Sázka na nejistotu (2015)

Nepochopil som prečo sa tento film ocitol medzi nominovanými na oscar 2016. Akademikov možno zaujala hlavná myšlienka domino efektu a prepuknutie krízy z roku 2008, ale spôsob akým to režisér podal si ku mne jednoducho nedokázal nájsť cestu. Prvých 20 minút je to čistý chaos, kamera lieta od jednej postavy k druhej, informácie sa sypú prúdom z každého a všetci majú plnú hubu kecov. Po čase sa to o čosi zlepší, ale ten celkový chlad z filmu a postáv, ku ktorým si divák za celú stopáž nenájde cestu, ten sa nedá oklamať. Bezradnosť režisér vyriešil svojsky a to priamou komunikáciou s divákom a toto fakt neznášam. Porovnanie s Vlkom z Wall street sa samo ponúka a je to obrovský rozdiel. Režisérovi neupieram snahu, ale celkovo ide o chladný film bez emócií, s množstvom nesympatických postáv a hlavne film, ktorý jednoduché veci podáva zbytočne zložito a komplikovane. Hviezdne mená Pitt, Gosling a Bale, filmu nijak zvlášť nepomohli, ale zapadli do davu. Pravdepodobne to bol zámer a to jediné vyšlo. Poučné, ale iba na jedno pozretie. 60%.

Batalon (2015)

Iba nedávno Rusi urobili celkom vydarený remake slávneho hitu A rána sú tiché a už tu máme "ruskije ďévačky i žénštiny" opäť v plnej paráde. Príbeh podľa skutočnej udalosti dokáže upútať na 100%, zvlášť vynikne v pôvodnom znení v ruštine a celkovo si myslím, že sa film výnimočne podaril. Náborové i výcvikové scény sú rovnako dobré ako tie zákopové, v ktorých sa krvou a blatom rozhodne nešetrí. Na prvý pohľad prísna, ale spravodlivá veliteľka bataliónu zahral fantasticky. Pri scéne prvej ženskej obete, ktorú dovezú chlapi na povoze podala srdcervúci výkon, až sa mi slzy tlačili do očí. Výkony všetkých sú na profi úrovni, výborne bola vykreslená i nálada na fronte, v tých časoch už bol chaos a bordel v celom Rusku , to je skutočná pravda, ktorú potvrdzujú i knihy našich českých a slovenských legionárov z tej doby. Asi prvý krát som vo filme videl detailne strieľať plechovky s plynom!, celkovo úžasná scéna, vrátane všetkých zákopových scén, kde dostáva slušný priestor i nemecká strana a takto to mám rád. Má to celkovo ten správny náboj, adrenalín a sympatické a obetavé dévušky. Príjemné prekvapenie, ktoré je hriech vidieť s dabingom. Len titulky! 100%.

Willie Boy (1969)

R. Redford je silným ťahákom, ale nedokáže utiahnuť všetko sám, zvlášť ak postava okolo ktorej sa dej točí je indián menom W. Boy. Prostredná časť filmu si akosi dlho hľadá cestu k divákovi, nedokáže nakopnúť, strhnúť a naladiť tempo. V poslednej tretine začína hon a boj jeden proti jednému a už je to o niečo záživnejšie, ale to sa už blíži záver filmu. Samovraždu som akosi nepochopil, nikto predsa nehovoril o treste smrti, mohli svedčiť jeden druhému, že to bolo v sebaobrane, čo bol na divokom západe akceptovateľný argument. Záver fajn, no po filme vo vás ostane pocit, že sa z látky nevyťažilo maximum. Škoda. 60%.

Aein (2005)

Čakal som rozhodne hlbšie prepracované charaktery postáv a sexuálne scény mali byť len okrajovým doplnkom, ale je to presne naopak. Pomerne odvážne erotické scény tvoria viac ako polovicu filmu, zbytok je dosť nevýrazný. Snaha o pochopenie sa minula účinkom, v tej ženskej sa ani Boh nevyznal. Takéto filmy sú z môjho pohľadu tak nejak zbytočné. málo prepracované pre silnejší zážitok a málo provokatívne, aby zaujali niečím iným, ak už nie príbehom. 60%.

Dětská hra 2 (1990)

Ešte pomerne slušný "Chucky". Pokračovanie priamo nadväzuje na prvý diel, ale nie je vysvetlené ako Chucky prežil zásah do srdca v prvej časti, ani dôveryhodný dôvod rekonštrukcie bábiky v úvode. Kto by však v hororoch riešil také "nepodstatné" veci, že? Príbeh ničím neprekvapí, baví len Chucky a filmu pomáha i fakt, že tu hrá chlapec z prvého dielu. Celkovo ešte pozerateľné pokračovanie, po ktorom to už však išlo dole vodou. 60%.

Dětská hra (1988)

Veta "Pojď si hrááát" vyzerá nevinne, ale niektoré, hlavne tie menšie deti by sa mohli strachom zosrať, takže bacha...Kultový hororík, ktorý nakopol sériu o vraždiacej bábike mal v dobe vzniku veľký úspech a v tej dobe som film videl niekoľkokrát a mal a mám ho stále rád. Atmosféru má výbornú, hoci nie top strašidelnú. Za naj scénu mám zistenie, že Chucky funguje bez batérií a horiaci Chucky v krbe. Vydaniu blueray disku za super cenu som neodolal a rád som si film pripomenul a vychutnal v podstatne lepšej kvalite v akej som ho kedysi videl ja. Navyše k nemu pričuchla i nová generácia mojich už trošku starších detí, ktorým sa to veľmi páčilo. Deťom pod 10 rokov by som to však nepúšťal. 80%.

Ten, který přežil (2015)

Malé filmy niekedy dokážu veľké veci, ale The Survivalist ostal niekde na pol ceste. Pomalé tempo mi nevadilo, ale pri tom tempe má človek viac času na premýšľanie - kto, čo a prečo, a tak nejako očakávame, že to režisér vysvetlí a divák dostane odpovede na svoje otázky. No a ten problém je, že nedostaneme nič, alebo presnejšie skoro nič...Provokatívne penisové scény si mohli odpustiť a namiesto toho radšej povedať aspoň niečo o minulosti hlavného hrdinu a osudu, ktorý ľudstvo postihlo. Záver bol drsný a ja to mám takto rád, ale celkovo to vidím iba na slušný priemer, ktorý sa oplatí vidieť, no nesmiete čakať priveľa ako ja. 60%.

Evropa, Evropa (1990)

"Svoj príbeh nesmieš nikomu rozprávať, nikto by ti neveril..." Áno, príbeh je úžasný aj takéto príbehy písal život a napísal ich tisíce. Vždy hovorím, že 2. svet.vojna - hotová studňa na filmy. Výborne je zobrazená tá tenká deliaca čiara medzi dvoma ideológiami - fašizmom a komunizmom. Asi sám hlavný hrdina to nechápal, chcel len prežiť. Scéna z kostola, kde Poliaci márne prosia Boha v modlitbe, aby im zoslal z neba cukríky je úžasná. Boh to nedokázal, ale súdruh Stalin, to je iný level...Nechtene humorných scén je tu viac a najviac ma pobavil výklad učiteľa na tému - "Ako poznáme Žida". Nemecká strana je tu vykreslená pomerne dobre, je to zmes chorých , ale i dobrých ľudí a tak to má byť. A. Holland natočila výborný film, ktorý ma upútal a nemám nič zásadné, čo by som filmu vytkol. Akurát ten obraz na Čt art som čakal kvalitnejší, aj vzhľadom na rok výroby 1990, čo zas nie je tak starý film. 80%.

Podivné okolnosti (1982) (TV film)

Vojnová tématika ma zaujíma, aj keď film už nie je priamo o vojne, ale príbeh sa odohráva tesne po nej. Videl som krátku upútavku na svt2, preto som neodolal a musím povedať, že to rozhodne nebolo zlé. Dosť škoda, že film má iba skromných 60 minút , pretože herci to slušne potiahli a príbeh sa kľudne dal nejakou linkou navyše obohatiť, natiahnuť o nejakých 20-30 minút a splniť tak limit pre celovečerný film. 70%.

Brooklyn (2015)

S. Ronanová mi vyrástla pred očami. Iba nedávno ma upútala vo filme Pokánie a o pár rokov je z nej dospelá žena a úžasná herečka, ktorá v pohode potiahne i náročné scény. 50-te roky jej pristanú, jej tvár do filmu jednoducho krásne zapadla, nie je to žiadna namyslená sexi herečka, srší z nej úprimnosť a pokora a práve preto ju mám rád. Príbeh o chudobnom dievčati, ktoré hľadá šťastie v Amerike je natočený v príjemnom a pomalom tempe, rozpráva s ľahkosťou a pozerá sa na to fajn. Možno to chcelo jednu silnejšiu scénu, ale i tak ma tá jemná a nenásilná love story medzi mladou Írkou a Talianom bavila. Krásny film, ktorý asi viac ocení ženské publikum, ale mne sa to páčilo. Kurva, asi začínam starnúť... 80%.