Appleseed Alpha (2014)

Trojhviezdičkový post-apo príbeh ťahá na štvrtú hviezdu fantastická animácia.

Labyrint: Útěk (2014)

I napriek reakciám som mal stále obavy, ale teda zbytočne. Maze Runner dokáže z mála vybudovať hodne. A to i vrátane prtivého 30 mil. rozpočtu (ktorému doteraz nedokážem uveriť). Hlavným ťahákom filmu je jednoznačne tá záhada a snaha o vystvetlenie prečo sú tam. Film ale indície hádže strašne pomálo a zavádza čo to dá. Vôbec mi to ale nevadilo, lebo to ťahali (prekvapivo) výborné herecké výkony a skoro až hororová atmosféra a napätie. Skôr než k HG, by som povedal, že film má bližšie k hororom či seriálu Lost (?......nikdy som ho nevidel, al nenapadá my podobná mysteriózna vec) Ako spomenuté podomnou, charaktery nekonajú hlúpo a sú i docela sympatickí. Akcie tam veĺa neni a je priemerná, na tom ale film ani zďaleka neni založený. Každopádne za rok si dám kľudne sequel.

Godzilla (2014)

Práve som došiel z kina a teda fakt neviem čo si mám myslieť. Našťastie ma novinárske reakcie schladili na bod mrazu a tým pádom ma postupné dávkovanie a gradovanie akcie (a monštier) príjemne prekvapilo. Zároveň Godzilla netrpí taktiež tým problémom, že najlepšia scéna je v strede filmu a pod. Naopak, všetko ,i vrátané škály, sa stupňuje viac a viac až do finále. Triky a dizajn sú prvotriedne. Stále tam je ale ten pocit, že mi proste niečo chýbalo. Najlepšie by som to charakterizoval ako "index zábavnosti". Ten tam proste chýba. Pred premiérou som sa tešil z toho mena režiséra, ale teraz to ľutujem. Asi by mi viac sadol nejaký rutinér. Lebo Edwards ako keby si natočil pokračovanie Monštra so 100-násobným rozpočtom, ale zabudol pri tom, že keď už točí blockbuster, nestačí aby diváka ohromila len samotná prítomnosť Godzilly, musí ju aj nechať robiť niečo zaujímavé. A s tým mám najväčší problém.

Ledové království (2013)

Toľko vecí je na tom fakt výborných a toľko príšerných. Výborné dialógy, sympatické postavy (žiadna otravná), niektoré pesničky hodne zábavné. Celý ten koncept bez jasného záporáka ma taktiež bavil. Avšak zase niektoré pesničky mi prišli navyše či úplne nudné (trollia svadba), vizuál, ktorý sa okrem (krásneho) snehu prakticky nelíši od predchodzích Disney animákov.Ale najviac ma iritoval ten koniec. Spôsob jakým to rozohrali mohol urobiť stovku odlišných a lepších koncov, a oni siahli po tom najklišovitejšom a najnenápaditejšom. PS.: "Let it go" som počul ešte predtým a nijak ma to nebralo, ale v kontexte toho filmu tá pieseň nemá chybu, pustil som si tú časť ešte dvakrát potom.

Mi mefahed mezeev hara (2013)

Izraelský film, ktorý neni o politických problémov aneb atmosférická pecka. Až som bol prekvapený ako režisérsky vyspelý ten film. Má síce občas podobný problém ako cz/sk filmy, a teda kostrbaté dialógy, ale všetkým ostatným si to vynahradzuje. Najmä hercami. o tomto filme kebyže sa s niektorým z nich stretnem na ulici tak si asi pustím do gatí. Parádne sa to hrá s divákovou psychikou a koniec je mindfuck. No a tá jemná dávka fakt čierneho humoru je len čerešnička na torte A oplatí sa to už vidieť len kvôli scéne, kde vykresľujú prípad vo forme rozprávky, tá je geniálna.

Závod s časem (2013)

Slušné guilty pleasure. Počínajúc hercami, kamerou až po podarené praktické efekty. Škoda, že to kritici tak strhali, lebo to je dosť podobné tanečným filmom či muzikálom. Akýkoľvek príbe sa obetuje pre závodenie, a to tvorí dobrých 80% filmu. I samotní herci sú mimo auta všehovšudy max 5 minút. Hawke i Gomez sú hrubo nesympatický (mimo jedného moomentu keď majú dobrú hlášku) a príbeh blbý. Ale hlavné mäso filmu, a to unikanie/závodenie/demolácia vďaka zvláštnym kamerám a (ne)použitiu filtrov vyzerá docela fajn a hlavne vidno, že sa 99% filmu išlo na praktické efekty a reálne stunty.

2 zbraně (2013)

Mám taký pocit, že to je pre mňa asi najväčšie prekvapenie roka. Čakal som absolútne priemerný akčnák, plný nudných prestrieliek (zdravím White House Down) s obohratým príbehom. DOstal som ale skvele fungujúci a nahláškovaný buddy movie s neskutočne sympatických Denzelom Washingtonom, a ani ten Wahlberg mi tu nevadil. Najviac sa mi ale páčilo, že ten film si udržal tempo po celý čas. Ani chvílku som sa nenudil, a to vďaka tomu, že namiesto 2-3 veľkých akčných scén sú po celej stopáži rozhádzané menšie ale o to nápaditejšie a skvele natočené. Jasné, že príbeh nedáva moc zmysel ale občas aspoň trochu prekvapí nejakým twistom.

Enderova hra (2013)

Je to hodne fajn, nie božie. To je ale dané tým, že snímok je docela originálne pojatý. Film sa zúfalo nesnaží byť epické sci-fi (i keď sčasti je), ale sústreďuje sa na jednu-dve dejové linky, a tie zvláda na výbornú. Kedže som nečítalk predlohu, dejové twisty ma dokázali dostať do kolien. Herci sú podarení a režisér Gavin Hood ma hodne prekvapil.

R.I.P.D. - URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů (2013)

Komediálny výplach roka, ktorý presne vie čo je a na nič iné sa nehrá. Kadencia hlášok stúpa, efekty sú akurát tak brakové, aby neotravovali ale stále boli vtipné. herecký ansámbl je podarený a má to gule väčšie než MiB.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Rozhodne lepšie než jednička. Pomáha tomu najmä skvelý záporák. Film sa dokopy odohráva snáď v troch lokalitách, ktoré nie sú absolútne ničím zaujímavé. Chris Pine (Kirk) je stále nesympatické nemehlo, vedľajšie postavy sú stále super. Ale aspoň sme sa okrem vyšperkovaného vizuálu konečne dočkali aj náznakov originálnych scén či nebodaj akcie.