• Western

Absolvent (1967)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire.

Adamova jablka (2005)

Vynikající dánské drsné drama mixované ve správném poměru s černým humorem. Tak úžasně pozitivní myšlení jako v případě těžce zkoušeného faráře jsem ještě nikde neviděl. Politika "nastav druhou tvář" při kontaktu faráře se sociálními vyvrhely je zde hnána do samé krajnosti, ale o to větší účinek má film na postavy i na mne jako diváka. Adamova jablka neustále balancují na hranici reality a absurdní iraciálnosti, ale zásluhou geniálního scénáře ji dokáží nepřekročit, přitom filmové prostředky použité k bitvě mezi zlem a dobrem jsou velmi zajímavé (vrány, červi, bouře, nacisti a další Jobovy zvěsti). Skvělý zážitek. Trailer: http://www.csfd.cz/film/221085-adamova-jablka/videa/

Adaptace (2002)

Komplikovaná mystifikace s jackpotem pro řešitele - to je charakteristika tohoto složitého filmu. O čem scénář je, to už tady psali jiní:=) Umění je však o dojmech, které si odneseme. Mé pocity při sledování byly - v pořadí podle výskytu: mírný zájem a pobavení, pak nuda, ještě větší nuda, náznaky pochopení, hledání souvislostí, pobavení, nakonec zájem vyluštit tuto komplikovanou křížovku do konce... a teprve po přečtení komentářů mých kolegů i externích recenzí mi dochází plná hloubka i vymyšlenost scénáře a k tomu postupně i řada ukrytých nápadů a vtípků. Postupně se tak vyvíjelo mé očekávané hodnocení - od původně zvažovaných dvou hvězdiček za nudnou scénáristickou masturbaci vylepšenou jen dokonalou dvojrolí Nicka Cage až k současným čtyřem hvězdám. A teď už musím vidět film ještě jednou, abych si ho vychutnal. Trailer: http://www.csfd.cz/film/4868-adaptace-adaptation/videa/#

Ad Astra (2019)

Výborné herecké obsazení, bohatá výprava, vizuální žranice. Přesto má film plno logických děr. A závěr díky mizernému scénáři bez zápletky mne nechal citově chladným a lhostejným. Rodinný mítink dvou psychopatů u Neptunu.

Adéla ještě nevečeřela (1978)

Tolik rozvrkočených a samo vinutých hlášek v jednom nádherném českém snímku. Hravý filmový dar přítele Lipského, krásný jako babočka generál...

Africká Královna (1951)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly (doplněk). Celosvětově divácky úspěšný film. Věrohodná přeměna "bláznivé, žalmozpěvné, vyzáblé staré panny" Rosie v podání Katharine Hepburn z upjatého: "Pane Allnute? Pane Allnute!", na milé a obdivné: "Charlie." K tomu jako vždy "svůj" Humphrey Bogart, plus nádherné reálie dobrodružné plavby parní bárky African Queen po divoké východoafrické řece, skrývání se před nepřátelskými Němci, hmyzem a pijavicemi a nakonec výtečně vypointovaný finální střet s německou bitevní lodí „Louisa". "Nikdy bych si nepomyslela, že prostý fyzický zážitek může být tak povzbuzující!" A mně se chce říci: Zahrajte to znovu, Humprey a Katharine. Trailer zde: http://www.csfd.cz/film/4582-africka-kralovna-african-queen-the/videa/ a delší zde: http://www.sms.cz/film/africka_kralovna/ukazka