Malevil (1981)

*MOMO ŽIJE!* Malevil je jednou z mojich najobľúbenejších kníh a rád sa k nej vraciam. Už v úvodnej minúte filmu sa zobrazuje poznámka "inspiré librement du roman Malevil" (čo znamená "voľná adaptácia románu Malevil"), takže človek predlohy-znalý je v strehu. Nemávam výhrady voči tomu, ak film na rozdiel od knižnej predlohy obsahuje niečo navyše, či niečo odstráni - filmový jazyk je predsa odlišný od toho literárneho, a preto sú úpravy často nevyhnutné -, ale ak film kvôli tomu nefunguje, potom je to zlé rozhodnutie. A Malevil ako film nefunguje - celý príbeh je tu ako keby podaný v akýchsi izolovaných obrazoch, skratkovite, bez zobrazenia predchádzajúcich súvislostí - divák zrazu len vidí výsledky bez toho, aby videl činnosti/situácie, ktoré tomu predchádzali; chýba tomu celistvosť rozprávania. Všetky postavy sú ploché a okresané na minimum, nemajú svoj vlastný príbeh, ktorý by sa s nimi dal prežívať, a teda sú divákovi ukradnuté. Verdikt v 1 vete: Adaptácia prinášajúca v porovnaní s predlohou nielen nové zápletky a lokácie, ale aj záver, ktorý sa mne osobne veľmi nepáči. 17.01.14

Bitten (2008)

*NIE AŽ TAKÁ NA ZAHRYZNUTIE UPÍRKA* Štvrtinu filmu tvorí "ochutnávka" obetí, ďalšiu štvrtinu tvorí predvádzanie sa umeloprsky (raz nahej, inokedy zase takmer nahej) a celú zvyšnú polovicu filmu tvoria akože neuveriteľne vtipné dialógy týkajúce sa sexu, najmä toho análneho. Obraz o tom, v akom duchu sa celý film niesol, je v podstate možné si urobiť z vystrihnutých scén v závere filmu. Verdikt v 1 vete: Moment, kedy ste ochotní si radšej pozrieť Twilight. 19.12.13

P2 (2007)

*PEKNÉ... EHM... OČI* Pár napínavých momentov a pár pretekajúcich prsníkov - asi tak by sa dal charakterizovať tento slabší triler, ktorý sa až na pár originálnych momentov (výťah, stolička) drží v stereotypných zákutiach svojho žánru. Rachel je väčšinou schopná emócie zahrať vierohodne - človek jej strach, bolesť a smútok verí -, Wes je akceptovateľný len v momentoch, kedy sa z neho stáva vrieskajúci šialenec - inak je len kastingovým prešľapom. V podstate je to film dvoch hercov, ktorí však nie sú natoľko výrazní, aby som to s nimi naplno dokázal prežívať. Uvedomoval som si, že je mi úplne jedno, kto z tohto "duelu" vyjde ako víťaz. Verdikt v 1 vete: Málo psycho, málo klaustrofobické, málo nechutné, málo násilné, málo erotické... 09.12.13

Ikarie XB 1 (1963)

*DOMÁCE SCI-FI* Na mňa to pôsobilo ako krátka poviedka prevedená do celovečerného filmu, kde tých 90 minút nebolo čím naplniť. Pravdepodobne sa v knižnej predlohe Stanislaw Lem výrazne sústreďuje na jednotlivé postavy - ako zvládajú ponorkovú chorobu, nudu, nedostatočnú stimuláciu, odlúčenie - a i keď vo filme rovnakú snahu cítiť, nevyznieva to celé ako sonda do psychiky človeka; i keď určitú atmosféru šialenstva, zúfalstva, klaustrofóbie a napätia sa darí vytvárať. Na niekoľkomesačnej ceste vesmírom musia v podstate riešiť len jeden vážny problém a vyriešiť jednu záhadu a obidve veci sú vyriešené akosi príliš ľahko... Jednoducho povedané, vôbec sa mi nepáčilo, k čomu ten príbeh celý čas smeroval. Verdikt v 1 vete: Československý sci-fi zázrak sa nekonal. 30.10.13

Veganizovaní (2010)

*ZELENINA NA BRAVČOVEJ MASTI* Premýšľam, čo mne, ako vegánovi, tento dokument dal a čo môže ponúknuť osobe, ktorá o vegánstve/vegetariánstve premýšľa či s tým začína. Nie veľa: návštevu u lekára pred a po, chabú interakciu troch pokusných králikov s niektorými členmi rodiny a ich nepresvedčivú argumentáciu, rozhorčenie nad praktikami vo veľkochove, kratučký zostrih krutého zaobchádzania s chovanými zvieratami a rozhovory s "expertmi" opakujúcimi jedno klišé za druhým. Najhoršie však je, že celý ten experiment nie je úspešný - pod vplyvom nových a šokujúcich informácií títo traja rozhorčení ľudia zo začiatku vehementne odmietajú akékoľvek živočíšne produkty, no po pár týždňoch, keď emócie opadnú, už rozmýšľajú o návrate k starému spôsobu života a nakoniec mám pocit, že z dlhodobého hľadiska sa vegánkou stane len jedna z nich. Začať s niečím je tak jednoduché, ale vydržať veru nie je. Verdikt v 1 vete: O závislosti na živočíšnych produktoch a o recidíve. 30.10.13

Příběhy zbraní (2007)

*NENABITÁ BROKOVNICA* Sympatické mi je, že Jeff Nichols si film sám napíše a potom natočí. Sám vie najlepšie, čo by chcel svojim dielom povedať a o masovú prijateľnosť mu nejde. Možno by som Shotgun Stories vnímal inak, ak by som najskôr nevidel jeho Take Shelter, ktorého dokonalosť už Jeff len ťažko prekoná. Asi som opäť a intenzívne očakával majstrovstvo, očakávania sa nenaplnili a sklamanie sa odrazilo v prijatí a hodnotení filmu. Pomalé tempo vo filmoch mi neprekáža, mám rád "unavené", atmosférické, konverzačné drámy. Tu je však tá pomalosť otravná, pretože veľmi skoro sa dostaví presvedčenie, že film len ponúka momenty, ktoré navodzujú pocit, že už čoskoro dôjde k nejakému potrebnému zvratu, prekvapeniu, nakopnutiu príbehu. Je to len film prísľubov a náznakov. Verdikt v 1 vete: Keď filmové EKG má stále podobu len rovnej čiary. 21.10.13

Kolonie (2013)

*ZIMA, ZIMA* Pre mňa nie práve najdôveryhodnejšia premisa pre svetovú apokalypsu, ale to nie je ten hlavný problém, ktorý som s filmom mal. Nízky rozpočet, a teda aj výsledné fádne kulisy, či veľmi chabé počítačom tvorené prostredia, boli tiež akceptovateľné. V poslednej dobe mám pocit, ako keby som mal šťastie na filmy, ktoré ponúkajú témou niečo netradičné a originálne, avšak tú potom buď nedokážu zaujímavo rozvinúť, resp. v druhej polovici vždy skĺznu do tých bežných filmových klišé a všetko, čo v prvej polovici poctivo budovali, napokon úplne pochovajú nedostatkom nápadu. Zo začiatku som bol ešte v napätí, čo z toho nakoniec bude, ale bola z toho len ďalšia hlúpa naháňačka, kde "tí zlí" vyzerali ako odvar upírov z 30 Days of Night. Vyvražďovačiek mám dosť v hororovom žánri, a preto keď mám chuť na sci-fi, uvítal by som spracovanie v rámci žánru. Verdikt v 1 vete: Taký nepodarok, v ktorom sa hrdinom pri dýchaní raz z úst parí a raz zase nie. 20.10.13

Očista (2013)

*LEGÁLNE VRAŽDENIE* Vždy a znova ma dokáže prekvapiť, ako filmoví hrdinovia nedokážu jeden druhého nájsť v jasne vymedzených priestoroch, a to najmä v domoch. Výnimkou nie je ani táto americká rodina, ktorá má tu najmodernejšiu techniku v dome, a preto možno už aj pozabudla, že stačí použiť svoj hlas a zakričať niečo ako "Hej, poďte všetci do obývačky!". Podobných, pre horory typických, nezmyslov je tu naozaj veľa a prídavkom je scestné a nelogické správanie postáv (ak niekto so zbraňou unáša člena mojej rodiny, nebežím azda reflexne za nimi, snažiac sa ho zachrániť či aspoň ubezpečiť, že je v poriadku?). Existencia Dňa očisty nie je reálna, vždy budú existovať morálne dilemy (tak ako to je vo filme načrtnuté), ale námet je to naozaj originálny. Prvá polovica filmu celkom nadchne - príprava na "sviatok" a jeho absolútna akceptácia ako bežnej súčasti života, vpustenie cudzinca do domu, obliehanie domu - no tá druhá už je len ďalšou, nenápaditou variáciou naháňačky vraha a jeho obete. Verdikt v 1 vete: Nerutinná oslava štátneho sviatku. 20.10.13

Zpráva o Europě (2013)

*ZEM NA EURÓPE* Jedna z ďalších vesmírnych misií (v našej slnečnej sústave a konečne inde ako na Marse), avšak tentokrát podaná netradične, a to vo forme pohľadu kamier zabudovaných v priestoroch vesmírneho plavidla, respektívne kamier v/na skafandri. Film sa snaží o čo najrealistickejšie zobrazenie vesmírnej misie a kamera mu v tom pomáha, no i napriek tomu som mal pocit, že posádka je zavretá len v nejakom trenažéri a nič vo mne nedokázalo nabudiť pocit, že plavidlo sa vesmírom aj skutočne pohybuje. Ani pri scénach mimo plavidla. Neviem prečo, nedokážem to vysvetliť. V príbehu inak nemožno nájsť nič inovatívne, tej tzv. vaty je tam neúrekom a vďaka nechronologickej forme rozprávania som mal prvú polhodinu pocit, že mi niečo uniká. Postavy sú príliš ploché a nie len že smútok zo straty jednotlivých členov posádky neprežívate vy, ako divák, ale mám pocit, že dokonca ani posádka. Verdikt v 1 vete: Nový prístup k starej téme. 16.10.13

Chuckyho kletba (2013)

*ZLÝ CHLAPEC V ZLOM FILME* Chuckyho mám rád - samozrejme len do takej miery, ako sa vraždiaca bábika mať rada dá. K tomu, čo som však práve videl, pozitívny vzťah mať nemôžem. Bez nápadu, bez napätia, bez prekvapenia - Chucky tu nepôsobí ani hrozivo a ani zábavne (na rozdiel od mojich najobľúbenejších častí Bride of Chucky a Seed of Chucky). Ockovi a dcérenke Dourifovcom fandím, no mohli sa stretnúť aj v lepšom projekte. Škoda. Najotrasnejšie (čítaj najtrápnejšie) scény: večera pri stole v slede rýchlych strihov, útek na vozíčku v spomalenom zábere a záverečná čiernobiela akože "wow" pointa. Verdikt v 1 vete: Veľmi zbytočné pokračovanie vo forme otrasne klišoidného príbehu, no veríme, že remake 2014 sa podarí. 10.10.13