Andělé a démoni (2009)

Nejhorší přepis románu, který jsem kdy viděl. Ten film klame svým názvem.

Atlas mraků (2012)

Po dlouhé době musím napsat komentář, protože mám v sobě dosti rozporuplné pocity. Opravdu zde nebudu kritizovat neoriginalitu šesti příběhů – to kritizují lidé, kteří nepochopili myšlenku. Myšlenku, že příběhy jsou pořád stejné – podobně jako naše osudy na pomyslných křivkách života, kde se znovu setkáváme s podobnými situacemi (charaktery), které se jen liší místem, časem, okolnostmi atd – avšak podstata zůstává stejná; a proto také jsou zde příběhy, které evokují jiné a podobné filmy. To není chyba, ale velmi nápaditý účel. Vadí mi ovšem do očí bijící levicová propaganda. Stále se poeticky hovoří o zlém přirozeném řádu, kapitalisté jsou proradní neřádi, co vraždí pro peníze. Bílý člověk je zlý tyran – lidojed, rasista, homofób atd. Je příznačné, jak se tu skoro každý dopředu omlouvá, že není homofób, když začne kritizovat homosexuální dějovou linii, která je umělá a v předloze ani není. A zase je to příběh o Romeu a Romeu, který je tak kýčovitý, že z toho na Severním pólu tají ledovce. A protože je to levicový jak řemen, tak nám to jemně poukazuje, že víra tkví jen v nepochopení primitivní společnosti. A typicky se jde proti předsudkům s předsudky, bez toho aniž by o tom autoři věděli. To je u levičáků věčný téma. Tolik k obsahu. Dávám 3 hvězdy za výborné herecké výkony, sofistikovaně uspořádanou naraci a atmosféru.

Muž z oceli (2013)

V první řadě bych rád poznamenal, že nejsem fanoušek Supermana. Ovšem tento film má tolik chyb, že by to bylo na několika stránkovou analýzu, takže vyzdvihnu dle mého názoru to nejzásadnější. Postavy. Bezcharakterní charaktery jsou přímočaře napsané bez jakýchkoliv intencí vzbudit v divákovi hlubší sympatie či antipatie. Samotný Superman se tak nějak potácí a působí jakože hledá svou identitu; jsou zde ty nucené scény, kdy je šikanován atd. - ale přesto jakmile si nasadí oblek, tak do něj vklouzne stejně snadno jako do šablony sebejistého zachránce bezmocného lidstva. Chybí zde skutečný vývoj postavy a zbytečné rekvizity jako např. kniha Platóna tomu hloubku nepřidají, jen ukazují na to, co film postrádá. To samé platí na opačné straně. Záporaci nemají hlubší motivy, dělají vše protože prostě protože. Možná by bylo více prostoru, kdyby to nebylo tak Nolanovsky narychlo sestřihané. Flashbacky(otec - syn) občas připomínají mentorování ve stylu seriálu Dextera, ovšem něco takového zde ani zdaleka nefunguje. Ale toto je stejnak jen výplň pro ty scény, když jeden hodí auto, tak druhý hodí náklaďák, tak ten první zase musí hodit aspoň kamión atd. Tento film je především o tom, jak hodně a silně do sebe dokáží narazit a kolik mrakodrapů rozmlátí na padrť. Donekončna třískání a bouchání a tupé výrazy přihlížejících a zbytečných postav jednoho unudí. Technologie, která připomíná Tiberium wars a různé gamesy je tak trochu kontraproduktivní; jednak pořádně nevíme s čim Superman bojuje a potom už je nám to v podstatě jedno, protože se může stát cokoliv, někde vyletí nějaká chapadla, prostě whatever - hlavně že bum bác - tu máš tou helikoptérou! A hlavně to do tohoto filmu vůbec nepasuje. Celý začátek je tak trochu úplně mimo; jak vystřižené z Warcraftu nebo spíš Starcraftu. A jako Superman má v sobě všechny informace potřebné k vybudování jedné rasy? Celý tento nápad je přitažený za vlasy. Samozřejmě ho budou hledat ti nemastní neslaní záporáci, kteří to na začátku hlasitě vykřikovali a pro jistotu - kdyby to nebylo úplně jasné - řekli co s nim udělají... Přesto je s úsměvem nechali odletět odsedět si svůj trest někde kdesi v černé díře či co - whatever - prostě výplň pro bum bada bum. Mohli by být kdekoliv a bylo by to úplně jedno. A také tento nápad také vzbuzuje spoustu otázek a odpovědi jsou jen útržkovité a zcela povrchní a to nepůsobí příliš důveryhodně, spíš opět jako výplň pro bum bada bum. Netřeba se tim více zaobírat, jak bude probíhat extrakce, kdo jí bude dělat, jak by na to Superman přišel sám atd atd. Otázky. Samé otázky. Klišé mi v tomto případě nevadí - pokud ovšem nepočítám tu hlášku, kterou pronesla ta 13-letá roztleskávačka oblečená ve vojenské kombinéze. Jo a ještě jedna scéna, která mluví za všechny. Celé město bylo rosekáno na padrť, na cimpr campr, prostě nic z něj nezůstalo - otázka je kolik lidí asi zahynulo během pompézního souboje? Kolik lidí zahynulo během celé bitvy? A potom se Superman těměř rozpláče, když Zodík očima usmaží jednu rodinu, co neumí najít cestu z rohu místnosti; neumí lehce překročit sutiny, ale jen jako lidstvo samotné se umí jen s pláčem krčit a čekat, co za ně udělá Superman. Ale to, že mu zlomí potom vas je jedna blbost, ale korunovaný to je Supermanovou přehnanou reakcí. Kde si v průběhu filmu vybudoval takověj láskyplnej vztah k lidstvu, takovou morálku a svědomí a dokonalost, že to, že nedokázal zachránit jednu rodinu(přitom jich jistě zabil více než tuší) a bral to jako osobní selhání a celá scéna, která nám byla vysvětlována jako šestiletému klukovi, aby to pochopil i průměrný dospělý američan, působí neuvěřitelně směšně. Scéna, která nemůže nic jiného, než vzbuzovat v lidech potřebu vyřknout nějaký ten cynický vtip. Samozřejmě stříh! A v další scéně už na to zapomeneme.Jediné pozitivum byl Russel Crowe.

Český žurnál - Spřízněni přímou volbou (2013) (epizoda)

Toto nelze charakterizovat jinak než jako jedno velké coming-out velmi smutné a slzy v očích ronící České televize. Dokonalé absurdní drama tohoto ,,post-totalitního" média nám ukáže velmi stylizované, pohybující se obrázky a vůbec neukazují prstem; netahají nás za límec a nelákají nás na koláče a čaj; vůbec nám do ucha nešeptají a neradí, jak se máme rozhodnout. A také nám neříkají, kdo je hodný pašák a kdo že je ten zlořád, zmetek a ochlasta. Jak řikal ten dredař - jediná sympatická chvíle - punk je underground pičo, tady smrdí temnota. Což byla reakce na předešlé nedůstojné pochlebování Rychlýho s čírem, kterýmu chyběla jen koloběžka a nějaký ten klukovský rap. A také velmi levná a lehká - nikoliv hmotností - neznámá herečka z nějaké té ,,revoluční" telenovely na Nově, jenž by ráda ukazovala Karlovy věci, ze kterých by pookřál. A teď příjde ten moment, na který jste všichni čekali. Stužka. Ach! Znovu jsem tam byl. Stál jsem na tom Titanicu a viděl ho, jak se potápí. A byla to dojemná scéna. Ach! A ti z první třídy se smějí dívat na svého prezidenta a my z podpalubí - zde! Zde! Za tou stužkou, nejsme vítáni! To je tak smutné. Konec jednoho velkého a fantastického Českého snu.

Skyfall (2012)

Mendes sliboval starého bonda v novém kabátě, ale pro mě tento bond nepřekonává Casino royale. Je sice vidět snaha o vytvoření klasických bondovských scén viz. honička na motorkách a fight na střeše vlaku, ale proč? Vždyť je to už dávno okoukané klišé; tim, že se skoro replikuje přístup starých bondů, nemůže přinést tížený efekt, jelikož narozdíl od klasických bondů neni inovační. Atmosféra ale zůstává díky výbornému soundtracku hutná. Návrat Q je jistě pozitivní, zde je moderněji pojata v podobě geeka, jenž lehce připomíná Mosse z IT crowd(včetně způsobu jakym pije čaj), avšak nemá pevné místo v ději. Jeho charakter neprokázal, že je nezbytnou součástí nového Bonda, spíše působí jako nutná rekvizita ze starých časů. Chybí tu i klasické elegantní bondovské scény, kdy se děj zastaví a divák si jen užívá určitou hru mezi Bondem a záporákem. Ten je slizký, schovává se za úlisné pompézní dialogy, v tom tkví i jeho nepředvídatelnost a infantilní(zatracené, ublížené dítě se mstí matce), podivné a věrohodnost ztrácející motivy. Z nichž čerpá celá zápletka a děj. To je trochu málo na takové ,,hype", které vzniklo. A když se opravdu podíváme na záporáka, tak je vidět jenom jakási light verze těch béčkových záporáků s rusko-německým přizvukem(Ou místr Bonchd, whér iz jór quín nau!), což je svym způsobem spíš komické a degradující. Kompozice snímku je povedená, včetně úvodního klipu, jenž je stylisticky uhrančivý a muzikálně podmanivý. Nemůžu si odpustit narážku na epic fail blízko závěru. ,,Ou maj gót", jak by řekl záporák s rusko-německým přízvukem, je to až fascinující sledovat, jak pruh světla komicky pročesává krajinu. Jen jsem si řekl, doufám, že ta nepopulární babička, kterou nikdo nemá rád pakliže neni satan, umře pomalou a bolestivou smrtí. Ona je skoro jako matka Bonda, kterou on na slovo poslouchá a ten druhý je jeho nevlastní, zatracený bráška, který se mstí. V tom případě je ona ještě větší dítě než oni, protože potřebuje pozornost a číší z ní dětinská nerozvážnost a hloupost. A nechala ještě rosvíceno v jediném kostele široko daleko! Ou maj gót! Bond uroní slzu, což je prvně, ale nijak zvlášť to v potaz neberu. Toto je totiž jiný Bond, než byl třeba v Casinu Royale. A neni tolik výrazný. Bond girl rovněž funguje jen na provokativních dialozích s Bondem, protože jako sniperka sucks. Suma sumárum - neni to revoluční, ani evoluční, spíše takové ,,ohlédnutí se zpět." Možná to vytyčí nový směr Bondovi, ale jako regulérní bondovka je to příliš nekonzistentí svým přístupem. Rozumim tomu, že se to někomu může líbit, protože mu to připomene staré časy, ale očekával jsem klasickou bondovku s moderním přístupem, chytrým dějem, charismatickým záporákem, který nespadne do šablon evil béčkových antihrdinů a bude dospělejší. 70%

Wanted (2008)

Od dob, kdy Neo pravil: já umim kung-fu, už pár let ubylo, avšak semtam se objeví film, který se Matrixem inspiruje. Stejné je to i zde. A jak to dopadlo? Tento film kung-fu rozhodně neumí. Největší problém mám s charaktery. Jak to jen říct... Jsou to imbecilové. Postrádají osobnost. Jejich chování je čistě programované scénářem, jsou jako ovce, kterým, když se otevře ohrádka, tak jen tupě zírají a nevědí co dělat a nakonec raději zpáchají sebevraždu. Jistě je v pořádku, nechat vjezd do zdmi obehnaného komplexu naprosto nehlídaný, jedno kukátko a černoch bude stačit a když náhodou půjde do tuhého, tak jen zahvízdá a všichni se seběhnou. Jisté je také, že když vidíte popelářské vozidlo a v něm nepřítele, tak vaše očekávaná reakce je střílet do toho kovového, protože jak víme, sklo je nezničitelné. No a pročpak mají ty krysy na sobě budík? Aha, to je pro nás, abysme měli přehled o tom, kdy vyletíme do vzduchu, jak ohleduplné... Celý děj je jasná výplň rádoby cool efektům, které nemají fyzikální ani jiné vysvětlení, prostě tam jsou. Tečka. To bych ještě zkousnul, ale ono to tančícíma nábojema nekončí, tyto fyzikální bugy jsou vyhnané do absurdit a přitom tomu chybí nadhled. Ten film prostě neví co chce a jediné o co se snaží je honba za stylovostí, až to působí jako parodie. A místy celkem dobrá.

Mazací hlava (1977)

Mutanti, tužky v hlavě, embryo stoupající z úst, sliz v posteli, hybridní strava, retardi, všude samí retardi a neskutečná noční můra, hnus a deprese. Pocity to umí navodit dost dobře, přestávám kouřit a jdu se učit, aby ze mě nebyl retard.

Hunger Games (2012)

Nevim, co je to za epidemii parkinsna, která se rozmáhá mezi kameramany, kteří neumějí pořádně rozhýbat scénu, tak to řeší tím, že rozhýbou kameru. Otřesné. Co se filmu týče, je to takový mix Running mana a Brazilu nebo 1984, až na to, že nemají Schvarcenegra ani stylovost Terryho Gilliama, co ale přibylo nového je soudobá reflexe s populárními pořady jako je American idol atd. Což je zajímavý nápad, akorát mi tam chybí zpětná vazba s utopickou realitou. Očekával jsem něco jako, že světlo a záře budou jen na kamerách a když se vypnou, tak dopadne splín z depresivního světa. Toto se ale vůbec nedostavuje. Ve skutečnosti to vypadá jako velmi pompézní verze American Idolu. Hrůža a strach by se měl nastolit až při zahájení her, ale! Ale parkinson rozjel těžkou třesavku, takže z akce si člověk moc neužije, nehledě na to, že se zde vytvořily skoro až skautské oddíly s jasným úkolem: najít tu mrchu, co dostala nejvíc bodů. Prostě, když je člověk na dně, tak se projevují jeho nejnižší pudy, zrada, krvelačnost, pokrytectví, to mi tu chybí. Jako, když už vytvořej skautskej oddíl u stromu, kde na dostřel visí naše hrdinka a oni ani nedrží stráž, to už je trochu hloupé. Kluci si jako vždy leští meče, holky to vtipně komentují, ještě jim tam chybí kytara a kořalka. Přesto jsou hlavní hrdinové vcelku sympatičtí. Vzhledem k tomu, že je to pro teenagery, tak si to zaslouží nálepku ,,still better than Twilight". 55%