972 Un homme est mort
Wait Till Your Father Gets Home (TV seriál)
1971 The Waltons (TV seriál)
1970 The Partridge Family (TV seriál)
1969 Marcus Welby, M.D. (TV seriál)
1960 Insight (TV seriál)

TV pořady

2007 Up Close with Carrie Keagan (TV pořad)
79. Annual Academy Awards (TV pořad)

Režijní filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(28)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace