foto

Juan Antonio Bayona

  • nar. 1975
    Barcelona, Cataluña, Španělsko
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Juan Antonio Bayona se narodil roku 1975 v Barceloně, ve Španělsku. Studoval na Katalánské škole filmové a audiovizuální kultury. Tento mladý španělský režisér se po většinu své dosavadní kariéry věnoval režírování hudebních klipů pro kapely jako OBK, Camela, nebo Ella baila sola. Režíroval také několik krátkometrážních filmů. Za zmínku stojí hned jeho první „kraťas“ MIS VACACIONES (1999). Tento snímek se stal vítězem mezi krátkometrážními filmy na dvou španělských filmových festivalech.

V roce 2007 se představil Bayona světu svůj celovečerní filmový debut EL ORFANATO, vizuálně velice působivý mysteriózní horor s několika opravdu poctivými lekačkami. I když se za poslední léta objevilo ve španělské tvorbě několik dalších podobně založených filmů, tento rozhodně stojí za zhlédnutí. Tento film si vedl velice dobře i u filmových kritiků a na festivalech, nejen ve Španělsku, nasbíral mnoho nominací, z nichž tři desítky proměnil ve vítězství. Doufejme, že se Juan Antonio bude i v budoucnu věnovat filmu a za pár let najdeme jeho podpis i pod nějakým dalším snímkem.

Pavel "TheRaven" Pecháček

Režijní filmografie

Herecká filmografie

2009 Spanish Movie
2004 Sonorama

Dokumentární

2008 Cinemacat.cat

TV pořady

2008 Evropské filmové ceny 2008 (TV pořad)
1984 Cinema 3 (TV pořad)

Producentská filmografie

2017 Marrowbone

Fanoušci tvůrce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace