zdepapepa

okres Hradec Králové

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 8 14 21 27
    • 21.4.2017  17:27
    Trial & Error (TV seriál) (2017)

Humorem i zpracováním je to takový odvar z Parks & Recreation, o něco sprostší, o něco šílenější. Přesto to mělo ale daleko kvalitnější první sérii než Parks & Recreation. + East Peck nemá daleko k Pawnee, Carol Anne Keane; - Larry Henderson, některé duševní poruchy Ann.

• 15.4.2017  12:53

Cca 92 minut, které klidně mohlo být zkráceno na 10-15 minut a přidáno k TP:FWWM. Pro fanoušky seriálu a řešení záhady jménem Twin Peaks je to ovšem povinnost sledovat, jelikož se tu nachází dalších pár částí skládačky, byť za cenu toho, že je to o něco méně tajemné než TP:FWWM. Většinou se jedná o ilustrační scény k replikám, které ve filmu a v seriálu zazněly nebo o prohloubení charakteru některých postav. Až na těch výše zmíněných 10-15 minut to tak na ději nepřidá.

• 15.4.2017  12:19
    Twin Peaks (1992)

Nedokážu si moc představit, že by to fungovalo jako samostatný film. Viděl jsem v tom klasický prvek televizních detektivních seriálů, kdy na konci dílu je vždy obrazová rekapitulace, jak byl ten konkrétní zločin spáchán a kým. Stále je to ale Twin Peaks se vším všudy, s tím dobrým i s tím špatným. Na začátku si ze sebe i Lynch hezky dělá srandu, resp. z fanoušků, kteří se snaží vydolovat symbolismus všude - konkrétně mám na mysli tanečnici v červeném Lil. Jestli si někdo zasloužil takovýto prodloužený speciál, rozhodně to byla Laura Palmer.

• 15.4.2017  11:57
    Městečko Twin Peaks (TV seriál) (1990)

Ač mám Lynche rád, tak zde to, zejména v druhé sérii, hraničilo až s VKV/Ulicí/Ordinací. Ne, že by na tom bylo něco špatného, ale to nebyl ten důvod, proč jsem do té doby pečlivě sledoval každý díl kvůli stopám v případu Laury Palmerové a záhadným indiciím, které Dale Cooper dostával. Ba co víc - tlak studia zbytečně pátrání nenatahovat měl za výsledek ten, že po nalezení osoby, která za vše mohla, případ na několik epizod vyšuměl a s ním i pro mě subjektivní kvalita, která se vrátila až s odchodem Jamese Marshalla a se smrtí Josie Packard a celé sawmill storyline (až jsem se divil, jak moc pivotální její smrt byla v návratu ke kvalitě). Stále tu ale zůstává kvalitní casting, dostatek mystična, pocit nebezpečí, odlehčené pasáže a některé dnes možná nudné, tehdy ale průlomové vypravěčské techniky.

• 9.4.2017  15:18
    Terapie II. (TV seriál) (2013)

Dostatečně odlišné od první řady co se týče příběhů a postav, ale dostatečně stejné ve všech ostatních aspektech, takže člověk může nerušeně koukat dál na Marka Poštu a jeho pacienty. Navíc na to, že to je převzatý koncept, s některými "čtvrtečními" diskusemi se to stalo nefalšovaně československým. Jedinou a bohužel docela velkou kaňkou tak zůstává konečný týden, který pořádně ani koncem není. Ale i tak to někdy v životě bývá.

• 24.3.2017  06:02

"Rammsteini" umí udělat show. Ne nadarmo v době natáčení v Paříži hráli už 22 let. A show to skutečně byla. Bohužel jsem z ní pořádně nic neměl. Střihač Rammstein: Paris totiž asi nebyl placen od hodiny, nýbrž od počtu střihů, takže se tu mění záběr ve zbytečně moc písničkách na každou dobu, případně doby dvě. (pro představu - úvodní Sonne má 152 4/4 taktů, což je 304 střihů na cca 300 sekund písně). A je to škoda, některé ty záběry byly fakt pěkné. Jsem zkrátka zastáncem názoru, že hudba Rammstein je natolik energická, že nepotřebuje výpomoc hektickými střihy. Výsměchem bylo pak Ohne Dich, kde sice střihačské tempo zvolnilo, ale pro změnu se vybraly 4 nejnudnější záběry a ty se točily dokola. Audio mix ve standardní kvalitě. Kvalita obrazu občas pokulhávala, bylo znát, že koncert byl točen v roce 2012 a technika od točení k vydání pokročila zase o něco dál. Nejhezčím zážitkem tak bylo klidnější Frühling in Paris, které celou show ukončovalo.

• 5.3.2017  22:04
    Kdo přežije: Nikaragua (TV pořad) (2010)

Moje gateway drug ke znovukoukání na Survivora. Sympatický cast, až na pár výjimek nevystřihnutá znělka, spokojenost s osobou, která vyhrála. Dokonce i nějací ti villains a "underdog" příběhy. Trochu nefér prvotní rozdělení kmenů, product placement hraničící až se sebeparodováním a případ "quitters on the jury".

• 1.3.2017  23:10

Filmy Matthew Vaughna mám rád. Je v lecčem podobný mému dalšímu oblíbenému režisérovi - Edgaru Wrightovi. Smysl pro detail, úcta k žánru ale jeho současně dekonstrukce i rekonstrukce hraničící občas s parodií, vyladěný příběh, kdy první polovina je prakticky výhradně foreshadowing té druhé. To oba režiséři sdílejí a to taky Kingsman obsahuje. Kingsman aneb kterak Harry Potter objevil tajný svět a přešel do Bradavic/organizace Mužů v Černém a stal se špionem za pomoci mentora, neObi-Wana Kenobiho.

• 22.2.2017  23:20
    John Wick 2 (2017)

Jako když si v Doomovi zapnete IDDQD. Nějak takový jsem měl pocit ze saka Johna Wicka a neschopnosti lidí trefit se mu do hlavy. I v závěru mu bylo lehce nadržováno oproti jedné postavě z prvního dílu. Pořád je to ale adrenalinem nadupaná věc, kde kromě střílení (ze kterého by všichni nejspíš brzy přišli o sluch) se najde dost prostoru i na chvaty po vzoru amerického wrestlingu. Na můj vkus přibylo příliš mnoho střihů, ale občas se objevila nějaká ta velmi pěkná jednozáběrová scéna. Splnilo se mi taktéž přání z řádků, které jsem psal o prvním filmu - konkrétně hlubší prozkoumání světa, do kterého je John Wick zasazen. Občas to ale vypadalo příliš komiksově komicky (zejména reakce veřejnosti, již zmíněná nulová úspěšnost nepřátelských střelců). Všechno ostatní jako vždy naprosto kvalitní, pobavil i problém při přebíjení. Už jen úvodní scéna s autem za ten lístek do kina stála. A to auto určitě nemělo cheaty na nesmrtelnost.

• 19.2.2017  22:30

Sice trochu přikrášlený "záporáky" nebo moudry, přesto ale velmi poutavý příběh. Zejména pro člověka, kterému se hrané žánry a celkově tvorba Johnny Cashe líbí. Smekám před Reese Witherspoon a Joaquinem Phoenixem, že se vše doopravdy naučili a nehráli na playback. Těžko se mi objektivně hodnotí hudební scény, mám pro ně tak trochu slabost. Herecké výkony byly na jedničku. Vůbec by mi nevadil druhý díl v podobě let 1968-2003 (i přesto, že zde to už bylo zmíněno textovm medailonkem).

• 19.2.2017  21:57
    Černé zrcadlo (TV seriál) (2011)

Buď velmi poutavý anebo nudně předvídatelný, ale vždy uvěřitelný sborník dystopicko-utopických povídek. Finální impulz pro sledování mi dodal příspěvek, nevím už na jakém fóru, že "britský předseda vlády musí živě v televizi souložit s prasetem, jinak umře jeden z členů královské rodiny, který byl unesen" (konkrétně to byla kopie Lady Di/Kate Middleton). A to je teprve první epizoda. Zároveň tato má náhlá chuť sledovat byla v díle svérázně okomentována. Zkrátka mi bylo nastaveno černé zrcadlo. Jako když se vám náhodou vypne obrazovka a vy v ní vidíte svůj odraz a chvilkově rozjímáte nad životem.

• 29.1.2017  18:40
    Trpaslík (TV seriál) (2016)

My kind of crazy. Nevím kolik toho ze seriálu bylo myšleno vážně, ale má to skvělou rovnováhu absurdních situací, dobře vykreslených postav a neúmyslně komických situací. Velký rozpočet a kvalitní scénář ruku v ruce pomáhají skvěle vykreslit dopady přání, nulová snaha o přístupnost dětem zase dává volný průchod hláškám.

• 29.1.2017  18:40

Najděte a zhlédněte na YouTube video pod heslem rick and morty x gon give it to ya, nejlépe delší verzi. Máte? Gratuluji, právě jste v jádru vyděli God Bless America. Možná jako doplňkové dívání si můžete pustit filmy jako Volný pád nebo Leon. Z tohoto všeho to byl ale takový slabý odvar - na černou komedii to bylo málo humorné a černé (oceňuji baby skeet), na drama se to zase nebralo příliš vážně (zřejmě neexistující vyšetřování policie). Satira společnosti na úrovni cutaway gagu z Family Guye. Udělali by líp kdyby místo koukání na reality show a soustředění se na negativa a křížovou výpravu prodali majetek a stali se groupies Alice Coopera.

• 29.1.2017  18:39
    A Series of Unfortunate Events (TV seriál) (2017)

(po 1. řadě) Čtyři hvězdy za potenciál. Není to tak zábavné jako film - zatím. Je tam dostatek meta vtípků vzhledem k médiu, jedna z mých nejoblíbenějších věcí na ASoUE. Hlavní i vedlejší role obsazené na jedničku. Pan Poe ve mně vyvolával nenávist hodnou Dolores Umbridge. Hezky udělaná znělka i zpracování Lemony Snicketa, ale chápu, že někomu asi bude vadit jeho přítomnost a celkově vědomost, jak vypadá. Graficky to taky vypadá kvalitně, délka 2 epizody na knihu se zdá akorát. Příběhově tomu těžko něco vytýkat, když co jsem slyšel se to hodně drží knihy. Ze začátku jsem měl pocit, že je to ještě šílenější než film, scéna se zapalováním šály v noci pomocí dalekohledu z letadla mě v tom utvrdila a pak už jsem si to plně užíval. Navíc se seriálu podařilo něco, co se filmu nepodařilo - navnadit mě sehnat si knihy, abych zabil čas při čekání na další řadu.

• 27.1.2017  22:08
    Frankenstein, MD (TV seriál) (2014)

Trochu možná neobvyklá, moderní adaptace Frankensteina Mary Shelley s prohozeným pohlavím postav, ale kostra je zachována. Mně je ztvárnění optimistické Viktorie Frankenstein od Anny Lore neskutečně sympatické a stejně tak i všech ostatních postav s jejich vztahovými dramaty. Navíc většinu času si seriál vystačí minimalisticky se dvěma zdmi a jedním stolem, přestože je to celé děláno pod záštitou PBS a ne pouze amatérsky. Nicméně plně očekávám, že znalci medicíny se tomu budou nejspíš smát jaké je to nerealistické a neprofesionální. (já se občas totiž bavil nezájmem hlavních postav pracovat v ochranných pracovních pomůckách) Začátek sledování zde.

• 27.1.2017  16:45
    Leon (1994)

Zcela nesouvisející komentář - Občas mám pocit, že mi některé komentáře a některá hodnocení mizí. Vím, že jsem to viděl, přísahal bych i, že jsem to hodnotil, tak tedy napravuji. Těžko psát něco nového na film, který je už dávno klasikou a zde jedním z nejlepších a nejoblíbenějších filmů. Gary Oldman s jeho legendárním "everyone" zase září i ve všech ostatních scénách. Jean Reno má profesionální dětinský kukuč nad sklenicí mléka nebo s maňáskem na ruce. Fajn filmová evropská Amerika, co se týče zpracování. Scénáři není moc co vytknout, i když podle reakcí ostatních na to asi má vliv fakt, že jsem viděl prodlouženou verzi.

• 15.1.2017  23:03

Úplně zbytečná změna jména překladem. Když už, tak by to mělo být Kubo a Nezlomitelný Meč a Neprorazitelné Brnění a Nepoškoditelná Helma. Plus díky té změně odpadá symbolika. Zbývá tedy okatá (pun intended) hra s motivy, která ale neruší. Fajn pohádkový příběh, který jako kdyby vypadl z nějaké počítačové hry nebo z dračákové kampaně. Závěrečný "boss" fight jako vystřižený z It's Always Sunny in Philadelphia - Nightman vs Dayman. Anebo z Harry Pottera. Na stop-motion animaci tam byly občas skutečně dechberoucí věci. Vynikající soundtrack přesně odpovídající tomu kde a kdy se film odehrává. Celé to uzavřely kreativní závěrečné titulky, kde jsem se dozvěděl, že film měl skutečně all-star cast v čele s "Rickonem Starkem". Kdo nemá struny, odečtěte si hvězdičku.

• 13.1.2017  23:14

Objektivně tři hvězdy. Takový best of koncert s pěknými grafickými vložkami, který si člověk ale klidně může pustit rovnou bez stand-up "omáčky" na YouTube. Koncept "chceme televizní speciál s barometrem" mě nenadchl. Skvěle zvládnutý problém u HJBJIDUJ. Technicky vše na jedničku. Zapojení publika na 4 mínus. Jako jejich fanoušek si připočítávám hvězdu navíc kvůli tomu, že znám hlavně YouTubové domácí nebo klipové verze a tohle pro mě vonělo novotou.

• 8.1.2017  00:55

Standardní buddy cop duo skřížené s dost okatou a na stopáž až příliš opakovanou bajkou o špatnosti rasismu a sexismu. Asi to na mě ale bylo moc G-rated, nikdo tam neumřel, nezranil se, pořádně nekrvácel ani neumřel, takže pocit nebezpečí a napětí 0. Jinak ale scénáristicky do sebe vše zapadlo jako správný klíč do zámku, hezky použité Čechovovy pistole, poselství hezké, animace na úrovni.

• 5.1.2017  16:36
    Slíbená princezna (TV film) (2016)

Remake, který nebyl potřeba. Příliš mnoho postaviček, takže ve výsledku každá má scén jako prstů na jedné ruce a nedá se s nimi sžít. Království, které vůbec nevypadá jako království. Princezny, které nejsou oblečené jako klasické princezny, ani se jako klasické princezny nechovají. S tím se tady s lidmi shodnu. Nevím ale, co všichni mají za problém, mně se tato Zlatovláska líbila. Jak postava tak i film. Ale film ze špatných důvodů. Komicky natočeno, s komickou (možná až příliš moderní) mluvou, s komickým chováním postav. Doteď ani nevím, v jaké době se to má vlastně odehrávat, velká dávka steampunku, fotoaparát, ale i moderní oblečení a v jedné scéně dokonce i kulomet jak z 20. století. Soundtrack zřejmě dělaný na MIDI klávesách pohádkovosti také moc nepřidá. Ale všechno ostatní pohádkové tu je. Rozhodně si více cením takovéhoto zpracování 'So Bad It's Good' než případného 'So Okay It's Average'.

• 2.1.2017  18:49

"Díky bohu za tu druhou díru." (beat) "Můj zadek." - Ok, Amy, trochu nuance. Nemusíš lidem svoji pointu omlátit o hlavu. A to je víceméně celá show. Amy vypráví historky, které se možná i staly, ale osobně bych tomu moc nevěřil. Většina těch historek mi ani nepřišla příliš vtipná. I když možná jsem to jen nepochopil. Ano, observační humor obsahují, sem tam i nějaké přirovnání nebo imitaci. Občas i nějakou tu životní moudrost. Většinu času mi ale historky přišly jako normální životní situace. Nic, co by mě donutilo skočit na první letadlo do Spojených Států, abych platil někomu, aby mi je vyprávěl.

• 2.1.2017  18:49
    Amy Schumer: Živě z divadla Apollo (divadelní záznam) (2015)

Párkrát jsem se zasmál, což u pořadu, který se honosí jediným žánrem - Komedie, je problém. Přišlo mi to jako pozdější díly Teorie Velkého Třesku, kde smích je prakticky po každé větě, jen tady místo "Nintendo 64" (hahaha) je tu spíš "I eat" (hahaha) "I have sex" (hahaha) "I use Plan B" (hahaha). Nejvíce se mi asi líbily Microwave vtip, body double historka, 'I could never go down on a woman' vtip a segment s Jordanem. I ty ale měly bolestně dlouhou dobu, než se Amy dostala k punchline. Všechno ostatní ve mě vyvolalo maximálně reakci "OK, no a co?" Obrazově je to každou chvíli střih s žádnou viditelnou koherencí nebo důvodem. Kauza ohledně kradení vtipů mě příliš nezajímá - i s některými vynálezy to bylo tak, že je vynalezlo nezávisle na sobě několik osob najednou. Každopádně jestli Amy skutečně krade vtipy, měla by radši krást ty dobré. Nebo alespoň ty špatné správně podat.

• 2.1.2017  16:37
    Bo Burnham: Make Happy (TV film) (2016)

Bo dospěl. Slovní hříčky i humor tu stále jsou, nesou ale vždy nějaké poselství, radu, rýpnutí, sdělení. Hezký potomek WWW a What - chytlavý zvukový doprovod, jen tentokrát je podklad převážně instrumentální k živému zpěvu. A opět se tu objeví nějaká vynikající introspektivní (před)poslední písnička. Stále jsou tu ale klávesy, na které Bo několik parádních kousků zahraje. Je vidět i větší rozpočet, takže celá show je přenášena mnohdy až uměleckou volbou některých kamerových úhlů a světelných efektů. Bo znovu dokazuje, že je expert na střílení si z toho, co lidí poslouchají - fetišismus na beaty s hloupým textem, moderní country nebo pop s nádechem motivace a moudrosti jako v Brave nebo Roar - to všechno a ještě víc se tu objeví. I am happy.

• 2.1.2017  16:34
    Bo Burnham: What (TV film) (2013)

Je vidět zárodek vynikajícího meta humoru a pro mě příjemný úbytek a zároveň i vyladění nepísničkových částí. Bo stále skvěle rýpe do toho, čemu jsou lidi schopni se smát, co jsou schopni lidé poslouchat nebo třeba v jakého Boha to vlastně věří. Velký upgrade oproti WWW je přítomnost zvukového doprovodu a choreografie na pódiu. To vše s každou další ukázkou nabývalo na komplexnosti a vyvrcholilo v závěrečné písničce.

• 2.1.2017  16:34

Boa znám už z dřívější doby, kdy začínal na YouTube, takže je mi jeho humor už defaultně blízký. Viz název show a písně, oproti Boově pozdější tvorbě je to tu hodně o slovních hříčkách spíš než o nějakém hlubším poselství s výjimkou např. legendárního Rantu o náboženství nebo Art is Dead, což jsou pro mě vždy highlighty. Co se ale musí nechat je to, že všechny písně jsou chytlavé. Ne nadarmo Oh Bo i Words, Words, Words mají samostatné videoklipy. (v době psaní komentáře) WWW show taky obsahuje asi nejlepší ukázku jeho osobitého a velmi komediálně účinného přístupu k chování publika (heckling, tleskání do rytmu).

• 27.12.2016  22:25
    The OA (TV seriál) (2016)

Po 1. sérii: Co jsem si přál, aby mi někdo řekl před sledováním: Většina flashbacků nejsou flashbacky, nýbrž ztvárnění toho, jak si posluchači v hlavě představují vyprávění Prairie. Jason Isaacs záporačí ještě víc než Lucius Malfoy, Scott Wilson se podobně snaží překonat Hershela Greena v dobráctví, zato Phyllis je pořád Phyllis. Ačkoliv možná nic z toho není pravda a Prairie to prostě jen nemá v hlavě v pořádku. Jak ale vysvětlit, že znovu vidí a jiné další věci? Poutavě udělaná filozoficko-ezoteristická minisérie, kde se to hemží symboly, záhadami, nedořešenými událostmi, kýčovitými momenty a potenciálními dírami v příběhu.

• 27.12.2016  21:26
    Semestr (TV seriál) (2016)

O něco to nadhodnotím, abych motivoval kohokoliv, kdo by se chtěl vydat podobnou cestu, že rád uvidím další podobné projekty. Kvalitně provedeno, občas mi ale šla hlava kolem z toho, kolik věcí najednou postavy stíhaly dělat. Coby člověk znalý počítačů i filmových trop jsem některé dialogy velmi ocenil. Největší plus byla neotřelá forma, napadá mě momentálně jen jedno stylem podobné zpracování, a to Modern Family S06E16 s názvem Connection Lost.

• 16.12.2016  23:03
    Survivor: Kaoh Rong (TV pořad) (2016)

(Prepare for spoilers, obviously.) Hezky vybraný název - Kaoh Rong - skvěle se to rýmuje s anglickým "go wrong" - pokazit se. A kazilo se hodně, nejvíce bohužel mé favoritce Aubry, hned dva členové její aliance byli evakuováni kvůli ohrožení zdraví. OK, říkám si, tak aspoň budou v porotě a moci jí dát hlas - ne, speciální gimmick dovolil konkurenci jednoho z nich odstranit. Možná za moji slepou víru ve vítězství může ztotožnění s "brains" kmenem, možná to, že byla tzv. "island hot", možná její hodně inteligentní confessionals v čele s legendárním přirovnáním ke hře Oregon Trail. Další zábavné věci: Tai+Slepice, Debbie a její nekonečná sbírka zaměstnání, Nealovy zmrzlinové kalhoty, Brawn hon za HII, atd.

• 16.12.2016  22:24
    Survivor: Millennials vs Gen X (TV pořad) (2016)

Koncept podobný jako 21. S: Nicaragua, která mě dostala zpět ke sledování po cca 20-řadové pauze, takže to už samo o sobě asi bylo určité plus. Velmi sympatický cast, zejména ke konci. Stejně jako u předchozí série, i tentokrát jsem zklamaný z výsledného hlasování poroty, ale co se dá dělat. Stále bylo na co koukat - falešná HII, challenge s plazením v písku, challenge na vlnách, kmenové rady (zejména blindsides a kameny), vývoj charakteru některých postav (zejména mých oblíbenců David-Hannah-Ken), opíjející se Bret, hlášky Hannah, Taylorovy sklenice, trust-clustery, atd.

• 16.12.2016  21:54
    Pustina (TV seriál) (2016)

(celý text je bez spoilerů) Zejména v porovnání s ostatní seriálovou tvorbou u nás to na těch 5 hvězdiček stačí - žádné přebytečné střihy, mistrně zmáknutá kamera, scénář, hudba, casting i výběr lokací a kostýmů. Každý díl byl vždy takový, že jsem měl skutečně pocit, že sleduji lidi v jejich domovech a jejich život na severu Čech a ne jen herce mezi kulisami, jak odříkávají repliky kdesi v Praze. I těm pár A-list hercům a herečkám jsem toho Karla nebo např. ty Vašíčkovy věřil. Podobnou zápletku, byť s notnou dávkou nadpřirozena a "Ameriky", jsem si letos užil i u minisérie Stranger Things (také 8 dílů).

<< předchozí 1 2 3 4 8 14 21 27