foto

Štěpán Hulík

  • nar. 26.5.1984 (32 let)
    Uherské Hradiště, Československo
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Štěpán Hulík pochází z Uherského Hradiště. V Praze vystudoval filmovou vědu na FF UK a scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Živí se psaním filmových scénářů, nedávno spolupracoval s režisérkou Agnieszkou Hollandovou na třídílné TV sérii pro HBO Hořící keř o Janu Palachovi. Ve své knižní prvotině Kinematografie zapomnění, která v roce 2012 získala ocenění Litera pro objev roku, se zabývá nástupem normalizace na Barrandově.

Hulík zmapoval dosud nepopsané, ale přitom velice bouřlivé a pro další vývoj fatální období naší kinematografie. Při svém bádání objevil řadu kvalitních námětů a scénářů, jejichž realizaci bylo zabráněno shora. Ale také scenáristické zrůdnosti z pera normalizátorů, naštěstí rovněž nikdy nenatočené, které v parodickém ladění očerňovaly tvůrce československé nové vlny. S největšími „perlami" kniha seznamuje formou vhodně vybraných ukázek, jež případně ilustrují probírané téma. Samostatnou kapitolu tvoří soubor rozsáhlých a velice cenných rozhovorů s pamětníky, jejichž svědectví živě dokresluje situaci československého filmu v daném období.

Hulík v sobě nezapře zdatného vypravěče, což vychází z jeho povolání filmového scenáristy. Umně zachází s historickými fakty a stejně obratně nakládá i s dramatikou, kterou nalézá v pohnutých osudech tvůrců a jednotlivých projektů.

Daniela Havránková

Scenáristická filmografie

2016 Pustina (TV seriál)
2013 Hořící keř

Herecká filmografie

TV pořady

2014 Ceny české filmové kritiky 2013 (TV pořad)
Český lev 2013 (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace