foto

Ivan Passer

  • nar. 10.7.1933 (83 let)
    Praha, Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Ivan Passer (1933, Praha), scenárista a režisér. Ač v 60. letech stihl doma natočit jen jeden středometrážní a jeden celovečerní film, než v roce 1968 emigroval do USA, patřil k nejvýznamnějším osobnostem nové vlny. Společně s Jaroslavem Papouškem a Milošem Formanem napsal scénáře ke všem Formanovým českým filmům a s tímto režisérem ho spojoval způsob vidění skutečnosti i využití obdobných stylových postupů. Patřilo mezi ně zejména potlačení dějové složky ve prospěch detailního pozorovatelství, soustředění na postavy a důraz na autentický obraz každodenního prožívání.

V USA natočil necelou dvacítku tematicky různorodých filmů, zčásti televizních, které i přes příklon k tradičnější fabulaci nesly vesměs stopy jeho režijního rukopisu. Z nich zvláště vynikly tituly Born to Win (1971), Cutter's Way (1981), Haunted Summer (1988) a Stalin (1992).

MFF Karlovy Vary

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(38)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace