Ready Player One: Hra začíná (2018)

BACHA - DLHÁ RECENZIA Pozrel som si tento film aj po istých "odporúčaniach" od mojich známych - aj keď, pravda, častokrát to bolo typu "dá sa to" alebo "nebolo to až tak zlé". Moja recenzia by mohla začínať slovom: bolo! Pred pozretím filmu som si hovoril, že viem do čoho idem: prevažne povrchný, akčný rodinný film, s klasickou zápletkou "niekto vplyvný a zlý bojuje proti zo začiatku slabému, talentovanému dobrému týpkovi", a s tonou odkazov na všetky predošlé Spielbergove filmy a ďalšie pop-kultúrne filmy a hry. Ak neviete o čo sa jedná, je to film z blízkej budúcnosti, kde všetci fičia na jednej masívnej MMORPG-VR-PPČ hre, kde si žijú svoj virtuálny život a snažia sa hru vyhrať. Aj keď film začínal dobre, dokonca som mal pocit že otvoril témy, ktoré boli istým spôsobom "naviac" od toho, čo sa od blockbusteru očakáva, sa postupne moje nízke očakávania ukazovali ako príliš ambiciózne. Začnem pri tých pop-kultúrnych odkazoch: Viacero takýchto filmov sme tu mali, nedávno napríklad Lego Movie (ktorý naopak moje očakávania prekonal). Ready Player One mal odkazov tonu, hocjaký kajnšmetke by podľa mňa mohol každých 5 sekúnd film zastaviť a nájsť tam vždy nový. Moja otázka však znie: but why? Odkazy boli maximálne LEN spomenuté, v celom kontexte filmu boli okrem ich použitia bezvýznamné. Jasné, bachneme tam Tyranosaura z Jurského parku, Overwatch, alebo znelku z Back to the Future - čakáte nejaké parodické využitie týchto postáv? Alebo aspoň komplexnejšie začlenenie týchto odkazov do príbehu? Trt makový. Jediná vec, ktorá ma v tomto potešila, bolo rozsiahlejšie využitie filmu Shining - ale aj to len z polky. Pretože potom prišli zombíci a celé to šlo do #&@{! PS: Echt ma nasral potenciál s Holy hand grenade - odkazom na Monty Python. Čakal som buďto humornú scénku s počítaním "one, two... FIVE". Alebo aspoň zborové "Haaalelujah!" ako to bolo vo Worms. Ale týpek ho len zobral, šmaril, drb, koniec. A takýchto potencionálnych odkazov, ktoré neboli nijak výraznejšie použité, tam bolo trilión. Čo sa týka myšlienok: Film sa pokúsil okrem plytkej zábavy ponúknuť aj isté témy "na zamyslenie". Čo bola asi chyba, lebo takto mi film najprv poskytol priestor na zamyslenie sa, aby ho potom postupne rozdupával hovadskými vyústeniami. Jeden príklad dám (pozor, následuje úplne zbytočný spoiler, ktorý prekuknete asi za čas, ktorý uplynie medzi oznámením Dúhového pochodu a Hrnkovým statusom): hlavný týpek sa buchne do sexy týpkyne, lebo má sexy avatara. Jeho kamoš (Ninja-korytnačka-kyborg s xichtom jak Voldemort) ho upozorní, že je to len avatar - že kľudne to môže byť v realite 150 kilový mastný starý chlap. A teraz, čo by ste čakali? Ale jasné že to je sexy týpkyňa aj v realite. Ale aby sa akože ukázalo že "nie je šicko jak šicko", tak slečna má cez pol tváre materské znamienko - ale také to, čo vám nevadí. Nič škaredé, iba akože "jój, no ale ja ťa mám aj napriek tomu rád". Keby tam drbnú namiesto nej 150 kilového mastného starého chlapa, ktorý navyše žerie len chleba s cibuľu, to by bol teprv zaujímavý zvrat. BACHA TERAZ SPOILERY JAK PRASA: Celým filmom sa niesla myšlienka Easter-eggu - čiže niečoho, čo použijete v hre, čo odkazuje na niečo mimo hry, čiže vás akoby vytrhne z hry a odkáže na inú hru, film atď. Skrátka si spraví prču. Easter Egg bola hlavná cena, ktorú mali nájsť hráči, čím by vyhrali a stali by sa ultimátnymi vládcami hry, ktorí by rozhodovali o jej fungovaní (tam bola aj podstata zápletky - zlý zlý chamtivý ultrazloň, ktorý mal armádu platených žoldnierov si chcel podmaniť celý VR svet na svoj obraz, zatiaľ čo týpeček dobráčik chcel virtuálny svet zachrániť a poskytnúť ho slobodnému ľudu). Týmto finálnym easter eggom bolo, že na konci prišiel tvorca hry a povedal "páni, robil som si kozy, vyhraním tejto hry nebudete masívnym vládcom, naopak, hra sa nadobro vypne" - a všetci museli opustiť VR a žiť a pomáhať si v reálnom svete... CHA! Takto to nebolo! To som si len ja vymyslel ideálny koniec filmu. V skutočnosti dobrý týpek vyhral hru, stal sa diktátorom (ale takým dobrým, nie jak keby to vyhral Kotleba), všetci si boli rovný a utorky a štvrtky bola hra vypnutá, aby ľudia boli spolu s rodinami (lebo utorok a štvrtok to bohate stačí (z nejakého dôvodu)). Myslel som si, že zlý ultrazloň je odkazom na Pay-to-win, a dobrý týpek je odkazom na old-school hráča, ktorý využíva len svoje schopnosti. Ono to tak možno aj malo byť, ale táto myšlienka bola tak zle podaná, že ani EA Games by znej nevytrieskalo žiadne peniaze. Potom som si hovoril, že to bude asi film o tom, že Virtuálna realita nebezpečne nahrádza v našich životoch tú skutočnú, hmatateľnú realitu - že napr. pomáhať si v reálnom svete je dôležitejšie, ako si pomáhať v tom virtuálnom. Ani toto vo filme nebolo prízvukované, lebo mega-fasa final-cuntdown boj na konci je dôležitejší, ako to, že by sa ten skutočný finálny boj odohrával v realite. KONIEC SPOILEROV AKO PRASA. Výsledok: Drahšiu a dlhšiu reklamu na VR som nevidel. Akékoľvek myšlienky, ktoré by film posúvali ďalej a robili z neho niečo zapamätateľné, boli potlačené, vyvrátené alebo zruinované logickými lapsusmi naprieč celým filmom. Akčná zábava bola na úrovni akéhokoľvek iného podpriemerného filmu - žiadna dychberúca choreografia ako napr. pri Mad Max 4, nebolo to ani napínavé ako napr. pri Terminátorovi 2, alebo aspoň vtipno-šialené ako pri Lego Movie. Klasické naposlednú-chvíľu-uniknem scény dej akurát tak retarduvali. Pop-kultúrne odkazy, ktoré mali potenciál, neboli využité a boli len sterilne použité bez akéhokoľvek významu. Hodnotenie: Filmu dávam 3 bugy od Bethesdy z 10.

Superman se vrací (2006) odpad!

Prečo sa tie peniaze neinvestujú radšej do vzdelávania? Načo tento režisér (inak schopný natočiť také filmy ako Walkyre a Usual Suspects) (bohužial však aj filmy X-Men a X-Men 2) míňa toľko peňazí na toto? Veď to sa nedá pozerať, nie som fanúšik komiksových filmov, ale páči sa to aj vám, čo ich máte radi? Tento gýč, ktorý dokáže byť gýčovejší než prvé filmy so Supermanom? Ako už tie boli podľa mňa debilné, ale načo si to bral do huby? Ako sa dá postava Supermana, možno inšpirovaná Nattym Bumppom, ale morálne-bezcharakterového honeymana prerobiť na postavu, ktorá nam nebude ukradnutá? No ťažko, ak sa to aj Nolanovi s Batmanom podarilo, Singer riskoval - no, vlastne ani nie, lebo sa o to ani nepokúsil. Škoda tých peňazí, škoda.

Valkýra (2008)

Valkýra v tomto podaní nie je precpaná srdcervúcimi rečami o bohu, nacionalizme ani o hrdinstve a o tom, čo je správne. Singer sa to rozhodol natočiť "chladne", čo však neznamená, že vo vás zanechá chlad - typ hrania Toma Cruisea sa mi tu trochu podobal na postavu v Collateral - nie jeho typické pohyby, prehnané herectvo a debilné úsmevy. Keby tam boli, všetko by pokazil. 1+bod za to, že to Tom dokázal (alebo že ho dokázal ukočíovať Singer?). Aj keď som si myslel, že o Valkýre viem hodne, mnohé mi film ešte ukázal. Skutočne vás udrží v napätí aj napriek tomu, že viete čo sa stane - a to dokáže minimum filmov. Z hereckých výkonov mimo Toma Cruisa ma skutočne mrazilo, nadruhú stranu dokázalo rozpumpovať srdce, keď som sa pokúsil vžiť do ich role. (predstavte si, že čakáte niekde na telefonát, ktorý rozhoduje o vašom živote). Možno ešte trocha menej tých rečí o posvätnom nemecku by neuškodilo, ale naopak som strašne rád, že tam každú chvíľu nehrala americká tram-ta-dam hudba a nezvrhlo sa to na emocionálnu drámu. Objektívnosť a dokumentárnosť vďaka tomu zostala nepoškrvnená. Zatiaľ 4*

Pohřben zaživa (2010)

Buried je fantastický film. Predovšetkým pre svoju originalitu a najmä preto, čo si film dovolil a čo v divákovi zanechá. Filmu dávam plný počet, aj keď niektoré chyby má (a keďže ich tu vidí každý, sú aj veľmi očividné). Had v truhle je nanajvýš odveci scéna (bez nej by film mal 85 minút, čo by vôbec nevadilo). Veci ako signál (pritom to sa mi nezdalo až tak nereálne) a kyslík (ktorého množstvo v truhle už nereálne ASI bolo) pri type tohoto filmu sa dajú brať s nadhľadom, pretože to nebolo prvoradé čo film chcel ukázať a týmito "chybami" film nejak nepoškodil. ((Len by ma zaujímali štúdia koľko skutočne človek dokáže prežiť pochovaný v truhle pri takýchto podmienkach)). Po skončení filmu stíchla celá kinosála, ľudia ostali obarený (ja tobôž), a zrazu nemohli prestať nad filmom rozmýšľať a vybavovať si záverečné minúty. Ak toto film dokáže, jeho hodnota tým stúpla astronomicky. 95% Update: po prečítaní niektorých komentárov, ktoré označujú film ako "nudný", dokonca si myslia, že "Občas bych prostě uvítal, kdyby se z té bedny vykouklo někam ven" (J*A*S*M), musím upozorniť, že film nie je pre mainstream divákov ktorí potrebujú príliš jednoduchú úroveň zábavy alebo potrebujú akciu bez emócií alebo scítenia sa s postavou.

Černá labuť (2010)

Dovolím si dať pravdepodobne najnižšie hodnotenie, čo tu zatiaľ pozerám. Ale nie je to len, preto, aby som bol jediný. Skúsim moje pocity rozobrať podrobnejšie, preto kto nemáte náladu to celé čítať, odporúčam: Lima, Isherwood A teraz k veci! Der Aronofsky Style: Film ma skutočne neoslovil, tak ako takmer všetky Aronofské filmy (výnimkou je Wrestler, Pí som nevidel). Aronofsky má štýl kričať emócie do tváre, psychicky zničiť charaktery a znova kričať kričať a kričať nad pseudo-témou. Jeho filmy nie sú ničím výnimočné v pozitívnom slova zmysle, a Aronofsky pravdepodobne len viac a viac kričal pri natáčaní ďalších filmov, tak ako kričia aj jeho filmy. Black Swamp: Čierna labuť je iná v tom, že tento raz sa rozhodol, že konečne ho budeme uznávať. Je smutné sledovať, ako ľahko oklamal veľké percento divákov a zožrali mu jeho obalené nič. Potlesk na konci filmu trvajúci ešte cez titulky len symbolizuje jeho túžbu byť uznávaným "Art" režisérom. Aká irónia, že sa to snaží dosiahnuť hororovými klišé, prehnanými emóciami a desinterpretáciou Umeleckého tanca - Baletu. Neumeleckosť filmu schováva za umeleckosť baletu. True And False (Probably only false): Neviem, či v balete skutočne ide o to, že musíte v prvom rade predvádzať samú seba, svoje vnútro, spútať sa s postavou... Osobne si myslím, že balet je primárne o tréningu, o choregrafii a jej dokonalému predvedeniu (Dokonalé je hlavné slovo filmu, nie však slovo, ktoré film vystihuje). Ak o tom balet nie je, tak sa ospravedlňujem. Aronofsky tvrdí - nie je dôležitý tréning, ale to čo cítite, a stačí, že precitnete, a budete dokonalý. Akýkoľvek umelec vám potvrdí, že toto nie je úplná pravda. Ale pre ľudí je príjemnejšia predstava byť sebou samým ako na niečom tvrdo pracovať a snažiť sa. Perfekcionizmus v tomto prípade znamená zavrhnutie, šialenstvo a následné schizo-parano-rozdvoosobnosťo-mentálno-emo-zasamovraždenie. Sranda, že presne to Aronofsky robil pri natáčaní filmu. A znova opakujem - je smutné, že práve Balet si to najviac odniesol. It use to be inak: Scény ako rúž na zrkadle a vyľakanie osobou za mnou sa nebudem moc venovať - pretože sú to proste zlé scény tak načo ich rozoberať. Ale jedna ma zvlášť zarazila. Za mojich čias (a to nie som nijak starý, mám 22) sa zvyklo zvádzať slovami, gestami, a neskoršie už aj dotykmi. Zvádzanie, aké predviedol Vincent Cassel, je v mojom prípade predohrou, alebo aj už niečím viac. Po tom, ako Natalie strčil jazyk do úst, vymodeloval jej obe prsia, rukou sa jej zaborí medzi nohy takmer až do žalúdka, povie, že "Teraz som ťa zvádzal ja." Zase tu vidím spojitosť s režisérom samotným, ktorý takto "jemne" zvádza diváka. Kričať kričať a ešte raz kričať. Natálka a Mila: Natalie si za svoju rolu Možno zaslúžila oskara, resp. aj lepšie ocenenie, ale nebol to výkon, ktorý by ma dokázal priklincovať. Čo sa vyšinutia týka, oveľa lepší výkon podala Charlotte Gainsbourg v Antikristovi. Samozrejme rola samotná mala muchy, nechutné scény boli pseudofilné, bez významu, takže aj keď ich akokoľvek dobre zahrala, samotná existencia tej scény ma naštvala. "Sexuálna scéna" (toľko sa o nej rozpráva, ako keby stačila akýmkoľvek porno filmom) Natalie a Mily Kunis nemala hlbší zmysel, ako dostať divákov, a pri tom spraviť niečo originálne. A ani to nebolo originálne, keďže oveľa lepšiu scénu tohoto typu sme videli už v Mullholand Drive. There There: K toľkému svinstvu čo som tu popísal musím pridať aj jednu pozitívnu vec. A to bola práca s kamerou a zrkadlami (pozor, nie práca s kamerou, ale len tá konkrétna práca s kamerou A zrkadlami). Kdekoľvek sa vo filme nachádzalo zrkadlo, tak ho dokázali krásne zakomponovať do záberov, a vytvoriť tak veľmi zaujímavé obrázky. Škoda len, že to nijak vážnejšie nezlepšilo film samotný. Always look on the bright side of life: Bojím sa, že Aronofsky si do huby zoberie nabudúce niečo vážnejšie, a znova z toho spraví bezduchý vykričaný film s rozbitím zdravého zmyslu charakterov. O čo horšie, tentoraz ho už Budú uznávať, takže si môže dovoliť viac kričať a viac neumeleckosti. A pri tom Aronofsky by sa mohol posnažiť natočiť súci film s miernym nadhľadom a s ideou, nad ktorou sa chvílu pozastaví a sám sa ju bude snažiť pochopiť. Doufejme, Atreji, doufejme...

Monty Python a Svatý Grál (1975)

Jednoznačne najlepší Monty Python pre mňa. Toto je u mňa vrchol absurdného humoru, nebudem nič konkrétne menovať, pretože je tam všetko dokonale nezmyselné a parodické a absurdné a absurdné a absurdné a šibnuté a absurdné né-e-e-e kurnik a teraz som zabudol akou priemernou rýchlosťou letí lastovička - do prčic, africká či európska, aaaaaaaargh...

Strach a hnus v Las Vegas (1998)

Toto vznikne keď spojíte drogy, Monty Python a Deppa s Del Torrom. Film, ktorý v podstate dej nemá, a ak na začiatku má tak ku koncu sa vám zleje do čohosi neidentifikovatelného. Film som videl v slovenčine aj pôvodnom znení, a musím uznať, že toto je JEDINÝ prípad, kedy slovenský dabing bol lepší než tie ostatné a pôvodné. Herci sú tu úžasný, tvoria najmenej 60% filmu, títo dvaja si perfektne sadli. Neviem si predstaviť nikoho lepšieho v ich rolách. A skvelá práca je aj s kamerou (na každú drogu iný efekt).

28 dní poté (2002)

Môj obľúbený žáner (ktorým je nie zombie-filmy, ale post-apokaliptické) spolu s mojím obľúbením hercom a režisérom. Vo filme ako prvé musím vyzdvihnúť úžasnú kameru, a najmä spôsob zobrazenia zombiekov a toho ostatného, ktoré dodáva tú správnu šialenú atmosféru. Film sa vyznačuje tým, že nerieši romancu dvoch skoro-posledných ľudí na zemi, nie je o akčných scénkach, ale rieši charakter ľudí. Symboliky je tu až až, pri konci už ani neviete, kto je ten najhorší, či ľudia či zombie... nakoniec treba vyzdvihnúť skvelú hudbu a skvelý úvod filmu, keď sa John Murphy zobudí do nového sveta (inšpirácia z knihy Deň Triffidov).

Sociální síť (2010)

Nevedel som sa rozhodnúť medzi 3* alebo 4*, dám 4* ako prvý pozitívny dojem. Film, ako som niekde čítal že je o Markovi Zuckerbergovi a nie o vzniku FB, JE o vzniku FB a popri tom o Markovi Zuckerbergovil. Film je zvládnutý perfektne, hudba strih dojem kamera herectvo (aj buzna Justin hral skvelo) všetko je fantasticky zvládnuté. Ale ďalej sa až príliš zhodujem s komentárom od "numi" - film o facebooku je natočený príliš skoro, je zaujímavý len preto, že sa dotýka niečoho čo denne my (aj vy, aj vy) závisláci bežne používame. Ale o tom, aké mal reálne dopady, ako to dopadne ako sa to vyvinie a či vobec bude koniec, čo to prinieslo a čo môže priniesť - to by malo byť vyústenie vo filme o Facebooku, nie nejaké finančné vyrovnanie sa. Takže na Skutočný film o sociálnej sieti si ešte počkám...

Sin City - město hříchu (2005)

Nerozumiem mnohým komentárom, ktoré riešia vývoj postáv, ich emócie a morálne zásady... mám pocit že Rodriguez natočil adaptáciu pre mňa neznámeho komiksu, a ako antifanúšik tohto žánru ma zatial oslovil najvyše. Asi tým, že som mal pocit, že nič také ako hĺbkové rozoberanie postáv tam neriešil - film s klasickým Rodriguezovím nadhľadom, v ktorom obsah nie je potrebné rozoberať do nejakých filozofických detailov. Možno v predlohe sa o to pokúšali, tuto by to bolo umelé. Samozrejme, po nejakom čase pozerania sa stereotyp hlášok a drsních zvrátených ľudí stáva nudním, ale je to aspoň kurva drsné s nadsázkou, kde sa smejete na tom, ako vlk obžiera Froda a podobných scénkach. A samozrejme zaujímavá forma, krásne sfarbenie. Jednoznačne najlepší komiksový film pre mňa - čo znamená lepšie 3 hviezdičky.