Percy Jackson: Zloděj blesku (2010)

Po sklamaní z konkurenčného Súboja titánov, som sa rozhodol pre porovnanie preskúmať počin, inak celkom slušného, Chrisa Columbusa. Musím sa priznať, že dnešný filmový svet chápem stále menej. Pozitívne recenzie renomovaných filmových kritikov absolútne nechápem a renomé mnohých z nich u mňa výrazne pokleslo. Film samotný by som asi najvýstižnejšie charakterizoval klasickým WTF. Nič čo sa na plátne deje, jednoducho nemá zmysel a konanie postáv sa vymyká chápaniu normálneho človeka. Málokedy na jednej hromade nájdete perly typu: maminka hlavného hrdinu žije so smradľavým ujom, kvoli tomu, aby jeho smrad prekryl božskú voňu synátora; reinkarnovanú Medúzu zbavme hlavy pomocou iPhonu (State of the Art Product placement); Hádes vo voľných chvíľach organizuje metalové koncerty a jeho žena je drsná nymfomanka; a samozrejme čierny grécky boh. Bohužiaľ je toho oveľa viac a musím spomenúť aj odfláknuté herecké nevýkony (a to tu hraje pár kvalitných hercov), ktoré idú ruku v ruke s slabučkými trikovými efektami.

Linda (1984) (seriál)

Kto nezažil TV produkciu daných rokov, nikdy nepochopí. Lindino programovanie ovečiek, ktoré sa premávajú po obrazovke HI-TECH PC si budem pamätať do smrti.

Avatar (2009)

Votrelci stáli desaťkrát menej, ale majú niečo čo vznikne vždy iba náhodou a štastnou zhodnou okolností. Avatar je po trikovej stránke dokonalý a nemá jedinú chybičku krásy. Bohužiaľ story o indiánskych šmouloch s ekologickým poslaním je extrémne predvídateľná a nazaujme absolutne ničím. Pre mňa osobne sa tak Avatar v sci-fi rebríčku minulého roka zaradí až za District 9 a samozrejme Star Trek.

O kapitalismu s láskou (2009)

Ako ľavičiar s Moorom vo väčšine súhlasím, ale ako celok je to slabé a príliš nevyvážené.

Zákon gangu (2008) (seriál)

Po zvážení všetkých pre a proti len štyri hviezdičky. Keby som nevedel (vďaka The Wire a Shieldu) čo je v seriálových podmienkach možné natočiť tak som pravdepodobne zhovievavejší, ale bohužiaľ laťka je nastavená vysoko a SoA je v mnohých smeroch trochu nedotiahnutý a nerealistický. Seriál je však len v začiatkoch, takže nádej umiera posledná.

Twilight sága: Nový měsíc (2009)

Dve hodiny koncentrovanej nudy sumarizujúce niekoľkomesačné peripetie mladej nádejnej upírky, poťažmo vlkožienky (chudera sa ešte nerozhodla). Keď sa nad tým človek zamyslí, je to skutočne majstrštyk z príbehu v ktorom proti sebe stoja upíri a vlkodlaci vyrobiť argentínsku telenovelu, kde sa hlavné postavy nekonečné hodiny vykecávajú o hovne. Akčných scén je tu menej ako za hrsť a ich kvalita je nizulinká. Na druhej strane musím priznať, že sa objavili momenty v ktorých si scenáristka uvedomila, že nejaký ten nadhľad musí byť a preto vypotila pár vtipných hlášok. Celkový dojem je však strašný a Pattinsonov ksicht, snímaný zásadne pod 45 stupňovým uhlom mi bude zrejme pár dní brať chuť do jedla.

Policejní odznak (2002) (seriál)

Priame porovnanie s The Wire sa v prípade Shieldu vnucuje od prvej minúty. Po dlhšej úvahe však Wire predsa len vyhráva a to vo všetkých hlavných parametroch s výnimkou jedného. Komplexnosť, autenticita prostredia, scenár a výkony hereckého týmu sú jednoznačne vypilovanejšie v prípade The Wire. Jediným výrazným plusom Shieldu je Michael Chiklis, ktorého sa výkon sa dá porovnať len so špičkami ako Laurie, alebo Cranston. Ale päť hviezdičiek si určite plným právom zaslúži.

Zombieland (2009)

Originálne, vtipné, bez výrazných hluchých miest, bohužiaľ s časom mierne klesajúcou kvalitou. Napriek tomu určite stojí za to túto zombie komédiu vidieť. A cameo B.M. je dokonalou třešničkou na dortu.

Hanebný pancharti (2009)

Tarantino dodal presne to čo sa od neho očakávalo. Akčnú komédiu, plnú originálnych a zábavných dialógov, v ktorej si každý nájde to svoje. Absolútnou lahodkou je výkon Christopha Waltza, ktorý vytvoril jedného z najlepších sociopatov tohto desaťročia a na Melanie Laurent a Diane Kruger sa dá pozerať celé hodiny. Obsadenie Rotha je neskutočný režisérsky prehmat a Tarantino by mal sám seba nakopať do prdele a napísať na tabuľu milionkrát "Never cast friends!". Samotný Pitt je ako vždy nudný a nezaujímavý a celý film jeho prítomnosťou trpí. Dej má pár nelogických miest, ktoré sú na hranici uveriteľnosti, ale skutočnosť, že Hitlera ochraňujú dvaja normálny vojaci proste nemožem prekúsiť. Záverom musím konštatovať, že pokus o prekonanie Pulp Fiction sa znova nevydaril, aj keď našliapnuté to bolo celkom slušne. Už spomenuté chybičky krásy sú predsa len trochu priveľké a bohužiaľ neprehliadnuteľné.

District 9 (2009)

Myslím, že držiteľom titulu prekvapko roka je s prehľadom District 9. Podľa trailerov to vyzeralo sľubne, ale neznámy tvorcovia (teda okrem Jacksona) a relatívne nízky rozpočet dával tušiť priemerný divácky zážitok. Po necelých dvoch hodinách však človek precitne a nechce veriť tomu čo videl. Film je natočený dokumentárnym štýlom a ten mu sedí dokonale. Od prvej sekundy ste v centre deja o máte pocit, že to všetko sa naozaj stalo a emzáci ešte donedávna levitovali nad Johanesburgom. Každý kto sa o film trochu zaujíma musí pripustiť, že v poslednom čase to ide s kvalitou produkovaných filmov nezadržateľne dolu. Myslím tým americkú produkciu, o tej českej a slovenskej sa radšej nevyjadrujem. V tomto roku som okrem nového Star Treku a komédie Hangover nevidel jeden skutočne dobrý film. Tým ďalším je práve District 9 a preto vrelo doporučujem návštevu kina, ktorú určite nikto neoľutuje. P.S. District mal vzniknúť z trosiek Halo, ale celé mi to však sakramentsky pripomína strasti a slasti istého Gordona Freemana. Vivat Graviti Gun!