Temný případ (2014) (seriál)

V prvom rade atmosféra... nemyslela som, že zelená Louisiana alebo slnečná Kalifornia sa dokáže vyrovnať ponurým severským kriminálkam. Obsadenie veľmi fajn. 1. séria za 5, oceňujem spôsob rozprávania, že spoznáme aj pozadie detektívov, osobitne vypichnem Rustovo filozofovanie. Trochu mi pripomína prostredím (Louisiana, white trash, kadejaké náboženské oné) a vlastne aj úvodnými titulkami True Blood, len tam sa zlo prejavovalo hlavne pod rúškom noci, tu ho cítiť všeobecne visieť vo vzduchu. 2. séria podstatne slabšia. Ako iný seriál a trochu jej trvá, kým sa rozbehne. Plusom hudba zakomponovaná skrz barovú speváčku. Spoločná s 1. sériou ostala pomerne hustá atmosféra, niektoré dlhé scény berú dych a opäť aj to, že sa nezabudlo na vzťahy a osobné pohnútky postáv. Pozitívne ma prekvapil Vince Vaughn.

Beze mne (2011)

Po 4 iránskych filmoch si začínam zvykať, že bez hlasných slovných prestreliek sa asi nezaobídu :) Leitmotív - vzťahy v rodine, konanie pre dobro druhých - vnímam prepojený s vynikajúcim Rozchodom Nadera a Simin. Film ma chytil za srdce. Happy end? ...pre všetky postavy? Plus to, čo spomenul v komentári predoci = nadpriemerný film.

Suri (2015)

Príroda a tá troška, čo ukázali zo života kmeňa, boli fajn. Mne sa Suri zdal zatiaľ najslabší Barabášov dokument, akýsi povrchný, odfláknutý. Rothov hlas mi tam nepasoval, tí účastníci výpravy mi pripadali ako amatéri a najviac ma štvali tie prebleskujúce zábery pre nechápavých divákov skoro ako podprahovky v nejakom konšpiračnom videu. A stále len donga, donga. Mám pocit, že Barabáš nejako skomerčnel alebo mu stúpla sláva do hlavy alebo čo. A možno už ide kvantita dokumentov na úkor kvality.

SuperStar 2015 (2015) (pořad)

Stále lepšie ako Česko Slovensko má talent - na hento sa hodí spojenie celé zle. Tu máme síce náramne skomercionalizovanú show (coca cola pomaly v každom zábere), porotu, ktorá sa vyžíva v čo najoriginálnejšom zhodení súťažiacich (i keď niektorí si to fakt zaslúžia) a ktorej kritériá na postup so spevom niekedy nič nemajú. A už aj ten Pyco, ktorého som mala za najnormálnejšieho moderátora podobných show, ide dole vodou… ale ešte sa nájdu krásne momenty. Konkrétne vystúpenie Emmy Drobnej a Čerešne v podaní Superstar bandu. To ma vlastne prinútilo napísať tento komentár.

Vikingové (2013) (seriál)

Na Vikings mi spočiatku prekážala angličtina, ale to by som asi chcela veľa, aby tam znela stará severčina :) Potom som si zvykla, ale ešte mi sem-tam režú uši moderné výrazy (myslím, že ani sex sa v danom období nepoužíval). Casting vydarený, Írsko akoby Škandinávii z oka vypadlo, páčilo sa mi zobrazenie rôznych sfér života Vikingov, vrátane náboženstva a postavenia žien v spoločnosti. V 2. sérii ma úplne dostal soundtrack v spolupráci s kapelou Wardruna. Vikings sa prepracovali na jeden z mojich obľúbených seriálov. 1. séria: 80 %, 2. séria: 100 %.

Jupiter vychází (2015)

Ďalšia "rozprávka" z dielne Wachowskich. Tentokrát s komediálnymi až parodickými prvkami (upírske lovestory), čo trochu predurčuje aj obsadenie - hlavne Mila Kunis. Tatuma som tu mohla... očakávam, že inlajny sa vrátia do módy :D Celkovo nič, z čoho by mi padla sánka, Wachowski si trochu "orazili", ich najslabší počin. Fungovanie vesmíru je diétne,nerozvité a k nejakému filozofickému presahu vôbec nedôjde. Ako akčná oddychovka ujde, ale nič hlbšie nehľadajte. Videné v 2D na predpremiére.

Rozchod Nadera a Simin (2011)

Rozchod Nadera a Simin ma úplne pohltil, dokonalá rodinná dráma. Niekto by možno namietal, že postavy boli tvrdohlavé ako mulice a stavali ostatných do Sophiiných volieb... ale tak to býva, každý sa bije za svoju pravdu, za to, čo si myslí, že je dobré pre neho alebo pre iných. A áno, podľa mňa ide o univerzálny príbeh, s malými odchýlkami by sa mohol odohrávať hocikde, nejde o iránsku alebo moslimskú špecialitu. Herecké výkony úžasné všetci do jedného. No a aj vďaka tomuto filmu som zistila, že perzština má dačo do seba. EDIT: Po druhom pozretí som musela dvihnúť na plný počet, fakt výnimočný film, ktorý sa postará o silný zážitok.

Fair Play (2014)

Som netušila, že Gyulovi sa tak vydarila dcéra :D A teraz vážne, výborný počin, nedivila by som sa, ak by zabodoval niekde v zahraničí. Režisérka si vybrala veľmi silnú tému, stačilo to nezbabrať a kvalitný viacrozmerný film je na svete. Život športovca plný driny a odriekania, zamiešajme doping aj so zdravotnými komplikáciami, to všetko na pozadí mašinérie bývalého režimu... únik z ktorého naplánovala dcére matka práve cez športový výkon.

Božské děti (1997)

Zisťujem, že iránska kinematografia sa stáva jednou z mojich obľúbených, ešte sa mi nestalo, aby som sa sklamala. Tento film ma neskutočne chytil za srdce (a to sa považujem za cynika). A ešte nikdy som nikomu tak nedržala palce, aby dobehol tretí :)

Elysium (2013)

Oceňujem, že Blomkamp má svoj vlastný štýl, nebojí sa experimentovať, prináša inovácie. Forma je fajn, len by to chcelo duchaplnejší obsah. V tomto ohľade sa mi Elysium páči viac ako District 9. Akčné pasáže ma začali nudiť, boli pridlhé. Jodie Foster to seklo, ale súhlasím s ostatnými, že agent Kruger si to ukradol celé pre seba. A ešte soundtrack - zaujímavý výber, ale nedostal priestor, bol len naznačený. Nečakala som, že v nejakom filme budem počuť track od Buriala :)