• Krátkometrážní

Muž taiči (2013)

Režisérsky debut Keanu Reevesa. Pokus dobrý, výsledok avšak priemerný. Problémy vidím dva. Prvý, že síce je film plný choreograficky skvele pripravených súbojov, navyše dobre nacvičenými, no kamera napriek tomu ukazuje, že je to len "hrané". A to fakt zamrzí, lebo chalani šli naplno a občas niektoré rany museli aj bolieť. Ale veľakrát je proste vidieť, že údery šli vedľa, alebo že boli použité neviditeľné vlákna. A keď už sa tvorcovi pustili do budovania tajomného spoločenstva, nebolo by zlé ukázať viac z pozadia tohto sveta. Lebo takto postava Keanu Reevesa neposkytuje dostatočnú motiváciu pre jeho správanie, pričom sa jedna o kľúčovú postavu filmu. Záverečný fight bol tiež troška nasmiech, lebo Tiger Chen Hu je proste svojími bojovými zručnosťami úplne inde ako Keanu Reeves a to sa nedá nijako skryť. Na druhú stranu, počas sledovania filmu som sa nenudil a chcel som vedieť kam bude príbeh pokračovať. A v súčasnej dobe treba každý podobný film s old-school súbojmi oceniť. Takže za mňa 3*. A je škoda, že film tak mocne v kinách zahučal, asi aj preto je to dodnes prvý aj posledný film, ktorý Keanu režíroval.

Loupež po italsku (2003)

Pohodová oddychovka, ktorá má len zopár referencií na originál. Napríklad film Alfie bežiaci v TV (hl. úlohu v ňom hrá kto iný ako Michael Caine ;)), pár scén v Taliansku (Benátky a hory) a samozrejme kradnutie. Ale v zásade sú to dva nesúvisiace filmy. Novšia verzia prekvitá samými hollywoodskými hviezdami a pár dobrými akčnými scénkami s autíčkami (chutné mini-coopery). Potešilo ma, že takmer všetky akčné scény natočili samotní herci (aj tú scénu, kde idú autami po schodoch!) a najlepšia šoférka na pľaci ževraj bola Charlize Theron. Priznám sa, nie som tým až tak prekvapený. ;). Chudák Edward Norton hral v tomto filme len nasilu (lebo po Primal Fear mal zmluvu na 3 filmy s Paramountom), ale aj napriek tomu zahral "záporáka" parádne. Je to profík veru. Bývalý "klipár" F. Gary Gray splnil svoju úlohu akčného režiséra dosť dobre, ale na druhú stranu natočil film na jedno pozretie. Aj to trocha zamrzí, lebo herci si očividne natáčanie tohto kúsku užívali. Ešte do roku 2011 sa pravidelne spomínala dvojka s názvom Brazilian Job, ale nakoniec z toho zišlo a vyzerá, že sa už pokračovania nedočkáme. 7/10

Poznáš, až to přijde? (2010)

49%? Tak ja teda naschvál prihodím pol hviezdičky. Ja som sa bavil, i keď má film až dve hoďky. Ale herci boli fantastickí a celá romantická línia okolo zlatučkej Reese Witherspoon mala dačo do seba. Dokonca aj pár superných scén a dialógov sa našlo. Nie je to nič svetoborné, ale v rámci žánru film v pohode plní svoj účel. Inak sa jedná o štvrtú spoluprácu medzi Jamesom L. Brooksom a Jackom Nicholsonom, pričom pre obidvoch to boli ich posledné filmy v kariére (a bohužiaľ film aj v kinách mrte prepadol).

Cena za něžnost (1983)

Silný Oscarový film (za Najlepší film, Réžiu, Scenár a sošku dostali aj Shirley MacLaine a Jack Nicholson, BTW Zlaté Glóby dopadli podobne, iba cena za réžiu tesne ušla Jamesovi L. Brooksovi) určený skôr pre dospelých, ktorí už majú dačo odžité. O neľahkých životných situáciach, o tolerancii, obete a vytrvalosti. Super herecké výkony.

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Nadpriemerne zábavný film a len tak máličko chýbalo k tomu, aby som dal 4*. Problém tkvie v dĺžke. Jednoducho, film mal skončit o pol hodinu skôr. Ten posledný akt bol už strašne moc naťahovaný a nemal už tú správnu dynamiku ako celé dianie predtým. Proste filmu došiel dych. Čo je strašná škoda, lebo 3/4 filmu tvoria vtipné, akčné scény, plné nápadov. A potešilo ma vidieť po dlhšej dobe s chuťou hrajúceho Chrisa Pinea, opäť hviezdiaceho Hugha Granta (ktorý chytil na staré kolená druhý dych) a pobavilo aj malé, no dosť vtipné cameo Bradleyho Coopera. :) Trošku ešte zamrzí lacnejší vizuál, ale to nehrá až takú rolu, lebo scenár sa tentokrát fakt vydaril. Osekať o polhodinu a bol by som priam nadšený! 7/10

Poslední Vermeer (2019)

Film tak štandartne natočený, že by sa dal označiť za nudný. Pôvodne som dal zhovievavé 3*, ale mením na dve. Ono totiž napriek zaujímavej téme natočenej podľa skutočnej udalosti neponúkol film takmer žiadnu dramatizáciu a ani formálna stránka až tak neuohúrila. A dramaturg mohol a mal film skrátiť aspoň o 20 minút. Guy Pearce nepodal zlý výkon, ale nemohol akoukoľvek snahou zachrániť tento nevzrušivý počin. Čiže pozerateľné áno, ale zábavné bohužiaľ nie.

Senna (2010)

Absolútne odzbrojujúci dokument. Videl som zatiaľ bohužiaľ len základnú 100-minútovú verziu, ale aj tá ma odrovnala. Lebo je v nej zachytená esencia Ayrtona Sennu a jeho doslova tragický príbeh. Ale zároveň jasne ukazuje aký "special" bol - nielen ako pretekár, ale aj ako človek. Niektoré zábery ma nenechali chladným a celkovo som bol po dopozeraní ozaj smutný. Ale zároveň povznesený, ako on, dieťa z bohatej rodiny našiel v sebe talent a šiel po ňom až na úplnu hranu. Pamätám si dodnes, ako som v tú osudovú nedeľu prvého mája 1994 daný závod ako ešte chlapec sledoval a naživo videl, ako Senna vyletel z dráhy. A aj keď to bola riadna rana, nikto zo sledujúcich, vrátane komentátorov nečakal až taký fatálny výsledok. Nakoniec sa ukázalo, akú veľkú smolu Ayrton pri havárii mal. Aspoň sa následne masívnym spôsobom zlepšili bezpečnostné opatrenia pri jazdení a zároveň sa ďaľšie milióny investovali do bezpečnostných prvkov F1 monopostov. Vidím to tak, že neprejde tak dlhá doba a pustím si tento dokument znova, tentokrát v Extended verzii. 10/10

D-Tox (2002)

Milujem Stalloneho filmy. Sly je s Arniem a Willisom pre mna ultimate action hero. A v tomto filme bol ešte vekovo úplne na vrchole. Navyše sa tu stretol s asi polovičkou hviezd b-čkových (ale aj á-čkových) filmov. Avšak strašne blbý scenár, slabá réžia a katastrofálny strih robia z tohto filmu jednonohého pretekára. Film šprintuje celý čas do cieľa, ale pritom neustále kríva. Je to dosť škoda, lebo úvod je dosť odvážny, Sly hrá ako o dušu a aj jeho parťáci nie su miestami márni (napr. taký Robert Patrick). No ale...už je teda jasné, prečo som tento film ešte nikdy predtým nevidel. Veru, nevidel a ani už neuvidím. :) Toto Universalu nevyšlo.

John Wick: Kapitola 4 (2023)

Tour de force! Už po jednotke bolo jasné, že akýkoľvek film o John Wickovi bude nekompromisná akčná jazda. Nič viac, ale ani nič menej. No tam, kde sa v jednotke tvorci iba hľadali, v každom ďaľšom filme sú odvážnejší a odvážnejší. A to sa týka aj dĺžky filmu. Keď to takto pôjde ďalej, päťka bude mať dĺžku viac ako 4 hodiny. :) Ale teda klobúk dole toto všetko natočiť. Poviem rovno - treba vypnúť mozog, nastražiť zmysly a úžiť si túto šťavnatú 3-hodinovú akčnú nálož, kde je mŕtvol toľko, že aj Sly a Arnie by sa v 80. rokoch hlboko klaňali a kde 58-ročný Keanu tne doživého tak, že potom už živé nič nie je. :) Úvodné údery päsťou v IMAX sále boli tak intenzívne, že sa doteraz trasiem a záverečná prestrelka snímaná zhora bola tak originálna, že som sa fakt rehotal od blaha. Akože wow. Jediné, čo mohli tvorcovia ubrať je tá šialená dĺžka, ale nevadí, naozaj som sa nenudil. Jo a ešte niečo - potešili má účasti Billa Skarsgarda a Donnie Yena. U mňa fakt spokojnosť, John Wick ide ďalej a neexistuje nič, čo by ho zastavilo. :)

The Last of Us - Season 1 (2023) (série)

Po prvej sérii mám dilemu, či íst na 3 alebo na 4*. Nateraz dám ešte 4, lebo jednotlivé úseky neboli zlé, dynamika medzi dvoma hlavnými postavami fungovala, vykreslenie bezútešného sveta tiež nebolo zlé, páči sa mi že sa postavy dosť často pohybovali aj v externom prostredí (to už dnes veľa seriálov neposkytuje) a tiež, že sa seriál nebál obetovať aj významnejšie postavy. Avšak okrem pár scén, resp. dielov vačšinou nemá seriál až taký presah ako by som čakal/chcel. Tak uvidíme, čo nám tvorcovia pripravia v druhej sérii, ale tempo rozvoja príbehu by mohlo ísť hore, lebo pozerať ďaľsích 9 dielov ako idú naše postavy z bodu A do bodu B už nebude na druhykrát tak zábavné. PS: Hru som nikdy nehral, takže sa mi nedá porovnávať, hodnotím len čisto podľa seriálu.