• Krátkometrážní

Křižník Potěmkin (1925)

Jasne vidieť ako môže pokazené mäso prispieť k spoločenskej revolúcii: všetko tu má svoju zvláštnu funkciu (ktovie čo by na to povedal Švankmajer so svojou stop-motion mäsovou produkciou alebo Baudelaire zamýšľajúci sa nad jeho Mrcinou). Strihová skladba tiež inovatívna a geniálna, bez debaty.

District 9 (2009)

“Umenie by malo utešovať znepokojených a znepokojovať pohodlných.” Tak nejak mi to tu sedí, zároveň ako jedna z jeho najlepších definícií akosi mi asociujúc toto spomínané Banksyho neoficiálne motto použiteľné aj k tomuto filmu so zaujímavým spoločensko-politickým presahom.

Okna (1975)

Z okna sa dá nielen kochať ale aj vypadnúť…

Rosa (1992)

Netradičný balet v tradične klasickom prostredí.

Záhada Blair Witch (1999)

Jednalo sa o neoprávnené použitie čiernej mágie, tú ježibabu treba zatvoriť v Azkabane, len chýba jej popis, ale iste je škaredá.

Valčík s Bašírem (2008)

Izraelsko-Palestínsky konflikt vytesnený do najhlbších hlbín osobného podvedomia, vo finále vyplavený späť do vedomej sféry tak, že silne emocionálne zamáva a otrasie režisérom i divákom. Predstavuje veľmi nápadité spracovanie látky retrospektívne podaného príbehu, je filmársky inovatívnou hrou medzi osobnou pamäťou a podvedomím bojovanou na umeleckom poli animák/dokument. Je zvláštne vidieť a prežívať minulosť ktorá drieme v človeku a nechce sa pominúť. Záhadné.

Tanec s vlky (1990)

“V každom človeku bojujú dvaja vlci: jeden je dobrý a ten druhý zlý. Ktorý vyhrá? Ten ktorého kŕmiš.” (Staré indiánske príslovie)

Muž, který zabil Dona Quijota (2018)

Pri tomto filme je potrebné vysadnúť na Don Quijotovho bájneho a vznešeného koňa a príliš neriešiť a užívať si jazdu prelínania imaginácie a reality v subjektívnom rytierovom svete navonok niekedy pôsobiaco príliš fantaskne a zároveň humorne, vnútorne však veľmi bohatom, rytiersky cnostnom a zaujímavom.