foto

Rick Moranis

  • nar. 18.4.1953 (63 let)
    Toronto, Ontario, Kanada
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Populární, dnes už jednapadesátiletý americký komik Rick Moranis již od svých sedmnácti let pracoval ve svém rodném Torontu jako diskžokej, později se uplatnil i jako rozhlasový komik. Na počátku 80. let se připojil k Second City a spojil své síly s Davem Thomasem, z nichž se stali populární lehkomyslní bratři – Bob a Doug McKenzieovi. V roce 1983 byl i natočen film o těchto batrech s názvem The Adventures of Bob & Doug McKenzie: Strange Brew, ale moc úspěšný nebyl.

Pak ale přišel rok 1984 a s ním i film, který udělal z Ricka velkou filmovou hvězdu – duchařská komedie Krotitelé duchů, kde si zahrál např. s Billem Murraym nebo Danem Aykroydem. Film se stal obrovským hitem a zajistil mu role v řadě dalších komediích (Ohnivé ulice, The Wild Life). Většího úspěchu se ale jako sólová herecká hvězda dočkal až koncem roku 1985, kdy v kinech uspěl jeho snímek Brewsterovy milióny a i následující počiny – Malý krámek hrůz a Spaceballs vydělaly slušné peníze a dnes jsou to navíc komedie kvalitní a klasické. Tím už Rick naplno ukázal, že je skvělým komikem, na kterého se chodí lidé rádi dívat do kina, o čemž svědčí i jeho další film – rodinné Miláčku, zmenšil jsem naše děti, což v USA dokonce vydělalo 130 milionů. V roce 1989 se objevil také v pokračování Krotitelů duchů, které už ale nebylo tak dobré jako jednička a se Stevenem Martinem se objevil v Rodičovství, z čehož se také vyklubal hit.

Nové desetiletí ale Rick nezačal nejšťastněji, se třemi již zmíněnými hity s tržbami přesahujícími 100milionovou hranici z roku 1989 se v roce 1990 objevil v další komedii – Moje modré nebe, která ale nijak závratný úspěch nezaznamenala. V tom roce mu navíc zemřela manželka, s níž vychoval dvě děti. Pak se objevil v následujících letech ještě ve dvou hitech (Miláčku, zvětšil jsem naše dítě a Flinstoneovi), ale ostatní jeho filmy si vedly obdobně jako Moje modré nebe, mnohdy i hůře (Rozhádaní dědicové, Velký tyran).

Od poloviny 90. let se Rick ve filmech už příliš neobjevuje a když už ano, tak jen v těch, co putují rovnou na video a nebo se jedná jen o snímky televizní. Jeho posledním projektem jsou animovaní Medvědí bratři z roku 2003, kde namluvil jednu z hlavních postav.

Jirka "Indiana" Vosátka

Scenáristická filmografie

2009 Bob & Doug (TV seriál)
1984 Krotitelé duchů
1983 The Adventures of Bob & Doug McKenzie: Strange Brew

TV pořady

1988 Best of SCTV, The (TV pořad)
1981 SCTV Network 90 (TV pořad)
1976 Second City TV (TV pořad)

Režijní filmografie

Fanoušci tvůrce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace