foto

Luciano Pavarotti

  • nar. 12.10.1935
    Modena, Itálie
  • zem. 6.9.2007 (71 let)
    Modena, Itálie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Jeden z nejpopulárnějších tenorů Luciano Pavarotti se narodil 12. října 1935 v Modeně. Byl synem amatérského zpěváka a pekaře.

Luciano měl talent po otci, který však kvůli nervozitě nemohl být profesionálem. Otec malého Luciana vedl ke zpěvu, než mu bylo deset, tak malý Luciano vyhrál s místním sborem mezinárodní soutěž. Nejvíce ho však zajímal fotbal. Po škole Pavarotti řešil problém, zda být profesionálním fotbalistou či zpěvákem. Nakonec zvítězil zpěv, takže v devatenácti letech nastoupil Pavarotti k uznávanému profesorovi Ariggu Polu. Během studií si vydělával jako učitel na základní škole či pojišťovací agent.

Obrat přišel v roce 1961, když ztvárnil Rudolfa v Pucciniho opeře La Bohéme. Po tomto úspěchu dostal angažmá např. v Londýně či USA. V roce 1972 se mu podařil skvělý úspěch, v New Yorku při představení zazpíval bez námahy devětkrát dvoučárkované C a tím dostal publikum. Vytleskalo ho sedmnáctkrát zpět před oponu.

V tuto dobu jeho popularita stoupala stále vzhůru. Začal vystupovat v televizi při operních představeních. Nejvíce ho proslavilo členství ve hvězdném týmu Tří tenorů. V roce 1990 zazpíval na fotbalovém MS s José Carrerasem a Plácidem Domingem.

Pavarottimu nebyl cizí ani rock či pop, takže jsme ho mohli vidět po boku Stinga či U2 nebo Bryana Adamse. Pavarotti se podílel i na charitativních akcích a pomáhal Červenému kříži se získáním peněz pro postižené. Ke konci života s vyučoval zpěv v rodném kraji.

V roce 2006 u něho objevili lékaři rakovinu. Ani po operaci se jeho stav o mnoho nezlepšil. 9. srpna 2007 byl převezen do nemocnice, kde zemřel 6. září.

Jiří "BloodMax" Neubauer

Herecká filmografie

Fanoušci tvůrce

tvůrce nemá žádné fanoušky
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace