Barry Seal: Nebeský gauner (2017)

Napriek tomu, že Barry Seal je obyčajný prospechársky darebák, hneď od úvodných minút svojho šialeného príbehu si pre seba dokáže plnými hrsťami kradnúť divácke sympatie. Darí sa mu to najmä vďaka vzácnej schopnosti šarmantne preplávať cez akýkoľvek problém. Ľahká, svieža, vtipná a veľmi šikovne zostrihaná filmová chuťovka s bolestivo smutným, ale (vzhľadom k životným peripetiám usmievavého nebeského gaunera) nevyhnutným koncom.

Zamilovaný Shakespeare (1998)

Nespútaný a mimoriadne okúzľujúci pohľad na tvorivé precitnutie najväčšieho dramatika všetkých čias a počiatky divadla v Londýne. Originálny príbeh by však nebol ničím bez skvelých hercov stvárňujúcich výborne napísané postavy a bez krásneho anglického humoru. Pôvabný film, ktorý nestarne.

Jeden gól (2023)

Presne takéto filmy človek občas veľmi potrebuje. Jednoduché, pozitívne, rozprávajúce o dobrých ľuďoch a pekných veciach. Taika Waititi podáva príbeh, ktorý nekĺže len po zábavnom povrchu, ale v príhodných momentoch vie byť aj poriadne hlboký. Tréner Thomas Rongen postupne zisťuje, že nie on je v úlohe záchrancu národného tímu. Naopak, svojrázni obyvatelia malého ostrova v Tichom oceáne mu pomáhajú prekonať smútky, problémy a straty. Za úsmevnou futbalovou historkou sa tak skrýva oveľa viac. Buďte šťastní...

Tonda, Slávka a kouzelné světlo (2023)

Tonko, Slávka a kúzelné svetlo je na československé filmové pomery veľmi odvážnou rozprávkou. Cez krásnu animáciu podáva príbeh o starých budovách a pestrej detskej fantázii, ponúka originálny pohľad na ducha vzácnych miest, hodnotu urbanizmu a medziľudských vzťahov. Tieto dospelé a jedinečné témy sú dôkazom, že sa v nej nehrá na istotu a za to patrí tvorcom obrovská poklona.

Klaus (2019)

Po všetkých stránkach (originálna animácia, strhujúci príbeh, silné postavy...) nádherná vianočná rozprávka, ktorá dokáže rozcítiť aj tie najtvrdšie srdcia. Navyše, pre mňa osobne je Klaus filmovou láskou na prvý pohľad a časom určite aj klasikou predvianočného obdobia.

Krysař (2023)

Krátka etuda na tému Ako prinútiť deti, aby prestali jesť sladkosti v podaní nechutného a do seba zahľadeného lovca krýs. Vynikajúce!

Ještěr (2023)

Výborná detektívka! Pomalá, zádumčivá, zábavne zostrihaná a v závere aj poriadne bezútešná. Skúsený detektív (skvelý Benicio Del Toro) odhaľuje počas vyšetrovania prípadu zavraždenej realitnej maklérky veľmi temné tajomstvá... Takéto filmy (a nie je ich veľa) sú ideálnym doplnkom k sivým jesenným dňom.

Země (2021)

Doráňané srdce túži nájsť pokoj uprostred divočiny ďaleko od civilizácie... Prvý režisérsky pokus Robin Wright skvelým spôsobom využíva námet, ponúka množstvo prekrásnych záberov na neskrotnú prírodu a prekvapuje veľmi silným záverom, ktorý z neho robí film nie len na jedno pozretie.

Ztraceno v překladu (2003)

Prekvapilo ma, ako dlho po skončení filmu so mnou v myšlienkach zostali obe hlavné postavy. Lost in Translation dokáže osloviť široké publikum práve preto, že pracuje s pocitmi a situáciami, ktoré má množstvo ľudí odžité. Každý divák si tak za slovným spojením spriaznené duše môže predstaviť to svoje. Vo výsledku ide o zaujímavý tanec univerzálnosti s intimitou. Taká tichá, pekná a nežná filmová chvíľka.

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Obžaloba brutálne krvavej minulosti, ktorá je vysoko aktuálna aj dnes. Odpudivé charaktery typu Halea a Burkharta sú stále pevnou zložkou našej spoločnosti. Medzi ich základné osobnostné črty patrí chamtivosť, hlúposť, cynizmus a neuveriteľná schopnosť prekryť svoje ohavné činy slovami o láske, porozumení a viere... Scorsese vytvoril na sklonku svojej režisérskej kariéry nemilosrdný, ale veľmi dôležitý film. Je to tiché svedectvo plné smútku a bolesti.