Pán času - Eve of the Daleks (2022) (epizoda)

Tak dobré, jako by to snad ani nepsal Chibnail. Doktorka je pořád spíš vedlejší postava a její sonický šroubovák je v Chibnailově podání pořád magická hůlka co dokáže všechno, ale to jsou asi tak největší provinění proti Doktorovskému vesmíru... protože jinak scénář tohoto speciálu prostě bez problémů funguje a baví. Time loop v originálním pojetí a pár překvapivě dobrými gagy. Takže je škoda že takto nevypadaly celé předchozí tři roky - do vrcholu seriálu za Russelovy éry by bylo pořád hodně daleko, jejich hloubku tu budete vyhlížet marně, ale aspoň posledním sezonám s  Capaldim už by se s podobně povedenými příběhy seriál vyrovnat dokázal.

Major Grom: Morový doktor (2021)

Chápu už velmi dobře označení Majora Groma za Guilty Pleasure. Pleasure to je nemalé, protože jde o jeden z nejzábavnějších superhero fláků tohoto roku (což teda asi není úplně nejvyšší meta), ale zároveň je to zábava opravdu hodně guilty... protože ideologicky tenhle film o zlu anonymních sociálních sítích a ohavnosti občanského odporu proti oligarchům není v kontextu Putinovského Ruska o moc lepší než propagandistické válečné filmy z Číny. Doslova "Anti - V for Vendetta". A opravdu doslova, inspirace tu zjevně byla víc než malá, ale příběh je převrácený a místo anarchie film oslavuje ty policajty kteří onoho rebelujícího maskovaného zloducha přivedou ke spravedlnosti. 7/10 No aspoň mě Grom přiměl se znovu podívat na Vendettu - a ta je pořád fantastická.

K zemi hleď! (2021)

Je to v podstatě hraný South Park. A Cartmana hraje Jonah Hill. Úplně stejný styl absurdní satiry plné přepáleně ujetých postav. Akorát jsem pak měl problém brát tam cokoli vážně a v emocionální rovině to na mě nefungovalo vůbec nijak. Plus mám pocit že film klidně mohl být o dost kratší (holt Netflixovka...), místy se ten proud nápadů a humoru trochu zadrhává. Inside Job je funkčnější film, ale i tady jsem se bavil dost, a hodně oceňuju že to střílí nejen do pravicově konzervativních řad ale tak nějak do všech. 8/10

Power/Rangers (2015)

Hezky natočený akční krátký film s produkcí nezpochybnitelně na hodně vysoké úrovni (na poměry fandovských kraťasů). Jen krom toho cringe odhalení na konci tam není prakticky nic co by do toho kultovního shitseriálu zapadalo. 7/10

Matrix Resurrections (2021)

Bezešvé navázání na třetí díl - což je ohromující vzhledem k tomu že uplynulo skoro dvacet let a příběh se zdál být uzavřeným. A přesto k němu bylo co dodat a ten nový příběh funguje - jen jeho podání je místy trochu problematické. Lena Wachowski napsala velice chytrý scénář klouzající po hraně mezi tradičním sequelem a meta-parodickým komentářem k originálu a popkultuře obecně. Kráčí směrem kterým mířila už předchozích filmech a ve výborném seriálu Sense8, a dotahuje myšlenky transhumanismu a propojování/zaměnitelnosti lidí a strojů do ještě větších dálek než v původní trilogii - ale pořád jako plynulé navázání, rozvinutí všeho co bylo už v trojce, ne lámání přes koleno. Častými odkazy i přímo "deja vu" remastery záběrů se čtyřka vrací nejen k sequelům Reloaded a Revolutions, ale i k prvnímu Matrixu, čímž si vynucuje srovnání i přímo s ním - a pak samozřejmě nemá šanci, první Matrix je film na úplně jiném levelu. Ale vedle něj nemají šanci ani ty dva původní sequely. Reloaded už tehdy při premiéře působilo jako zbytečný dovětek, kvalitativní úpadek a úkrok do jiného světa - a v něm jsme pořád, tady rozhodně není ta extatická coolovost a příběhová čistota originálu, a co už v sequelech působilo jako parodie, je tady jako parodie i shazováno.Hravá je obzvlášť první polovina, druhá už je tradičnějším vyprávěním což je trochu méně zajímavé.V čem selhává čtyřka nehezky i ve srovnání se sequely je akce a celkově místy trochu lacině působicí vizuál - pár kamerových kompozic vypadá ještě velmi dobře, nápaditosti je tu na současné poměry hollywoodské akce pořád hodně, ale střih je bídný a choreografie viditelně trpí nepřítomností Yuena Woo-pinga (a chtělo by se říct i stářím herců, jenže... existuje John Wick sakra!, proč tam Keanu dokáže ukázat fantastické věci které tady ne?).Ve výsledku odvážné a hodně chytře vystavěné sci-fi které si rád dám znova - poserou se z něj ale lidé kteří z čehokoli "trans" a feministických narážek dostávají kopřivku... a asi i ti co uctívají sebezahleděnost dvojky a trojky bez schopnosti jejich reflexe s nadhledem. Čtyřka rozvádí jejich příběh bez toho aby se k nim snažila být prostoduše uctivá - což je jen dobře.8/10

Zelený rytíř (2021)

Extatická estetická nádhera, a vskutku Artušovské vyprávění v nejčistší podobě - bez blockbusterového pozlátka a plné alegorických obrazů, ponor do nitra hlavního hrdiny místo klouzání po povrchu magického světa. Což samozřejmě neocení každý. Po Kurzelově Macbethovi a Refnově Valhala Rising další výrazný artový historicky-mytický film. 8/10

Černý déšť (1989)

Čisté navázání na Pollackovu Yakuzu v dalším americkém zářezu do kultury japonského podsvětí - který stejně jako ta Yakuza vůbec není špatný. Ridley Scott si ve svém tehdy slabším období vybral světlejší chvilku, a ponořil se do Tokijské tmy a neonů spolu s ukrutně cool Michaelem Douglasem, a zůstala za nimi jen hromada rozstřílených mrtvol. Nemazali se s tím vůbec, z počáteční kriminálky se rychle přejde do akčního revenge movie, kde místo hrdinů mluví spíš jejich brokovnice. Až mě překvapuje jak moc tenhle film zapadl - zapomenutí si nezaslouží. 8/10

Bitva o Alžír (1966)

Koncentrovaný proto-Greengrass v morálně ambivalentním výletu do morálně ambivalentní historie. Použití reálných teroristů jako herců ztvárňujících sama sebe ve chvílích kdy posílají bomby na civilisty je geniální a zároveň zrůdné. Neuvěřitelně zásadní film, který za těch padesát let nezestárl ani o den. 9/10

Predátor 2 (1990)

Chybou dvojky Predátora je jeho naprostá obyčejnost v první polovině - kdy bez ohledu na vraždící monstrum z vesmíru film jede ve stylu tehdy běžných kriminálek ze špinavého podsvětí LA. Není to nuda, ale od Predátora se čekají větší ambice. A na ty dojde, ale už je to trochu pozdě, a hlavní hrdina je až příliš civilní, aby z něj začal testosteronem přetékat i divák v pohodlném gauči. Ale stejně, džungle velkoměsta, tým profíků který je brutálně redukován až na posledního člena, futuristická destruktivní udělátka... to už je konečně film na který se čakalo. A i Danny Glover dokáže být cool, když mu konečně rupnou nervy a začne tahat zbraně ve finálním "all hell will break loose momentu". Obešel by se kultovní Predátor bez tohoto pokračování? Nejspíš ano. Ale pořád je lepší než všechny které přišly potom. 7/10

Vězení v plamenech (1987)

Ringo Lam + Chow Yun-Fat, to ve mě, snad nepřekvapivě, vzbudilo očekávání explozivní akční jízdy. Nemohl jsem se mýlit víc. Tady se jede nečekaně civilní vyprávění o obyčejných lidech, jejich příbězích a vznikajících vztazích, a nevyhnutelně jak to ve vězení bývá i půtkách. Ale i ty se vyřeší jen ranami pěstí, na exploze opravdu nedojde. Vlastně ani na ty plameny ne. Tu jen uťáplý nováček se skamarádí s ležérním vězeňským matadorem a spolu se dostanou do křížku s místním bossem Yakuzáckého vězeňského gangu, a snaží se to nějak překlepat až do konce svého trestu. Level Shawshank to není, ale i tak příjemný film. Hlavně díky skvělým hercům. 7/10