• Krátkometrážní

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

Rebelský Mesiac má tak zlé hodnotenia že s očakávaniami dva metre po úrovňou mŕtveho mora som sa prekvapivo dobre bavil. Ak poznáte klasiky ako Sador Vládca Vesmíru alebo Zdivočelý Svet, tak toto je ďalšia variácia toho istého, akurát nabubrelejšie a s omnoho vyšším rozpočtom. Vesmírnych sedem samurajov/statočných má zachrániť chudobnú dedinu pred galaktickým impériom. Dá sa povedať že Zack Snyder tu robí zle úplne všetko. Námet a scenár je zmes klišé z počiatku sveta, Snyderove typické spomaľovačky väčšinou kolosálnym spôsobom nedávajú zmysel a akcia je zúfalo vykastrovaná, takže sa tu prestreľujú hlavy veľkými zbraňami bez akéhokoľvek efektu. Takže len pokrčím plecami a ako milovník braku si užívam sci-fi vtákovinu kde strelené figúrky bojujú so sado-maso nacistom Edom Skreinom a občas to vizuálne pripomína Warhammer 40 000. A samozrejme chceme Snyder cut s množstvom krvi, sexu s roztodivnými emzákmi a stopážou aspoň štyri a pol hodiny!

Blood of Dracula's Castle (1969)

Absolútne brakový šesťdesiatkový rádoby horor s pár sranda prvkami ktoré tomu dávajú nejaké body k dobru. Rozhodne ma bavil ten absurdne snobský párik upírov vychutnávajúcich delikátne "vínko" a ich suchoprdný komorník. K tomu ešte vlkolak recidivista na úteku z väzenia a dementný hrbatý hromotĺk Mango. Vlkolak Johnny sa sťažuje že za úplnku sa mu zatemňuje mozog a núti ho to robiť zlé veci, ale keďže nemá žiadny problém s vraždením ani v ľudskej podobe, až taký problém to asi nebude. Hlavný problém filmu je rozťahanosť scén, keď trebárs vlkolak naháňa dievčinu po lese, tak to trvá dlhé minúty a nie a nie skončiť.  Vtipné bolo keď prikované ženy v pivnici zbesilo vrešťali keď sa objavilo niečo horšie než upíri a monštrá... potkany! Aj keď tie si ženštiny moc nevšímali a skôr sa sami vydesene tlačili do rohu. A keď hrdinovia nájdu majiteľov zámku spať v rakvách, chlapík poznamená - "toto má určite nejaké racionálne vysvetlenie... vážne aké?... sú to upíri"! Už ste niekedy v nejakom filme videli aby sa upíri posrali pred revolverom, nechali sa spútať a vyjednávali o život až kým ich slnko neupraží?! Plus často nepasujúci soundtrack, keď pri hororovej scéne hrá klávesová hudba ako z pornofilmu a pri vystupovaní z auta pred domom zasa burácajúci orchester. Celková nemtavosť zaisťuje ľahký úsmev, takže sa tá sračka dá v pohode prežiť.

The Last Voyage of the Demeter (2023)

Príbeh ktorý vieme ako skončí, záhada ktorá nie je záhadou a ten zbytok je iba Votrelec na mori s pár solídne krvavými vraždami. Dracula v podobe humanoidného netopiera je tu ( až na ten úplný záver ) len blbé zviera, ktoré v pár premyslenejších okamihoch dokáže byť aj strašidelné ( "please, no" ), ale potom je to zase iba hnusná digitálna poletucha aké máme tak radi. Plus scéna s horiacim chlapcom, síce s nie moc podareným digiohňom, ale čokoľvek zaujímavé sa cení. Takže vo výsledku má film tu a tam niečo fajn, ale celkovo je to dosť zbytočná záležitosť. Renfield bol lepší.

Opičí král (2023)

Takže ďalší opičiak, tentoraz tridé animovaný. Ako to už býva, narodený z kamenného vajca a vybavený galakticky nadupaným super egom Trumpa, Orbána a Fica dohromady sa vydáva za nesmrteľnosťou. Čórne vodnému drakovi magickú palicu aby mohol poraziť 100 démonov a nebesá si ho všimli. Oni o ňom tak-nejak vedia, už len kvôli všetkým sťažnostiam čo na neho chodia, ale nafrnení nesmrteľní nejakého zablšeného všiváka rozhodne medzi sebou nechcú. No a tak treba pritvrdiť, čo v prípade opičiaka znamená samozrejme stále väčší chaos. Animácia pekná, tempo diabolské, humory fajn, klasický príbeh zostrihaný a prispôsobený potrebám, metal pumpuje a tvorcovia si dokonca dokázali obhájiť aj pridanie postavy Lin, ktorá za opičiakom dolieza. Niektorí sa sťažujú že opičiak začne byť rýchlo neznesiteľný, ale pointa celého príbehu je predsa v tom že to má byť sebestredný kokot čo prekročí všetky hranice a preto na neho hodia celú horu a musí si to odpykať. Za mňa teda celkovo super, teda až na jednu jedinú vec... opičiak nemá meno a za celý čas ho nedostane!!! Ide si do podsvetia vymazať svoje meno zo zoznamu smrti, ale ako keď žiadne nemá?! Nemal snáď Netflix právo ho použiť?

Vládce prokletých přání (1997)

Džin sa hnevá! Chcel by do nášho sveta vpustiť inváziu svojich bratov, ale najprv musí nabiť amulet plnením prianí ľudským nímandom.  Na toto som sa vcelku matne pamätal z 90-tich rokov a dnes ma hneď spakruky prekvapila plejáda hororových klasikov čo si tu strihnú roličku. Robert "Freddy" Englund, Tony "candyman" Todd, Reggie "Reggie" bannister, Ted "Henrietta" Raimi, Kane "Jason" Hodder a ako vyprávač úvodného slova Angus "Tallman" Scrimm. Okrem nich si potom snaží urvať svoju chvíľku slávy vytlemený Andrew Divoff ako ukradnutá ľudská podoba džina. A hlavne kreatívne splnené priania ktoré nikdy neprinesú radosť, nehovoriac o tom že za ne dlžíte svoju dušu. Keď si somrák želá aby hnusný predavač zomrel na rakovinu, tak je to rýchlejší rádioaktívny expres než u Lemmyho a veta "to musíte prejsť cezo mňa" urobí z esbéeskára dvere. Digitálne efekty síce nič moc, ale dajú sa zniesť a keď dôjde na tie praktické, tak je to štýlová paráda ako to máme radi. Hlavne úvodný a finálový masaker to rozpumpuje, z ľudí vyliezajú kostry, grcajú Cthulhuove potraty a ožívajú sochy starovekých bojovníkov. Rozhodne jedno z podarene bizarných béčok svojej doby.

Nikdo tě nezachrání (2023)

Po celý čas to poskakovalo medzi niečím zaujímavým a úplnou chobotinou. Spočiatku som si hovoril že prijímam pravidlá hry kde sa tvorcovia nesnažia o nejaký realizmus, ale skôr o prácu so základnými ľudskými strachmi. Preto sú emzáci takmer všemocný, ale najradšej sa producírujú nahý po okolí a teatrálne pohybujú nábytkom aby hrdinka mala dosť príležitostí reagovať a klásť odpor. Chvíľu to funguje, ale po čase sa z toho stáva takmer animovaná groteska, zvlášť pri súboji s krátkonohým ítím v kuchyni a následne s dlhonohým kolohnátom ktorý sám seba zamotá. Mimozemšťania tu dokážu doslova čokoľvek lusknutím prstu, iba tá nemá ženská im uniká kombináciou jej z pekla šťastia a náhlej nevysvetliteľnej neschopnosti ich samých. Plus trauma z detstva ktorá vysvetľuje prečo je celý film nemý a vyšňupaná záverečná pointa ktorú muselo dať dohromady pár sfetovaných hláv zo spolku priateľov UFO a Pomády. Celkovo tak nejak nenadchlo.

Ninja z New Yorku (2021)

Jeden z najzábavnejších najhorších filmov, ktorý povstal ako zombie z hrobu 80-tych rokov. Nedokončený a roky stratený nemý materiál bol daný dohromady aby ako-tak dával zmysel, vrátane kompletne nového ozvučenia a z pier odpočúvaného dabingu v podaní Dona Wilsona ( nikdy som ho nemal rád, ale sem sa hodí ) ,Linnei Quigley a Cynthie Rothrock. Zvlášť by som potom ocenil Michaela Berrymana ako hlas hlavného záporáka "plutóniového zabijáka", onanujúceho nad rádioaktívnym kufríkom. Jeho slizký prejav a oduševnelé vzdychanie bolo dokonalé. Príbehovo je to niečo o tom ako hrdinovi zabili ženu a on teraz chodí ako ninja mestom a mláti rôzne počmáraných šašov, čo sú zrejme stále tí istý dogabaný maníci v rozličných smetiakových kostýmoch. Akcia je naivná a zlá až na kosť, záporáci čakajú tancujúc na svoju chvíľu, celý gang pri prenasledovaní hrdinu neomylne nabehne na prevrátené popolnice, partiu mafiánov zmláti banda deciek a vrcholom sú tie vrhacie ninja vajcia s práškom o ktorých nikto netuší čo majú akože robiť. Oslepiť nepriateľov, či ich sfetovať? A samozrejme je tu ten súboj ninju so šoférom mušketierom a jeho štýlom opitého boxu ktorým odrovná akurát sám seba. Záverečná likvidácia Plutonium Killera bola zrejme improvizovaná v dôsledku chýbajúceho materiálu a tak to vyriešili akože bombou  v helikoptére. New York Ninja je priblblo nemtavá/nemtavo priblblá a zároven nadšenecky úprimná/úprimne nadšenecká supervtákovina ktorú by mal každý fanúšik zlých filmov vidieť. Ja som sa bavil neustále.

Bojovník a čarodějnice (1984)

Hneď na začiatku ma prekvapila špagetovo westernová atmosféra a neskôr mi došlo že je to vlastne béčková fantasy kópia Yojimba. Hrdina je podľa vzoru Eastwoodovho blonďáka taký namachrovaný hajzlík čo hrá na všetky strany aby z každého vytrieskal čo najviac prachov a nebojí sa ani regulérne kradnúť. Dej je teda jasný, zachmúrený a extrémne vyčúraný kydlič osiera súperiace gangy na nejakej planéte s dvoma slnkami a nedostatkom vody až kým džbán nepraskne. Nanešťastie zábava vcelku viazne, dej je často zmätený a súboje v štýle improvizovaného amatérskeho divadla sú príšerné. Vrcholom je scéna kde hrdina ( David Carradine pravdepodobne premanentne pod parou ) zlikviduje súpera kopnutím do členku. Čo film aspoň v mužských očiach dvíha z prachu sú odhalené kozy, ktoré sú doslova všade. Ona titulná čarodejnica je hore bez v každej jednej scéne a to tam ešte prdnú aj tanečné číslo ženskej čo má pre istotu rovno štyri prsia a ešte aj chápadlo. Chápadlá má aj strážna príšera v hladomorni, ale súboj s ňou je rovnaká bieda ako všetky ostané. Nebyť ceckov, občas fajn westernovej hudby, kulís zo sadry a naškrobených plachiet a plyšového jaštera ako tlsťochovho milášika, nebol by dôvod aby po tom filme štekol pes.

V/H/S/99 (2022)

Táto séria mala doteraz prekvapivo stúpajúcu kvalitu, ale tu tvorcovia predsa len narazili na umakart a vrátili sa na začiatok so všetkými neduhmi, predovšetkým hromadou krákajúcich blbcov ako hrdinov jednotlivých segmentov. V prvej poviedke kapela pubertálnych dementov ide hrať na miesto kde kedysi zhorela iná banda a po nejakom tom trapasení sa mŕtve hudobníčky vracajú zabiť nudu. Okrem solídnych masiek je tu všetko na prd, postavy chcete sami umučiť, pointa už bola triliónkrát videná a prevedenie toho celého biedne a nudné. V druhom segmente dievčatá tiež na zabitie pochovajú za živa "kamarátku" v rámci prijímacieho rituálu na tie ich debilné školské spolky a keď tá skutočne umrie tak sa neprekvapivo vráti pomstiť. Postavy rozstrieľať guľometom, pointa bambilión a jeden krát videná a úplne nezmyselná. Sračka ako vyšitá. Ďalšia časť je konečne celkom zábavná, aj keď je to taká chujovina o zbesilej súťažnej show a znova o pomste naprdnutých rodičov. Obézna černoška promenádujúca sa v podprsenke, plazenie hovnami a až surreálna pointa s vyžratou zlatou rybkou z vesmíru dávajú dohromadu takú podivnú srandu. Potom tu máme bandu pubertálnych deciek špehujúcich susedku, z ktorej sa vykľuje bájna medúza čo ich pohľadom premení na kameň. Teda aspoň tie časti ktoré ešte neskameneli pohľadom na jej kozy. Opäť postavy na slnko, seno a pár faciek a najsprostejšia pointa tiež ledabolo vycmúľaná z intímnych partií. Všetko nakoniec zachraňuje posledná historka kde sa konečne znesiteľný hrdinovia dostanú satanským rituálom do pekla a musia sa prebiť späť na zem skrz roztodivných démonov. Aspoň táto časť pôsobila že tvorcov nejakým spôsobom zaujíma čo robia a vkladajú do toho snahu a nápady. Väčšinovo kravina, ale nakoniec nie úplne mizerná.

V/H/S/94 (2021)

Na tejto sérii je pozoruhodné že prvý diel bol najhorší a odvtedy sa to stále len zlepšuje. Tento diel ponúka konštantný prísun morbídnej zábavy. V prvom príbehu nájde reportérka v kanáloch zmutovaného ratmana grcajúceho hnus čo vás buď rozleptá, alebo premení na kultistu. Druhá poviedka je síce vcelku bez pointy a nejakého ukotvenia, ale byť v noci počas búrky zavretý v pohrebnom ústave s rozpadajúcim sa zombíkom s polovicou hlavy je štýlové. Zlatý klinec prichádza neprekvapivo s Timom Tjahjantom a jeho cyberpunkovým  fps masakrom, kde šialený doktor vyrába biomechanické monštrá. Keď tam vtrhne komando ktorého naštvaný veliteľ tiež s brutalitou nemá problém, bordel sa môže vytúrovať a kusy tiel plachtia vzduchom ako na majstrovstvách v atletike. Kamera miesto hlavy, zbraň miesto ruky a vôľa žiť, to je to o čo tu beží. Akurát to vyberanie mozgu vyzeralo naivne, predsa neleží v lebke len tak položený a naviac pokiaľ viem tak je príliš mäkký aby ste ho proste len tak vzali do ruky. Ale to je asi fuk. Všeobecne najslabšie hodnotená je posledná historka o amerických rednek nacistoch u ktorej dosť dlho nie je jasné čo sa tam vlastne deje, ale nakoniec je z toho tiež pekný bordel s cool rozďaveným upírom ktorého krv na slnku vybuchuje. Spojovací príbeh o swat týme na záťahu proti nejakým sektárom začína dobre, ale pointa skôr vyšumí do stratena podobne ako v minulom diely. Nevadí, bolo to celkovo naozaj dobré, za mňa palce hore.