foto

Danuše Klichová

  • nar. 22.8.1949 (67 let)
    Brno, Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Danuše Klichová se narodila 22.8. 1949 v Brně. S divadlem se seznámila již v 15 letech a věnovala se mu i nadále. V Brně vystudovala Státní konzervatoř a úspěšně zvládla i studium na JAMU. Své první angažmá dostává na konci 60. let v Uherském Hradišti, přesněji ve Slováckém divadle, kde působila do roku 1975. Další zkušenosti nabírala např. v brněnském divadle Husa na provázku, kde strávila dvě sezóny, nebo také v ostravské Činohře Divadla Petra Bezruče.

Její filmová kariéra začal v roce 1968, kdy se objevila v ne příliš úspěšném dramatu o útěku válečného zločince. Jednalo se o film Václava Sklenáře MUŽ NA ÚTĚKU. Její další filmová role už byla pod vedením jednoho z mistrů československé kinematografie, pana Kachyni. Je to film z roku 1969 SMĚŠNÝ PÁN s vynikajícím Vladimírem Šméralem. V tom samém roce se také objevuje v neznámém hudebním TV filmu BLUDIŠTĚ MOCI. Ve filmu Otakara Fuky s názvem SVĚDECTVÍ MRTVÝCH OČÍCH z roku 1971, se opět střetává, a to v jedné z hlavních rolí, nejen s Vladimírem Šméralem, ale i s dalšími skvělými herci jako Jiří Adamíra, Josef Bek, či Valerie Kaplanová.

Po delší pauze jí režisér Fuka obsazuje opět do filmu detektivního žánru ZLATÉ RYBKY  z roku 1977. Ve stejném roce se také objevuje v třídílném seriálu Igora Ciela o světoznámém zakladateli mikrobiologie LOUIS PASTEUR. Se seriálovou tvorbou se setkala i o rok později, a to v seriálu Stanislava Strnada STŘÍBRNÁ PILA, na základě kterého poté dostala menší roli ve filmu BRÁCHA ZA VŠECHNY PENÍZE od stejného režiséra. Poslední dva filmy předlistopadové éry byly z prostředí studentek. První se jmenoval HON NA KOČKU režiséra Milana Muchny z roku 1979 a druhý ČEKÁNÍ NA PATRIKA z roku 1988 režiséra Petra Tučka.

První roky 90. let se nesou ve znamení divadla a seriálů a to kupodivu opět detektivních. Jednalo se o seriály DETEKTIV MARTIN TOMSA z roku 1994 ČETNICKÉ HUMORESKY z roku 1997 a HŘÍŠNÍ LIDÉ MĚSTA PRAŽSKÉHO z roku 1998.Ve filmu se objevuje v roce 1999, konkrétně ve snímku Jaromila Jireše DVOJROLE. V roce 2000 dostává roli Hedviky ve filmu Milana Cieslara PRAMEN ŽIVOTA. Mezi její zatím poslední filmové počiny patří seriál Jana Schmidta STŘÍBRNÁ PARUKA  z roku 2001 a hudební komedie Petra Zelenky ROK ĎÁBLA z roku 2002. V současné době žije celkem v ústraní. Má dceru Martu Ondráčkovou, kterou lze vidět v pořadu SNÍDANĚ Z NOVOU a je také příležitostní herečka.

Tom "mchnk" .

Herecká filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace