PEZ

okres Bratislava

<< předchozí 1 2 3 4 8 15 21 28
    • 11.3.2017  21:20
    The Guest (2014)

Čím menej info o filme pred pozretím, tým lepšie. Ja som nevedel o príbehu nič a o to viac som si postupné odhalovanie zápletky užil. Parádna žánrovka, s neskutočne presvedčivým Danom Stevensom. Keď si pozriem, aké role hral doteraz, tak nechápem ako to tak presvedčivo mohol zahrať. Réžia rovnako dobrá. Príbeh by sa dal zhrnúť do dvoch viet, no štýl, herecké výkony a hudba, dokopy to tvorí zážitok, na ktorý tak skoro nezabudnem. Minimálne na tri scény učite nie. Odporúčam tým čo nevideli.

• 10.3.2017  23:39

Logan bolí. Veľmi obstojné zakončenie série. Tentokrát definitívne. Všetko raz skončí. Vykúpením a nádejou je nám nová generácia. Logan sa mi napriek naozaj extrémne temnému a melancholickému tónu páčil. No práve tá Mangoldova umienenosť, keď naschvál nechcel nič vysvetľovať, aby sa mohol čisto sústrediť na charaktery, paradoxne spôsobila, že i keď som s postavami súcitil, nešlo to vo mne až tak do hĺbky, ako keby nám bolo ukázané pozadie udalostí, ktoré našich hrdinov doviedli na ich spoločnú a poslednú cestu. Náznaky sa objavili, ale katarzia u mňa nenastala. I tak klobúk dole štúdiu, toto dať do kín nie je bežné. Jackman a Stewart parádni (ako vždy). No najväčším pozitívom sa stala Dafne Keen, ktorá ani rozprávať nemusela - všetko (a všetkých) dala s prehľadom. Neuveriteľný výkon! X-Menovská séria mi bude chýbať (i keď je jasné, že prídu nové reštarty). R.I.P.

• 10.3.2017  22:11
    BioBuddy (2016)

Ukážka ako sa majú točiť krátke filmy. Toto si cenu za réžiu a celkové druhé miesto na súťaži "48 Hour Film Project" v Seattli fakt zaslúžilo. S dobrou myšlienkou a ešte aj s pointou!

• 10.3.2017  21:42

O chlp slabšie ako Lego Movie, ale stále naplnkované tonou pop-kultúrnych narážok a odkazov. Nebyť toho, že asi v polke stratí film trošku dych a aj kadencia vtipov zbrzdí, tak by to bolo na úrovni "jednotky". I tak sme sa hodne nasmiali, ten kto má napozerané (nielen) Batmanovky, ten si užije. Pesničkové vsuvky opäť potešili. Za využitie legendárnej scény z Jerry Maguire dávam štvrtú hviezdu.

• 10.3.2017  20:08
    Láva (2015)

Lava je kraťas, ktorý je síce detský, naivný, tak romantický, až je takmer patetický. Ale kto má v sebe aspoň trošku dieťaťa a nebráni sa romantike, nebude môcť odolať. V kinách slúžil ako predfilm pre Inside Out. Pixar proste vie podať na malom priestore tieto pekné/milé myšlienky.

• 10.3.2017  19:58

Keď už nie plnohodnotné pokračovanie, tak aspoň malý add-on k Inside Out. A opäť vydarený. Pekne nadväzuje na jednotku. A potitulková scéna zabila. :)

• 10.3.2017  19:53
    V hlavě (2015)

Málokedy vidím tak originálny animák, či film. Pixar späť na vrchole. Zaslúžený Oscar, Zlatý Glóbus a BAFTA za najlepší animovaný film roka. Na konci som si uvedomil, že by som kľudne zvládol aj pár minút navyše. Scéna pri večeri a reakcia hlavy rodiny najlepšia. :)

• 27.2.2017  22:03

Súhlasím s Cervenakom. Taký lepší Twilight. :) Má to peknú kameru a ani hercov nevybrali úplne zlých. Horšie je to so scenárom, ktorý nejde do hĺbky a keď už človek pristúpi na tu naivnú hru, tak záver zmetie všetkú snahu zo stola a ocitneme sa v teenagerskej kolonke, nie moc vzdialenej od "Tak jde čas". :) Vidieť to v kine, tak ten záver by ma neskutočne nasral (napriek tomu, že si som vedomý knižnej a teda aj plánovanej filmovej trilógie). Preto iba 2*.

• 26.2.2017  18:48

Neskutočný casting. Richard Curtis si zaobstaral celý all-star team. A natočil milú vianočnú vzťahovú koláž. Neuveriteľne skúsený scenárista si dokonca prvýkrát vyskúšal réžiu, ako 47-ročný! A vyšlo to. Pekný film obsahovo aj vizuálne, s dobrými dialógmi a hereckými výkonmi. Navyše s dobrým soundtrackom. Len je to rozprávka pre dospelých (našťastie s občasnými temnejšími tóninami). Je kruté, ako sa osud zahral s Liam Neesonom, ktorý tu hral vdovca a 6 rokov na to sa mu to isté prihodilo aj v skutočnom živote. Každopádne Love Actually je už teraz novodobá vianočná klasika.

• 26.2.2017  17:08

Prvá zbierka krátkých filmov (z dvoch), kde spoločným spojítkom je čas. To ako jeho plynutie nás ovplyvňuje. Sedem významných režisérov poňali danú tému každý inak. Ale drvivá väčšina z nich mi niečo dala, azda len dve mi prišli slabšie. Najviac u mňa zarezonovali kúský od Herzoga, Wendersa, Leeho, Chena a Jarmuscha (v tomto poradí). Z času na čas (sic) takáto antológia poteší.

• 18.2.2017  17:08

Nuda po americky. Alebo skôr po maďarsko-americky. ;) No v žiadnom prípade nuda pre diváka. Jarmusch je v tomto majster. Ako natočiť film takmer o ničom a pritom o všetkom. Perfektná ukážka všednosti dní. A skvelé využitie hudby Screamin Jay Hawkinsa. A ešte k tomu vtipná pointa na záver. :) Námatkou Golden Camera v Cannes, Special Jury Recognition v Sundance, Best film od amerických kritikov, Golden Leopard v Locarne, atd...

• 9.2.2017  23:48
    Konkurs (1963)

Druhá polovica dvojdielného Konkursu. Táto prapôvodná verzia Superstar mala niečo do seba, rozhodne z nej vyčnieval Jiří Suchý a aj niektorí uchádzači o miesto v divadle zaujali. No celkovo sa nazbieralo aj dosť vaty, takže ma to až tak nedostalo. Keby sa viac strihalo, alebo naopak ukázalo niečo viac z nasledujúcej kariéry tých uspešnejších, dalo by mi to viac. Ale pre tých, čo na konkurse spoznali neskoršie hviezdy to bude mať úplné inú hodnotu. Tak či tak, mne sa páčilo nazrieť týmto spôsobom do obdobia mladosti našich rodičov, tesne predtým ako to tu Rusi uzavreli.

• 9.2.2017  23:41

Prvá polovica dvojdielného Konkursu - začiatky Miloša Formana, ktorý už taký mladý vedel zachytiť niečo naviac. Po vzhliadnutí Whiplash úplne iný level vnímania tohto dokumentu. Strašne mi Jan Vostrčil pripomenul postavu J.K. Simmonsa. Dôkaz, že existujú ľudia, ktorý berú muziku naprosto vážne. Vidieť jeho oduševnenie bol zážitok. Nemám rád dychovku, ale po tomto už nebudem k nej taký krutý. ;)

• 5.2.2017  23:00

Očividne si to herci užívali. :) Megan Mullaly prezradila, že mali pri natáčaní voľnú ruku a preto sa hodne improvizovalo. Nakoniec sa natočilo až 240 hodín materiálu, z ktorých vznikli finálne dve hodiny. A i keď filmu chýba nejaký hlbší nápad, resp. koncept je úplne jednoduchý, nakoniec väčšinu času funguje. James Franco ako stvorený pre túto úlohu. Miestami over-the-top, ale je pravda, že sme sa uchechtávali celý film. Síce nie tak ako pri We're the Millers, či pri Horrible Bosses, no dobrých komédii je jak šafránu a táto pobavila. 8/10

• 5.2.2017  22:24
    Příchozí (2016)

Prvé pozretie mi dalo slušný scifi zážitok s dobrou myšlienkou a konečne realistickým pohľadom na komunikáciu s mimozemštanmi, resp. poukazanie na fakt, že tá by bola značne ťažká, ak nie nemožná. Až druhé pozretie v kine mi ale dovolilo vstrebať všetky myšlienky a nuansy a pekne to do seba všetko zaklaplo. Arrival nie je dokonalý, ale hlavný odkaz filmu vo mne veľmi silno rezonuje (:::SPOILER::: základom všetkého je komunikácia a to v úzkom, ako aj najširšom možnom zmysle, čiže iba vďaka komunikácii medzi sebou môžeme vyriešiť konflikty medzi nami a vyhnúť sa prípadnej skaze. :::KONIEC SPOILERU:::). Posledné mesiace pri sledovaní politického vývoja vo svete a u nás ešte viac. Film trefne poukazuje na to, ako ľudia v záchvate paniky (neznáma hrozba z vonku) konajú skratovo, no zároveň ukazuje potenciál ľudstva, ak sa spoja rozumné hlavy a príjmu logicky najvýhodnejšie riešenie. Osobná rovina sprostredkovaná skrz Louise u mňa tiež fungovala, aj vďaka parádnému výkonu Amy Adams. Nakoniec, každý musí prijať to, čo mu život prinesie. Arrival vo mne dozrel a naozaj rád idem po druhom pozretí na plný počet napriek malým nedokonalostiam.

• 5.2.2017  20:27

Kto by čakal, že takmer 15 rokov po poslednom Jurskom parku príde pokračovanie, ktoré zrúca rekordy návštevnosti v kinách. Jurský svet je ešte aj teraz štvrtým najzárobkovejším filmom histórie. Wow. Ja som nečakal nič extra, najmä po veľmi slabých predošlých dieloch, dostal som však slušnú popcornovú zábavu, ideálnu na leto, znásobenú navštevou IMAXu. Vizuálne vychytané, akcia slušná, Chris Pratt a B.D Howard milí. Pozerať to znova, alebo vidieť to v TV, je to čistá trojka, ale takto - v IMAXe - to bolo o stupeň lepšie. Viem si predstaviť ísť o rok do kina na pokračovanie. ;)

• 12.1.2017  23:01

Znie to neuveriteľne, ale trojka je ešte blbšia a nudnejšia a teda zbytočnejšia ako dvojka. Až mi bolo ľúto toľkých známych hercov. Tu nefungovalo absolútne nič. Film má len hodinu a pol, ale mal som pocit, že tri. Strašná hlúposť.

• 12.1.2017  22:30

Á-čkové rozpočtom, no príbehovo na spodnej hranici Béčka. Nechce sa mi veriť, že to režíroval Spielberg. Veľmi vyprázdnené pokračovanie, útočiace iba na prvú signálnu. Správanie postáv tragické ako ich filmový osud. Jediný kto to zachraňoval (už po koľkýkrát?) bol Jeff Goldblum. Už v minulosti sa mi to zdalo slabé, dnes ešte viac. 4/10

• 10.1.2017  23:49

Milujem, keď sa filmy odohrávajú vonku a nie v štúdiách. Toto Villeneuve vie. A k tomu tá atmosféra a geniálna kamera Rogera Deakinsa (ďaľšia nominácia na Oscara). Doplnené atmosférickou hudbou a parádnymi hereckými výkonmi (Benicio Del Toro!!!). Výborná záležitosť o tom, že sme si rovní a rovnejší. Scéna v zápche na hraniciach úplná paráda.

• 10.1.2017  00:30
    Nepřítel (2013)

Pomalý a postupne gradujúci mind-fuck roka. Na posledný záber nezabudnem. Asi ako nikto, kto si Nepriateľa pozrie. Už dlho som nevidel takýto WTF film, kedy po počiatočnom sklamaní po dopozeraní (nechápajúc vo co go) som musel pátrať po význame a ako sám Villeneuve povedal, film dáva zmysel - je to puzzle, ktoré má v sebe plno vodítok. Ja iba dodám, že spätne tam tie vodítka naozaj sú! Navyše celý ten slow-mo štýl so štylizovanou kamerou s nádychom žltej mi fakt učarovali, nehovoriac o skvelom Gyllenhaalovi (tu navyše v dvojitej porcii). Áno, z filmárskeho hľadiska pochúťka, z obsahového až po dodatočnom pátraní. Ale napoviem trocha - je to temné scifi. A keďže všetko v histórii sa udeje dvakrát, opakujem - je to poriadný mind-fuck.

• 8.1.2017  22:20
    Pasažéři (2016)

Ledva ledva tri hviezdičky. Nečakal som nič svetoborné a polku filmu to vyzeralo, že by som mohol byť pozitívne prekvapený. Ale záver to hollywoodsky pochoval. Tie tri * dávam za námet a prvé dve tretiny filmu, ktoré predsalen vzbudzovali zvedavosť. Škoda, že sa filmári neodvážili a vo všobecnosti neodvažujú ísť hlbšie ako len po štandardné klišé. Film na doma. 6/10

• 8.1.2017  01:21
    Požáry (2010)

Husté. Tragédia antických rozmerov. Všetky dovtedajšie filmy Villeneueva boli sťaby prípravou na Incendies. Až tu ukázal svoju filmársku vyzretosť (a hneď v Prisoners to potvrdil). Celý film je vynikajúci, ale nedá mi nespomenúť André Turpina za kamerou - skvelo nasnímané. 9/10

• 7.1.2017  22:16
    Lion (2016)

Bože to bol doják. V dobrom. Nedalo sa ubrániť. Film, kde na začiatku netušíte kam bude smerovať a miestami budete prekvapení a od polovice už budete viac menej vedieť ako to asi skončí. Lenže to vôbec nevadí, keďže ide o skutočný príbeh, navyše tak dobre zahratý. Vynikajúce herecké výkony, na čele s neskutočne sympatickým krpcom Sunny Pawarom. Celá herecká crew super, režisér dokázal zo všetkých dostať maximum a klobúk dole takto natočiť svoj celovečerný debut. Cena divákov v Austine, Chicagu, Denveri, Mill Valley, Virginii, 2. miesto v Toronte. (IFF Bratislava 2016)

• 7.1.2017  22:15
    Polytechnika (2009)

Čiernobiela rekonštrukcia tragických udalostí na montrealskej Univerzite v Decembri 1989. Aj tam sa bohužiaľ vyskytol magor, ktorý si zracionalizoval svoje vyšinuté pohnútky a odniesli si to nevinní. Pomalá a miestami drastická záležitosť. Vzhľadom na široké pokrytie 8podobných udalostí v médiách bude tento film ešte dlho živý. U mňa presne medzi 3 a 4. Nakoniec mením na tri, pretože napriek sile niektorých scén pri pozeraní, nemal až tak silný dopad na mňa (najmä s odstupom času). Predsalen je to skôr rekapitulácia/ukážka daných udalostí a krátky priestor nestačil na vytvorenie hlbšieho puta s postavami. 7/10

• 7.1.2017  00:57

Ľudia sú tak nenažraní, že ich nezastaví ani keď ich to stiahne na dno. Skvelá kamera a réžia. PS: Film získal na každom festivale kde ho premietali v súťaži aspoň jednú cenu. Dokopy ich bolo 21!

• 7.1.2017  00:48
    Maelström (2000)

Ceny v Berline, Toronte, Montreali, Avignone, Vanceouvri, víťaz viacerých Genie a Jutra Awards v Kanade. Atď. Možno v roku 2000 áno, dnes už mi to prišlo pomalé a tempom staré. Nie som vyslovene proti pomalým filmom, ale tunak chcel povedať Villeneuve veľa, ale akokeby nevedel nájsť správnu cestu. Nie je problém dešifrovať message filmu, no forma mi tentokrát nesadla. Ale scéna s prípitkom, či tá s popolom - obe boli husté. Plus extra originálny rozprávač. :) Villeneuve sa po tomto filme odmlčal na dlhých 8 rokov!

• 7.1.2017  00:32

Celovečerný debut a hneď nominácia na Best Film v Cannes. Nie zlý začiatok. Už v krátkych filmoch Villeneuve ukázal, aký talent má. Originalita sa ani tu nezaprie, najmä v malých detailoch. No i keď je film iný ako ostatné a má zaujímavé postavy, nedosahuje to ešte takých kvalít, aby som šiel nad tri. Film ma totiž nechal chladným. Pozitívne je, že film ma vlastný rukopis. 6/10

• 6.1.2017  00:33
    La La Land (2016)

Magic flow. To boli moje pocity pri sledovaní v kinosále. Trvalo asi 20-30 minút kým som sa do toho snového sveta ponoril (i keď úvodná scéna bola "wow"), ale potom som už nechcel z neho vynoriť. Môj prvý dojem po dopozeraní bol, že La La Land je silnejší v detailoch a jednotlivých scénach ako v celku, no čím ďaľej tým viac cítim, ako sa mi dostal pod kožu. Tá rozprávkovo-snová forma, čo odkazuje na všetko to čarovné a staré, tie farby, art direction a kompozícia. Tá lietajúca a zoomujúca kamera a tak ako vo Whiplash, parádna hudba od Justina Hurwitza (jednu skladbu nahral pre film aj Slovak Radio Symphony Orchestra and Chorus). A v neposlednom rade (už nie prvýkrát) iskriaca dvojica Gosling/Stone. Gosling skvelo-skvelý, ale Emma Stone ma opať raz odrovnala. Tá baba musí dostať Oscara. Uff, asi si dám druhé kolo. Snová romantika s netuctovým záverom. Doslova pekné.

• 6.1.2017  00:28
    Whiplash (2013)

Tento kraťas bol je predchodcom celovečernej verzie, keďže Damien Chazelle nevedel získať dostatok financií na dlhometrážny kúsok. Potom ako odprezentoval kraťas na Sundance Film Festivale, peniaze už získal. Niet sa čo diviť, už tu J.K. Simmons ukázal ako démonický vie byť (ale nebol ešte tak dokonalý ako neskôr) a aj celý krátky film utiekol ako voda. Vidieť to prvý krát, tak tlieskam. V dlhšej verzii je to už úplne dokonalé.

• 5.1.2017  01:26
    Whiplash (2014)

By ma zaujímalo, či sa Damien Chazelle správal podobne k hercom pri natáčaní ako Fletcher k svojím žiakom. :) Každopádne J.K. Simmons "zabil" masívne (a získal snáď všetky ceny sveta - Oscara, Zlatý Glóbus, BAFTA a ďaľších 44 ocenení). Ale ani Miles Teller priveľmi nezaostával. Navyše druhý menovaný od 15-tich rokov reálne hrával na bície a takmer polovica toho, čo sám zahral skončila aj vo filme. Message je jasný, pre úspech trénovať treba. Ale pri takejto miere "trénovania" sa už dostávame do filozofickej debaty pokiaľ je to ešte normálne (a prospešné). Každý z nás pozná slovo "ambícia", muži kvôli testosterónu o čosi viac, no zásadná otázka filmu je: Kto bol väčší magor, Fletcher či Andrew? :) Parádny film.

<< předchozí 1 2 3 4 8 15 21 28