Muž, který se mi líbí (1969)

Nesmierne smutný a zároveň nesmierne zábavný film. Belmondo mieri ako vždy priamo do srdca a Annie Girardot, ktorá bola skvelá s Funesom, Noiretom, je s ním unikát - perla.

To zvládnem, amigo (1972)

Mohol to byt dobry film, Bud, aj ini dobri herci, aj scenar usiel, ale hudba neusla a rezisera to asi cele nebavilo, skoda.

Jak napálit advokáta (1980)

Poctivý film, s klasicky vynikajúcim Milošom Kopeckým, ktorý dáva každému filmu, v ktorom sa objaví, hĺbku. Bol by to výborný pilotný film k seriálu na spôsob Perry Masona, škoda, že nebol.

Prodloužený čas (1984)

Filmy Causa Králik a Prodloužený čas som videl ešte ako chlapec na základnej škole a myslím si, že dva pohľady Miloša Kopeckého v závere tých filmov - ten jeho skeptický optimizmus - ma sprevádzajú po celý život, namiesto pohľadu otca, ktorý mi tak chýbal.

Zóna zájmu (2023)

Vždy som mal akúsi nevôľu dívať sa na filmy odohrávajúce sa v koncentračnom tábore, lebo podľa môjho názoru tú hrôzu nie je možné preniesť na filmové plátno a ani do žiadneho iného umeleckého média. Preto je každý takýto film nutne viac alebo menej falošný. Film Zóna záujmu je pravdivý, lebo sa neodohráva v koncentračnom tábore, ale za jeho múrom. V dome a záhrade rodiny veliteľa tábora. Václav Havel vo svojej eseji Moc bezmocných napísal, že život v pravde je zbraňou proti útlaku. Ak určité dostatočne veľké množstvo ľudí naplní svoju túžbu po živote v pravde, každý totalitný systém musí padnúť. Ale platí to aj naopak, ak ľudia chcú žiť v lži, ohrozí to ich slobodu a demokraciu. A ak v klamstve chce žiť príliš veľké množstvo ľudí - končí to Holokaustom.  A o tom je ten film. Ale nie len preto je to film pravdivý. Zóna záujmu je pravdivý film, lebo je to film v prvom rade o nás - aj my dnes žijeme v takej záhrade za múrom, za ktorým umierajú ľudia, umiera príroda, my o tom vieme, a predsa kypríme pôdu, zalievame kvety, kúpeme a opaľujeme sa.

Odcházení (2011)

Humor crème de la crème.

Karaoke blues (2023)

Pozitív k Dievčaťu zo zápalkárne.

Dokonalé dny (2023)

Môj compañero čistí tokyjské toalety a moje slzné kanáliky.

Chlapec a volavka (2023)

Nádherný vizuálny kľúč, ktorý však nepasoval do môjho zámku. Ale otvoril som. Aligátor.