Bizarr románc (Tanyasi dekameron) (2001)

Až na ten dosť nečakaný a drsný koniec celkom slušná zábava. Čo sa len chudák s tou gumennou pannou natrápil, kým o ňu prišiel :-)

Goro, bílý pes (1980) (seriál)

Dosť dlho som odkladal aj sa obával po dlhých rokoch znova pozrieť tento u mňa kultový seriál z detstva. Obával hlavne toho, či toto pripomenutie nezničí moju nostalgiu spred tridsiatich rokov. Teraz po zhliadnutí môžem ale povedať, že nebanujem... nebanujem, že som strávil s týmto seriálom tri večery, že som znova po rokoch zažíval tú neúnavnú vytrvalosť a túžbu, s akou sa Reiko s Gorom hľadali. Samozrejme, už som to tak veľmi nepreciťoval, ale aj tak sa našli scény, ktoré človeka ozaj dojmú... napr. keď Gora potom, čo ho bezvládne našla ležať na ceste, vyliečila dievčina, ktorá sama bola nevyliečiteľne chorá...

Já, Claudius (1976) (seriál)

Inscenácie veľmi nemusím, ale táto dokonca seriálová, ma doslova "prikovala" k obrazovke. Príbeh julsko-klaudiovskej cisárskej dynastie, ktorej epocha bola poznačená toľkými hnusnými vraždami, intrigami, neustálym bojom o moc... V tejto dobe, kedy si žiaden člen ich rodiny nemohol byť nikdy istý, že sa dožije ďalšieho rána, dokázal prežiť iba človek, ktorý podľa iných nebol celkom normálny - Claudius. Prvá polovica seriálu patrí hlavne vyčíňaniu Claudiovej babičky - travičky Lívie, ktorá kvôli tomu, aby sa cisárom stal jej syn Tiberius, dokázala vytroviť, koho len mohla. Celkom som sa tešil, kedy sa aj ona poberie medzi bohov, lenže v tej dobe začínala éra Caligulu, Claudiovho synovca, pri ktorého zverstvách boli činy Lívie nič. Hlavne vyrezanie a zjedenie plodu z lona jeho sestry, ktorá toto dieťa čakala práve s ním, bola ozaj sila... Skvelý seriál... Tomu, kto má rád históriu rímskych cisárskych rodov zo začiatku letopočtu, ho jednoznačne odporúčam pozrieť.

Anderov rebriňák (1998) (pořad)

Ander, Erža, Piťo... bola u mňa vždy záruka skvelého ľudového humoru. Kedykoľvek si rád pozriem programy, kde pán Pisančin vystupuje. Veľmi rád si púšťam aj jeho audio nahrávky. Mnohé jeho vtipy sú doslova "nesmrteľné". U mňa je to jednoznačne najlepší slovenský zabávač.

Slepá důvěra (2013)

Úžasný dôkaz pevnej vôle, že aj napriek takému handicapu sa oplatí žiť a ísť za svojimi snami. Zaujal ma výrok jeho matky, že keby videl, určite by toto nikdy nerobil.

Syn bílých hor (1930)

Príbeh lyžiara a horského vodcu Hansa Turriho (Luis Trenker), ktorý ani netuší, do akých problémov sa dostane, keď zoberie na túru ako svojho klienta - Milacza, žiarlivého nápadníka jeho obdivovateľky, krásnej Parížanky Mary... Celkom zaujímavý príbeh o pátraní po stratenom turistovi, ale podľa mňa nešťastne vložený do prostredia medzinárodných lyžiarskych pretekov, ktorých očividne dopredu známy priebeh a výsledok u mňa dosť pokazil celkový dojem z filmu.

Georgij Milljar (1983)

Krátky dokument, natočený pri príležitosti 80-tych narodenín tohto u nás najmä z rozprávok známeho herca. Georgij Milljar v ňom spomína na svoje herecké začiatky, spoluprácu s Alexandrom Rouom, na vznik jeho rozprávkových masiek... Vo filme taktiež zaspieva niekoľko piesní z jeho tvorby. Film som zhliadol ako bonus na DVD Кащей Бессмертный od RUSCICO.

Eiger: Wall of Death (2010)

Zaujímavý dokument z produkcie BBC, zaoberajúci sa históriou lezenia v legendárnej severnej stene Eigeru, obohatený o archívne zábery a fotografie. Niektoré zábery sú ozaj unikátne (zvážanie mŕtveho tela snáď najznámejšej obete Eigeru - Toniho Kurza, či posledné zábery od Johna Harlina, ktoré natočil tesne pred smrťou pri jeho pokuse o "direttissimu" v roku 1966).

The Black Camel (1931)

Celkom slušná detektívka s prekvapujúcim rozuzlením. Dostal som sa k nej "vďaka" Belovi Lugosimu, ktorý ale vo filme veľa priestoru nedostal. Hlavná postava - Charlie Chan, pôvodom Číňan, zdvorilý inšpektor polície v Honolulu, majúci "po ruke" vždy nejaký slogan, ženatý, otec snáď tucta detí, rieši prípad vraždy hereckej hviezdy - Shelah Faneovej. Film má hlavne ku koncu celkom svižný spád. Jediné, čo mi tam trocha vadilo, bol podľa mňa až neúnosne zbrklý Chanov japonský pomocník - Kashimo, ktorý hľadal stopu, aj keď sa žiaden prípad nevyšetroval. Som rád, že som sa k tomuto filmu dostal a rád si v budúcnosti pozriem aj iné Chanove prípady. The Black Camel je šieste najstaršie spracovania prípadov Charlie Chana, tretie najstaršie, čo sa dochovalo. Pre Warnera Olanda to bolo jeho druhé stvárnenie. Zaujímavosťou je aj to, že z prvých piatich Olandových stvárnení Chana sa dochoval iba tento jediný.

Shackleton (2002) (TV film)

Zaujímavé spracovanie legendárneho príbehu britskej antarktickej expedície. Film som videl v celej takmer 3 a pol hodinovej dĺžke, ale vôbec som sa nenudil. Skôr si myslím, že záver od vylodenia na Sloňom ostrove po prechod pohorím Južnej Georgie mohli vo filme trocha viac priblížiť. Českému dabingu musím vytknúť, že pre Shackletonovu loď "Endurance" bol v dabingu použitý český preklad - "Vytrvalost". Dosť mi to "pílilo uši".