JohnnyD

philosopher of time travel

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 21 41 61 81
    • 26.4.2017  00:04

Aj keď to nemá na vizionárske horory ako The Witch či It Follows, The Pact je dozaista jeden z najlepších hororov za posledných 10 rokov. Pre ujasnenie, vo filme sa objaví aj ouija, takže sa nachádzame v riadne priamočiarej žánrovke. Film síce originalitu veľmi nepobral, je tu pomerne dosť účelovostí a osobne mám oveľa radšej horory, ktoré tlačia na atmosféru, no The Pact je dokonalé žánrové remeslo s asi najlepšou sériou ľakačiek, akú som kedy videl. Čo divák čaká od filmu o strašidelnom dome, to dostane. Kto by si myslel, že v roku 2012 sa dá nakrútiť skutočne mrazivý horor o dome, v ktorom straší? Mal som zimomriavky a užíval som si to. PS: Vidíš, Wan, takto sa to robí!

• 24.4.2017  22:43

Alternatívne sa tváriace Lifetime movie s mizernými hercami (Emily Blunt kolosálne nezvláda rolu), riedkou zápletkou a otrasne napísanými dialógmi a ešte horšími monológmi akoby od pätnásťročného debutanta, ktorý zažil život len medzi reklamami na Hallmarku. Najprekvapujúcejšie na celom filme nakoniec je, že bol nasadený do kín a nie o polnoci na káblovku.

• 24.4.2017  00:47
    Babadook (2014)

Strašne ukričané a nekoherentné. Klasický príbeh vystavaný na psychickej chorobe, ktorá láme vnímanie reality a snov. O čo menej obmedzené sú pravidlá filmového sveta, o to menej zaujímavý je príbeh samotný, lebo ťažko sa báť o realitu postáv, ak je to pravdepodobne len ich halucinácia. Možno ako priamočiarejšia dráma by to bolo zaujímavejšie. Možno. Čo ale treba oceniť sú úžasné kulisy domu. Tam by som chcel vidieť poriadny gotický horor.

• 22.4.2017  17:47
    Mokřina (2014)

Je strašne osviežujúce vidieť takto skvelo zvládnuté remeslo. Všetko šľape, ako má. Kamera je nádherná - najmä tie letecké zábery na bažiny, ale aj iné zábery napr. scéna snímaná cez stekajúci dážď po okne auta. Herci sú skvelí a to nielen tí v hlavných rolách. No vrcholom je scenár. Síce mu chýba silnejšie rozuzlenie, ALE: 1. Storytelling je bravúrny, scenáristi si uvedomujú, ako dávkovať divákovi informácie. Celý príbeh je vyrozprávaný cez pohľad dvoch hlavných postáv - detektívov. Nie cez voice-over, proste divák vidí len to, čo vidia oni. Úplne základné jednoduché pravidlo, ktoré netuším prečo väčšina podobných filmov porušuje. 2. Väčšina postáv tu má poctivý background. Nie sú to len figuríny, ktoré musia povedať repliku, aby posunuli vyšetrovanie ďalej. Majú svoje vlastné príbehy, ktoré ale nezaberajú veľa filmového času, ale sú umne vložené do pár viet, ktoré prednesú. 3. V neposlednom rade skvelo využité je vloženie príbehu do Španielska čerstvo po konci Francovho režimu, čo ešte viac prehlbuje jeho uveriteľnosť. Kiežby sa z toho stal scenáristický štandard. PS: Okrem obvious choice True Detective mi to atmosférou pripomenulo taliansky The House with Laughing Windows.

• 21.4.2017  20:12
    Expres foto (2002)

Strašná rutina, ktorá vôbec nerozvíja potenciál námetu. Ten, hoci nie je nejako extra originálny, je sám o sebe znepokojujúci. No spracovanie ide po pomerne predvídateľnej línii a druhá polovica (a hlavne klimax) stojí na deus ex machina zvratoch, po ktorých sa hlavnému antihrdinovi začne zrýchlene meniť charakter. Nehovoriac o iritujúcom mizernom storytellingu. Úvodná scéna začína nasledujúcu retrospektívu - v oboch má rozprávač zásadne odlišný hlas, nehovoriac o tom, že už prvá scéna rozprávania sa odkláňa od jeho subjektívneho videnia a vidíme veci, čo on nevidel. Nejde pritom o nedôveryhodného rozprávača, len o mizerný scenár. Čo sa týka Robina Williamsa, mal už aj lepšie role a lepšie výkony (aj v rámci žánru).

• 20.4.2017  22:27

Treťotriedna verzia Neon Demon. Má to moje viaceré obľúbené témy ako L.A., odvrátenú stránku showbiznisu, body-horror, či synťákový ponurný soundtrack. Prevedenie je ale nanajvýš amatérske. Postavy nemajú motivácie, násilie a absurdnosti sú samoúčelné, kulisy nedôveryhodné a na povolenie nakrúcať v exteriéroch L.A. nezostali peniaze. Skoro nič tu nefunguje. Navyše Alex Essoe čoby céčková Daisy Ridley je vskutku mizerná herečka. Veľké sklamanie.

• 18.4.2017  22:59

Atmosféra je viac než uchádzajúca, úpalová scéna pátrajúcich chlapcov za dunivej ambientnej hudby je vyslovene podmanivá, no poväčšine je to až hypnotická nuda. Od prvého záberu je jasné, že sa záhada nerozlúšti, no neprichádza žiadna adekvátna náhrada za chýbajúce odpovede. Proste žiadne Virgin Suicides, kde chýbal motív samovrážd, no v konečnom dôsledku to bolo jedno. PS: Čo ale nepochopí je, prečo sa táto lyrická dráma s miernym mysterióznym oparom objavuje z času na čas v rebríčkoch najlepších hororov!

• 17.4.2017  13:38
    Pevné pouto (2009)

Je osviežujúce vidieť Jacksona robiť niečo iné ako multimiliónovy kultový franchise. Prvá tretina je úplne famózna: skvelá atmosféra 70tych rokov, úžasná Saoirse Ronan, voice-over predznamenajúci desivé scény, ktoré budú nasledovať a slizký Stanley Tucci. Akurát Mark Wahlberg tradične nezvláda rolu. Ani zvyšok filmu nie je v princípe zlý, no tie mizerne vyrenderované new age/Windows wallpaper scény v "in-between" svete sú too much of a good thing a ak by sa celé vystrihli, nielenže by to filmu neuškodilo, no priam by ho to posunulo o level vyššie. Stačil by duch Susie, ktorá sa pohybuje niekde na rozmedzí dvoch svetov a jemne dáva do pohybu kľúčové udalosti príbehu. Po Timovi Burtonovi je Peter Jackson ďalší režisér prekliaty multimiliónovými rozpočtami a zbytočnými digitálnymi efektami.

• 16.4.2017  17:28
    Predátoři (2010)

Je pomerne smutné, že trvalo 20 rokov vyprodukovať nový diel a je to takéto fádne béčko, ktoré poskytuje len veľmi riedku zápletku a neposúva mytológiu nikam a to napriek tomu, že ani minúta filmu sa neodohráva na Zemi. Je to len ďalšia (relatívne priemerná) killovačka s dosť zvláštnym castingom (povedzme si, že miscast typu Adrien Brody v Predators sa udeje iba raz za pár rokov). 5/10

• 15.4.2017  16:22
    Dárek (2015)

Vynikajúca jednohubka vyskladaná na dvoch rozorvaných postavách. Dusná paranoja prvej polovice sa po zložení tajomnej skladačky prehupsne do psychologického thrilleru, pričom v oboch žánroch film funguje. A Jason Bateman tu úplne exceluje. Prečo vlastne márni čas v tých priemerných komédiách? The Gift síce žiadnu dieru do histórie kinematografie neurobí, ale keby bolo takých solídnych žároviek viac, hneď by bol svet krajší.

• 15.4.2017  16:15
    Slídil (2014)

Janko Tribula: The Beginning. Výnimočne som mal dojem, že filmu by sa viac hodil formát minisérie. Zaujímavý námet stojí na psychike hlavného hrdinu, ktorý je bohužiaľ v rámci filmu nedostatočné rozpracovaný. Nevieme, prečo sa chová, ako sa chová. Expozícia nám dostatočne nevysvetľuje prítomnosť týchto čŕt predtým, než sa naplno prejavia. Nenastupuje ani nejaký razantný prerod. Chcel by som vedieť viac o ňom, o jeho minulosti, myslení atď. Odhliadnuc od toho je to osviežujúci psychologický thriller, ktorý sa celkom úspešne vyhýba klišé, ktoré divák očakáva. Atmosféra nočného L.A. je fajn, no digitálna kamera jej, podobne ako v prípade Collateral, vôbec nesedí a pýta si to analógové zrnenie.

• 14.4.2017  18:33
    Modrý samet (1986)

V prvom rade Blue Velvet má úžasnú analógovú atmosféru technicolorových farieb, 50s fetišu, starých flákov, zamatu či pastelových textílií. No ako obvykle úplne ma to nepodmanilo. Na to je tam priveľa atmosféru narušujúcich momentov a v prvom rade príbeh je strašne jalový. To už radšej nepochopiteľný mindfuck Lost Highway alebo prekombinovaný guľáš Mullholand Drive. Tuším, čo ľudia na Lynchovi vidia, bohužiaľ ja to nevidím.

• 14.4.2017  18:23
    Elysium (2013)

Blomkamp je technicky zručný režisér, má fajn nápady, no je to mizerný scenárista a dramaturg. Elysium má zaujímavú zápletku (i keď nemožno povedať, žeby bola nejako extra originálna), kde Blomkamp opäť rozvíja tému sociálnej nerovnosti. No samotná kostra príbehu je zložená zo série deus ex machina zvratov a náhod. Nehovoriac o tom, že všetko zaujímavé sa vystrieľa viac menej v úvodných dvadsiatich minútach. Nakoniec by možno bolo aj fajn, keby mu toho Aliena 5 zobrali a dali niekomu inému.

• 14.4.2017  18:16

Prvá polovica je mysterióznou konverzačkou v starom zámku, druhá časť je zase skvelá priamočiara akcia naprieč bohovsky vyzerajúcimi exteriérmi tajomného ostrova. A Leslie Banks je úplne maniakálny! Skvelá rýchlo ubiehajúca zábava.

• 14.4.2017  11:51

Triviálny predvídateľný príbeh, nudné postavy, mizerný záporák. Ani neviem koľká v poradí ďalšia fádna akčná nuda v DCUAOM, že už ma aj unavuje nostalgicky spomínať na filmy, ktorými táto séria začala. Celkom ľutujem tých animátorov, ktorí si dávajú toľko práce na niečom, čo malo byť hodené do koša vo fáze prvého draftu scenára.

• 12.4.2017  23:36
    Westworld (TV seriál) (2016)

Úprimne netuším, prečo som pozeral desať hodín niečo, čo bolo v Ex Machina spracované oveľa lepšie na necelých dvoch hodinách. Ani 10 dielov nestačilo, aby som uveril postavám a svetu, v ktorom existujú. Koherentný storytelling je, zdá sa, passé a Nolan a spol. si zamieňajú komplikovanosť za komplexnosť. Produkcia virálneho šumu je dôležitejšia než estetika. Ak je dnes fakt tá zlatá éra televíznych seriálov (osobne si myslím, že to príde až vtedy, ak sa nebude míňať šialených 100 mega na niečo, čo má ôsmych režisérov), tak za 30 rokov Westworld zaujme maximálne tým, ako zrkadlí trendy, ktoré určovali skutočné klasiky a duch doby.

• 7.4.2017  23:37
    Země nikoho (2001)

Sterilný exportný film, ktorý by kľudne mohol byť napísaný a nakrútený nejuhoslovanom a výsledok by bol rovnaký. Minimum lokálnych referencií, prebytok expozičných dialógov a celkovo veľká miera štylizácie pre citlivého zahraničného diváka, ktorý sa bude cítiť strašne obohatený takouto divokou exotikou. Pod tým vylešteným pozlátkom sa už len nachádza priemerný divadelný film s pár fajn scénami (hlavne v úvode), ale inak šedý priemer.

• 27.3.2017  00:01
    Elle (2016)

Rozkošná úchylnosť. Vo svojej podstate je to ultra-čierna situačná komédia. Úprimne nerozumiem tomu zaškatuľkovaniu ako "psychologický thriller". Samotná psychológia hlavnej hrdinky je len konštruktom na povrchu. Je len katalyzátorom všetkých tých absurdných scén a jej konanie je zásadne účelové. A to nie je kritika ale konštatovanie. Všetko smeruje do precízne vygradovaných šokujúcich scén, ktoré skôr či neskôr doplní nejaký gag alebo hláška. Hitchcock nakrútil Psycho ako čiernu komédiu, pri Elle je tento Verhoevenov zámer ešte zrejmejší.

• 26.3.2017  17:48

Za mňa maximálna spokojnosť. Šialený námet je využitý na maximum, niet slabších miesť bez nápadov, príbeh neustále prekvapuje šialenými zvratmi a extra hviezdička za nemecké pivo, ktoré chce "exterminate the juice" a podobné uletené nekorektné vtipy.

• 24.3.2017  22:58

Čarodejníci, démoni, stredovek, bažiny... ten svet temného DC univerza je úžasný. Problémom je, že film sa dosť krkolomne snaží predstaviť origin skoro každej postavy. A ako je to v posledných rokoch zvykom v DCAU, väčšinu ostatného času zaberá hektická akcia. A príbeh je v ťažkej defenzíve. Teraz by som poprosil ponurý, tajomný sequel.

• 23.3.2017  20:56

Klasické The Office: mix nepríjemne trápnych momentov (vedú "groupies" na hoteli), bohovských gagov (Dont Make Fun of Disableds!!!) a vaty, ktorá to celé spája. Na jednej strane s lepším dramaturgom by to bolo oveľa lepšie, na strane druhej, už by to ale asi nemalo ten špecifický štýl Rickeyho Gervaisa.

• 22.3.2017  23:19
    Pasažéři (2016)

Solídna jednohubka, ktorej strašne chýba humor a trochu odľahčenia. Chcel by som vidieť ten istý námet spracovaný v 70. rokoch ako jemne pochmúrne sci-fi.

• 13.3.2017  23:38

Kong: Skull Island je úplný opak Edwardsovej Godzilly a predsa je to skvelý blockbuster. Kým Edwardsov prístup bol minimalistický a zjavenie a súboj Godzilly teasoval až do samého konca, tu sa Kong objaví už v úvodnej scéne a spolu s ďalšími monštrami strávia na plátne viac ako polovicu času. Skull Island je plný krásnych rôznorodých exteriérov (džungľa, bažiny, bambusový les, či hmlistý cintorín), atmosférických domaľovaných pozadí (ten nočný ostrov!) a množstva strašidelných oblúd (arachnofobici nech tento film vynechajú). Má to vynikajúci rockový soundtrack, osviežujúce zasadenie do sedemdesiatych rokov, kopu úžasných scén, sympatický casting a v neposlednom rade, čo nie je zvykom, relatívne solídnu zápletku (a skvelý set-up pre nadchádzajúce monštrózne univerzum). Čo viac chcieť od blockbustru? Tak ako ma posledný rok a pol nudili všetky akčné veľkofilmy, tento rok zdá sa byť zjavením. PS: A teraz už preboha niekto začnite Lovecraftovo univerzum!

• 11.3.2017  22:45
    Únos (2017)

Ideology vs aesthetics. Úspech filmu ma teší. Je to ďalší zo slovenských filmov, ktoré v posledných rokov nalákali desiatky až stovky tisíc ľudí do kín. Dokonca na rozdiel od nich dokázal znovu otvoriť jednu veľkú tému, plniť strany denníkov, primäl ľudí diskutovať o dobe, ktoré len zdanlivo skončila a v neposlednom rade mladých dovzdelal o udalostiach, na ktoré si nemajú ako pamätať. Po stránke ideológie, či povedzme meta-roviny presahujúcej samotný film, je film Únos čisté víťazstvo. Problémom je estetika. Je fajn vidieť, že slovenskí tvorcovia vedia na svetovej úrovni nasvietiť scénu a používať kameru. Slovenská kinematografia bude kvalitná, len ak bude dostatok dobrých remeselníkov a zdá sa, že sa k tomu blížime. Únosu ale chýbajú tri veci: poriadny scenár, réžia a herci. Čengel-Solčanská vôbec nevie koncipovať scény. Vo filme vlastne žiadna ani nie je. Film je vyskladaný z krátkych "scénok" o dĺžke minúta až tri minúty, kde postavy povedia pár expozičných dialógov a nastane prestrih na ďalší podobný zlepenec záberov. Tento štýl funguje iba v jednej pasáži (výbuch auta) a i to do veľkej miery vďaka hudbe (ktorú je vo filme počuť zriedkavo). Dialógy sú preto strašne umelé, postavy sa nerozprávajú prirodzene, lebo nemajú na to priestor, keďže za minútu nastáva strih a je nutné povedať ďalšiu informáciu. Preto sa ani veľmi nečudujem mdlým výkonom hercov a ich strojenej artikulácii. Každopádne ešte bude trvať dlho, kým sa naši herci zbavia divadelného a televízneho afektu. Slabá atmosféra 90tych rokov je v porovnaním s týmto už len nepodstatnou závadou. Slovenský film má pred sebou svetlú budúcnosť, ale Čengel-Solčanská ju (asi) písať nebude. PS: Je inak paradoxné, že režisérka začínala študentským filmom Šimijé, ktorý mal úplne skvelé dialógy i herecké výkony.

• 11.3.2017  13:37

Omen: 60 Years Later? Dotyk medúzy je dokonalý príklad toho, aký dôležitý je správny storytelling. Celé odhaľovanie tajomstva je lenivo vyskladané z rozhovorov s psychologičkou a z flashbackov, ktoré sa počas nich premietajú. Už v prvom je jasne naznačená pointa a zvyšok film je len jej nafukovanie do ďalších rozmerov. Dobrý mysteriózny film funguje presne naopak - najprv ukazuje dôsledky a postupne sa ponára hlbšie až na konci šokuje pôvodom tajomstva. Chcel by som vidieť dobový taliansky remake.

• 11.3.2017  13:31

Ani neviem, ako som sa k tomu dostal. Strašne priemerný aj na svoju dobu zastaralý horor, ktorý by bol fajn, ak by ho niekto nakrútil ako mysteriózne béčko, no miesto toho je tu pointa známa od prvých minút. Jediné pozitívum je nádherná Sharon Tate ako podmanivá čarodejnica.

• 10.3.2017  08:19

Hygienická čistota a prázdno. Kým pôvodný film oplýva neopakovateľnou dobovou atmosférou, svojsky rozpráva o téme drog, dospievania i nižších sociálnych vrstiev, dvojka je iba vákuum vyplnené maketami. Žiadna z postáv sa oproti jednotke nezmenila. Tých 20 rokov akoby sa ani nestalo. Renton jediný vyzerá, že zaznamenal nejaký posun, no potom príde absurdný zvrat po asi pol hodine a sme opäť v starých koľajách. Nechýbajú prestrihy na scény z jednotky, kvantum citácií a parafráz a pocit trápna. Totižto scenár, na ktorý sa čakalo 20 rokov, je priam katastrofálny a jediné, čo dokáže je citovať a parafrázovať. Celá zápletka je spleť deus ex machina zvratov a účelovostí vyskladaných tak, aby čím viac scén evokovalo jednotku. Herci pôsobia podobne. Ewan McGregor má veľký problém dostať sa do ikonickej role a Ewen Bremner, ktorý bol bezpochyby najlepším hercom v jednotke, podáva jeden katastrofálny afektovaný výkon. Ale ja sa im ani nečudujem, s takýmto scenárom by nikto nič nezahral. Mať 45 a hrať 25 ročného sa proste nedá. Navyše soundtrack je priemerný a jediné zapamätateľné piesne sú tie z jednotky. No čo ma šokovalo najviac, je fádna réžia. T2 vyzerá, ako keby ho za pár šušňov zbúchal nejaký debutant a nie Danny Boyle, jeden z najvšestrannejších a najtalentovanejších režisérov generácie. Jediné, čo sa filmu nedá uprieť, je poctivá dávka humoru. No mal som taký dojem, že v tomto filme humor byť nemal. A mal to byť úplne iný žáner, než 21 rokov stará jednotka...

• 7.3.2017  00:15

Necelý rok dozadu sa po premiére Batman v Superman veľa písalo o temných komiksoch. Jeden z tých článkov mal zaujímavú pointu, že v celej tej obsesii tónom do úzadia ustúpilo to najpodstatnejšie - príbeh. Logan je dokonalou výnimkou. Od The Dark Knight je to komiksový film, ktorý sa najviac vzdialil od povrchnej estetiky obrázkových príbehov a využíva jeho postavy a mytológiu, aby vybudoval čosi iné, nezvyčajné a neukotvené v generickej jednorozmernej škatuľke, ako to predvádza napríklad Marvel Studios. Logan je mimoriadne krvavý a temný komiksový film, no to je úplne irelevantné. Tak ako The Dark Knight nemusel mať v hlavnej role Batmana, ale mohol tam byť tajomný vigilante v čiernom kabáte, Logan nemusel byť filmom o mutantoch, mohol byť westernom, alebo noirovka, alebo by vôbec nemusel byť žánrovkou - stále by to bol skvelý film. Tu je dôležitý príbeh a vynikajúco napísané postavy, ktoré sú precízne prevedené na plátno, so skvelo vygradovanými scénami a neskutočnými hereckými výkonmi ústredného dua Jackman&Stewart.

• 5.3.2017  19:42
    Wolverine (2013)

The Wolverine je pračudesný zatúlaný artefakt, ktorý sa akýmsi nedopatrením dostal do roku 2013. Či už je to fascináciou Japonskom, fádnymi postavami, mizernými efektami, či absurdným finále so Shredderom, film pôsobí ako generický sequel ságy z 80tych rokov, ktorá čo chvíľu dá zbohom kinu a zamieri na VHS. Nie je to taká kolosálna blbosť ako jednotka, zato je to hrozná nuda, že som pri nej skoro zaspal.

• 2.3.2017  22:36
    John Wick 2 (2017)

Ukážkové pokračovanie, ktoré má všetko, čo bolo v jednotke, krát tri. Stále by sa tu dalo čo to vystrihnúť (napr. celé intro) a plynulosť rozprávania Stahelski ešte nemá úplne zmáknutú, ale i v tom je oproti jednotke veľký krok vpred. No vrcholom sú akčné scény, ktoré len ťažko nájdu obdobu - sú maximálne štýlové (kostýmy, kamera, osvietenie, strih, zvuk...), majú vynikajúcu choreografiu, no najmä sú prehľadne nakrútené bez epileptického strihu, či trasľavej kamery. Vizuálna pastva pre oči. A k tomu bohovský casting a kopec suchého čierneho humoru. Ultimatívna jazda.

<< předchozí 1 2 3 4 21 41 61 81