foto

Jamie Dornan

  • nar. 1.5.1982 (34 let)
    Belfast, Severní Irsko, Velká Británie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Irský herec, model a hudebník, celým jménem James Dornan, který se narodil 1. května v Belfastu, Severní Irsko.

Jamie neměl jednoduché dětství. Jeho matka zemřela, když byl v pubertě, takže ho vychovával jeho otec sám. Vystudoval střední školu Methodist College Belfast. Na střední škole se seznamuje s Davidem Alexanderem, se kterým později zakládá hudební skupinu Sons of Jim (v roce 2008 se rozpadla). Studium na univerzitě přerušil kvůli modelingu - na univerzitu se již nevrátil.

V modelingu se stal velmi úspěšným, stal se modelem pro světové značky jako: Aquascutum, Armani, Calvin Klein, atp. Při jednom z focení poznal herečku Keiru Knightley, se kterou poté tři roky žil.

V hereckém světě ho proslavila role z filmu MARIE ANTOINETTE (2006), kde si zahrál pohledného hraběte Axela von Fersena. V roce 2008 získal hlavní roli v hororu BEYOND THE RAVE, kde ztvárnil postavu Eda. Dalším filmem, kde jsme Jamieho Dornana mohli vidět, je film SHADOWS IN THE SUN (2009). V roce 2012 hrál v seriálu ONCE UPON A TIME, kde ztváril postavu šerifa Grahama a v pohádkovém světě postavu Lovce.

V roce 2013 se oženil s herečkou Amelií Warner a mají spolu jedno dítě. V tom samém roce Jamie zazářil v kritiky i diváky oceňovaném kriminálním dramatu THE FALL, kde si zahrál sÉriového vraha. Pro velký úspěch se seriál dočkal už druhé serie. Hereckou partnerkou mu zde byla Gillian Anderson.

V současnosti se nejvíce mluví o filmu FIFTY SHADES OF GREY, který má premiéru 14.2.2015, a ve kterém si zahraje hlavní roli Christiana Greye, zhýralého amerického milionáře se zvláštní zálibou v erotických hrách. Předpokládá se, že tato role ho vystřelí mezi nejžádanější herce současného Hollywoodu.

pufina

Herecká filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace