The Prom (2020)

Ryan Murphy by neurežíroval nič poriadne, ani keby na tom stál jeho život, tobôž nevie vybalansovať pátos, ktorý so sebou prináša téma a pôvodný muzikál - pri ktorom javisko unesie viac sentimentu než film. Keď je z celého castu James Corden ten najmenej otravný, you in for a treat. Samotné čísla sú spravené slabo, bez nápadu, nešikovne záberované a podľa mňa aj nepochopené - predovšetkým zo strany protagonistov (zakážte už Nicole Kidman hrať). Dve hviezdičky za muzikálový humor, výkony Rannellsa a Washington a predovšetkým hudbu a piesne, ktoré naozaj nie sú zlé, majú nápad, sú chytľavé a neopakujú vždy zbytočne to, čo je vidieť alebo počuť v dialógu, ale aj posúvajú dej a charaktery vpred - ale to nie je samozrejme toľko zásluha tvorcov filmu ako tvorcov pôvodného stage muzikálu, všakže. (spoiler: Muzikál je inšpirovaný skutočnými udalosťami, kedy však na prvý fejkový prom večierok v skutočnosti neprišla iba sama teenage lesbička, ale aj niekoľko ďalších študentov. Niektorí z nich boli z "cool prom" vylúčení preto, lebo mali diagnózy, napr. poruchy učenia. Pre show, ktorá chce byť tak veľmi inkluzívna, je toto podľa mňa vypustenie, ktoré a/ oslabuje odkaz muzikálu a b/ vytvára nelogickú situáciu, v ktorej naozaj jeden človek z celej školy zostane takýmto spôsobom v nevedomosti. Každopádne, už stage muzikál týchto zvyšných študentov vynechal.)

Vodnické zpívánky (2011) odpad!

Film, ktorý chce byť crazy a nepredvídateľný, ale počas pozerania som nonstop predpovedala, čo všetko sa stane. Nechajte si ujsť, aj keď súhlasím s komentármi, že buď päť alebo odpad.

Cheerleading (2020) (seriál)

Dokumentárna séria pre 21. storočie - téma, obsah, forma. Americký sen- tradične, ale predsa trochu inak.

Malé ženy (2019)

Film je najsilnejší v živelných scénach interakcie postáv - Amy a Laurie v Paríži, Jo a Laurie na kopci, sestry pri hádkach a hrách. Len čo spomalí, usadí všetky ženy na miesto ako na renesančnom obraze pri dopise od otca, nechá sa postavy bozkávať za zvukov srdcervúcej hudby či tancovať v spomalenom zábere, tak si strieľa do nohy. Malé ženy už od predlohy musia pracovať s pátosom, dramatickosťou a sentimentom a myslím, že snaha zostať verný knihe stiahla kvalitu audiovizuálneho diela dole. Je to však slušná adaptácia pre 21. storočie, divákov a najmä diváčky si to nájde (v živote som nezažila také ticho pri vypätých scénach vo vypredanom kine) . Avšak verím, že GG sa už vráti s látkami zo súčasnosti, Lady Bird nebol dokonalý, ale zdal sa mi nenásilnejší. Okrem Florence Pugh, ktorá je tak dobrá, až sa mi nechce veriť, že vôbec existuje, a klasiky od Streep, ma príliš nikto nenadchol, ale ako celok fungovali obstojne.

Pardon, nezastihli jsme vás (2019)

Po Já, Daniel Blake už Pardon nenadchne a ani nemá taký jednoznačný ťah na bránu, čo sa logickosti a plynutia príbehu týka. Kam sa podel skvelý mix komična a drámy z Anjelského podielu, kde jedno podporovalo a vyzdvihovalo druhé?

Kočky (2019)

Nekonzistentnosť vizuálu, snaha o nejaký asi mačací pohľad na vec a prehrávanie drvivej väčšiny castu z Cats robí (odkrem ďalších aspektov) nepozerateľný film. Oceňujem: Iana McKellena, ktorý sa na rozdiel od Judi Dench nenechal strhnúť hroznosťou celku a tipujem že aj režijným nevedením (alebo práve naopak - čo je ešte smutnejšie- vedením) a jeho výstup sa mi zdal emočne najkomplexnejší (a.k.a jednooký medzi slepými); snahu o prerozprávanie muzikálu s laxnou zápletkou do dramatickejšej podoby (ľúbostné viacuholníky, backstory hlavnej hrdinky atď.); hudobnú stránku veci (aj keď nie všetky hudobné experimenty vyšli a myslím, že aj pre neznalca hudobnej zložky je tá piesonka Taylor Swift päsť na oko). Ako veľký fanúšik muzikálov som v konečnom dôsledku rada, že som si to nenechala v kine ujsť, ale už si to ani náhodou nezopakujem.

Jsem božská (2018)

Problémom I feel pretty nie je premisa (s ktorou majú teda mnohí problém), kedy si žena pomyslí, že je pekná, až keď si drbne hlavu. Je to nastavenie problému a univerza hlavnej hrdinky a najmä sa dá veľmi ľahko čítať ako súčasť nejakej metafory- nemusí sa to stať takto každej žene, ale tu je to konkrétne účel svätiaci prostriedky. Toto audiovizuálne dielo však vôbec nefunguje ako film. Nemá tempo, expozícia je rozťahaná, správanie postáv nelogické, situácie predvídateľné, celá tá pracovná situácia stojí na vode, až miestami zamrazí z trápnosti a cítim sa ako v zlých romanťákoch z 90. rokov. Jediná súca postava bol bradatý frajer. Mám Amy Schumer rada a ani netreba zmieňovať, ako sa vo svojich filmových postavách odkloňuje od toho, čo robí v telke alebo stendapoch. Do takého filmu sa musí nasypať viac kešu a preto sa toľko neriskuje a keď sa mi to celé zdalo ešte bezzubejšie než Trainwreck... to už je čo povedať.

Pěkně blbě (2017)

Ach tie skutočné príbehy... Hocijako pekná storka sa nikdy nemôže v celej svojej dĺžke preniesť na plátno/stejdž, to vedia už škôlkari, keď chcú na Vianočnej besiedke robiť scénku "Čo som robil v lete". Minutáž otrasná, pokojne by som prijala, keby skočili do príbehu v mieste, kde ona upadne do kómy, lebo ak ma tam niečo zaujímalo, tak vzťah Kumaila voči rodičom, svojim aj jej, na tom to mohlo celé stáť, keby tam nemuseli byť romantické sračky a kukuče a štyri závery. Druhá, tretia a štvrtá pätina majú po hviedzičke. A Zoe Kazan nech už tiež to svoje wannabe herectvo hodí do žita.

Wonder Woman (2017)

Ten moment, keď je Chris Pine najschopnejším hercom vo väčšine scén. Zahral tu tak ako vo všetkých svojich doterajších filmoch dokopy. Gal je taká Izraelská Keira K. - špúli pusku a necháva ju otvorenú, neudrží výraz v zábere, lebo vlastne nevie, akú hrá emóciu, a hlavne nevie čo s rukami, tak ich odťahuje dozadu a od tela a len stojí a špúli. Každopádne hoci je krásna, nemôže ju človek za to nenávidieť, takže sa s ňou dá fungovať. Musím uznať, že ako pacifistovi sa mi celkom pozdávali niektoré tie myšlienky, len ich vždy do zeme utlačili patetizmy a strašne zbytočné dopovedanie a duplicita, lebo šak čo ak by mi to pri hryzaní popkornu ušlo. Celkovo to bolo veľmi nevtipné (až na asi tri uchechnutia, a to mne teda stačí na takéto veci málo) - a to ma asi najviac sklamalo. Každopádne dobre vidieť konečne nejaké ženské, ako nakopávajú rite - ten prvý "Shield!" je ňamka.

American Honey (2016)

Zobrazenie amerického sna protagonistu, ktorým bol celý mládežnícky ansámbl. Výborná atmosféra, budovanie napätia, sekvencia s kovbojmi vyslovene skvostná, držalo sa to svojich tém. Zbytočne zdvojený koniec a nedobre vystavaná hlavná postava (a romantická linka okolo nej) stŕhajú hviezdičku. Andrea Arnold to s "neskúsenými" ženskými vie, len tejto som neverila nič. Nemalo to na kom stáť, no atmosférický ponor do spoločnosti bol ukážkový. Je cítiť, že sa točilo primárne pri reálnom svetle a vizuál bol ustrážený ako vždy v jej filmoch, no v niekoľkých momentoch, primárne teda pri sexuálnych scénach, rozostrenie pri pohybe kamery a následné zaostrenie späť je na zlámanie ruky. Nech by bola milostná scéna akokoľvek vymotivovaná a úžasne natočená a zahraná, takéto vytrhnutie z ilúzie a uvedomenie si, že predsa len pozerám film, je trestuhodné. SPOILER Celý čas som si priala, aby mu ten ruksak na konci ujebala... a záver strašný, pokojne by som zožrala to spievanie v aute.