genetique

filmový gurmán

<< předchozí 1 2 3 4 32 63 93 124
    • 17.2.2017  15:02
    Nenávist (2002)

Silné očakávania ma ako priaznivca horrorového žánru naozaj navnadili na nezabudnuteľný zážitok, keďže tento film mnohí označujú za kult svojho žánru. Musím sa však priznať, že práve ten okamih predtým, než film začal, bol oveľa desivejší (tma, ticho, polnoc) ako čokoľvek v tomto filme. Ak chcem byť veľkorysý, musím povedať, že niektoré pokusy vydesiť publikum sú doslova priemerné. Tvorcovia sa snažia, ale je smutné, že počas celého filmu som nemal zimomriavky. Niekedy nedostatok logiky v hororovom filme môže fungovať v jeho prínos, v tomto prípade bohužiaľ tak nie je. Mám rád ázijské horory všeobecne, ale po tomto filme si naozaj nechám zájsť chuť. 55%.

• 17.2.2017  14:53

Názov pripomínajúci akčné béčka z deväťdesiatych rokov je omnoho viac, než by ste od tohto titulu čakali. Netreba podceňovať klasiky z osemdesiatych rokov a táto k jednej z nich určite patrí! Získanie osobnej slobody a ako ďaleko je človek ochotný zájsť, aby si ju vybojoval. To je hlavná téma tohto pútavého a napínavého akčného filmu. Dve hlavné postavy, väzni na úteku Manny (Jon Voight) a Buck (Eric Roberts) a prerod ich charakterov, kde palce budete držať stopercentne tejto dvojici. Nie, že by sme sa naozaj radi sa s nimi stretli, ale môžeme vidieť ich poľudštenie a môžeme sa s nimi stotožniť. Zástanca spravodlivosti je naopak predstaviteľ záporného typu postavy a príde mi to fascinujúce, že postava, ktorú som naozaj nenávidel bol práve (John P. Ryan) dozorca Renkin. Práve on zmenil svoje úsilie o dolapenie väzňov až k osobnému poslaniu nenávisti a pomsty. Krajina a scenérie sú fascinujúce, hlavne vonkajšie zábery vlaku ako sa rúti cez pustú kanadskú divočinu, či klaustrofobické zábery z vlaku. Vo filme nie je zlý herecký výkon, všetci hrajú s intenzitou, ktorá zodpovedá požiadavkám filmu. Jeden z mála akčných filmov, ktorým sa nebojím dať nálepku - umelecké dielo. 85%.

• 28.12.2016  20:05
    Kolja (1996)

Slzotvorný doják, ktorého útok je efektívnejší ako slzný plyn. Skvelá réžia, neskutočne ľudský príbeh a úžasne prirodzení herci. 90%.

• 26.12.2016  11:37

V dobe moderných rozprávok, animákov a vianočných evergreenov, som sa rozhodol osviežiť si vianočnú náladu klasikou, ktorej sa v našich končinách nevenuje toľko pozornosti. Americká klasika, ktorá vás chytí za srdce, vyčarí úsmev na perách a vďaka ktorej budete chcieť mať 10 rokov a veriť na Ježiška (Santu). A možno práve z premietania tohto filmu sa aj u vás stane vianočná tradícia. 80%.

• 26.12.2016  11:27

Umeleckí režiséri, ktorí uprednostnia vizuál, či svoje vnútorné pohnútky pred obsahom a výsledným dojmom, nezostanú vždy pochopení. Módny filmový vizáulny úchylák Tom Ford však nestratil úsudok a novým počinom útočí na všetky zmysly. Už úvodné titulky navodia znechutenie. Mal som pocit, že ok, tak týmto si režisér rozhodne získal moju pozornosť a desil som sa toho, čo bude nasledovať. Emocionálne strhujúci príbeh, ktorý sa pohráva s diváckym vnímaním. Podstata príbehu je pomerne jednoduchá, avšak strih, atmosféra a réžia dokazujú, že majstrovstvo je práve v jednoduchosti samotnej. Vypointovaná hra, ktorá vám nedá nerozmýšľať nad všetkými súvislosťami ešte dlhú dobu po záverečných titulkoch. Film si rozhodne užijete s čo najmenšími znalosťami o jeho obsahu. A je rozhodne jedným z najneobyčajnejších filmov tohto roku. 80%.

• 26.12.2016  10:57

Shane Black vracia na výslnie filmový subžáner buddy-movie v celej svojej kráse. Black ako vynikajúci režisér a a rovnako skvelý scenárista vie, ako vytvoriť zábavné postavy a ako im vytvoriť prostredie plné absurdných scén v tom najvtipnejšom zmysle. Takmer všetky gagy mali neskutočný náboj, neočakávanú pointu a miestami som sa sám seba vo výbuchu smiechu pýtal: čo sa to sakra deje?! Dej v tomto prípade nie je až tak podstatný, je len akýmsi spojovacím prostriedkom všetkých vtipov. Hlášky sa sypú každú chvíľu, Russell Crowe predvádza veľmi poctivý cynický humor a zhostil sa svojej role veľmi dobre. Ryan Gosling je však priam kultový. Všetko je to o mimike, pohľadoch v očiach a hlúpych výrazoch v tvári. Film mal potenciál na to stať sa kultovou klasikou, škoda dier v scenári a slabšieho príbehu, ktorý by túto kanonádu vtipných scén premenil na zmysluplnú zábavu. Ale smiať sa budete zaručene takmer stále. 85%.

• 25.12.2016  14:45

Tvorcom nemožno uprieť snahu natočiť niečo svetovejšieho feelingu. Nápad bol dobrý, akurát jednotlivé postavy akosi nekorešpondovali s dejom a jeho veľmi pomalou skladbou príbehu. Bolo to mdlé, hodil by sa tomu viac dynamickejší ráz, rezkejšie dialógy a zameranie sa na širšie publikum. 65%.

• 25.12.2016  14:38
    Cena svobody (2014)

Tento film je založený na skutočných udalostiach a hrá sa s emóciami diváka na každej úrovni. Rozpráva príbeh súrodeneckej lásky, význam oddanosti k rodine a priateľstvu. A čo je najdôležitejšie, ukazuje extrémy ľudstva - ako kruté a bezcitné dokážu byť ľudské bytosti, ale naopak to, čo dokáže láska a tie pravé hodnoty v živote človeka. ňnajsmutnejšie je, že tieto témy sú stále aktuálne. A napriek tomu, akokoľvek dramatický a smutný tento príbeh je, dokáže vyčariť úsmev na perách a odľahčiť situáciu hrejivými momentami, ktoré vám budú tlačiť slzy do očí. Vo chvíli, keď si myslíte, že sledujete film v hlavnej úlohe s Reese Witherspoon, sprievodné obsadenie sudánskych utečencov si ukradne film a vaše srdcia. Skvelý príbeh, skvelá réžia, skvelé obsadenie, a veľké herectvo všade okolo. 85%.

• 25.12.2016  14:23

Stará škola v novom dizajne. Nedával som tomu veľké šance, ale tento oldschoolový kickass nárez od majstrov svojho remesla v túto dobu hi-tech CGI filmov poteší oko nejedného nadšenca 90-tkových akčných jednohubiek. Kiežby takýchto filmov vznikalo viac. 70%.

• 25.12.2016  14:17

Veľká pocta neprekonateľnému Spilebergovmu kultu, ktorá sa vydarilo na jednotku s hviezdičkou. Film sa od začiatku pocitovo a atmosférou približuje prvému dielu a vtiahne do deja úvítaním "Welcome to Jurassic World". Nový Park vyzerala úžasne, autenticky, čo ukazuje, že Hammondov sen sa konečne stal skutočnosťou. Hudba bola viac ohromujúca ako inokedy, pôvodný hudobný motív bol krásne moderne zakomponovaný, aby nám ukázal ,koľko vecí sa zmenilo za posledných 14 rokov. Hlavným lákadlom tohto filmu bol hybrid Indominus Rexa, démonický, atmosféra hustla každou minútou, príbeh nemal najmenšiu slabú chvíľku, jednoducho luxusné, dramatické divadlo s dokonalými efektami. Pôvodný T-Rex je už len takou čerešničkou na torte. Tento film priniesol neskutočne veľa spomienok a ja sa nemôžem dočkať na ten budúci. 85%.

• 25.12.2016  13:23

Rozmanitosť postáv, príbehu, a sci-fi vizualizácie je zvládnostá s noblesou, réžia sa miestami hrá na rozhraní s gýčovosťou, ale v tejto časti som to zožral akosi rýchlejšie. Frances Lawrence vie ten svoj gýč naservírovať na zlatom podnose a ja mu to žeriem aj s navijakom. Dej je mierne rozťahaný, niektoré pasáže sú zbytočne zdĺhavé, ale o to viac následne rozprúdia krv akčné scény. Oproti prvej časti veľký posun vpred. 80%.

• 25.12.2016  13:09

Akože, totálna špička medzi stand-upom. Musíme si priznať, že toto je naozaj majstrovské dielo. Odporcom poviem len toľko, že nemôžme porovnávať 10minútové skeče a výstupy niektorých komikov, ktorí povedia jeden vtip a idú domov. Toto má gradáciu, pointu a celé je to pohodové, jednoduché a úderné. A to je to, vo co go. 85%.

• 25.12.2016  13:06

Zlatá éra kinematografie. Užívajte si výkony všetkých hercov a posolstvo, ktoré nesie tento film. Rasové predsudky boli ešte v roku 1967 bežnou záležitosťou, a tak ľudia potrebovali počuť odkaz, aký tento film obsahuje. Že farba a rasa nie sú to, čo by malo brániť dvom ľuďom , ktorí sa milujú, zdieľať svoje životy. Je ľahké pochopiť, to, čo sa tvorcovia na obrazovke usilovne snažia - prelomiť múry a predsudky, ale v reálnom živote to môže byť oveľa ťažšie. Ale je aj pravda, čo povedal Mahatma Gandhi - "Ty musíš byť tou zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete". No a zároveň je smutné a dojemné sledovať Spencera Tracyho v tomto filme, pretože zomrel pár týždňov potom, čo bol dokončený. 95%.

• 25.12.2016  12:56
    Ex Machina (2014)

Presne toto! Typ filmu, ktorý ma naozaj baví, keď mám na mysli sci-fi. Film, ktorý vás prinúti premýšľať nad tým, či by sme mali aj naďalej snažiť postupovať ešte viac v smere umelej inteligencie. Nie sme už dosť chytrý, so všetkým, čo máme? Naozaj potrebujeme umelej inteligencie ku všetkému, čo by malo výsostne patriť ľudskému faktoru? Príbeh Ex Machina môže byť futuristický, ale možno nie tak vzdialene, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Všetci aktéri boli vo svojich rolách bezchybní, réžia brilantne vygradovaná, pointy a atmosféra mrazivá. Pri filme, ktorý sa nakrúcal na rovnakom mieste po celú dobu, saurčite nebudete nudiť ani sekundu. 85%.

• 25.12.2016  12:06
    Norbit (2007)

Celý film je jeden veľmi, veľmi zlý (pokus o) vtip. 25%.

• 17.1.2016  23:55

80%.

• 17.1.2016  23:14

Almodóvar je bezpochyby kvalitný režisér, ktorého filmy sú komplexné, výstredné a čo je dôležitejšie, originálne a netuctové. Ťažko by ste hľadali podobný snímok alebo akýkoľvek v jeho tvorbe. Pedro má proste svoj rukopis, ktorý nenapodobiteľný a nekopírovateľný. Možno si to sám režisér uvedomuje a niekedy zájde vo svojej výnimočnosti a výstrednosti trošku za hranicu môjho filmového vkusu. Tento film už zachádza trosku ďalej ako som potreboval vidieť. Možno práve v tomto prípade by som trošku ubral z excentrickej výstrednosti a nechal sa unášať vodami obyčajskosti. Oceňujem nádych divadelného predstavenia, skvelej kamery a precíznych hereckých výkonov. Nič z toho však nevyváži celkový podivný feeling tejto interesantnej drámy. 60%.

• 17.1.2016  22:35

Dokonalá romantická konverzačka, ktorá mi pripomenula staré, dobré, príjemné a nenásilné rom-comy, kde nemusela byť ústredná dvojica ako vystrihnutá z módneho časopisu, mali problémy bežných ľudí a práve z rutinných situácií vznikali tie najtrefnejšie a najvtipnejšie scény. Romantika nebola umelo vytvorené ale divák mal pocit, že film písal sám život. a vtedy sa ani chlap pri takomto type filmu necíti trápne. 90%.

• 17.1.2016  22:26

Znepokojivý dokument, ktorý otvára oči. Pôsobivo natočené, autentická spoveď a rozhovor so smilníckym farárom pridávajú na hneve a poburujú ešte viac. Ideály cirkvi sa rúcajú ako domček z karát. Paradoxne práve takéto filmy mohli byť prostriedkom ako si očistiť meno, no podobné spoločenstvá majú toho za ušami zjavne oveľa viac. 80%.

• 27.10.2015  18:07

Tak toto by nebolo vtipné a originálne ani v osemdesiatych rokoch, natož v dobe, kedy sú už asi všetky námety a charaktery postáv buddy-policajných komédií vyčerpané. Nápad nebol zlý, ale chcelo to viac, než len osvedčenú stávku na istotu, predvídateľné vtipy, ktoré mali navyše nulové načasovanie. Ústredná dvojica takisto nedokázala strhnúť moju pozornosť a celé sa to viezlo na vlne klišé a opozeraných situácií, pri ktorých budete mať dojem, že ste ich už predsa niekde videli. Dokonca ani Andy Garcia ako hlavný záporák nebol ničím zapamätateľný. Jednoducho každý si odkrútil pred kamerou nejakú tú svoju rutinu a toto bol výsledok.Áno, hlúpučké americké publikum muselo krochkať blahom. 45%.

• 20.10.2015  20:55
    Špión (2015)

Nekorektná, odvážne sprostá a miestami aj originálna vtákovina, pričom ale treba zároveň dodať, že nieje určená pre náročné publikum, Melissa Mccarthy je rovnako otravná ako v každej inej roli a celé je to rovnako vtipné, ako aj nudné. Vtipné scény totiž razom striedajú hluché miesta, film má vyše dvoch hodín a nemám ten pocit, že tá prvoplánová zápletka potrebovala tak dlhú strednú časť na jej rozuzlenie. Neviem teda, či počas postprodukcie strihač načapal svoju manželku s režisérom, či majiteľom štúdia, ale tak odfláknutú robotu som ešte nevidel. Každopádne nadšenci stupídneho humoru budú krochkať blahom, pretože táto hollywoodska zlato-malinová mainstreamovka ponúka všetky tutovky, aké má kasová tuctovka mať. Hlasný humor, svoje miesto si nájdu fekálie, sexizmus, či rasizmus. Peter Feig to ale zabalil do pomerne klasa štýlu a tentokrát to nebol až taký prešľap ako to býva zvykom vo filmoch s podobným scenárom. Nemalou mierou k tomu prispeli aj Statham a Law, ktorí boli triumfom tohto filmu a mám pocit, že bez nich by po ňom ani pes neštekol. 65%.

• 19.10.2015  19:11

Podarená dobrodružná komédia, ktorej nechýbajú nápady, spád a kaskadérske kúsky, za ktoré by sa nehanbil ani Jackie Chan. Belmondo je skrátka klasa, no mal som pocit, že s touto rolou akosi bojuje a nesedí mu. Každopádne príbeh je pomerne hlúpučký, dnes sa na niektorých scénach naozaj len pousmejeme, niektoré však zjavne slúžili aj ako inšpirácia v mnohých ďalších filmoch. Klasika, ktorá bola kedysi zaručeným trhákom, ale poznamenal ju zub času. Bohužiaľ aspoň pre mňa. 60%.

• 19.10.2015  19:05
    Zvíře (1977)

Snímku nemožno uprieť dravosť, poctivé kaskadérske kúsky, chytľavé naháňačky a svižný dej, ale to je asi tak všetko. Belmondo očividne prehráva a nestíha meniť role, kde v tomto období skákal z jedného filmu do druhého tak, že s jedným typom charakteru odohral niekoľko filmov. a je to cítiť najmä na feelingu jeho postáv, ktoré sa mi miestami po pár filmoch spätne dokonca plietli a týmpádom neboli ničím výnimočné. 55%.

• 18.10.2015  20:16
    Noc hrůzy (1985)

Tak nad týmto sa dá dnes už naozaj len pousmiať. 60%.

• 18.10.2015  20:13
    Pečovatel (2014)

V dnešnom svete plnom zvrátenosti mi nezostáva napísať len smutné konštatovanie, že tento film je len špičkou ľadovca. O to smutnejšie a desivejšie je jeho sledovanie. Téma asi nesadne každému, ale treba poznamenať, že Belgičania si servítku pred ústa naozaj nebrali, tento temný a surový príbeh má neskutočnú moc šokovať, ale zároveň podnietiť diváka k zamysleniu. Herecky na úrovni, možno by som to trošku skrátil a vypäté situácie umocnil lepších, temnejším výberom hudby. 80%.

• 18.10.2015  19:58

Tak tento seriál som zhltol na jedno sústo. Skvelá práca HBO, ďakujem. 90%.

• 18.10.2015  19:29
    Hvězdy zastavárny (TV pořad) (2009)

Pobaví, poučí, niekedy prekvapí. Hlavne je to výstižné, no niekedy moc teatrálne a predvídateľné. ale inak fajn. 80%.

• 2.9.2015  18:15

Mám pocit, že dnes sme už zvyknutí na úplne iný level animákov, a že niekedy nám uniká tá podstata, pre ktorú sa tieto filmy točia. Príbeh nemusí mať za každú cenu logické vysvetlenie, postavy nemusia vždy konať racionálne, rovnako tak nepotrebujem, aby druhý diel musel vyzerať rovnako ako prvý. To by som si pustil originál a nemal sa na čo sťažovať. Tvorcovia sa s nápadom pohrali veľmi slušne a zakomponovali ho do deja celkom prirodzene. Dej má spád, veľmi pekný je vizuál, akčné sekvencie sa počas filmu predbiehajú o prím vo veľkoleposti a ja som bol týmpádom spokojný. Milá, nenáročná a technicky brilantná rozprávka. 80%.

• 28.6.2015  15:01

Fejkové pokračovanie kultu, po ktorom som si prišiel rovnako podvedený, ako by mi v originálnom Adidas obchode predali tenisky len s dvoma pásikmi. Na prvý pohľad všetko sedí, výrobca a konštruktéri tí istí, výsledok je však kvalitou niekde úplne inde. Stratil sa drajv, dravosť, drzosť a šmrnc, ostali len krásne čierno-biele farbičky so zmyslom pre detail, občas nejaká dobrá hláška, dialóg, drsná scéna a Mickey Rourke. To je všetko, čo si z filmu platí zapamätať si. 60%.

• 26.6.2015  18:52
    Luther (TV seriál) (2010)

Idris Elba JE Luther! Nemám čo dodať, fantastický, fenomenálny, famózny seriál, každý diel, každá zápletka, každá postava boli dokonale zosynchronizované tak, aby tvorili jeden ucelený miniseriálový skvost plný emócií, napätia a hlavne originality v každom ohľade. Veľká poklona tvorcom! 95%.

<< předchozí 1 2 3 4 32 63 93 124