foto

Harold Sakata

  • nar. 1.7.1920
    Holualoa, Hawaii, USA
  • zem. 29.7.1982 (62 let)
    Honolulu, Hawaii, USA
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Toshiyuki "Harold" Sakata byl japonsko-americký profesionální wrestler a herec. Do paměti filmových fanoušků je nesmazatelně zapsán jako zabiják Oddjob z klasické bondovky GOLDFINGER.

Především díky svým fyzickým proporcím (178 cm, 100 kg) byl podle bondovských producentů Harryho Saltzmana a Alberta Broccoliho pro tuto roli jako stvořený. Navíc postava korejského bodyguarda, který disponoval obrovskou silou a své oběti nejčastěji likvidoval hozeným kloboukem, byla němá a neprojevovala výrazné emoce, což umožňovalo obsadit člověka bez hereckých zkušeností. Během natáčení scény, kdy Bond zabije Oddjoba elektrickým proudem, se Sakata ošklivě popálil, avšak statečně pokračoval, dokud režisér Guy Hamilton neřekl Stop.

Film Goldfinger se stal hitem a pro bondovskou sérii šlo o průlomový díl. Sakatovi otevřel dveře k dalším příležitostem ve filmu i v televizi, ten však svou velkou roli již nikdy nepřekonal. Zemřel na rakovinu ve věku 62 let.

pawleta

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace