Kapitál v 21. století (2019)

pre človeka, ktorý má ľavicové vnímanie a občas aj číta, tento dokument neprinesie veľa nového. je to zhrnutie novovekých dejín z pohľadu radového občana a kapitálu. názov si film prevzal z knihy od t.pikettyho, ktorý je jednou z hovoriacich hláv. chýbala mi dominantná myšlienka, ktorá by prierez dejinami previazala, a azda aj v nejakom zmysle diváka nadchla. ako študijný materiál pre stredné školy - môže byť.

Panika: Příběh finanční krize 2008 (2018)

prehľad americkej finančnej (resp.hypotekárnej) krízy z roku 2008 s presnými udalosťami v presných dátumoch z pohľadu viacerých dôležitých aktérov. pozitívom je exkluzívne obsadenie, negatívom chýbajúci širší kontext. a tak sa hank paulson niekoľko krát dožaduje uznania za vyriešenie akútnej krízy a záchranu svetového finančného systému, avšak poznámku jedného z bankárov, že práve títo politici veriaci vo voľný trh umožnili rozmach rakoviny, ktorú potom mali liečiť, si už nepripúšťa, a ani dokument ju nijako ďalej nerozvíja.

Crash (2004)

prekombinovana miesanina s prebytkom precitlivelych pesniciek. americka mozaika farieb pleti a vzorcov spravania. asi kazda postava vo filme prejde nejakym sokom, a to ju zmeni. niektora dozije zaverecnych titulkov, niektora nie. zial, uveritelnost konania postav je predovsetkym kvoli ich poctu vo filme naozaj slaba, preto dostavame vsetko podane zjednodusene. a ako celok to posobi az prilis nutene. ale mozno rolu zohralo aj to ze som film videl v dabingu, a bez prvych 15 minut.

Černá roucha (1983)

tento film sa almodovarovi naozaj nepodaril. sustredil sa viac na prvoplanove skolacke srandicky (mnisky fetuju, chovaju tigre, pisu romanticke novely...) v ktorych hlbsie myslienky celkom zanilki. dopozeral som to dokonca, ale je to jednoznacne najhorsi z asi desiatky pedrovych filmov, ktore som videl.

Utopia (2013) (seriál)

prve dve alebo tri casti to bolo vyborne, tajomne, napinave... ale ako sa to zacalo cele rozuzlovat a objasnovat akosi to stratilo stavu a napatie, a tak je to len dalsi "zaujimavy" britsky serial.

Fetiše... (2014) (seriál)

ceskoslovenska televizia, studio bratislava uvadza popularno-naucny program - fetise socializmu. v nasledujucich castiach vam ukazeme: preco su nase motorky oblubene doma aj v zahranici; spodna bielizen navrhovana na slovensku vyhrava ceny ako na beziacom pase; povozime vas na oranzovej plastovej tatrovke, ale aj na jej velkej a silnej sestre; a k tomu nam budu hrat a spievat viaceri vitazi bratislavskej lyry. prajeme vam prijemne sledovanie.

Rodokmen člověka (2009) (TV film)

dokument popisujuci osidlovanie planety clovekom na zaklade genetickych analyz, pricom bol vyuzity okruh dobrovolnikov z new yorku. vhodnym vyberom jednotlivcov z radov dobrovolnikov do popisu priebehu migracie ludstva autori velmi nazorne ukazali migracne trasy a ozrejmili problematiku neznalemu cloveku. avsak ak mate hoci len zakladne informacie z tejto temy, tak vela novych informacii neziskate, mozno sa budete aj nudit.

Amazonský kód (2012) (TV film)

lingvisticka cast je pre neznaleho divaka (mna) trochu malo vysvetlena a odovodnena. ide tam o konkretny spor, ktory ale mam pocit ze tocili trochu jednostranne. a vadilo mi aj stylizovanie lingvistu everetta do pozicie obete, a tejto je vo filme viac ako som potreboval vidiet. necakany bonus som vsak nasiel v zavere filmu, ked filmari prisli ku kmenu po dvoch rokoch a tam ich cakali civilizacne vymozenosti osadene v dedine. podnietilo to k zamysleniu. aj samotny predstavitel nadacie funai nechcel pustat misionarov k domorodcom, v com sa zhodli aj s lingvistom, ze misionari su vlastne "kolonizatori mysle". ale napriek tomu im tam okrem elektriny a vody nainstaluju televiziu. teraz si budu moct pozriet dokument o tom aky je ich jazyk vynimocny...

Arménská genocida (2006)

prva polovica dokumentu hovori o dovodoch a priebehu genocidy armenov turkami pocas prvej svetovej vojny. je az necakane strucna a mozno nie uplne vyvazena. pomerne velky priestor celej druhej polovice dokumentu dostava popis aktualnej situacie vnimania genocidy v turecku a vo svete. tato cast je svojim sposobom ovela znepokojujucejsia ako samotny historicky popis genocidy.