foto

Andrew Niccol

  • nar. 10.6.1964 (52 let)
    Paraparaumu, Nový Zéland
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Režisér a scénárista Andrew Niccol se narodil 1. ledna 1964 v Paraparaumu na Novém Zélandu. Svou kariéru započal v Londýně, kde se zabýval především natáčením krátkých reklamních spotů. To jej však umělecky neuspokojovalo tak se rozhodl přestěhovat do Los Angeles. Zde se brzy po příjezdu seznámil s producentem Scottem Rubinem. V roce 1998 na sebe poprvé více upozornil když napsal scénář k filmu THE TRUMAN SHOW, který chtěl rovněž sám režírovat. Avšak filmové studio mělo obavy z obsazení neznámého režiséra a snímek svěřilo do rukou zkušeného Petera Weira. Niccol si za scénář vysloužil nominace na Oscara a Zlatý Glóbus.

To, že studio přenechalo režírování filmu THE TRUMAN SHOW Weirovi Niccola neznechutilo a zanedlouho dostal konečně souhlas k natočení svého prvního filmu sci-fi GATTACA, ke kterému si také napsal scénář. Snímek měl velký úspěch jak u fanoušků tak u kritiky a jméno Andrew Niccol se začalo v Hollywoodu skloňovat stále častěji. Přesto trvalo dalších pět let než vznikl další Niccolův film S1M0NE. Navíc, dalo by se říct, že tímto snímkem Niccol díru do světa neudělal a tak další boom nastal až v roce 2005 kdy světlo světa spatřil zatím nejúspěšnější Niccolův film LORD OF WAR.

V současné době chystá Niccol natáčení filmu o Salvadoru Dalim na základě povídky Stana Lauryssense. Premiéra je stanovena na rok 2009. V soukromém životě je Andrew Niccol od roku 2002 podruhé ženatý, jeho manželka Rachel Roberts mu na svět přivedla v roce 2003 syna Jacka Niccola.

Bogdan "Tygrys" Bogdanović

Scenáristická filmografie

Režijní filmografie

Producentská filmografie

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(413)
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace