The Last of Us - Když se ztratíš v temnotě (2023) (epizoda)

Na Last of Us je krásne vidieť, že hra a film sú skrátka úplne iné médium a keď sa snažíte len otrocky prepísať príbeh takmer jedna k jednej, môže to dopadnúť žalostne. Aj keď je na tom príbehu tá hra postavená a je známy tým, že je skvelý a prepracovaný. Čo rozprávačsky funguje v hre, vo filme často nemusí a v tomto prípade sa to prejavilo na sto percent. Pilotný film je skrátka iba natiahnutá epizóda a napriek svojej dĺžke povie šialene málo, je zbytočne rozťahaný a neprinesie nič zaujímavé, tobôž nie v rámci žánru zombie, či postapo filmov. Všetko sme už niekde videli a videli sme to realizované lepšie, nápaditejšie a zaujímavejšie. Popularitu pri hráčskej cieľovke chápem. Tí jednoducho dostali poriadny fanservice a to že to nefunguje ako film (lebo pri tej stopáži to naozaj pilotným filmom je) si možno ani mnohí neuvedomujú, keďže svoj divácky zážitok hodnotia cez prizmu hráčskej skúsenosti a emócii, ktoré im hra priniesla, čo je v poriadku. Čo ale nechápem, sú nadšené reakcie renomovaných kritikov tuzemských či zhraničných, ktorí majú napozerané, vedia s čím a ako porovnávať a napriek tomu hodnotia ako hodnotia. 5/10

Armáda mrtvých (2021)

Jeden z najhorších filmov za veľké peniaze a od - kedysi - schopného režiséra. Od odpadu to delí len veľmi málo momentov a celkom podarených scén. Je to skrátka taká kolosálna pičovina, že najnižšie hodnotenie u iných užívateľov úplne chápem. Úroveň Shyamalanovych nepodarkov alebo Schumacherovho Batman a Robin, ten je ale aspoň nechcene zábavný. Toto je iba nuda a čo-do storytellingu úplné dno. 3/10 ale vážne o chlp.

Tajemství smrti slečny Neznámé (2016)

Písať, čo ma na tomto filme sralo, by znamenalo vyzradiť podstatnú časť, respektíve rozuzlenie hlavnej zápletky. Každopádne aspoň naznačím. Čakal som nejaký mysteriózny thriller so zaujímavými zvratmi, niečo hororové (v rámci možností ale stále s nohami pevne na zemi), možno trochu krimi v štýle Oriolovho El Cuerpo, ale dostal som už desaťtisíckrát prevarenú zápletku/námet o...veď uvidíte. Ešte k tomu absolútne nudne, neinvenčne a absolútne genericky realizovanú. Všetko, čo ste videli už miliónkrát ale lepšie a nápaditejšie nakrútené. Vyhnúť sa oblúkom, pokiaľ nie ste absolútne nekritický fanúšik daného hororového subžánru! Aj sa divím, že Cox hral v takomto céčku, ale zrejme berie, čo príde.

Třináct životů (2022)

Howard je u mňa presne tým režisérom, pri ktorom máte istotu, že aj keď nakrúti akúkoľvek sračku (adaptácie Brownových kníh) alebo priemernú vec (Solo, Grinch, Cocoon) bude to pozerateľné a nie úplne zbytočne zabitý čas. Občas je ale ruka šikovného rutinéra vedená precíznejšie a podarí sa mu zmajstrovať vec, na ktorú náročnejší mainstreamový divák tak skoro nezabudne (Apollo 13, Ransom, A Beautiful Mind). 13 žiovotov je jednou z nich. Procedurálny thriller s atraktívnou témou, civiliným autentickým herectvom hollywoodskych špičiek a vizuál, ktorý poteší oko cinefila ale aj dušu dobrodruha. Viac naozaj netreba. Je to takmer dokonalé.

Stranger Things - Season 4 (2022) (série)

Dufferovci vedeli pekne budovat a pracovať s detskými charaktermi, s tými dospievajúcimi a dospelými im to už tak nejde. Samozrejme treba každého s každým spáriť alebo to poriadne premiešať, lebo veď tak to v živote chodí, že všetci myslia iba na šukačku poprípade na lásku, ideálne v inej dimenzii pri zachraňovaní sveta pred psychopatickým démonom. Spichnúť isté dve postavy, ktorých priateľský vzťah bol perfektnou ukážkou dobrého character buildingu a krásne budovaný od prvej časti ašpiruje na dementný čin roka. Celý seriál je skrátka ako jeho dospievajúce pubertálne postavy. Neustále striedanie nálad, tempa, nezmyselné výkyvy a samozrejme tony popkultúrnych referencii. To posledné mi až tak nevadí.  5/10

Obi-Wan Kenobi (2022) (seriál)

Obi-Wan bola moja najobľúbenejšia postava z prequelovej trilógie, Vader bude navždy najviac cool záporák, aký sa kedy objavil na plátne. Star Wars lore som miloval, respektíve to decko vo mne, ktoré má rado dobrodružné príbehy, trochu epickosti a nejaké to tajomno. Nakoniec som ale prestal vďaka tým kokotinám, ktoré Disney začalo produkovať. Za sračku a študentské scenáristické cvičenie považujem aj preceňovaný Mandalorian. Toto bola ale moja posledná nádej. Myslím si, že hovorím za nejedného fanúšika...the fight is done...we lost. Star Wars is dead. Už nechcem nikdy nič nové s touto nálepkou vidieť. Jediné v čo dúfam, že niekto urobí remake peckovej hry Jedi Academy. To by bol krásny epitaf pre pohreb mojej lásky k tejto značke.

Metaloví lordi (2022)

Chýba tomu lepšia réžia a viac gulervúcich momentov. Naháňačka áut s riffmi od Judas Priest bola fajn, ale nestačila. Ináč väčšinou dosť ploché a nezáživné, akoby nechýbal iba rozpočet ale aj nápad na zaujímavejšie dialógy a interakcie postáv. V podstate je úplne nepochopiteľné a hlavne nevysvetlené ako sa vôbec Hunter a Kevin dali dokopy, keďže boli takí odlišní a vlastne ani ten metal ich vôbec nespájal. Oveľa "metalovejší" a zábavnejší boli Lords of Chaos s Rorym Culkinom, hoci často skôr nechcene. 5/10

Gangs of London (2020) (seriál)

Strašne slabé. To, čo si môže Evans dovoliť vo filmoch, v seriáli skrátka väčšinou nezafunguje. Toto nie je ani krimi, ani gangsterka ale akčný film rozriedený na sedemnásť hodín. Nevierohodné nesympatické postavy, zbytočne prekombinovaný dej a prehrotené akčné scény ako z Bayovky, no s schýbajúcim nadhľadom. Párkrát tu niekto spomínal Guya Riccieho. Tak, to asi nie. To je trošku iná liga. 5/10

Starosta Kingstownu (2021) (seriál)

Výbornú, skľučujúcu atmosféru prvej polovice vystrieda absolútna prepálenosť a nie príliš vierohodné vyústenie jednotlivých zápletiek a dejových liniek. Pri Sheridanovi to už asi začína byť pravidlom. Ten chlap proste nemá cit pre vyrozprávanie ako tak uveriteľného príbehu. Počet mŕtvol s pribúdajúcimi časťami narastá exponenciálne, nikto ale nič nerieši, nevyšetruje, nikto sa nad ničím nepozastavuje. Ide sa ďalej ako v béčkovom akčnom filme, čo dobrému nástrelu z prvých dielov podkopáva nohy. Renner si to očividne užíva, dobre sa naňho a jeho mladšieho bráška pozerá, na ich otravnú filozofujúcu matku ale už menej. Ostatné postavičky tak isto nezaostávajú (Dillon, Laird, Bamtefa) a ak už kvôli ničomu inému, tak aspoň kvôli nim a občasným zábavným a zaujímavým slovným prestrelkám to stojí za to. 7/10.

Matrix Resurrections (2021)

Budam sa riadit binárnou logikou, keďže sa to tu omieľa do sýtosti: Prečo film vidieť: 1. Je to nový Matrix. 2. Príbeh je celkom dobrý, dáva to zmysel. 3. Metarovina, ktorá je miestami zábavná 3. Nové celkom sympatické postavičky, plus návrat niektorých starých. 4. Uvidíte Nea srať, chlastať, zrýpať sa na konferenčný stolík pri šmatľavom nacvičovaní kung-fu. Bránica bude mať svalovicu. 5. Pár zaujimavých zvratov, zdôraznenie ženskej sily. Čo na filme asi sklame: 1. Akcia je mdlá, nič zapamätateľné neuvidíte. 2. Metarovina je miestami otravná 3. Dávkovanie informácii nie je vždy úplne prehľadné. 4. Vyzerá to dosť lacno.

Ovládací panel