• Krátkometrážní

A Beautiful Planet (2016)

Pekný IMAX dokument od tých istých tvorcov, ktorí nám predtým priniesli Space Station 3D a Hubble 3D. Krásne zábery na celú planétu, divák opäť dostáva úplne inú mieru nadhľadu. Autori sa dotkli aj obrovského znečisťovania nášho domova. Najviac sa mi páčili zábery na nočný povrch planéty, ktorý osvetlujú naše (veľko)mestá. Dokument je to fajn, ale zas až také super 3D neposkytuje a opäť sa len čiastkovo dotkne viacerých tém, ktoré sa viac či menej rozoberali už v predošlých kúskoch. Ale za pozretie určite stojí. 8/10

Adam Šangala (1972) (TV film)

Televízny film tej najvyššej filmovej kvality. Kľudne by to mohlo ísť do kín, hoci aj teraz. V HD vyznel obraz aj po 45 rokoch akokeby sa natáčalo iba nedávno, herecké výkony totálne prirodzené, skvelá kamera, skvelá hudba. A tej irónie koľko sa jej tu vošlo, radosť pozerať. Netušil som, že takáto kvalita sa tu točila. Kľudne by som to pustil na zahraničné festivaly. Zaujali Dočolomanský, Kukura, ale najmä Ivan Palúch. Ten sa stal ozajstným Šangalom.

Adele - Hello (2015) (hudební videoklip)

Neviem, prvá polka mi prišla úprimná, tak zo strany Adele aj zo strany režiséra. A potom akokeby sa pustili do toho producenti a "poradili" Adele to na konci vygradovať a predĺžiť na 6 minút a Dolanovi "poradili" pár dobrých záberov. Toto mi na rozdiel od Adelinho najväčšieho hitu prišlo ako produkt. Nemôžem si pomôcť.

Adele - Someone Like You (2011) (hudební videoklip)

V jednoduchosti je sila. Táto preflákla vec má dobrú hudbu, text a aj klip. Samozrejme celé by to bolo o ničom nebyť autentickosti samotnej Adele. Na mňa to fungovalo.

Adventures of the Road Runner (1962) (TV film)

Klasicky animak, svojho casu moj najoblubenejsi. Dnes uz su tie vtipy prevazne detske a predvidatelne, no i tak sa miestami nasli situacie, kde som sa schuti zasmial. A dokonca som si niektore sceny pamatal (a to som ich videl naposledy naozaj vela rokov dozadu). Trosku nudnejsia je prostredna cast, ktory vlasne ani o Road Runnerovi a Wile E. Coyotovi nie je. Pre fanusikov vsak povinnost.

A Fantastic Fear of Everything (2012)

Je to originalne, kedze prevazna cast filmu sa odohrava v....pracovni. Simon Pegg robi co sa da, dokonca aj par vydarenych vtipkov sa najde (napr. hiphopove vsuvky). Lez vsetko je to marne, ked pointa je trivialna a vsetko ostatne je nezazivne. Rad by som hodnotil pozitivnejsie, ale znacne som sa nudil a navyse stale som si uvedomoval, ze je to len film. Velmi by pomohlo, keby to bol 20-minutovy kratas. 5/10

Agatha Christie's Poirot - Vražda v Orient expresu (2010) (epizoda)

Rozhodne najlepšia adaptácia románu od Agathy Christie. David Suchet bravúrny, to ako zahral záver je na Oscara. Potešila účasť Jessicy Chastain a Tobyho Jonesa. Keď už divák pozná záver, tak predsalen trvá, kým sa samotné pátranie rozbehne, ale potom to už smeruje ku skvelému finišu. Pre fanúšikov Poirota povinnosť. 8/10

Agent bez minulosti (2002)

Svojho času to bola pecka a rozhodne jedno z najväčších prekvapení roka. Matt Damon ako nekompromisný akčný hrdina? To by fakt nikto nečakal. Navyše celý príbeh bol slušne vystavaný - i keď do značnej miery tomu napomohla predloha (film sa však dosť od nej odkláňa). Plus dva skvelé fighty a autonaháňačka (spomenul som si pri nej na podobnú scénu v Roninovi a ono to natáčala tá istá kaskadérská crew :)). Dnes už prvý Bourne trošku zostarol, najmä po technickej stránke. Ale stále je to top špionážny akčák s perfektným Damonom. PS: Pozorne si pozrite scénu z prístavu na začiatku filmu, kde Bourne zrazu zmizne z výhľadu pri prechode malého nákladného auta. Zakaždým som si myslel, že aký to lacný trik so strihom. Omyl - Bourne tam stále je! Pri prechode dvoch ľudí popred kameru sa stihne skryť za autom a skrčený za ním prejde až na kraj ulice mimo kameru. Odporúčam detailne pozrieť, tomu sa vraví "dôraz na detail" a ukážka ako sa naozaj dá nepozorovane vytratiť.

A Gray State (2017)

Dokument o aktivistovi, ktorý bol na ceste sa stať nádejným režisérom relatívne veľkého hollywoodkseho filmu, až kým ho nenašli mŕtveho v jeho dome spolu s jeho ženou a malou dcérou. Dokument sa snaží nájsť odpovede na otázky čo sa vlastne stalo a prečo. A síce nejaké náznaky film ukáže, bohužiaľ aj po dopozeraní ostáva celá udalosť záhadou. Je pravdepodobné, že niekomu v istom bode preplo a jednal skratovo. Náznaky psychickej nepohody tam už predtým boli a bohužiaľ zbrane mali po ruke neustále, nakoniec David Crowley bol bývalý vojak.

A hle: Snění o propojeném světě (2016)

Werner Herzog je už legenda a je úctyhodné sa po tom všetkom čo natočil pustiť do tak modernej témy akou je virtuálny a digitálny svet, ktorý tak pretransformoval naše fungovanie v posledných troch dekádach. Ale dáva to zmysel, dnes už (takmer) nikto neunikne dnešným technológiám. Dokument sa mi páčil, je rozdelený do 10 kapitol a hneď tá úvodná o tom, kde a kedy presne vznikol internet, bola fascinujúca. Avšak občas režisér trošku odbočil a zameral sa na jednotlivých ľudí, či rodiny. Azda chcel podať bližší pohľad na konkétných jednotlivcov, aby to nebolo iba také všeobecné. Ale paradoxne tým odbehol od hlavnej, všeobjímajúcej témy. Popritom dal priestor mnohým známym osobnostiam, akými sú napr. Elon Musk, či slávny hacker Kevin Mitnick (a kopec ďaľších). Tieto vsuvky boli super, pravdupovediac často by som prijal aby boli ešte dlhšie. Celkový dojem je teda fajn, ale pre tých čo sa v danej téme orientujú, je to skôr iba pekné zhrnutie, mnoho nového sa nedozvedia (pár drobností sa našťastie nájde). Takže nič prelomové, či šokujúce, ale ako zrkadlo doby viac ako dobré. 8/10 (IFF Bratislava 2016)