Spalovač mrtvol (1968)

Spaľovač mŕtvol, film ktorý som mal dlhodobo v poradovníku. Film, ku ktorému ma to dlhodobo lákalo kvôli hodnoteniu a umiestneniu, aké má v databáze. Na druhej strane film, ktorý som si večne posúval pred sebou a nenachádzal som naň chuť. Až do včera. Nebola to ani chuť, ako skôr okamih rýchlo si zapnúť tento film skôr, ako si to nepremyslím a nenájdem niečo "ľahšie". Neľutujem, že som si ho zapol a doplnil si tak "filmové vzdelanie". Na moje prekvapenie sa, na tú dobu, vo filme pracuje neuveriteľne zaujímavo so strihom, prechodmi medzi scénami a hraním sa so zábermi. Do toho v pozadí neustále znejúce "creepy" podtóny a na piedestále neuveriteľný herecký výkon R. Hrušinského. Tak neuveriteľný, že ma dokonale presvedčil o veľmi zvláštnom charaktere zamestnanca krematória a jeho motívoch a postojoch.  Zároveň pre mňa veľmi prekvapivé smerovanie a vyvrcholenie príbehu - v dobrom, v prvej polovici som si hovoril, ako zakončiť takýto film čo držalo moju zvedavosť  a tvorcom sa to skutočne podarilo zavŕšiť bravúrne. Napriek tomu, že filmu nemožno uprieť jeho pôsobivosť, atmosféru a celkové kvality, necítim sa komfortne ísť s hodnotením vysoko (aj keď samozrejme chápem prečo je tak vysoko hodnotený) - tento film je zapamätaniahodný, no zároveň ho už pravdepodobne nikdy nechcem vidieť znovu. Tak deprimujúci, tak komorný, tak nepríjemný na sledovanie, myslím že stačí raz... Na záver musím vyzdvihnúť manželský pár (duo Menšík / Myslíková), ktorých vstupy mi naprieč týmto nevšedným filmovým zážitkom vytvárali mierny úsmev na perách a privodzovali upokojenie, akoby som sa mohol na chvíľu nadýchnuť pred tým ako sa znovu hodím do hlbín ťaživej atmosféry...

Hra snů (1999)

Výborná športová dráma, ktorá má síce jednoduchý príbeh s očakávaným smerom, ale jeho plynutie formou retrospektívy vypĺňanej počas diania baseballového zápasu je nesmierne zaujímavé a originálne. Scény so súkromného života hlavnej postavy a jeho vzťahu vôbec nehrajú druhé husle, práve naopak, nádherne dopĺňajú priebeh zápasu a zvýrazňujú už aj tak dosť vybičované emócie súvisiace so športovým výkonom a fungovaním postavy vo svojom klube. Herecký výkon K. Costnera je výborný, veríte mu každú fyzickú, ale aj duševnú (plynúcu zo spomienok) bolesť. Nezaostávajú ani vedľajšie postavy, parťák C.K Reiley, tréner J.K. Simmons a samozrejme ani priateľka v podaní K. Preston. Dej je pretkaný veľmi príjemnou hudbou, vrátane jemných gitarových sóličiek (spomenul som si na Thelmu a Louis s Zimmerovou hudbou). Nebudem sa brániť pozrieť si v budúcnosti tento super film znovu.

Pelé (2021)

Ide o veľmi dobrý životopisný dokument jedného z najúspešnejších športovcov (futbalistov) histórie. Dokument je super zostrihaný a v správnom pomere obsahujúci súčasné zábery spomínajúcich spoluhráčov trénerov a Pelého samotného, historické zábery dôležitých futbalových podujatí Brazílie a klubu Santos (samozrejme so zainteresovaným Pelém), ale aj zábery týkajúce sa politického režimu a spoločenského diania vterajšej Brazílie. Film samotný mi ubehol veľmi rýchlo a myslím, že ako pocta tejto legende je na vysokej úrovni.

Francouzská revoluce (2020) (seriál)

Tak veľmi som túžil dať aspoň jednej epizóde 4 (príp. 5) * za zaujímavé podanie zombie žánru zasadeného do obdobia okolo francúzskej revolúcie, ale z objektívneho hľadiska to jednoducho nejde. Seriál má príliš veľa otvoreného a veľmi okato sa spoliehal na druhú sériu (ktorú netflix zrušil). Taktiež mi vadilo retrospektívne vysvetľovanie udalostí. Každú epizódu bolo divákovi predostreté niečo neznáme ako fakt, ktorý bol následne vysvetlený o 2-3 epizódy neskôr (ak vôbec). Toto zrejme malo pôsobiť inteligentne, ale podľa mňa to pôsobilo zmätočne a spomaľovalo to priamočiarosť deja. SPOILER: To čo nám tvorcovia ukázali v prológu na úplnom začiatku - tomu mala predchádzať ešte dlhá cesta a bol som naivný keď som čakal od prvej série plnohodnotnú 'zombie vojnu' na úrovni štátu/kontinentu. Dostal som len pouličnú bitku v jednom mestečku ku ktorej viedlo 7 priemerne dobrých častí. Na druhej strane musím pochváliť výborný soundtrack a úsmevné poňatie historických prvkov a tradícií (francúzska vlajka, priezvisko doktora, modrá krv šľachty atď.)

Rozčarování - Série 3 (2021) (série)

Jednoznačne najslabšia séria, v ktorej sa nanešťastie nestriedajú vtipné a menej vtipné časti (ako v predošlých sériách), ale od prvej po poslednú časť majú kvalitatívne klesajúci trend. Spoiler ahead - Za hlavný faktor nekvality považujem prejavy šialenstva kráľa Zoga, ktoré sa neustále a najmä nevtipne opakujú a taktiež nezaujímavú hlavnú dejovú líniu s princeznou Bean. Za menej nudné považujem dejové linky s Derekom a Oonou a jemné osvieženie v krajine Steamland. Po tejto sérii mám pocit že Dreamland už veľmi nemal čo ponúknuť a recyklovane otváral použité zápletky a postavy z predošlých sérii. Možno tomuto seriálu paradoxne škodí nadväznosť jednotlivých častí na seba..

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Viete, podľa môjho názoru je už knižka samotná slabšia ako LOTR séria a preto by som bol sakramentsky ohúrený kebyže film prekonal kvalitou LOTRa. Samozrejme zázrak sa neudial, ale aj napriek tomu som potešený byť späť v Stredozemi. Ako tu je spomínané viacerými (a je to pravda) postavy nie sú riešené príliš do hĺbky a zo spoločenstva trpaslíkov s Bilbom a Gandalfom je cítiť menšie puto ako je tomu zo spoločenstva prsteňa. O hudbe negatívne písať nemôžem a nechcem- samozrejme že je podobná a niekedy až rovnaká ako z Lotra, ale proste viete si to predstaviť s niečím inakším? Ja nie. Takže toľko k filmu- neuveriteľne ma rozhecoval na ďalšie časti, ku konci mi bolo až smutno, že výpravu k Ereboru uvidím až o rok. Spolu s LOTRom to bude pre mňa snáď aj posvätná životná šestica top filmov :).+ už teraz som zvedavý na extended verziu....P.S.: Po druhom zhliadnutí, hodnotenie neupravujem, pretože je to takto dobre. Nemám problém ani s 3. zhliadnutím v najbližšej budúcnosti.. jednoducho, Stredozem je môj tretí domov. (druhým je škola ako nám to hovorili pani učiteľky :D).

Rychle a zběsile 5 (2011)

Išiel som sledovať tento film s víziou kvalitného akčňáku,a zároveň výborným pokračovaním predošlých častí, keď som videl toto vysoké hodnotenie..Avšak,musím povedať, som dosť sklamaný..Neviem presne vyjadriť čo, ale chýba tomu nejaká iskra z predošlých dielov-možnože je to tým, že vo filme dominujú zbrane namiesto áut.. Dialógy až príliš jednoduché, každá postava vo filme si povedala svojich pár vetičiek .Na druhej strane, páči sa mi že vo filme vystupujú postavy, ktoré poznáme z predchádzajúcich dielov. Upozorňujem, že pred sledovaním tohto filmu si vyberte mozog z hlavy a dajte si ho na poličku, pretože film sa asi odohráva v inom vesmíre, kde neplatia naše zákony fyziky :)...Ja som tak neurobil, zamýšľal som sa nad tými absurdnými scénami a tým bol môj subjektívny názor na film dosť znížený.

Thor (2011)

V prvom rade musím povedať, že som od Thora nič moc neočakával (už len ten fakt,že jeden z bohov v severskej mytológii je komiksový hrdina-nejak mi to nepasovalo ale budiš) ale celkom príjemne ma prekvapil,no zároveň mu musím vytknúť pár vecí..Film je svižný, vtipný ( Mjamja? What´s Mjamja?),..príjemné hlavné aj vedľajšie postavy avšak mám na mysli len tie pozemské..Thorova družina z Asgarthu je absurdná a ani som nemal chuť ich vidieť..(bradato- nosatý trpaslík zo Stredozeme,samuraj z ďalekého východu, jeden z mušketierov WTF?!--absolútne mizerné-vôbec teda nevyzerali božsky;))...Ďalšia vec: Všetko vyzeralo tak strašne umelo-od Asgarthu po kostýmy , no a Mjollnir ako kladivko z hračkárne od Mattela,pravdepodobne je to tak spravené náročky,no mojim očiam to vôbec nelahodilo..Napriek týmto negatívam,(dajú sa prehltnúť) ,je to príjemné dielko, hodnotím ho veľmi dobre ako jeden z ďalších podarených komiksov :)

Splice (2009)

Relatívne dobrá myšlienka, ktorá je avšak prenesená do nie príliš zaujímavého filmu + v niektorých pasážach ma tak neskutočne dožieralo správanie postáv.

Po přečtení spalte (2008)

Tak takto som sa už dlho Nezasmial-doslovne,moje IQ asi nie je dostatočne vysoké na pochopenie všetkých tých vtípkov a fórikov ,ktorých je ževraj roztrúsených po celom filme habadej,nejaké som si všimol ale nevydal som zo seba ani najmenši úškrn,no čo už ...ale určite treba uznat , že herecké obsadenie je celkom hviezdne ,bez nich by totiž tento film asi velmi rýchlo zapadol popolom...