Komuna (2016)

Keď si predstavím, že Vinterberg je jedným z mojich dvoch naj európskych režisérov, a Thomsen s Dyrholm  sú top dánski herci s až hollywoodskym presahom, tak je to obrovské nenaplnenie potenciálu. Isto, z perspektívy bežných smrteľníkov to je stále kvalitný, lineárne odrozprávaný film, ale na Vinterberga je to sakra málo. Žiaden nápaditý režisérsky vklad, na aký sme zvyknutý z jeho najúspešnejších filmov. Isto, sám vyrastal v komúne, je to pre neho osobná téma a preto by sa tomu ako kvalitný umelec mal oblúkom vyhnúť, lebo to zvyčajne nedopadá dobre. Takto je z toho film, ktorý mohol natočiť hociktorý iný režisér a to ani nie dánsky. Sú tu aj nejaké vyhrotené scény, ktoré mali byť zrejme kataklizmou, ale skôr mi to prišlo ako len ako mrhanie úžasným talentom Trine Dyrholm. Nezáležalo mi na jej postave, v podstate ako ani na žiadnej inej. Film napokon rozpráva skôr o tom, ako sa voľnomyšlienkársky životný štýl môže zvrhnúť (lebo aj voľnomyšlienkári sú ľudia z mäsa a kostí) a o samotnej komúne sa toho veľa nedozvedáme. Čo je škoda, lebo popri skvelom režisérovi či hercoch tu máme aj super námet. Pred zhliadnutím filmu som si komúnu predstavoval ako niečo úplne iné.

Událost (2021)

Veľmi dobrá záležitosť. Áno, prvá polovica je slabšia. No film nás od prvého momentu pripravuje na to, že neskôr bude gradovať. A naozaj, tá narastajúca zúfalosť hlavnej hrdinky je divákovi odovzdaná verne. Hoci to je rýdzo ženský film - od režisérky, scenáristky, autorky knižnej predlohy po prakticky všetky relevantné postavy, drsnosť a naturalistickosť niektorých scén má prekvapila. Je to nanajvýš autentický film, ktorý napriek pálčivosti preberanej témy sa nesnaží zbytočne súdiť a moralizovať - hoc vzhľadom na personálne pozadie filmu je jasné, že rozpráva o historických krivdách, ktoré boli na ženách napáchané. Herečka v hlavnej role vynikajúca.

Ocelové dámy (2020)

Aj malý film si zaslúži plný počet hviezd, ak mu nemáte čo vytknúť. Je to uletené, stále autentické a úžasne vtipné. Páči sa mi ako Fíni svojím nadhľadom mierne vybočujú zo štandardov škandinávskej kinematografie. Scenár môžeme vnímať aj ako odkaz mladšej generácii. No najfascinujúcejšie na tom je, že tri hlavné protagonistky sú reálne vo veku svojich postáv. Prudérnemu slovenskému divákovi isto zíde na um, že či mali tie stareny na hrobom takú frašku za potreby. A ony si pritom tie role tak užívali! Poznámka: Za road movie by som to rozhodne neoznačil.

Kolize (2019)

Niekoľko filmov v jednom. Až sa mi nechce veriť ako film začal a ako končí a že to vôbec drží pokope. Stále je to Škandinávia, Dánsko a herci mne dobre známi z nanajvýš autentických filmov. No Kolízia ide svojim razením skôr do Ameriky. Milión zvratov, samoúčelne akčné scény a napokon teatrálne súdne pojednávanie. V jednotlivostiach je to však stále kvalitná Škandinávia. Ak by som to hodnotil v období, keď si pozriem maximálne jeden film mesačne, tak by išli tri hviezdičky. No v poslednom čase som videl veľa filmov, dokonca škandinávskych a tri hviezdy som dal oveľa väčším ftákovinám, preto v súčasnom nastavení dávam vďačné štyri hviezdičky.

Gran Turismo (2023)

Doslova až nevkusný film a to najmä vďaka ťarbavo podanému product placementu. Šablónovité postavy pochybovačného otca, šikanujúceho mechanika, pseudodrsného trénera (ktorý má napokon srdce zo zlata - ako inak). Vždy keď zaznela zmienka, aká je Gran Turismo realistická videohra, resp. keď zaznel názov firmy Nissan, trieskal som si hlavu, aké to bolo neznesiteľné. Do veľkej miery mi to pripomínalo Kokosy na snehu či Autá. Ak niečo fungovalo, tak práve ten klasický a otrepaný "príbeh hrdinu", ktorý sa vymakal from zero to hero. Nerozumiem tunajšiemu hodnoteniu a nadšeným komentárom (ktoré vychvaľujú najmä technické spracovanie). Obávam sa, že túto pocovidovú debilizáciu tak skoro nevykynožíme. Ak to chceme brať ako dobrý racingový film, tak po odbornej stránke dáva realistickosti na frak. Príbeh je hlúpučký, hodil by sa na markizácke doobedie v 90. rokoch. Wtf?

Zvuk hluku (2010)

Štyri bizarné hudobné kreácie zlepené priemerným dejom. Neodpadával som zo samotných hudobno-teroristických čísel, hneď druhé mi prišlo repetitívne. To prvé v nemocnici však bolo naozaj vtipné. Ťažko hodnotiť napríklad hlavnú postavu, či jej letmú love story. Príbeh tu naozaj nebol dôležitý. Ak by to neboli natočili Škandinávci, film by išiel zrejme do ešte nižších známok.

Žena na válečné stezce (2018)

Nerobím to často, ale v tomto prípade sa do bodky zhodnem s komentárom užívateľa J*A*S*M. On to bol scenár ľahko absurdný, ľahko vtipný, ľahko vážny. Malo to mať akože inteligentnú zápletku, kde sa mnohé scény na záver pretnú. No ťažko si to užiť, keď s hlavnou postavou politickej aktivistky kategoricky nesúhlasite a aj v správaní vedľajších postáv vidíte výrazne nelogickosti (napríklad čo viedlo jednoduchšieho "údajného" bratranca, aby sa k hlavnej postave pridal?).

Téměř chlap (2012)

Ak by takýto film vznikol v našich končinách, od prekvapenia by som dal 4-5 hviezd. No v kontexte škandinávskej, ergo svetovej kinematografie to je priemerný film. Je to typický malý, nízkonákladový film, ktorý napriek svojej autenticite a dobrých hereckým výkonom neprerástol do niečo väčšieho. Dôkazom je šablónovitosť, keď celú zápletku prezrádza trojvetová anotácia na tomto webe. Nórom slúži ku cti, že odpoveď na položenú otázku: "Je Henrik připravený zříct se nezodpovědných radovánek a vyrůst z chlapce v muže?", znie áno, ale nie celkom. Viem si predstaviť, ako by podobný námet spracovali v USA - na konci totálny prerod osobnosti a sladký happyend.

Lví srdce (2013)

V podstate súhlasím do bodky s komentárom užívateľky emma53. Námet mal veľký potenciál, ale zabíja ho nerealistickosť jednotlivých scén. Nechce sa mi veriť, že by matka vystavila svoje dieťa takému riziku. Zahrané to je inak veľmi dobre.

Srdcová královna (2019)

Snažím sa vopred si nič o filmoch nezisťovať, ale v tomto prípade sa nedalo, lebo tá pomerne explicitná sexuálna scéna preletela médiami a teda som vedel, o čom film približne bude. A hoci v pornografii je žáner stepmom/stepson veľmi populárny, táto dráma (hraničiaca s thrillerom) nám dáva odpoveď na to, čo nasleduje po tom, ako sa porno končí. A teda, aké následky má milostný pomer medzi nevlastnou matkou a synom. Som rád, že takúto tému spracovali Škandinávci, ergo Dáni, lebo to malo svoju hĺbku. Každá jedna scéna mala svoje miesto a význam v nasledujúcom príbehu. Scéna po odhalení pomeru je perfektne vygradovaná. Škandinávci vyvracajú zažité stereotypy o ich chladnej povahe, keď vedia do jedného filmu napratať taký mix emócií, Trine Dyrholm je podľa môjho názoru najlepšou herečkou z týchto končín.