Proroctví z temnot (2002)

Tento film ma zaujal hlavne preto, že bol natočený podľa skutočnej udalosti a hovorí o "nadprirodzených" javoch - úvodzovky som dala naschvál, ja si totiž nemyslím, že všetko to, čomu hovoríme nadprirodzené nadprirodzeným skutočne je. Mnohé javy, ktoré nedokážeme pochopiť sú prirodzené, či sa nám to páči alebo nie. Nie každý človek má dar ich vidieť, no akonáhle ho má, je považovaný za čudného, prípadne za blázna - a to sme v 21. storočí. Áno, aspoň už máme dostupnú rôznu ezoterickú literatúru, no myslím, že to nestačí. Ľudia by sa nemali báť prezentovať svoje skúsenosti s astrálnym svetom, a mal by sa začať brať ako súčasť nášho "reálneho" sveta. Napokon, čo keď sa po smrti všetci ocitneme v tom "nadprirodzenom" svete - budeme ešte pokladaní za bláznov?

SpongeBob v kalhotách: Film (2004)

Rozprávka,ktorá odchytila dosť zvláštny okruh divákov.Nazval by som ich blázni ale kedže k nim patrím k nim aj ja,ponechám toto pomenovanie niekomu inému :).Takže aby ste boli aspoň trošku v obrazu stačí ak si pozriete pár seriálových častí.Zoznámite sa s postavičkami,ktoré vystupujú v tomto celovečeráku.Dej netvoria len animované scény.Je to zmes filmových a animovaných scén.Príbeh sa odohráva v morskom svete. Deň ako každý iný.Vstávate do roboty v podmorskom svete a čakáte,že váš šéf povýši.Umyjete si ako obvykle oči zubnou pastou a hups na povýšenie...Bohužial akonáhle dojdte do práce...Nemôžete byť manažérom pretože ste ešte len dieťa.A tak sa idete opiť zo zmrzliny... Dobré ujeté však?Ale keď vás to pobavilo nevidím dovod prečo by ste si to nemohli pozrieť.Film je krátky no myslím že na rozprávku stačí. :)

Yes Man (2008)

Ani neviem presne čo som od novej komédie s Jimom Carreym očakávala... ... ... Ehm vlastne viem, tuším sa to volá zábava. Meno Jim Carrey je v Hollywoode synonymom komédie, o to viac ma Yes Man sklamal. Dobre, dobre, komédia to ako taká je, ale patriaca skôr do tej slabšej odrody s podtitulkom romantická, kde je humor len pozadím na spestrenie príbehu „ako on stretne ju“.

Hledání Země Nezemě (2004)

James Matthew Berrie (Johnny Depp) práve zožal neúspech svojej novej hry. Trochu sklamaný, znechutený, sa však znova pustí do písania rozprávky, ktorá sa stane legendou a jej meno budú počuť ešte mnohé generácie – Peter Pan. Jeho inšpiráciou sa stávajú štyria malí chlapci, ktorí žijú so svojou mamou Silviou (Kate Winslet). James sa s touto rodinou natoľko spriatelí, že s nimi trávi svoje všetky voľné chvíle a zanedbáva pritom vlastnú manželku. Film nezachytáva široký časový úsek. Popisuje iba obdobie od vzniku nápadu v Jamesovej hlave až po uvedenie hry na divadelné dosky. Peter Pan, to je odraz snov a túžob každého dieťaťa do rozprávkovej krajiny, kde je všetko možné. Keby James nebol večným dieťaťom, ktorého sa akosi nedotkol „skazený“ svet dospelých, ostal v ňom optimizmus a povznesenosť, tak by túto hru nikdy nemohol napísať. Režisér Marc Forster Jamesa konfrontuje s nalinkovaným svetom dospelých, ktorí často zabúdajú nato, že aj oni boli kedysi deťmi. Vyrástli z nich racionálne uvažujúci ľudia, ktorí si nedovolia vyviesť nejaké bláznovstvo a to ich častokrát stavia do svetla nudných, suchopádnych pokrytcov. James, aj napriek tomu, že je dospelý ( a mal by sa preto vhodne správať k svojmu veku) nestratil nič z hravosti, ktorá prislúcha deťom. Film kladie dôraz na fantáziu, predstavy, dojmy, vnemy, farebné obrazce, podvedomie človeka. Forma je naozaj úžasná a pestrosť, hýrivosť farieb je pastvou pre oči. Aj napriek všetkým týmto kladom, ktoré som tu našla, sa mi celkovo film nepáčil. Vadila mi prehnaná jemnocitnosť, ktorá s príbehom zachádzala ako s krehkou kryštálovou vázou, ktorá sa už-už mohla rozbiť, ak by sa tam pridalo ešte štipku sentimentu. Miesto voľnosti som tam našla iba ohraničenosť (nemalo to ďaleko od gýčového naivizmu), ktorá mi nedovolila popustiť uzdu fantázie. Možno je to aj mojím cynizmom, prípadne tým, že takýto film mi nie je práve pochuti. Ale väčšine sa to asi bude páčiť.

Drž hubu! (2003)

K nám sa filmy z francúzskej produkcie dostanú spravidla rovno na DVD alebo do telky. Tak som sa celkom tešila, keď som náhodou naďabila na tento. Hlavne keď v ňom hrajú 2 najväčšie francúzske hviezdy Gérard Depardieu a Jean Reno. Je pravda, že Jean Reno mi do komických rolí celkom nepasuje ale pravda je, že je to pán herec a v role profesionálneho lupiča bol fakt excelentný. Depardieu hrá mierne pripečeného zlodejíčka, ktorý sa dostane do basy. Tam svojimi rečami trvale likviduje svojich spoluvezňov. Až sa do basy dostane aj Ruby. Tomu sa podarilo šlohnúť 5 miliónov svojmu bývalému zamestnávateľovi. Toho by polícia rada dostala tiež a tak na neho nasadí Quentina. Ruby je však kamenná tvár a Quentinovi sa ho nepodarí vyprovkovať. A tak dospeje k názoru, že sú priatelia. Zlodejom sa podarí ujsť a zažívajú rôzne nahánačky. Quentin je síce nanič zlodej ale v zmysle hesla "Hlúpi majú šťastie", ukradne až 2 policajné autá(ostatné sa mu nepodarili naštartovať alebo spustil alarm). Film je vcelku vtipný a využíva kontrast hlavnej dvojice. Ku koncu bohužiaľ vtípkov ubúda. A koniec ma fakt naštval. Vyzerá to tak, akoby tvorcom došli prachy a film museli násilím ukončiť. Alebo si robili priestor na druhý diel. V každom prípade je to osvieženie v mori mnohokrát stupídnejšej americkej produkcie.

Přežít Vánoce (2004)

Páčilo sa mi obsadenie, príbeh. Ale zas ja asi nedokážem byť veľmi kritický. Ako tak pozerám tak ten film u každého prepadáva, ale u mňa to je iné. Prečo? Tak sa nato pozriem. Film som pozeral cez Vianoce. Myslím si, že sa vtedy vás film zaujme dvakrát toľko akoby vás zaujal v lete. Takže prosím v lete sa mu vyhýbajte :-) Boli tam zaujímavé, vtipne scény, hoci pravda je taká, že nemusíte byť skvelý herec, aby ste mohli hrať v tom filme. Znova opakujem-skvelé obsadenie. Hoci Ben Affleck to niekedy fakt preháňa, takého nechápavého, čudáckeho trošku dementného milionára zahral dobre a musím povedať, že ma pri filme držalo aj to, čo ho zase v tej jeho sprostej hlave napadne. Catherine O Hara si po Kevinovej matke zahrala v ďalšej vianočnej komédii. Trošku ma mrzí, že Jamesa Gandolfiniho si necenia. Filmy takéhoto rangu neodrážajú jeho herecké umenie. Možno preto pôsobi znechutene a nechcene celý film. No a štvorku uzatvára Christina Applegate. Odkedy som videl film Anchorman, tak mám túto herečku veľmi rád. Ale rovnako ako pri Jamesovi, ani v tomto prípade sa mi na túto rolu nehodila.

Vybíjená (2004)

Toto je film o športe, ktorý v zámorí získava veľkú oblubu a prestíž. Tento šport sa nazýva vybíjaná a dvoch dospelých chlapov, teda minimálne jedného z nich očaril natoľko, že sa stal prostriedkom ich vzájomného vybavovania účtov. * Týto chlapi sa volajú Peter a White a obidvaja sú majitelia telocviční. A práve o tie tu ide, Peter totiž nemá dostatok peňazí a ak by so svojím tímom nezvíťazil na majstrovstvách vo vybíjanej, tak by sa jeho telocvičňa stala majetkom práve White-a. Ten na ňu už má zálusk, ale ide mu aj o to, aby nenávideného Petra verejne znemožnil a ponížil. Peter je predstaviteľom bežného, trochu zanedbaného človeka, tak trochu flegmatika, kým White je až prehnaným fitnesákom a vyznavačom na športe a zdravej výžive založeného životného štýlu. * Petra a White-a si zahrali Ben Stiller a Vince Vaughn, čo sú špičkoví komici súčasnosti. Ich filmy sa vyznačujú drsným niekedy až ťažšie únosným humorom, ktorý má nie každý rád. Takáto je aj Vybíjaná, určite nesadne každému ale dá sa na nej dobre pobaviť. * Vybíjaná je športovou komédiou o až nešportovom súperení dvoch tímov a hlavne dvoch mužov v zrelom veku, ktorý si potrebujú pomasírovať svoje ego a zvolili si na to moderný šport, ktorý má svoje korene na ulici. * Brat mi hovoril, že keď bol menší tiež vybíjanú občas hrával a že to bola bežná zábava detí aj v Bratislave. No ja sa na to veľmi nepamätám, ale na ZŠ sme vybíjanú asi 2x hrali. Navrhla to vtedy naša učiteľka, že vraj to bude sranda. Bola... do tej doby, kým do mňa bývalý spolužiak nenapálil loptu takou silou, až mi vyrazilo dych... nevadí prežila som to a som tu stále s vami, takže je všetko ok.

Rallye smrti (2008)

Tento film sa odohráva v budúcnosti v jednom vezení, kde majú vybraný vezni za úlohu pretekať na autách a zabíjať sa. Na autách majú kadejaké zbrane, ktoré počas závodov proti sebe používajú a zabíjajú sa. Aj keď nemám až tak rada akčné filmy ani herca Jason Stathama, tento som si pozrela, lebo mi pripadal byť niečím zaujímavý. Neviem čím, možno tým, že sa odohráva v budúcnosti.Nemôžem povedať, že by toto bol najlepší film, aký som kedy videla ale pozrieť sa to dá. Možno by takéto vezenia, v ktorých sú vezni zabíjaní mohli byť aj u nás na Slovensku, lebo niektorý vezni uz z trestu nemajú strach a do vezenia si chodia ako na dovolenku. Keby vedeli, ze im hrozí smrť, tak by sa na to dívali inak. Tento film si kľudne pozrite, ale nečakajte, že to bude niečo strašne dobré. Ale tak pozrieť sa to dá. Všetkých vás zdravím.

Sedm statečných (1960)

Keď si chcem pozrieť film o skutočnej odvahe a hrdinstve, ktoré zvíťazí nad zlobou a tyraniou, tak mám len jednu voľbu. A to nezabudnuteľný western Sedem statočných. Je to nielen jeden z najkrajších a najznámejších filmov, ale aj vrcholné dielo americkej filmovej tvorby čo sa divokého západu týka. A tu je pár dôvodov, pre ktoré má toto veľdielo právo konkurovať tým najuznávanejším westernom : 1)Réžia. Réžie sa ujal John Sturges, ktorý je jeden z mála režisérov zobrazujúcich divoký Západ veľkolepo a efektívne. 2)Príbeh. Každý vie, že námet pre tento film našli tvorcovia v japonskom veľkofilme Akira Kurosawy "Sedem samurajov". Sedem odvážnych pištoľníkov sa rozhodne pomôcť úbohým obyvateľom malej mexickej dedinky, ktorá zostáva na pospas horde banditov. Táto jednoduchá, no účinná myšlienka priťahuje divákov k obrazovkám i po viac ako 40-tich rokoch. 3)Herecké obsadenie. Tak a toto je pre mňa asi najväčším lákadlom !!! Toľko hereckých hviezd pokope je možné vidieť asi len v katastrofických filmoch zo 70-tych rokov !!! Veď uznajte sami : Yul Brynner, Steve McQueen, Horst Buchholz, Brad Dexter, Robert Vaughn, James Coburn a Charles Bronson. A ako keby toho nebolo dosť, proti nim stojí Eli Wallach, ten najhorší a najodpornejší zloduch v dejinách westernového žánru. Je radosť sledovať ako sa ich postavy psychicky vyvíjajú a predháňajú... 4)Hudobné motívy. Melódie Elmera Bernsteina sú dnes už kultové a stali sa symbolom amerického westernu. Úvodná hudbička je fascinujúca a grandiózna, ostatné navodzujú dojem pravého divokého Západu... Jednoznačne snímka, ktorá bude ešte dlhé roky uvádzaná v programe pre vysielanie...

Interview s upírem (1994)

Podľa mňa najlepšia adaptácia upírskeho príbehu, ktorej na rozdiel od iných filmov, zaoberajúcich sa touto mytologickou tematikou nechýba aj hlbšia myšlienka.