Cesta (2009)

Tomuto filmu jsem vůbec nevěřil, trailery byly mizerné, výprava jak by smet...jediné co to mohlo zachránit byl snad jen Viggo..nakonec to není jen Viggo, ale malý Kodi (tenhl ekluk by jednou mohl být "pan herec"), pouze epizodická , ale nesmírně přesvědčivá Charlize, kvalitní výprava, minimalistická režie a hudba, to vše jen ku prospěchu věci...Jednoznačně nejlepší postapokalyptický snímek, jehož krása tkví v tom, že ani postapokalypticky nechce působit..alespoň ne v tom pravém slova smyslu...žádné "faloutovské filtry, osudovost Knihy přežití a akčnost Mad Maxe" tu není..je to komorní příběh dvou (respektive tří lidí) a několika málo jedinců, kteří se jim na strastiplné cestě "nikam" připletli do cesty....Myslím, že pan McCarthy může být s touto adaptací spokojen.

Hačikó - příběh psa (2009)

Zatím největší překvapení roku 2010..nečekaně dobrý film, který sice hraje na city, ale zde ne cítěné lidmi, ale krásným psíkem Hachikem...souhlasím s názorem, že kdyby se dávali oskary za zvířecí role, tady Hachiko by ho určitě měl vyhrát :-) Jinak příjemný Richard Gere a kouzelná hudba, ani veselá, ani smutná, taková jaksi zvláštně osudová jako celý tento psí příběh.

Moonwalker (1988)

Smooth Criminal - v tomhle snímku nejlepší taneční číslo, jaké bylo kdy předvedeno.....škoda toho závěru, ten byl i na mě fanouška sci-fi trochu moc :-(

Twilight sága: Nový měsíc (2009)

Tentokrát se opět přidám ke naší "skupině - menšině" 5-ti hvězdičkových hodnocení. A jsem rád, že zde nejsem jediný muž. Za další věřím, že ne všichni, co zde takto hodnotíme (nebo vůbec kdokoli, kdo dá výše než odpad - proboha, kolik filmů odpadové hodnoty jste v životě viděli?), nejsme nějací útlocitní lidé, co hledají únik v romantických limonádách. Proč dávám pět hvezd? Mám pro to 5 důvodů, každému by patřila jedna hvězdička - 1.je to za skvělou adaptaci scénáře; knižní předlohu mám moc rád, paní Meyerová sice není nijak nadaná co se jazykové formy týče (nepočítáme-li do toho doalogy, v těch je podle mě mistr), ale umí v člověku vyvolat poměrně dosti živé představy. Zkrátka při četbě jejího díla se v mysli obrazy vybavují velmi snadno (její novinka Hostitel je toho nejlepším příkladem a sám jsem zvědavý na filmovou adaptaci). New Moon je jeden z mála románů, kdy se filmová podoba skoro naprosto přesně trefila do toho, jak jsem román viděl při četbě vnitřním zrakem. To se stává málokdy a za to patří tvůrcům má poklona. Další důvod je to, nakolik se ve druhém díle daří držet kvalitní tempo snímku, film neupadá do trapnosti, ani do zbytečného patosu (fantasy a navíc romantická fantasy je k tomu velmi náchylná). Nikomu nevnucuji svůj vkus, ale zkuste si vzít třeba takové Transformers 2, což je infantilní stupidita tak akorát pro milovníky hraček a takových vizuálních efektů, na kterých snad už žádný moderní film ani nemůže stavět. Další důvod je herecké obsazení. Zde je škoda, že mnohé postavy dostaly méně prostoru než jsme byli zvyklí z prvního dílu (nemyslím Edwarda), každopádně to celé drží nad vodou Kristen, která je o mnoho zajímavější a zábavnější. To je i další důvod plného hodnocení. Kdo Twilight ságu zná(opravdu zná a poctivě přečetl stovky stran celé ságy, ne někdo, kdo sotva zakopl o film nebo nedej bože hodnotí podle traileru či jen z vlastního předsudku a o příběhu neví prakticky nic), najde zde mnoho zajímavých a hlavně vtipných odkazů jak k celému ději, tak i k jedotlivým postavám. Zejména mě potešila postava Charlieho, patří mezi mé oblíbence a trochu jsem se bál, že už nebude mít tolik prostoru jako v prvním díle (což je bohužel typické pro mnohé příběhy na pokračování, zde se většinou děj začne co nejvíce věnovat hlavním postavám a vedlejší postupně vypouští). Poslední hvězdička je za celkové technické zpracování. Minusem snad může být hudba A. Desplata, ale celkový dojem se zlepšuje s dalším shlédnutím. Co se kamery, vizuálních efektů a režie týče, není co vytknout. Chris Weitz si z Harwickové vzal to nejlepší a sám šel svojí cestou. Režie není nikterak fádní a ani nejsme svědky žádné exhibice (např. ve formě vizuálních efektů, na které je Weitz poněkud vysazený). Film ubíhá příjemně plynule, kamera není statická a celkový vizuál potěší. V tomto ohledu jsem zvědavý, co budou na třetí díl "Eclipse" říkat zastánci D. Sladea (a odpůrci Twi ságy, kteří věří, že snad díky Sladeovi se dočkají nějakého zázraku). K tomu musím říct snad už jediné - Davida Sladea mám také rád, ne že ne, ale proboha, o co je lepší, než Weitz? Co více od něj čekáte? Tak trochu si říkám, aby se Twilight sága nestočila trochu jinam, kde už to nebude ta pravá Twilight sága. V tomto ohledu jsem zastáncem Chrise Weitze a pokud nebude 4. díl točit Gus van Sant, tak doufám, že to bude opět on. Ságu nijak nepoškozuje a naopak ji podle mne vede správným směrem. Co se hodnocení 48 procent tady na CSFD týče, tak kdyby se pánové aspoň trochu zamyslili, co je skutečně odpad a co ne a dali aspoň 2 (+ za technické zpracování) aspoň 3 hvezdy jako dáváme kolikrát u skutečných "blbostí", pak by zde bylo hodnocení trochu objektivnější. Myslím, že celá sága a celý produkční tým by si to zasloužili.

Michael Jackson's This Is It (2009)

Nikdy jsem nebyl moc fanoušek MJ, ale ani odpůrce...písničky se mi líbily, ale to bylo vše. Proto si myslím, že jsem na dokument šel tak trochu jako neutrální divák a hodnotitel. Musím uznat, že mě MJ svoji hudbou, tím vším světlem a atmosférou celého tvlrčího týmu dostal úplně do jiného světa...Bravo!!! PS: Tak pár měsíců j epryč a je ze mě fanoušek první třídy...mám pocit jakobych tohle celou tu dobu Majklovi dlužil..celý svět mu hodně dluží...This is it mnozí pomlouvají jako n epříliš kvalitní dokument, ale jeho kouzlo tkví někde jinde...teď, když se vše, co po sobě MJ zanechal dostává do dražby, jeho úchvatný Neverland zeje prázdnotou a Michael pomalu ale jistě ze světa mizí, zůstává This Is It poslední velkou (nejen audiovizuální) vzpomínkou na tohoto velmistra hudby..v tom tkví celý kult This Is It a jeho nesmírná hodnota pro fanoušky Krále popu.

District 9 (2009)

Nejlepší sci-fi roku 2009 a možná nejen sci-fi. Sharlto Copley uchvacující, tenhle pán by mohl být v budoucnu hodně zajímavý, stejně jako Neil Blomkamp. Scénář má pár chybiček, ale závěr vše vrací do těch správných kolejí, je svým způsobem docela i dojemný a jen zvyšuje celkový dojem z filmu. 9/10. Po druhém shlédnutí musím uznat, že představa sequelu je lákává, nicméně by se ale také nemusela vyplatit. Jak říká jedna z postav, za tři roky se vrátím, slibuju, tak pevně držím palce Neilovi, aby se vrátil; pokud bude celkový koncept filmu tak povedený (nekompromisní) jako byl D9, jsem jedině pro.

Riddick: Kronika temna (2004)

Docela to šlo..čekal jsem horší..je pravda, že některé pasáže jsou slabší, triky opravdu nic moc a je škoda, že na nich tvůrci lpí, když jim musí být jasné, že s nimi díru do světa neudělají. Ale je tu Riddick a skvělý Vin Diesel, který mě nikdy v ničem nenadchl, ale Riddick mu opravdu sedl. V Kronice temna sice už neperlí jako v Černočerné tmě, ale pořád je to zajímavá postava, která předvede nejeden zajímavý kousek. Příběh vrcholí i docela zajímavým koncem, pro mě osobně tedy dost nečekaným, avšak pokračování už nechci. Tento konec je zajímavější. Celkem tak tedy za tři, ale jako fanda scifi a za některé mimořádně dobré momenty (celá kapitola na Krematorii) je to za 4*

Terminator Salvation (2009)

Nemůžu prostě jinak než pět hvězd....scénář sice nic moc, druhá půle hodně klišovitá, ale upřímně, jaký příběh vlastně nabízí i ta první půle? To vše se dá jaksi prominout....na kvalitním scénáři si rád potrpím, ale tady mi to bylo nějak najednou jedno...po úvodním opravdu monstrózním náletu na komunikační základní skynetu jsem už jen zíral....na ten úžasně ztvárněný zničený svět.Takhle nějak jsem si ho vždy představoval. Chris Bale mi jako John Connor vůbec nevadil, jeho "nepříliš dobrou náladu" jsem mu prostě věřil. Samozřejmě tahounem je Sam Worthington. Scéna, kdy ho Moon postřelí, aby odlákala pozornost, a ten jeho výraz byli úžasné. Nezklamal ani Anton a ženská část hereckého obsazení. Jinak musím říct, že se mi McG nezdá jako špatný režisér..Jen mu asi kvůli Andílkům nesvěřují kvalitní scénáře. Nápady zde měl opravdu dobré, vše si pohlídal, hlavně co se výpravy a celé podoby světa týče. Hodně kvalitní je práce s kamerou (až teď, 24 hodin po shlédnutí, mi v mysli teprve vyvstává kolik scén je zde úžasně natočených na co nejdelší jediný záběr). Hudba už není nic moc, ale zase je fajn slyšet známý motiv i přímo ve filmu...a zejména tam, kde měl asi opravdu být (nebudu zde radši spoilerovat, kdo viděl, ten ví). Jak už jsem řekl, film má své mouchy, ale jako fanda scifi hodnotím za plný počet...vidět tohle tak před 10 lety, kdy letěli half-life, fallout, quake byl bych asi v sedmém nebi...

Stmívání (2008)

Na samotný začátek je třeba zmínit, že se nejedná o nějaký "pouze teenagerovský a dívčí film", jak je často zdůrazňováno. Může za to i inteligentní a skvěle zahraná postava Belly v podání Kristen Stewart. Stmívání je typ filmu, na kterém se dají bez problému hodnotit jeho tři hlavní složky - příběh, herecké obsazení a formální technická stránka. Co se příběhu týče, musím říct, po všech těch hororech a "drákulovských vykrádačkách", kdy jsem na tvory jménem "upíři" téměř zanevřel, je toto obrovské osvěžení a konečně cesta jiným a atraktivním směrem. Příběh jde ve staré klasické tradici upírských příběhů, kdy upíři byli sice vyděděnci žijící mimo normální společnost, ale také se rovněž nezapomínalo na jejich (ex)lidství. I upír může mít svou stále "lidskou stránku". Film stejně jako starý dobrý Dracula (zejména v režii F.F. Coppoly) nám tak pokládá otázku, na kolik je upír zavrženíhodný a nakolik ho lze brát jako ještě částečně lidskou bytost. V tomto ohledu rozhodně Stmívání otevírá novou cestu. Tomu všemu pomáhají úžasní herci, zde myslím Roberta Pattisona a Kristen Stewart. Oba vytvářejí nádhernou mileneckou dvojici a to dvojici zapamatovatelnou. Postava Belly je příjemně alternativní, nezapadá jaksi do šedivé zóny dnešní mládeže a tudíž je její empatie k Edwardovi silnější. Jejich souhra na plátně je vskutku grandiózní. Robertovi věřím Edwarda a jeho beznaděj, Bella v podání Kristen prostě nemá chybu a po Útěku do divočiny, kde mě již hodně zaujala (ačkoli je zde asi jen 15 minut), se konečně pořádně rozehrála. Jako herečka má určitě budoucnost. Co se týče toho, jak je film udělán, tak mě trochu mrzí změna na postu režiséra (režisérky). Twilight je skutečně řemeslně udělaný snímek, některé záběry kamery jsou velmi originální a střih nemá chybu. Scéna, kdy je Edward s Bellou na vysokém stromě a její prolnutí do "klavírní scény" podbarvené nádhernou hudbou, byla pro mě skutečně silným zážitkem. Někteří mi možná budou nadávat do citlivek, ale mě to nadchlo. 9/10

JCVD (2008)

JCVD to byl jeden z mnoha idolů mládí...jeho filmy mě fakt bavily....pak přišlo vystřízlivění a nuda..prostě JCVD byl ten z těch, co točí opravdu béčkové sračky a jeho filmy jsem prostě přehlížel. Teď se vrátil tak , jak bych to od něho opravdu nečekal..žádný stupidní remake jeho nejfilmu, jak je dnes zvykem..žádná snaha o návrat ve stylu rádoby hlubokého filmu, který je ale možná ještě více sračkoidní než ty, ve kterých začínal....tenhle chlapík se vrátil úplně jinak, zábavně, nečekaně, sebeironicky a za to má moje sympatie...Bravo Van Damme!!