Sin City - město hříchu (2005)

Na komixy moc nie som a nie som oboznámený s prehlohou, avšak tento biják je rozhodne pekné spestrenie leta. Vynikajúca výtvarná stránka, celkom dobrý strih. Miestami zaujal aj soundtrack. Nesekol spôsob podania, to sa filmu nesluší, ďalej ešte herecké výkony, ale o tých to zase nebolo (avšak Benicio Del Toro nemá chybu :) a Rutger Hauer mal taktiež zaujímavú postavu ). Rozhodne slušná zábava so zaujímavou atmosférou.

Psycho (1998)

Pôvodný námet, pôvodný scenár, "nové" prevedenie. Kde sa stala chyba? Má to priemerných nevýrazných hercov, jednu hnusnú scénu. Čo to nemá? NEMÁ TO DUŠU. Vyznenie scén sa mení, farba tomu nepristane. Kopírovanie takejto klasiky je kacírstvo a zasluhuje trest najvyšší. Hitchcock, Herrmann a zbytok pôvodného štábu sa obracia v hrobe. Nie horror, ani thriller, ale tragédia, strašná tragédia...

Upír z Feratu (1981)

Dosť kontroverzný film. Ja osobne si nemyslím, že by to bol odpad. Určitá uletenosť by bola snáď aj zámerná. Miestami je to aj riadne psycho (napr. tá dôchodkyňa na prechode), ktovie ako by to dopadlo keby tvorcom nepristrihli krídla. Žiaľ, nie je možné presne povedať na akú nôtu hrá tento film, čo je jeho hlavná chyba. Námet ako taký je zaujímavý, ale ztvárnením mi to prišlo strašne Béčkové. Samotný automobil je kapitola sama o sebe, keď som videl zadné svetlá zo 120tky, tak som vybuchol smiechom (ináč zpredu vyzerá dobre :) ). Šialený je aj personál firmy Ferat. Čo sa týka hercov, tak Menzel sa moc nepretrhol (jeho úloha mu to ani neumožnila), Dagmarka to snáď ani nehrala (čo by nevadilo, pretože ju ako herečku nejako zvlášť nebaštím), avšak súhlasím s tým, že Petr Čepek bol výborný (asi jediný výraznejší herec v tomto prípade, jeho postava je dokonale slizká). Keď sa to vezme celkovo, tak by nebolo správne tento film úplne odsudzovať. Aspoň na prvé zhliadnutie som sa nenudil a snáď som sa zabavil aj tam, kde sa to v roku 1981 nečakalo. Milovníkom uleteností odporúčam! :)

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (1981) (seriál)

Ku stopárovi som sa dostal len nedávno, avšak to som už stihol najprv nový celovečerný film a potom v neubúdajúcom nadšení všetkých päť kníh. Neviem či je dobre, alebo zle, že som sa k tomuto seriálu dostal až nakoniec. No, každopádne, po pozretí prvého a druhého dielu som mal namále a chcel som písať komentár ihneď, avšak nakoniec som dopozeral zbytok a definitívne som sa naladil na frekvenčné pásmo tohoto šialeného počinu. Trikovú stránku ako takú sa hodnotiť nedá, ostanem iba pri tom, že dodáva tomuto seriálu ten správny punc uletenosti, čo rozhodne nie je na závadu. Čo sa hercov týka, síce mi sadli do svojich postáv, avšak výkony pred kamerou mi pripadali také, ... zvláštne. Netrvalo to však dlho a pochopil som, že ich viedol entuziazmus a láska k predlohe, v mnohom to pripomína rôzne "fan-fiction" filmy. Po výpravnej stránke sa jedná (a to nemá imho nič spoločné s peniazmi, skôr s použitím daných prostriedkov) o akúsi renesanciu Eda Wooda, čo však opäť nie je na závadu. No a napokon dve veci: Pri čítani knihy ma hneď napadlo, ako by mohla na plátne vyzerať reštaurácia na konci vesmíru - výborný uvádzač a okolie dramaticky podfarbené výjavmi ako z 2001. Tu sa tie výjavy nekonali, avšak práve vďaka nezabudnuteľnému uvádzačovi tohoto osudového večera sa jedná snáď o najlepšiu časť z celej minisérie. Ďaľšia z vecí sú ukážky zo Stopára, ktoré tvoria výrazný prvok aj v prípade nového remake. Počítačový "hypermoderný" dizajn a la 80-te roky ma doslova nadchol, i keď zrejme iným spôsobom, ako pôvodne autori uvažovali ;) Bez všetkého sa dá povedať, že bude lákať aj nasledujúce generácie fanúšikov sprievodcu. --- Zhrnutie nie je jednoduché. Tento seriál je veľmi uletený, snáď uletenejší ako je britský uletený štandart :) Niektorým sa nebude páčiť, avšak zbytok si ho zamiluje. Z mojej strany je to 5*

Skřivánci na niti (1969)

Nádherné, ale veľmi smutné rozjímanie o zvrátenosti vtedajšej doby. Na pozadí neosobnom až depresívnom sa odohrávajú príbehy ľudí poznačených režimom. Celý film je presýtený paralelami a symbolizmom. Nedá sa povedať, že by film zjednodušoval vtedajšiu dobu, iba ju podáva z určitého uhľu pohľadu, zobrazuje zainteresovaných ľudí. Z hercov doslova žiari Vlastimil Brodský v kontraste s Rudolfom Hrušínským, ktorý sa pre postavy tohoto druhu snáď narodil (viď. Spalovač). Len neviem, či tento film patrí do žánru komédia, pretože aj pri všetkej absurdnosti (táto nie je samoúčelná, ale iba podčiarkuje danú dobu) som ho prežil ako drámu. Film je zároveň nadčasový a človek sa až diví, ako je možné, že skončil "iba" v trezore a jeho autori nedopadli podobne ako postavy v príbehu. Táto klasika predstavuje jednoznačne zlatý fond čs. kinematografie.

Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Spomína sa tu, že zfilmovanie Stopára je niečo podobné ako zfilmovanie Duny. Tieto knihy sú vo svojej podstate obidve jedinečné. Lynch Dunu natočil dobre, ako je to teda so Stopárom: Musím sa priznať, že som nevidel pôvoný seriál a nepoznám ani rozhlasovú hru. Ku knihe som sa dostal až na základe tohoto filmu. Po prvom pozretí v kine mi ale bolo jasné, že z toho sála predloha s obrovským potenciálom. Samotný film sa hodnotí ťažko z rôznych dôvodov. Hlavný dôvod je v tom, že multištrukturálnosť predlohy sa podarí opísať iba z určitého uhla (napr. Lynch sa v Dune držal typickej atmosféry). Tu prichádza určitý diera v tomto inak výbornom filme. Režisér sa jednoducho chcel zavďačiť všetkým. Nájdeme tu teda viac týchto uhlov a miestami aj odkazy na MPFC a iné (čo som si z knihy nevšimol).Hádam vďaka tejto roztrieštenosti uberám aj hviezdičku, avšak inak je film vo viacerých ohľadoch dobrá zábava s kvalitným humorom. Po dlhej dobe jeden z novodobých filmov, ktoré ma skutočne chytili.

Čelisti (1975)

Excelentný, dnes už klasický, thriller, na ktorom sa doba nepodpísala a popri vynikajúcej réžií zaujme hereckými výkonmi, trikovou stránkou a v neposlednej rade aj výborným soundtrackom. Pochopiteľne, čo sa trikovej stránky týka, rýpali by objavili množstvo detailov, avšak majster Spielberg to urežíroval tak, že to bežnému divákovi ani nepríde. Za geniálny ťah považujem to, že sa divák v prvých dvoch tretinách so žralokom nezoznámi "osobne" - na tejto báze je možné vybudovať miestami až neznesiteľne hustú atmosféru, ďalej sa príbeh presunie na loď, kde zažijeme tú pravú filmovú extázu. Každopádne je neuveriteľné, ako sa precízne natočený shocker dokázal zaradiť na popredné miesto v kinematografií, vyšvihnúť Spielberga medzi elitu a postupom času sa stať klasikou strieborného plátna. Jednoznačne za 5*

Austin Powers: Špionátor (1997)

"When Dr.Evil gets angry, Mr.Bigglesworth gets upset. And when Mr Bigglesworth gets upset, people DIE!" ... no nie je to geniálne? Znalci bodnoviek musia oceniť túto potreštenú komédio-paródiu. Je pravda, niekedy to zachádza do trápnosti, ale práve na tom je to založené. Ono závisí od toho, či je na plátne práve Myers ako Dr.Evil, alebo Myers ako Austin. Každá z postáv má svoje pro a proti, avšak, ako som miloval výborných záporákov v Bondovkách, tak isto zbožňujem túto kreáciu. U tohoto filmu nejde len o rozosmiatie diváka vtipami, jedná sa o skutočne komplexnú paródiu, ktorá berie typické klišé a drví ho mlynčekom na mäso. Priaznivcom bodnoviek nemôžem inak než vrelo odporúčať.

Frankensteinova nevěsta (1935)

Druhý diel Frankensteina je bezpochyby lepší, ako aj po režisérskej stránke, je tu hudba a pod. Niečo však kamsi zmyslo a to niečo je kúzlo prvého filmu. Aj ten scenár mi príde akosi nasilu zošitý a aj keď sú tu mimoriadne silné pasáže, ako napr. keď sa Frankie učí hovoriť, nemôžem sa vyhnúť pocitu, že sú tu niektoré veci dosadené nasilu a mne osobne moc neseknú. Nech je to tak či onak, je to výborný klasický film, ktorému na cti neublíži ani absencia jednej hviezdičky :)

Frankenstein (1931)

Pokiaľ hodnotíme Frankensteina od Jamesa Whalea, nemôžema sa vyhnúť porovnávaniu s druhým dielom pod názvom Frankensteinova nevesta. Áno, snímok nepochybne trpí detskými chorobami zvukového filmu, ako absencia hudby, neistota v strihu a podobne. Tieto chybičky filmári behom veľmi krátkej doby vychytali, ale o tom citlivejšie treba hodnotiť tieto filmy, i keď sa jedná o malý časový rozdiel. Celkovým podaním a snahou ukázať "čosi" sa stal právom tento snímok horrorovou klasikou. Z môjho pohľadu sa to dá brať tak, že i keď som videl obidva snímky a som si vedomý istých nedokonalostí prvého dielu, city vyhrali a nemôžem mu dať inak než plné hodnotenie.