Denní směna (2022)

Netflix vrámci žánrovej jednohubky opäť trafil do čierneho, a i keď nedávam vyššie hodnotenie, tak som si snímok veľmi užil. Nejaký scenáristický majsterstuck som nečakal, no musím pochváliť pomerne priamočiary príbeh, ktorý sa nehrá na nič viac. Dej odsýpa pomerne svižne, aj keby som to o pár minút skrátil a okresal infantilnosť niektorých dialógov. Škoda, že aj napriek ráznej akcii a pomerne slušnej nádielke krvavých scén, sa opäť netflixáci snažia zaujať čo najširšie publikum. Trošku viac pritvrdiť, bol by to žánrovo novodobý buddy-blade film dekády. Pridajte k tomu luxusný soundtrack a naozaj vycibrené bojové scény s niekoľkými inovatívnymi zábermi, čo je v dnešnej dobe, keď máte pocit, že ste už videli snáď každý možný bojový pohyb, naozaj ťažké. Skvelá (no časom zabudnuteľná) zábava! 70%.

Smrt na Nilu (2022)

Branagh je rozprávačom z inej ligy a túto skutočnosť mu v Poirotovskej prvotine kazili iné veci. Druhý pokus o dobitie veľkého plátna najslávnejším detektívom všetkých čias za mňa dopadol paradoxne o fúz lepšie, aj napriek slabším hodnoteniam. Možno preto, že som od toho nemal také veľké očakávania. Aj napriek tomu, že som si už v polovici filmu spomenul na rozuzlenie celej zápletky, keďže som videl obe predchádzajúce filmové adaptácie, tak ma dej udržal v napätí až do konca. Technická stránka filmu brilantná, vizuál, lokácie, kostýmy, hudba, kamera. Tu sa tvorcovia naozaj predviedli. Branagh však akoby miestami zabúdal na podstatu Poirotovských príbehov, ktorú naplno rozvinie až v druhej polovici príbehu. A to sa môže niektorým divákom zdať ako večnosť, pokiaľ toľko nelipnú na veciach predtým spomenutých. Za mňa spokojnosť, ale je ešte čo vylepšovať. Tak snáď do tretice už to bude bez výhrad. Veľmi si to želám. 75%.

Poslední střih (2022)

Pokladám sa za diváka nanajvýš tolerantného voči akejkoľvek blbosti a dávam šancu filmom i nemálo podpriemerným, častokrát idem tiež proti prúdu hodnoteniam, no tentokrát som film po polhodine takmer vypol, čo sa mi nestalo ani nepamätám. Našťastie som z úcty k tvorcom dal tomu šancu a v druhej polovici sa tento bizár rozbehol veľmi slušne. Je naozaj potrebné počkať si na druhú polovicu, kedy bude divák vidieť film z inej perspektívy. Prvá polovica je ukrutne nudná a ničnehovoriaca sračka, ale palec hore za odvahu vôbec niečo také natočiť. Mohlo to byť oveľa údernejšie a originálnejšie. 50%.

Stínohra (2022)

Asi najslabší Bebjakov film, a pritom to malo oveľa väčšie ambície než predchádzajúce jeho počiny. Možno stačilo trochu viac zatlačiť na pílu, vybrúsiť dialógy, či lepšie zamotať záverečné scény. Takto je to len priemer, ktorý sa snažil byť niečím viac. Škoda. A pritom to začalo tak sľubne. Navyše aj kasting bol perfektný, kamera neskutočne precízna, kompozícia scén zimomriavková. Ale nič viac som si z toho neodniesol. 60%.

Hrubý střih (2022)

Tento nenápadný skromný filmik s feelingom divadelnej hry mi vyčaril veľký úsmev na tvári. Originálna gangsterská zápletka graduje každou minútou, malé zvraty striedajú tie geniálne načasované a divák sa ani minútu nenudí, pretože každý vo filme skrýva nejaké tajomstvo a nikto nie je tým, kým sa na prvý pohľad zdá. Napriek komornej atmosfére je film plný napätia, aj keď sa odohráva v jednom malom krajčírstve. Do pozornosti dávam najmä strih a kameru, pretože daná scéna je využitá absolútne dokonale. Takto sa to ma robiť do psej... 80%.

Nemilosrdná spravedlnost (1991)

Toto je ten typ filmu, ktorý si pustíte, keď máte chuť na priamočiaru akciu deväťdesiatch rokov, plnú násilia, drog, cigariet, štetiek, nekompromisných scén, tvrdých chlapov a jednoduchých, úderných hlášok. 90-te roky nám vo filmovom priemysle akčných béčok priniesli mnoho nezabudnuteľných vecí a jednou z nich sú najmä drsní a prvotriedni záporáci, ktorí sa dnes už nenosia, pretože by to spoločnosť netolerovala. Niekedy netreba k dokonalosti veľa, stačí byť najväčší psychopatický grázel akého svet kedy videl. Keď sa na odvetu prihlási majster akčných filmov v najlepšej forme, tak niet čo vyčítať. Za mňa klasika, akú si doprajem kedykoľvek. 80%.

Není co ztratit (1997)

Zabudnutá buddy-komédia, ktorá spojila typ hercov, na aký sme dovtedy neboli zvyknutí. Áno, znie to divne, ale Tim Robbins a Martin Lawrence sú skutočne skvelé filmové duo s príjemnou komediálnou chémiou. Vedľajšie úlohy skvelo vypĺňajú hluché miesta a réžia taktiež odviedla skvelú prácu. Kedysi bol tento film kráľom repríz z nedeľného popoludnia, dnes už z obrazoviek vyšumel úplne, čo je možno fajn, pretože pozrieť si ho s odstupom času je oveľa zábavnejšie a menej otravné, ako párkrát za rok. 80%.

Police Story 2 (1988)

Druhá časť megaúspešnej série Jackieho Chana prichádza so všetkým na druhú. Niekedy je to však možno na škodu, pretože samotné akčné scény sú v tomto prípade až viditeľne za hranicou reality, výbuchov a akčných scén je tu toľko, že príbeh nedostáva prakticky žiadny priestor a dve zápletky s dvojicou gangstrov to len podčiarkujú. Nerozumiem, prečo to museli tvorcovia až takto veľmi siliť. Stačilo trošku ubrať na koncepte celého filmu a určite by bol znesiteľnejší. Za mňa sklamanie, ktoré umocňovala natívna reč v originálnom znení. 60%.

Police Story 3 (1992)

Napriek tomu, že s prvé dve časti ma až tak nedostali, tejto dávam slušný kredit. Aj keď prakticky sa podstata filmov nezmenila, dokonca by som povedal, že kaskadérskych kúskov a neuveriteľných scén je tu o čosi menej, film sa mi páčil o čosi viac. Možno je to scenárom, ktorý sa nebál ísť do zložitejšej zápletky, do viacnásobnej zmeny prostredia, či tým, že sa film snažil zaujať oveľa chytľavejšou hudbou. Komediálna zložka tiež dostala ten správny náboj, akčné scény veľkolepé a čo ma asi najviac nakoplo k vyššiemu hodnoteniu bol český dabing. Nemôžem si pomôcť, mne tá natívna reč príde neskutočne prepálená a groteskná. 80%.

V obležení (2021)

Jediné, čo je horšie ako napísaný scenár, je zle napísaný scenár, ktorý si myslí, že je chytrý. Jedinou možnou záchranou je, že film si môžu aspoň poslednú polhodinu vychutnať fanúšikovia akcie. To je ale žalostne málo, najmä ak sa pozrieme na stoličku režiséra, očakával som oveľa viac. Ak vám teda ide o akciu, tak budete musieť strpieť hodinu nepríčetne nudných dialógov v prostredí jednej prachom zapadnutej policajnej stanice. Ak vám to stojí za to, dočkáte sa konečne pár solídnych akčných scén, celkom fajn zvratov a dobrej kamery. To je asi tak všetko. Veľká škoda premrhaného potenciálu takmer z každého uhla pohľadu. 55%.