Králova řeč (2010)

Tohtoročný rival v počte nominácii na Oscara sa stal film Kráľova reč (The King’s Speech), ktorý bol nominovaný v 12 kategóriách, no premenil z nich „iba“ 4. Slovo iba je potrebné dať do úvodzoviek kvôli tomu, že premenil práve tie najhlavnejšie (najlepší film, najlepšia réžia, najlepší originálny scenár, najlepší herec v hlavnej úlohe). Príbeh sa začína príhovorom Alberta (Colin Firth), vojvodu z Yorku, k ľudu. Ukáže sa, že Bertík (tak ho volala jeho rodina) má obrovský strach už len z predstavy, rozprávať pred tak veľkým obecenstvom, pretože už aj predtým zažil trápne chvíľky a dobre vedel o svojej poruche – koktavosti. Keď zomrel kráľ Anglicka Juraj V., má na jeho pozíciu nastúpiť Bertíkov starší brat David (Guy Pearce), ktorý avšak neprechováva taký pocit povinnosti k kráľovskému trónu, pretože uprednostňuje lásku. Zamiloval sa totiž do dva krát rozvedenej Wallis Simpsonovej a z toho dôvodu abdikuje. Na jeho miesto nastupuje jeho mladší brat Bertík, ktorý bol odjakživa viac stvorený na toto miesto a prijíma meno Juraj VI. Sám má však strach, keďže s povolaním akým je anglický kráľ, prichádza aj množstvo povinností voči ľudu, akým sú napríklad príhovory, a to najmä v tak ťažkej dobe ako je 2. Svetová vojna. Manželka Elizabeth (Helena Bonham Carter) chce preto pomôcť manželovi s jeho problémom. Pochodila s ním už veľa vyštudovaných logopédov, ktorí mu však jeho stav vôbec nezlepšili, práve naopak, pomáhali mu stávať sa nervóznym človekom. Práve preto chcela vyskúšať alternatívu a vyhľadala nie vyštudovaného, ale zato s väčšími skúsenosťami vžiť sa do vnútrajška pacienta, Lionela Logue (Geoffrey Rush), ktorý má nevšedné metódy liečenia. Bertík a ani Lionel sa najskôr nevedia dohodnúť pretože obaja nechcú ustúpiť, no po prvom výsledku kedy Bertík čítal knihu bez koktania zo zapchatými ušami, tak aby sa nepočul a Lionel ho pri tom nahrával, presvedčilo Bertíka aby začal novému logopédovi veriť ak chce dosiahnuť zjednotenie Anglicka práve pomocou jeho príhovoru. Začal chodiť na sedenia ku Lionelovi tak často ako mu to prikázal, upustil od svojej noblesnosti a od pocitu, že sa nemože ponižovať pred obyčajným človekom akým bol Lionel a dokonca brával na sedenia aj svoju maželku aby mu pomohla prekonať jeho vadu. Lionel dobre vedel, že jeho koktavosť je zakorenená niekde hlbšie, aj keď sa mu snažil Bertík nahovoriť, že koktá od narodenia. Po pár sedeniach, na ktorých cvičili rôzne veci, sa z nich stali kamaráti, pretože museli jeden druhému dôverovať a Bertík sa prvý krát niekomu zveril. Jeho koktanie vychádzalo už z detstva kedy na neho kričal jeho otec a nemal žiadnych kamarátov. Pochváliť treba aj kameru, ktorá perfektne zachytáva prostredia, a takisto aj výber interiérov, ktoré dodali film skvelú atmosféru. Tento film si vyslúžil aj pochvali od kritiky a dokonca vyhlásili na 31. ročníku udeľovania cien Združenia londýnskych filmových kritikov a kritičiek Kráľovu reč za najlepší britský film roka a Toma Hoopera za britského režiséra roka. Broadcast Film Critics Association zas za najlepšieho herca v hlavnej úlohe vyhlásili Colina Firtha a takisto ocenili tento film aj za pôvodný scenár Davida Seidlera. Po ukončení odovzdávania cien sa výrazy ako „Colin Firth speech“ alebo „Kings Speech“ zaznamenali nárast o viac ako 2200 percent vyhľadávania cez vyhľadávač Google. Podľa toho má zrejme Kráľova reč najväčší úspech v Kanade a v USA, až potom v Austrálií, Holandsku a Veľkej Británii. Nevzrástol len smäd po informáciách o tomto filme, ale takisto aj o množstvo stiahnutí cez torrenty. Logue hovorí kráľovi: “Dlhé pauzy sú dobré. Dávajú vašej reči vážnosť a skvelý štýl.” Kráľ odpovedá: ” Tak potom som ten najváženejší kráľ, ktorý kedy na svete žil.”

Počátek (2010)

Nolan je skvost, presvedčil ma o tom už viac krát a ani tu tomu nebolo inak. Scenár, herci, hudba, všetko na výbornú. Vždy mi nabehnú zimomriavky keď počujem theme song a koniec ma trošku chytil za srdce. Teším sa ako si to pozriem znovu.

Bezstarostný sex (2007)

Azda prvý film, ktorý bol celkom príjemný a jeho hlavná téma bola sex. Len kvôli percentám horšie 4/5*.

Vrahouni (2010)

Celý film som čakal, že sa stane niečo, o čom by sa dalo povedať, že to bolo vo filme kľúčové. Avšak nestalo. Len sa to tak pohupovalo zo scény na scénu, zo slova na slovo a pomaly, ale čoraz viac moje kladné hodnotenie klesalo. Síce aj Ashton Kutcher aj Katherine Heigl (skutočne kráska) hrali podľa mňa v hornej hranici schopností (či už kvôli filmu alebo kvôli vlastným skúsenostiam), stále to nestačilo. Proste, ja tam vidím o 2 hviezdičky lepší film Pán a pani Smithovci a kto povie, že sa mu nepodobá, asi bude potrebovať odbornú liečbu.

500 dní se Summer (2009)

Nechápem ako som mohol prehliadnuť tak skvelý film. Výborný scenár, herci vedeli čo robiť (Zooey bola skutočne očarujúca). Zábery strašne pekné a pre mňa doteraz neskutočne podarený soundtrack. A v poslednej rade, dojímavé natoľko, že to zaradzujem medzi moje top filmy. Pre mňa najväčší zážitok poslednej doby.

Slovenská misia (2010)

V živote by som nečakal, že by som sa tak nasmial na tak podpodpodpriemernom filme. Úžasná amatérčina.

Tupíři (2010)

Druhé stretnutie s týmito režisérmi pre mňa dopadlo o dosť lepšie. Perfektne zachytili charaktery, ktoré síce boli v Twilighte veľmi svojské, ale i tak dať tomu štipku humoru je pomerne náročné. Tu nastáva chyba v tom, že je potrebné vidieť daný film, aby ste vedeli, čo sa snažia zosmiešniť. Čo sa týka vtipov, ktoré sa vo filme objavili, všetky už boli použite v trailery, čiže tu to len bolo roztiahnuté do tých priemerne nudných 75 minút. A kedže nie som ten čo Twilight ságu úplne zatracuje, ale rád sa pobaví na nenávistných videách proti nemu, idú odo mňa lepšie 2*.

Predátoři (2010)

Čo to bolo? Poučenie ľudí, že akí sme predátori na zemi my a keby sme my boli v postavení koristi, baviť by nás to nemuselo. Táto myšlienka mi oči neotvorila. Našťastie emočné straty ma neovplyvni tiež. Pozrieť som si to veru pozrel rád, ale od niečoho čo by vo mne nechalo ryhu, to asi nie.

Strašpytlík (2005)

Tipujem, že tento film bol určený mladším divákom, no pochybujem, že dokázal uspokojiť aj tých. Úplne suché kurča, ku ktorému by mali podávať omáčku. Našťastie, že dali aspoň vodu vo forme rybičky a dikobraza.

Twilight sága: Zatmění (2010)

Dvojhodinové týranie spôsobené pokusom vložiť pubertálne problémy do akčného prostredia ma neoslnili. Film sa síce snaží byť inteligentný, hrať na city od A až po H, zapôsobiť efektami meter sedemdesiat veľkých vlkov a ľadovými tvárami upírov, ale to nie je to čo by dalo tomuto filmu plus. Možno je pekné keď povie Edward vetu a Bella ju zhrnie do jedného slova (och tá láska), ale tvária sa pri tom ako keby od toho záležala celosvetová ekonomika. A po pokračovaní som stále nič nezistil. Bella je stále nerozhodná, Edward ju stále chce, no nechce, Jacob si stále nekúpil tričko (jediný dobrý vtip), ostatní ich majú na háku, proste klasika, kde skončila prvá časť. Vôbec nezávidím Kristen Stewart, že si slávu získala cez tieto filmy a takisto ani Robertovi Pattinson, pričom v ňom aký taký talent je a preukázal ho v Remember me. Aspoň soundtrack bol celkom OK. Rozhodne to nebol najhorší film aký som kedy videl, ale muchy pri ňom bzučali až príliš hlasno aby som si ich nevšimol. 2* sú úspešná trofej filmu.