Madagaskar 3 (2012)

7/10 Chýry boli pravdivá, trojka je fakt najlepšia, odpútava sa od akýchkoľvek konvencií a servíruje šialenú avantgardnú zmes frenetickej akcie, popkultúrnych narážok a absolútne zbesilých dejových zvratov. Škoda, že po nástupe cirkusu to dostane pomerne priamočiary príbeh, lebo pasáž v MonteCarle je úplná zverina.

WandaVision (2021) (seriál)

Rutinne napísaná post-moderná žánrová hra, ktorá by bola originálna možno v 90tych rokoch. Je neuveriteľné, ako mizerne sú napísané sitcomové časti. Tie absolútne nie sú vtipné a je to len povrchná žánrová hra, ktorá sa síce vyžíva v replikovaní dobovej estetiky, ale zabúda na to, že má byť komédiou. Keď dôjde na vysvetľovanie všetkých podivností a integrovanie príbehu do Marvel univerza, je to už plnoformátová zívačka s generickými zvratmi. Čo je škoda, lebo námet bol uchádzajuci, ale opäť sa ukázalo, že dobrý námet nestačí. Obzvlášť keď ide o post-modernu a žánrové hry. Tie sú samé o sebe nudné už azda dobrých pätnásť rokov. 5/10

FYRE: Největší večírek, co nikdy nebyl (2019)

Príbeh najluxusnejšieho festivalu, z ktorého sa vykľul podvod. Dokument príjemne odsýpa, ale je to taká klasická netflix šablóna bez osobitejšieho štýlu.

Made You Look: Příběh padělaných uměleckých děl (2020)

Fajn dokument, ktorý výrazne nevystupuje z priemeru Netflix dokumentov. Téma je mimoriadne zaujímavá, príbeh je solídne vyrozprávaný, bohužiaľ tie najzaujímavejšie otázky nie sú náležite zodpovedané. A to najmä, v čom spočíva hodnota umenia, keď jeden obraz má v jednu chvíľu miliónovú hodnotu a hneď na to je bezcenný? Je falzifikátor skutočne len podvodníkom alebo aj umelcom, keď dokáže tak autenticky napodobniť štýl iných autorov? Tieto témy sú naťuknuté, ale veľmi rozobraté nie sú.

Madagaskar (2005)

Slabučké. Námet dobrý, casting neskutočný, ale pôsobilo to ako pilot k seriálu.

Ostré předměty (2018) (seriál)

Jean-Marc Vallée po Big Little Lies opäť kraľuje a vytvára parádnu atmosféru - tentokrát južanskú gotiku v odtieňoch zelenej. Amy Adams je absolútne fantastická, Patricia Clarkson a Eliza Scanlen tiež výborné, diera kdesi v Missouri parádna, výrazný soundtrack (Led Zeppelin!), skvelý strih a vizuál, ktorý je na úrovni filmov. Nad scenárom by sa síce dalo hútať a hľadať v ňom diery a slabé miesta, ale hoci je príbeh klasická šablóna o temnom "detektívovi", ktorý prichádza do zapadákova vyšetrovať brutálne vraždy, nielenže mi to nevadí, ale presne toto môžem a vo veľkých dávkach. 9/10

Mělas to vědět (2020) (seriál)

Pred 15 rokmi by z toho bol dvojhodinový kino film s rozpočtom okolo 50 mega, dnes miesto toho dostávame uťahaný uspávajúci seriál. Pravdaže, nie je to Netflix ale HBO, takže remeslo je solídne (i keď nemá to vizuálny cit Big Little Lies či Euphorie), herci fantastickí (ostatne najmä o ústrednej dvojici to je), ale príbeh je rozťahaný a falošné stopy samoúčelné, že keď dôjde na konci k finálnej konfrontácii, dramatický efekt je udupaný predošlými hodinami zbytočnej vaty (nehovoriac o tom, že záverečná naháňačka je čistý overkill).

Crack: Kokain, korupce a konspirace (2021)

7/10 Na môj vkus trochu priehľadne angažovaný ale stále podnetný a zaujímavý dokument o fenoméne cracku a z neho vyplývajúcej katastrofálnej vojny proti drogám.

The Man from Planet X (1951)

The Man from Planet X zaslúžene patrí do zlatého fondu sci-fi z 50tych rokov, lebo napriek svojej lacnote prekypuje koncentrovanou atmosférou dobových sci-fi, ako si ich predstavujeme dnes. Skoro celý sa odohráva v štúdiových kulisách plných hmly, zakrpatených stromov, so smiešnym emzákom a veľkou vesmírnou loďou a ako čerešnička na torte je tu ešte aj gotická veža a šialený vedec. A dobrá čiernobiela kamera. 7/10