PEZ

Peter Pedri

okres Bratislava

<< předchozí 1 2 3 4 8 14 21 27
    • 12.1.2017  23:01

Znie to neuveriteľne, ale trojka je ešte blbšia a nudnejšia a teda zbytočnejšia ako dvojka. Až mi bolo ľúto toľkých známych hercov. Tu nefungovalo absolútne nič. Film má len hodinu a pol, ale mal som pocit, že tri. Strašná hlúposť.

• 12.1.2017  22:30

Á-čkové rozpočtom, no príbehovo na spodnej hranici Béčka. Nechce sa mi veriť, že to režíroval Spielberg. Veľmi vyprázdnené pokračovanie, útočiace iba na prvú signálnu. Správanie postáv tragické ako ich filmový osud. Jediný kto to zachraňoval (už po koľkýkrát?) bol Jeff Goldblum. Už v minulosti sa mi to zdalo slabé, dnes ešte viac. 4/10

• 10.1.2017  23:49

Milujem, keď sa filmy odohrávajú vonku a nie v štúdiách. Toto Villeneuve vie. A k tomu tá atmosféra a geniálna kamera Rogera Deakinsa (ďaľšia nominácia na Oscara). Doplnené atmosférickou hudbou a parádnymi hereckými výkonmi (Benicio Del Toro!!!). Výborná záležitosť o tom, že sme si rovní a rovnejší. Scéna v zápche na hraniciach úplná paráda.

• 10.1.2017  00:30
    Nepřítel (2013)

Pomalý a postupne gradujúci mind-fuck roka. Na posledný záber nezabudnem. Asi ako nikto, kto si Nepriateľa pozrie. Už dlho som nevidel takýto WTF film, kedy po počiatočnom sklamaní po dopozeraní (nechápajúc vo co go) som musel pátrať po význame a ako sám Villeneuve povedal, film dáva zmysel - je to puzzle, ktoré má v sebe plno vodítok. Ja iba dodám, že spätne tam tie vodítka naozaj sú! Navyše celý ten slow-mo štýl so štylizovanou kamerou s nádychom žltej mi fakt učarovali, nehovoriac o skvelom Gyllenhaalovi (tu navyše v dvojitej porcii). Áno, z filmárskeho hľadiska pochúťka, z obsahového až po dodatočnom pátraní. Ale napoviem trocha - je to temné scifi. A keďže všetko v histórii sa udeje dvakrát, opakujem - je to poriadný mind-fuck.

• 8.1.2017  22:20
    Pasažéři (2016)

Ledva ledva tri hviezdičky. Nečakal som nič svetoborné a polku filmu to vyzeralo, že by som mohol byť pozitívne prekvapený. Ale záver to hollywoodsky pochoval. Tie tri * dávam za námet a prvé dve tretiny filmu, ktoré predsalen vzbudzovali zvedavosť. Škoda, že sa filmári neodvážili a vo všobecnosti neodvažujú ísť hlbšie ako len po štandardné klišé. Film na doma. 6/10

• 8.1.2017  01:21
    Požáry (2010)

Husté. Tragédia antických rozmerov. Všetky dovtedajšie filmy Villeneueva boli sťaby prípravou na Incendies. Až tu ukázal svoju filmársku vyzretosť (a hneď v Prisoners to potvrdil). Celý film je vynikajúci, ale nedá mi nespomenúť André Turpina za kamerou - skvelo nasnímané. 9/10

• 7.1.2017  22:16
    Lion (2016)

Bože to bol doják. V dobrom. Nedalo sa ubrániť. Film, kde na začiatku netušíte kam bude smerovať a miestami budete prekvapení a od polovice už budete viac menej vedieť ako to asi skončí. Lenže to vôbec nevadí, keďže ide o skutočný príbeh, navyše tak dobre zahratý. Fakt skvelé herecké výkony, na čele s neskutočne sympatickým krpcom Sunny Pawarom. Celá herecká crew tiež super, režisér dokázal zo všetkých dostať maximum a klobúk dole takto natočiť svoj celovečerný debut. Cena divákov v Austine, Chicagu, Denveri, Mill Valley, Virginii, 2. miesto v Toronte. (IFF Bratislava 2016)

• 7.1.2017  22:15
    Polytechnika (2009)

Čiernobiela rekonštrukcia tragických udalostí na montrealskej Univerzite v Decembri 1989. Aj tam sa bohužiaľ vyskytol magor, ktorý si zracionalizoval svoje vyšinuté pohnútky a odniesli si to nevinní. Pomalá a miestami drastická záležitosť. Vzhľadom na široké pokrytie 8podobných udalostí v médiách bude tento film ešte dlho živý. U mňa presne medzi 3 a 4. Nakoniec mením na tri, pretože napriek sile niektorých scén pri pozeraní, nemal až tak silný dopad na mňa (najmä s odstupom času). Predsalen je to skôr rekapitulácia/ukážka daných udalostí a krátky priestor nestačil na vytvorenie hlbšieho puta s postavami. 7/10

• 7.1.2017  00:57

Ľudia sú tak nenažraní, že ich nezastaví ani keď ich to stiahne na dno. Skvelá kamera a réžia. PS: Film získal na každom festivale kde ho premietali v súťaži aspoň jednú cenu. Dokopy ich bolo 21!

• 7.1.2017  00:48
    Maelström (2000)

Ceny v Berline, Toronte, Montreali, Avignone, Vanceouvri, víťaz viacerých Genie a Jutra Awards v Kanade. Atď. Možno v roku 2000 áno, dnes už mi to prišlo pomalé a tempom staré. Nie som vyslovene proti pomalým filmom, ale tunak chcel povedať Villeneuve veľa, ale akokeby nevedel nájsť správnu cestu. Nie je problém dešifrovať message filmu, no forma mi tentokrát nesadla. Ale scéna s prípitkom, či tá s popolom - obe boli husté. Plus extra originálny rozprávač. :) Villeneuve sa po tomto filme odmlčal na dlhých 8 rokov!

• 7.1.2017  00:32

Celovečerný debut a hneď nominácia na Best Film v Cannes. Nie zlý začiatok. Už v krátkych filmoch Villeneuve ukázal, aký talent má. Originalita sa ani tu nezaprie, najmä v malých detailoch. No i keď je film iný ako ostatné a má zaujímavé postavy, nedosahuje to ešte takých kvalít, aby som šiel nad tri. Film ma totiž nechal chladným. Pozitívne je, že film ma vlastný rukopis. 6/10

• 6.1.2017  00:33
    La La Land (2016)

Magic flow. To boli moje pocity pri sledovaní v kinosále. Trvalo asi 20-30 minút kým som sa do toho snového sveta ponoril (i keď úvodná scéna bola "wow"), ale potom som už nechcel z neho vynoriť. Môj prvý dojem po dopozeraní bol, že La La Land je silnejší v detailoch a jednotlivých scénach ako v celku, no čím ďaľej tým viac cítim, ako sa mi dostal pod kožu. Tá rozprávkovo-snová forma, čo odkazuje na všetko to čarovné a staré, tie farby, art direction a kompozícia. Tá lietajúca a zoomujúca kamera a tak ako vo Whiplash, parádna hudba od Justina Hurwitza (jednu skladbu nahral pre film aj Slovak Radio Symphony Orchestra and Chorus). A v neposlednom rade (už nie prvýkrát) iskriaca dvojica Gosling/Stone. Gosling skvelo-skvelý, ale Emma Stone ma opať raz odrovnala. Tá baba musí dostať Oscara. Uff, asi si dám druhé kolo. Snová romantika s netuctovým záverom. Doslova pekné.

• 6.1.2017  00:28
    Whiplash (2013)

Tento kraťas bol je predchodcom celovečernej verzie, keďže Damien Chazelle nevedel získať dostatok financií na dlhometrážny kúsok. Potom ako odprezentoval kraťas na Sundance Film Festivale, peniaze už získal. Niet sa čo diviť, už tu J.K. Simmons ukázal ako démonický vie byť (ale nebol ešte tak dokonalý ako neskôr) a aj celý krátky film utiekol ako voda. Vidieť to prvý krát, tak tlieskam. V dlhšej verzii je to už úplne dokonalé.

• 5.1.2017  01:26
    Whiplash (2014)

By ma zaujímalo, či sa Damien Chazelle správal podobne k hercom pri natáčaní ako Fletcher k svojím žiakom. :) Každopádne J.K. Simmons "zabil" masívne (a získal snáď všetky ceny sveta - Oscara, Zlatý Glóbus, BAFTA a ďaľších 44 ocenení). Ale ani Miles Teller priveľmi nezaostával. Navyše druhý menovaný od 15-tich rokov reálne hrával na bície a takmer polovica toho, čo sám zahral skončila aj vo filme. Message je jasný, pre úspech trénovať treba. Ale pri takejto miere "trénovania" sa už dostávame do filozofickej debaty pokiaľ je to ešte normálne (a prospešné). Každý z nás pozná slovo "ambícia", muži kvôli testosterónu o čosi viac, no zásadná otázka filmu je: Kto bol väčší magor, Fletcher či Andrew? :) Parádny film.

• 4.1.2017  00:58

Bežné krimi, ktoré je len zamotané amnéziou a hore ho ťahajú herecké výkony, najmä v podaní Emily Blunt (väčšinu času mi riadne liezla na nervy). Na konci mi to ale prišlo už príliš vykonštruované. 6/10

• 3.1.2017  19:33

Pekný IMAX dokument od tých istých tvorcov, ktorí nám predtým priniesli Space Station 3D a Hubble 3D. Krásne zábery na celú planétu, divák opäť dostáva úplne inú mieru nadhľadu. Autori sa dotkli aj obrovského znečisťovania nášho domova. Najviac sa mi páčili zábery na nočný povrch planéty, ktorý osvetlujú naše (veľko)mestá. Dokument je to fajn, ale zas až také super 3D neposkytuje a opäť sa len čiastkovo dotkne viacerých tém, ktoré sa viac či menej rozoberali už v predošlých kúskoch. Ale za pozretie určite stojí. 8/10

• 3.1.2017  15:27

Pre fanúšikov hororu povinnosť, pre mňa len suché konštatovanie, že forma parádna, veľmi pekná kamera, jednotlivé zábery na pitvu boli miestami "chutnučké", k tomu dvaja známi herci. Ale ten "príbeh". Scénou vo výťahu sa to u mňa definitívne zlomilo, dovtedajšia zvedavosť opadla a ostal len smutný poznatok, že tu máme len ďaľšiu ducharinu. Akonáhle začali titulky, vyvieral vo mne pocit zbytočného filmu. Komu však stačí hororová atmosféra, ten váhať nemusí.

• 2.1.2017  23:55
    Cosmos (1996)

Pri pozeraní som si spomenul na Jarmuschovu Noc na zemi, keďže film je súborom šiestich poviedok a ich centrálnym bodom je taxikár. Ale inak sú to úplne odlišné filmy. Tento je celý čiernobiely a aj keď sú príbehy úplne nezávisle, všetky majú prevažne dvoch hlavných hrdinov a výborné dialógy. Miestami dosť vtipnými. Film napísali a zrežírovali šiesti vychádzajúci kanadskí režiséri, z ktorých väčšina prerazila vo veľkom. Najviac známymi sú Denis Villeneuve a André Turpin, ktorý celý film aj nasnímal. Prvého menovaného netreba predstavovať, ale Turpin je primárne kameramanom a neskôr sa zhostil kamery pri 3 celovečerákoch práve s Villeneuevom a tiež troch s Xavierom Dolanom (štvrtý práve natáčajú a natočili spolu aj pár videoklipov). Cosmos získal nomináciu na Najlepší film a Najlepšiu kameru na Genie Awards ("kanadské Oscary") a dokonca ho Kanada aj (neúspešne) poslala do užšej nominácie na Oscary. Odporúčam zohnať a pozrieť. 8/10

• 2.1.2017  17:19
    REW–FFWD (1994)

Debut 27-ročného Denisa Villeneuveho, ktorý natočil priamo na Jamajke v Trench Town. Mix dokumentu a fikcie vytvorili zaujímavú koláž, ktorá skrz striedanie časových línii vytvára obraz o tom ako žijú bežni ľudia - vo veľkej chudobe ale v silných sociálnych putách, kde viac ako farba pleti hrá silnú rolu hudba a rastafariánstvo. Originálny koncept a iná forma ako ukázať Jamajku. Akurát by to chcelo ešte väčšiu dĺžku, aby bolo vniknutie do Trench Townu hlbšie. Ako debut super. Film vyhral cenu New Yorkskej poroty na festivale v Locarne v roku 1994 a ako v rámci sekcie Tribute ho premietali v Karlových Varoch v roku 2011.

• 31.12.2016  19:30

Definitívne potvrdenie, že som zo Star Wars vyrástol. Pekne sa na to celé pozerá, dokonca na konci sa deju drsné veci, ale úplne mi boli ukradnuté všetky postavy, aj čo sa s nimi dialo. Zaprvé Gareth Edwards nie je JJ Abrams. Ten dokáže aj z mála vymačkať emócie, alebo pridať dačo navyše. Tu Edwards iba odviedol kvalitnú štandardnú robotu. A za druhé scenár neposkytuje veľa možností na zblíženie sa s postavami. Takže mňa akurát potešili na konci trikári - ukázali pekné CGI efekty. A ešte jedno veľké plus, ktoré ale nezmení nič na mojom hodnotení filmu - tvorcovia naozaj krásne prepojili Rogue One s Episode IV: New Hope, tá posledná minúta klobúk dole. I tak ale ťažký priemer a nevidím dôvod si to dakedy pozrieť znova. Bohužiaľ. 6/10

• 31.12.2016  18:27

Viete aké Youtube video sa zapísalo do Guinessovej knihy rekordov pre najväčší počet vzhliadnutí v priebehu prvých 24 hodín? Toť trailer na The Force Awakens (dnes už je na štvrom mieste). Pravdupovediac neveril som, že sa ešte dakedy dočkáme nového filmu zo sveta Star Wars. A nakoniec ich pribúdne kopa. Ok, očakávania boli enormné. A ono to nakoniec JJ vcelku zvládol. Najmä prvé pozretie poskytuje veľa dobrých scén - jednak návrat niektorých známých postáv, druhak úspešné zopakovanie pôvodného SW feelingu, skvelé triky (s minimum CGI) a objavenie Daisy Ridley (to je samostatná kategória). Má to aj spád a na prvýkrát si divák nevšimne toľko negatív. Po druhom a treťom pozretí som zvažoval ísť na 3*, ale ako bývalý veľký fanúšik pôvodnej ságy budem zhovievavý. :) Pre fanúšikov povinnosť.

• 31.12.2016  18:18

Juj, týmto dielom ma svojho času Lucas neskutočne potešil. Neveril som, že niektorá z nových Epizód dosiahne taký level ako tu. Totálna temnota, zrod Darth Vadera je neodvratný. Skaza a utrpenie sa šíria galaxiou a ani Yoda a ani Obi-wan Kenobi tomu nevedia zabrániť. Skvelé ukončenie prequelu pôvodných SW filmov. Tu sa George poslednýkrát pochlapil. V kine to bola veľká radosť.

• 31.12.2016  18:12

Prvýkrát v kine som krochtal blahom, pretože ten posun od úplnej detskej Epizódy I je badateľný. Navyše v tom čase sa jednalo o špičkové počítačové triky, dokonca to mal byť úplné prvý film natočený čisto digitálne. Dnes už sú triky na smiech a scenár niekedy taktiež - miestami bolo tých prvkov telenovely až príliš. Ale celkovo potešil návrat temnejších tónov a postupný prerod Anakina smerom k Dark side.

• 31.12.2016  17:56

Celkovo fajn zakončenie, najmä úplný koniec. No tých Ewokov si mohol Lucas odpustiť, resp. oveľa viac zredukovať. Dnes už som pri finálnom boji hodne trpel. No celkovo dobrý film, najmä prekvapili scény do ktorých sa naši hlavní hrdinovia dostali - miestami to vyzeralo beznádejne. :) Aj zjavenie sa zočivoci Palpatinovi bolo rovnako dobré. Síce veľa robí nostalgia, ale v tom čase to bola neskutočná sága.

• 31.12.2016  17:49

Po New Hope som si vždy rád pozrel aj Epizódy V a VI, keďže som logicky chcel vedieť ako a kam bude príbeh pokračovať. A i keď sa mi aj tieto diely páčili, ani jeden nepredčil pre mňa dokonalú Novú nádej. No v Impérium vracia úder boli nezabudnuteľné scény s Yodom, najmä jeho múdra a samozrejme finálny boj s Darth Vaderom. Dnes filmu uberá miestami vražedne pomalé tempo. Mimochodom, príde mi to ako jeden z prvých blockbustrov so značne otvoreným koncom. To sa azda nedalo tu šiestu epizódu nenatočiť.

• 31.12.2016  17:27

Ten kto to nezažil v detstve, nepochopí. Vyrastali sme na tom s bratom, vydeli Ep IV nespočetne veľakrát a stále nás to bavilo. Mix nadprirodzenej vesmírnej sily a space opery, navyše s trikmi, ktoré doslova predbehli dobu. Dnes už je to ako z inej galaxie, ale ubehlo medzitým šialených 40 rokov. I tak je jednotka stále skvelá, pretože nepotrebuje žiadne ďaľšie pokračovania, obstojí aj samostatne. A teda...may the force be with us. :)

• 26.12.2016  23:46

Bavil som sa. Ben Affleck zaradil túto rolu do svojej hereckej Top 5 a je to vidieť. Zahral "účtovníka" parádne. A to Benovi ide viac réžia ako hranie. K tomu slušný scenár (ocitol sa na Blackliste v roku 2011). Gavin O'Connor zas raz dokázal, že režírovať vie - film má viac ako 2 hodiny, ale nenudí. R-ko tiež potešilo a niektoré pästné súboje na americký film nadpriemer. U mňa veľmi chutná žánrovka, bodaj by sa takých viac točilo. 8/10

• 26.12.2016  23:18

Čo by ste spravili inak ako Tony? A čo by ste spravili inak ako Susan? Alebo tiež - čo by ste spravili inak ako Edward? Formálna aj obsahová pecka - zrkadlenie na druhú. Tom Ford rules. Grand Jury Prize v Benátkach.

• 26.12.2016  14:24
    Single Man (2009)

Tom Ford natočil debut, ktorý vyznieva akokeby točil zopár dekád. Veľmi vyzretá réžia. Snová atmosféra 60. rokov, hra s farbami, vynikajúca kamera, hudba a herecký koncert (hlavne) Colina Firtha (BAFTA a nominácia na Oscara), Julianne Moore a Nicholasa Houlta. Film o vyrovnávaní sa so smrťou, ktorý pravdepodobne nezanechá hlbšiu stopu, keďže príbeh je strohý, ale pri pozeraní sa pri niektorých scénach dostane pod kožu pekne hlboko. 8/10

• 25.12.2016  23:55

George Miller si jedného dňa povedal, že nemieni čakať na nejaký dobrý akčný film a radšej si ho natočí sám. Veď čo na tom, že má už 70. Tak zavolal svojmu známemu, 72-ročnému kameramanovi na dôchodku, že potrebuje výpomoc. A následne poprosil svoju ženu, aby sa zhostila strihu. Napriek tomu, že nikdy predtým nestrihala akčný film. A títo páprďaci natočili spolu NAJLEPŠÍ akčný film poslednej dekády. Nepreháňam. Zázraky sa dejú. Po 30 rokoch Mad Max séria ožila silnejšia ako kedykoľvek predtým. Doteraz nechápem ako sa takéto niečo podarilo natočiť a že štúdio dalo na to 150 mil. USD. George Miller je režisérsky boh. Charlize Theron je herecká bohyňa. A Millerova žena, ktorá musela zostrihať brutálnych 470 hodín natočeného materiálu, je bohyňa strihu. Som nesmierne rád, že za MM:FR vyhrala 25 ocenení vrátane Oscara (!). Keď sme už pritom - film získal celkovo 6 Oscarov z desiatich nominácií. Čo dodať...snáď len že nestáva sa často, aby som šiel na ten istý film do kina 5-krát. :) 10/10

<< předchozí 1 2 3 4 8 14 21 27