Marťan (2015)

Je osviežujúce vidieť príbeh vesmírneho zúfalstva aj v inom svetle než v pohasínajúcom plameni beznádeje a s iným hrdinom než slzy roniacim otcom malého dievčatka, odvážnym snúbencom mladej ženy či obetavým samotárom v stredných rokoch (alebo nebodaj s nejakým superakčným borcom). Príbeh ostáva vážny, no príjemne ho odľahčuje šikovne napísaná hlavná postava. Zaujímavé je i vykreslenie moderných problémov NASA, ktoré už dávno nie sú len záležitosťou techniky či medzinárodných vzťahov, ale týkajú sa zdanlivých banalít ako je PR organizácie. Čo mi trochu pokazilo radosť z tohto ináč veľmi príjemného spracovania bol opäť raz úplne zbytočný koniec, ktorého vynechanie by filmu nielenže vôbec neuškodilo, ale ho naopak ešte o čosi vylepšilo.

The Doors - When You're Strange (2009)

Trochu sklamanie. Pre nezasvätených dokument prináša určite zaujímavé informácie, no fanúšik skupiny sa zrejme nič nové nedozvie. Oceňujem autentické zábery a ukážky nielen hudobných nahrávok, ale aj Jimovej poézie. Uvedené fakty sa mi však občas zdali trochu nepresné, resp. nepresne podané a samotný "rozprávač" miestami príliš domýšľavý. Po formálnej stránke určite dobré spracovanie témy plné dobových záberov, po obsahovej stránke mi ostáva nejasné, komu je dokument vlastne určený.

Zbav se svých miláčků (2013)

Musím priznať, že som do tohto filmu veľa nádejí nevkladala. Podobnej látky sa relatívne nedávno chytili i tvorcovia filmu Vytie a slávne to teda nedopadlo, nehovoriac o mojej nie práve pozitívnej mienke o hereckých schopnostiach niekdajšieho Harryho Pottera. Ostala som však príjemne prekvapená. Dobrý dojem na mňa urobil nielen film samotný, ale i Radcliffe, ktorému som v úlohe Ginsberga verila oveľa viac než Jamesovi Francovi v už spomínanom titule, hoci moje osobné sympatie sú práve opačné. Filmu by sa dalo vytknúť veľa vecí, na takéto filmy sa ale zrejme nedokážem pozerať z hľadiska filmového, ale iba maximálne subjektívnym okom literárneho milovníka. A ak opomeniem Kerouaca, ktorého spracovanie mi miestami dosť prekážalo, môjmu subjektívnemu oku tento film (celkom obstojne) ulahodil.

Špinavý trik (2013)

1* za celkom šikovný koniec, ale za tie 2 hodiny pred koncom by som nedala ani jednu. Dlhé, nudné, nesympatické a pre mňa len s premáhaním sa vôbec dopozerateľné. A čo sa všetkých tých oscarových nominácií (a obávam sa, že čoskoro aj ocenení) týka, je síce pravda, že rozhodnutia Akadémie sú vo všeobecnosti veľmi sporné, no tentokrát fakt, ale fakt nechápem. Možno tak ocenenie za najpreceňovanejší film roka...

Ženy na cestách (2010) (pořad) odpad!

Slunce, seno, exotika... a pre tvorcov pár faciek. Otrasné.

Ona (2013)

Už dlho ma žiaden film takto neohromil. Nezodpovedateľné otázky a nepochopiteľné lásky vyvolávajúce neopísateľné pocity a nevysloviteľné myšlienky. Veľmi zvláštny a výnimočný príbeh o láske a ešte o mnohom inom.

jOBS (2013)

Venovať svoju pozornosť filmu viac než 2 hodiny dá občas zabrať, aj keď sa dívate na dobrý kúsok. Ale pozerať sa taký nehorázne dlhý čas na bolestivý výkon Ashtona Kutchera, ktorý bol občas taký smiešny, až som sa namiesto neho červenala ja, to teda dalo zabrať poriadne! Nepridávali tomu ani dialógy a monológy, ktoré si pán scenárista určite požičal z nejakého mitivačného bestselleru.

Vormund und sein Dichter, Der (1978) (TV film)

Tento dokument okrem témy samotnej poteší i zaujímavým spracovaním, v ktorom sa pasáže, kde herci (mimochodom veľmi podobní skutočnosti) stelesňujú dané osobnosti, striedajú so vstupmi "v 3. osobe", kde herci priamo citujú knižnú predlohu a tým si film zachováva akúsi úctivú dokumentárnosť.

Dům snů (2011)

Normálne by som to asi nezaradila do kategórie "dobrý", ale nuž až také zlé to nebolo a za sympatickú minutáž, ktorá bola pre daný typ filmu tak akurát, je tam aj tá tretia hviezda radiaca film do kategórie "v pohode".