Šógun - Nachové nebe (2024) (epizoda)

I napriek tomu že som bol pripravený a vedel že čo sa stane a má stať, už znova a po tretí krát ma to emocionálne zase dostalo !

Suspiria (2018)

Na začiatku len napíšem že moc sa nejedná o remake, je to úplne iný film no ale všade sa ta uvádza tak nech je tak. Dielo Daria Argenta mal iba 98 minút, bol urobený v super jasných farbách, pohyboval sa ako blesk a mal desivé skóre. Tento má viac ako 150 minút, vyzerá fádne a ponuro, má hrozné herecké výkony, škaredú krv, nezmyselnú ženskú nahotu a nakoniec to nedáva veľký zmysel. Sú tam nezmyselné sekvencie zahŕňajúce politiku a nudné hodiny tanca. Tiež príliš veľa tanečných sekvencií, ktoré sú jednoducho smiešne zlé. V niektorých momente to bolo také hlúpe a až som sa začal smiať! Tupé, nezmyselné a urážlivé. Preskoč to.

Duna: Část druhá (2024)

Duna: 2 je pokračovaním už tak vynikajúcej Duny 1 a s radosťou môžem povedať, že tento film je vydarený. Naozaj si myslím, že tento film je úžasný vo všetkých smeroch. Možno predsa len prvý diel bol lepší už len z pohľadu toho že sa držal viac knižnej predlohy. Druhý diel práve preto sklame fanúšikov kníh pretože okrem vynechania niektorých postáv je zmenené aj záverečné finále či vzťah Chani a Paula. Ale aj keď knihu poznám ako filmový fanúšik som tieto veci prehltol a i napriek tomu som si Dunu vychutnal. Už len to je umenie tak ťažkú knihu natočiť a chápem zámery režiséra, že trochu pozmenil príbeh.Nebudem skeptik a Dunu 2 budem chváliť. Okrem toho si myslím, že je to aj jeden z najdôležitejších filmov, aké boli kedy natočené. Dosahuje tak veľa na toľkých úrovniach. Napríklad, kedy sme naposledy videli vedecko-fantastický film s majstrovskými hereckými výkonmi, (všetci herci sú skvelí hlavne Timothe Chalamet ) hlbokými postavami, dokonalou kamerou, dokonalým zvukovým dizajnom (zoznam by mohol pokračovať...) a ktorý je adaptovaný z románu?! Ale konkrétnejšie, verím, že tento film nám ukázal skutočnú silu. Denis Villeneuve nás vzal niekam, kde ešte nikto nebol a je to skutočne neopísateľný zážitok. Dokonale využil širokouhlé zábery, a jeho kameraman robí s filmom zázraky. K tomu sa pridáva nepoškvrnený zvukový dizajn. Hans Zimmer opäť vytvára neuveriteľné originálne skóre a Villeneuve ho dopĺňa dokonalými zvukmi v pozadí.Tento film zbytočne rozpisovať alebo kritizovať, nezaslúži si to. Hodnotenie že je filmom desaťročia nie sú vôbec prehnané, pretože za 10 rokov som fakt nevidel nejaký film čo by mi utkvel v pamäti (okrem prvej Duny a Parazita.) Rozbieha sa síce pomalšie, ale to je dobre. Potrebuje to, takže týmto spôsobom všetko na seba neustále nadväzuje, čo nakoniec vybuchne v jednom z najlepších vrcholov aj keď pozmenených oproti knihe ako som spomínal. Naozaj som stále v úžase a mohol by som stále hovoriť o tom, aké je všetko skvelé, ale verte mi, stačí si pozrieť film. Choďte do kina pretože na veľkom plátne to má to čaro. Budete ohromení. Ďakujem, Dennis Villeneuve a všetci, ktorí pracovali na tomto filme, a budem netrpezlivo čakať na Dunu: Mesiáš!Nech žijú bojovníci!HODNOTENIE 9/10

Death's Game (2023) (seriál)

Po prvej polovici som vedel, že to bude jeden z najlepších seriálov, aký som videl. Po druhej polovici vedel, že som sa fakt nemýlil.  Prečo? Jeho kvality sú jasné od scenára po herectvo a réžiu. Ani nehovrím koľko žánrov je tam pospájaných dokopy od fantasy, thrilleru, krimi, akcie . trochu aj hororu ale hlavne sa jedná o skvelú drámu.  Drámu, ktorá sa musí dotknúť srdca, môžem opísať ten zážitok, a vôbec mi nevadilo že scény boli asi najviac emotívne než som poslednú dobu videl a slzička sem tam vyjde.  Som veľmi nadšený zo sledovania všetkých 8 epizód , Nikdy sa to nedá predvídať, dokonca ani jedna epizóda , každá epizóda má svoj jedinečný nádych, Bola to životná lekcia, ktorá vás prinúti veľa premýšľať  o veciach vo vašom živote. Je to určite seriál ktorý vás musí dostať, pozrite si ho a sami uvidíte, akí sú ľudia vzdorovití a podobní zároveň. Stálo to za to!

V karavanu po Maďarsku (2023) (seriál)

Maďarsko je krásne. Dokument nám ukazuje tie najkrajšie miesta krajiny, historickú kultúru, národné jedlá a to všetko za doprovodu herečky ktorá v krajine vyrastala. Cesta s Vicou Kerekes je príjemná pôsobila na mňa tým najlepším dojmom. Sprévádza nás po jej obľúbených miestach, tlačí klobásy, slaniny, halázsle a guláše do hlavy a popíja vínko. Nepomôžem si ale jej prirodzený sex appeal dodáva tomu šmrnc.  V hereckej scéne patrí medzi herečky , ktoré sa nehrajú na celebrity a takých je málo. Nakoniec kto by rád s ňou necestoval. A to že pletie slovenčinu s češtinou a maďarčinou na to sa môžem vykašlať takéto malichernosti ma absolútne nezaujímajú ako tu poniektorých.

Temný případ - Part 4 (2024) (epizoda)

Ja neviem niektori pozeraju asi iný seriál, že nič sa nedeje to ste slepí?Mám pocit , že hodnotenia sú tu také že pozrie 5 minut a hodnotí. Skvelá časť, konečne som sa aj bál.

Rychle a zběsile 10 (2023)

Pri sledovani nekonečne série Rychlo a zbesilo 10 som si povedal že nie, ale nakoniec to bola riadne akčná jazda. Rozhodol som sa že po každom slove,, rodina ,, ktorý vyslovia  vo filne si dám pohár vína. Po skončení filmu , pri ktorom som sa už viac menej smial, som mal treti liter v sebe a oni s rodinou neskončili. Zaspal som ..fakt akčná blbina , ktoru nezvladnem bez vína. Bola to riadna jazda.

Nejhvězdnější noc popu (2024)

Skvelý retro dokument o vzniku veľkého hitu s účasťou skvelých spevákov a tvorcov. Skvelé zábery, ktoré som rád že sa zachovali a aj keď nie som nejaký fanúšik tejto piesne na dokumente vidno ako sa všetci snažili a verili že tvoria niečo nesmrteľné. Najlepší bol Bob Dylan , ktorý sa tváril ako keby ani nevedel kde je a kládol si otázku .. čo tu sakra robím? .

Někdo klepe na dveře (2023)

Hrozný scenár - Chrápanie v chatke. Som veľkým fanúšikom NS, ale musím priznať, že pomaly začínam strácať záujem o jeho filmy, keďže scenáre sú hrozné.  Kniha je očividne veľmi dobrá filozofická a spletitá, no scenár je fádny, že človek skutočne začal chrápať už po 20 minútach filmu. Príbeh je taký letargický, že pôsobí ako nízkorozpočtový koncepčný film s hviezdnym výkonom Davea Bautistu, ale to je tak všetko.  Roztomilá malá ázijská dcérka je tiež vrcholom filmu, no jej postava toho moc neprináša. Shymalan by sa konečne mal prebrať pretože tých horších filmov u neho pribúda. K tomuto filmu sa určite už nikdy nevrátim. Hviezdičky pre Bautistu a roztomilé ázijské dievčatko.

On se bojí (2023)

Sakra čo som to vlastne videl??? Ak tento film považujete za nočnú moru, dáva to väčší zmysel. Keď snívate, váš mozog spracováva hlboké emócie a obavy. Veci ako vina, hanba, strach z detstva (pavúky, cudzinci, voda, lesy atď.) a mnohokrát je rozprávanie mätúce a všade. Toto je v podstate sumarizácia filmu. Je ťažké to zhodnotiť alebo zhrnúť, ale v podstate je to cesta do podvedomia. Strach zo sexu, problémy s mamou, vypnuté emócie a nevyriešená trauma. Zdá sa, že každý z filmov Ariho Astera je určený pre špecializovanejšie publikum ako ten predchádzajúci. Beau is Afraid preto nie je pre každého – určite nie pre fanúšikov jeho predchádzajúcich filmov. (Hereditary bol fajn, hippisacky Midsommar ma nudil.) Tu sa mi , ale zdá že Ari ako režisér dospel.  Trojhodinová lynchovská nočná mora, kde neustále spochybňujete všetko na obrazovke a snažíte sa rozlúštiť, čo je realita, čo je prehnané a možno vôbec nie skutočné. Každé predstavenie je neuveriteľné, každá scéna je dokonale spracovaná a natočená. Scény sa plynule prepínajú medzi dramatickými, strašidelnými a humornými. Niekedy hodnotím film podľa toho, koľkokrát naň po zhliadnutí myslím. Pri tomto som na to myslel celý deň. Existuje niekoľko skutočne kreatívnych, umeleckých scén a záberov, ktoré diváka zaujmú. Celkovo je to  ale bohužial nesúrodé a príliš dlhé a rozhodne nie pre každého. Každopádne Ari Aster či už svojou inšpiráciou Lynchom alebo Cronnebergom natočil svoj najzaujímavejší film a som zvedavý kam sa poberie ďalej.