Zrodila se hvězda (2018)

Nestáva sa mi často, že sem prinesiem recenziu, lebo už dlho tu nebol film, ktorý by ma nadchol tak ako sa mi to stalo v 97-mom na premiére Titanicu. Vtedy som precitol k filmu a vďaka Cameronovi som pochopil ženskú dušu. A niečo podobné sa mi stálo teraz. Keď som videl najlepší film na svete bolo mi 12, čiže veľmi ľahko mi to opantalo dušu. Neveril som, že to čo som cítil vtedy, ešte raz príde. Nemožno porovnávať tieto dva filmy, ani sa to nedá a ani to nechcem. Len sa snažím vysvetliť svoje pocity po prvom pozretí. A už vôbec som nedôveroval Cooperovi, ktorý si na svoj režisérky debut zobral presne ako Cameron remake niečoho čo tu už bolo a čo už bolo povedané. Dokonca si prizval na pomoc neherečku, v mojich očiach pochybernú Lady Gagu. Ako toto vôbec môže dopadnúť? Človek, ktorý ide ako s kožou na trh. A práve o tom to je. Risknúť to za akýchkoľvek podmienok, to robí z filmára výnimočného-veľkého filmára. Cooper nemal odvahu to len natočiť podľa svojho scenára, zohnať na to peniaze ale hlavne sa predviesť ako herec-režisér, nespevák. Chápete dva rozdielni ľudia dali dokopy film s hudbou, ktorá hrá tam kde má, a je nefalšovaná. Je jasné že tento film nemá na Titanic ani sa o to nesnaží. Ako som už písal v recenzii o Titanicu, milujem ten film preto lebo som platonicky miloval Rose, za to že vedela obetovať pre Jacka všetko (postavenie, svadbu, peniaze, majetok, luxus), v dnešnej dobe jedinečné. O tom je hlavne Titanic a tak nejak to je aj tu. Spevácky rebel-alkoholik na pokraji infarktu, či porážky tiež stretne svojho anjela. A je preňho ochotný položiť to najcennejšie a tak krásne je to zakomponované do záverečnej skladby I’ll Never Love Again, kde si navzájom vyznajú čo hrialo ich duše. A tu sa skláňam pred Lady Gagov, tu každí precitne a s Cooperovým dodatkom je všetko odpustené, lebo iba na láske záleží. Niekedy to tak býva, že na prvý pohľad silný jedinec v sebe nesie veľa bôľu a aj keď býva vzorom pre iných, ktorí ku nemu hľadia, nedokáže riešiť situáciu iba tak že príde radikálny skok. Dá sa na tom polemizovať ako by to skončilo keby ? Tak ako Jack zachránil Rose, tak aj Jackson to dal Ally a o tom je láska. Mám po 33ke, mám pri sebe, pre mňa tú najlepšiu ženu, ktorú by som si ani vo sne a ani vo filme nemohol priať. A som rád, že pri záverečnej piesni sme boli spolu a sme si rovnako drahí aj napriek osudu, lebo to ona zachránila mňa. A nielen preto ju milujem ale hlavne za to aká je. Všetci potrebujeme mať pri sebe niekoho kto nás vypočuje a nesklame. Nie všetko je ružové ale po búrke sa naozaj vyjasní za tom Vám ručím. Ďakujem Bradley, ďakujem Stefani za to, že ste nazabudli na čom svet stojí a prečo, začo sa oplatí ZOMRIEŤ.

Vlk z Wall Street (2013)

Staronový Scorsese, ktorý má čo ponúknuť aj dosť dlhej minutáži. Trojhodinová jazda z Leom v jeho životnej forme je naprosto skvelá. Ako patrilo šesťdesiatym rokom sex, drugs a rock n roll tak tu sa to točí okolo prachov, lepšie to znie ako sex, drugs a money. Na rozdiel od komornejších veci od Scorseseho nejde o prešlap ale pár veciam by sa dalo vyhnúť v dobrom svetle. Réžia, casting, kamera a hudba ok len výslednému efektu stále niečo chýba. Možno to je len môj pocit ale tak troška rocku od Rolling Stones a hneď to má tie správne gule. To by bol Scorsese ktorého mám tak rád.

Requiem za sen (2000)

Film ktorému som sa dosť vyhýbal, lebo som nemyslel že dokáže niekto túto tému ponúknuť aj bez veľkých škatuliek. Drogy - svintvo? - osud? - prekliatie? - hra? - či len výnosný biznis s ľudskou márnivosťou. Vybrať si aký život chcem žiť je len na mňe. Či radšej prepadnem sebaklamu o tom že žijeme len raz a práve tu a teraz. Že treba v živote všetko skúsiť aj za cenu vlastnej deštrukcie a pádu na dno. Doba v ktorej žijeme prináša už drogy v školskom veku a v dospelosti dostaneš možnosť posunúť latku vyšie alebo ju stiahneš! Je to len otázka povahy a sile osobnosti. Keby sa drogy zdanili ako chlast a cigarety, tak by tento problém možno klesol na polovicu. To chce nech pije, hulí, fetuje ale pekne na bielo. Na čierno to nemá zmysel, len podporuješ túto skorumpovanú spoločnosť. Vláda a Mafia - ruka, ruku myje. Či zisk pôjde jednej či druhej kurve na tom nezáleží. Lebo takýto scenár aj tak nenastane. To by sa musel svet zamyslieť a zblázniť.

Bruno (2009)

Film postavený na otvorenosti momentálných problémov v spoločnosti. Nejde o žiadny klamlivý pohľad, tak to teraz chodí pomaly všade. Či ide pohnutý nevkus postavený len na výzore a nie na talente, či všade rípanu homosexualitu či obchodovanie s deťmi. Cohen nebojácne poukazuje ako aj v Boratovi v čom skveje úspech v šoubiznise. Pokial nezapredáte svoju dušu a nesprávite pre biznis čokoľvek nemáte tu čo hľadať. Pre mňa očividne film ktorý neunavuje, práve naopak neustále šokuje. V tom v akej spoločnosti dnes musím žiť a nedaj bože aby sa to stalo mne alebo mojím deťom.

Normal (2009)

Nenormálny film na československé pomery. Niekomu to môže pripomínať pokus alebo priblženie sa napodobniť oscarové Mlčanie, ale v tomto prípade tomu tak nie je. Už len vizuálne skonštrulovanie deja a výborný dej s dobrým námetom dávajú tomuto snímku právom vyníknuť v tomto žánri. Nie som tu od toho aby som porovnával oba spomínané snímky ale oba majú neprehľiadnutelných predstaviteľov, ktorí sa stotožnujú ako tak výzorovo aj postavovo. Dej je úplne o niečom inom ako jeho slávny americký brat ale v každom prípade oba snímky sú vynikajúce zahraté a spravané až do konca. Mne prišiel Normal ako dobrá voľba, už len oživiť zverstvá ktoré sa páchali u nás. Z toho vyplíva že netreba vždy siahať po západnej produkcii, ale treba sa otočiť a stačí sa len obzrieť. Že aj tu je dáky ten filmový pontenciál z každého súdka. Pre mňa Kňažko v životnej úlohe, vynikajúca kamera a hranie sa s farbou a svetlom. U mňa plných päť.

8 MM (1999)

Aj keď tancuješ s diablom, diabla nezmeníš. Diabol zmení teba! Trefné ale pravdivé. Z histórie ľudstva je známe že kto pasie po moci a preukazuje ju peniazmi si môže dovoliť aj to čo sa len tak nedá. A to len tak shianuť na život človeka. Zvrátenosť človeka je v ňom samom, človek vždy bude najslabším tvorom ktorý kedy kráčal po zemi. Rodí sa ako bezbranný, nevie sa ani postaviť ani na vlastné hneď po narodení ako napríklad iné živočíchy. Jedinné čím sa líšime je rozum a slobodná vôla nad zvolením si cesty. Rozpoznať dobro od zla, vônu od páchnuceho hovna. Ale aj tak mnohí radšej siahnu po ňom a je im jedno ako budú smrdieť na druhej strane. To je prípad aj u tohto filmu. Zvrátenosť akou trpíme je neporovateľná z iným druhom na plánete. Dostali sme ju od Boha, či Nás do toho vedie niekto iný to je otázka?. Sexualita je prirodzená pre každého avšak ak niekto nevie ukojiť svoje podvedomie masturbáciou, či palcovaním či uspokojivím sexom a potrebuje tomu iskierku ohňa humusu aby sa urobil, tak to už je choroba. Porno priemysel je dnes výhodnejší ako prostitúcia a dnes na nete najdete všehochuť všetkého od hardcoru, gayou, lesby, pedofilov, sodomistov, fekalistov až po najvyššiu triedu snuff. Práve tento opisuje tento snímok s vynikajúcim Cageom. Zaplatiť niekomu za sex končiaci vraždou a pritom sa ukájať, to nie je iné kaffe, to nie je zvrátenosť či choroba. To je zatratenie. Lebo aj život toho dievčaťa má takú istú cenu ako aj toho čo si to svinstvo objednal. Nezapomenuteľná scéna s tohto filmu vychádza, keď sa Welles pýta matky zavraždenej ako moc jej na nej záležalo! A vtedy by to malo každému dôjsť, že človek sa zlým nerodí ale sa ním stáva alebo staňe. Za všetkým treba hľadať hlas v sebe, ktorý Nás k tomu vedie a nezapočúvať sa doň. Aj keď je to ťažké odmietnúť. Diabla máme každý v sebe, či chceme či nie. Je v našom podvedomí ako aj dobro. Je len na Nás s ktorým si budeme chcieť hodiť tanček. Po Sedem môj druhý najlepší Thriller.

Lid versus Larry Flynt (1996)

Je pravdou že Forman si vždy vyberal témy po ktorých by iný nesiahol a v tom očividne je jeho sila. Tak je tomu aj u tohto filmu. Zmiešať porno, cirkev, silu peňazí a slobodu prejavu to sa len tak nevidí. Flynt je obrazom samozvaného Mesiáša tak ako ho aj vykresluje plagát tohto filmu (ukrižovaný na ženskom lone), ktorý sa obetoval aby svet spasil slobodou tlače a prejavu cez to najneprístupnejšie - hard core. Formanovi sa do tohto projektu dvakrát nechcelo, ale po prečítaní scenára to bolo niečo iné, že sa to všetko netočí len o mrdaní a plániach orgií, nechal sa ukecať a vytvoril jeden osobitý, kontroverzný film nad ktorým mnohí lamu palicu aj teraz. Autobiografia Flynta je naozaj výborne natočená, či už od jeho ranných začiatkoch, súdnych opletačiek, prezidentskú kampaň, atentát až po pokorenie a následny vzostup. Dnes je porno všade, dnes už deti v škôlke poznajú ako sa najrýchlešie ukojiť. Tomu dávam za vinu Flyntovi, nie Formanovi. Jedna vec je ako Nás Pán Boh stvoril, ale isto by nechcel orgie a pochýberne zosupenstvo ľudí zarabajúcich nad ľudmi čo si nevážia vlastnú kožu a chodia s ňou na trch. Každí sa živí ako vie a ako najlepšie vie ale zarábať na zvrátennosti tých bezsebaúcty, na to už musí mať človek nie gule plné semena ale silný žalúdok. Flynt to nemal ľahké v tej dobe keď sa tento diabol výmyslel, ešte sa len rozbiehal. Neviazaný sex, polygamia, drogy si vybrali krutú daň na Althea. Nie je všetko zlato čo sa bliští ako aj za peniaze sa nedá všetko aj keď sa to zdá. Formanov obraz vykresluje Flynta ako radikálneho človeka stojacého na dvoch brehoch. Najlepšie to vidieť pri scéne, flyntova kandidatúra na prezidenta. Čo je horšie sex alebo vojna! Samozrejme flyntovov žartík za odmenu vraha J.F.K, či kokainový kontranband za ktorým stála FBI a DeLorean sú klasikou. Takto dával Flynt na piču americkej justicií ako asi jediný cvok v tej dobe a nik si na ňho netrúfol. Všetko to zabalil do porno-obalu a dával z prvej ruky ako aj zosmiešnenie amerických babtistou - Jerryho Falwella, ktorého ešte žaloval že rozmnožil jeho reklamu o incidente s vlastnou matkou na venkovskej toalete. Očividne mu to bolo jedno ako ostal pripútaný na vozík. Osobitý postoj sa stavia aj proti Hefnerovi zakladateľovi Playboya. Jednou vetou povedané Flynt to rozohral vo veľkom skoro z každým kto mu nebol po vôli. Americký patriotizmus tu chvalabohu necítiť ako u nich režisérov, možno preto chcel Stone postoj neamerického režiséra. Tento film som videl keď som mal päťnásť a už vtedy mi veľa dal, očividne jeho sila neochladla ani po rokoch. Skvelá práca Pane Formane.

Valmont (1989)

Tento film mal v dobe svojho vzniku dve fatálne chyby. Ta prvá jednoznačne bije do očí a tým je fakt že v tom istom čase vznikol podobný film na túto tému, už to nasvedčovalo že to Forman nebude mať ľahké a viac si ho podajú po úspechu Amadea. Frearsova verzia, ktorá prišla do kín o niečo skôr je očividne silnejší protivník ako si mohol niekto dovtedy myslieť. Tou druhou je strašne mizerný a nepochopiteľno-neučiný casting na ktorom si Forman nedal tak záležať. Najdôležitejšia postava sám veľký skazený, Libertin, ktorý pasie iba po jednom, Valmont. Je tu, ale na čisto smiešny, trápny a nie je mu môžno veriť že práve on je ten o kom sa širia tie všetky zvrátené historky. Veď v podaní Firtha sa tomu ani nečudujem. Dosadiť na miesto jemnučkého, sladkého Colina je úrážkou samotného milovníka. Naopak Malkovich frearsovej verzie je presne taký démon po ktorom priahne každá žena. Jeho postoj je na správnom mieste a jeho premena v závere je viac uveritelnejšia ako vo Firthovom prípade. V ženských úlohách je to ešte horšie zásadne nevýrazna antisamica Beningova prehráva na prvej čiare súboj so zákernou alfasexicou Closou, ktorú by asi každí rád opichal len pri pocítení jej sladkých slovičiek. A to práve nemusí byť každému pochuťi ako ženská, ale má sexappeal tak vyžarujúci, že Annette sa nedalo ani pozerať po dobu filmu a to je v skutočnosti krajšia ako Glenn. Valmontova zverenkyňa Fairuza Balk je skoro to isté, iba že je mladá a neskúsená ako aj Uma Thurman ale z jej tá nevinnosť a čištota nevyžaruje, skôr hlúposť a najivita. Meg Tilly naprosto nezvláda postoj valmontovej milenky, či po estetickej či dúševnej stránke. Strašne fádna žena bez života a iskry, na rozdiel od dokonalej Michelle Pfeiffer. Pre ňu by sa asi každý obetoval. Majstrova réžia po úspechu Amadea akoby pochladla, nie je to ten Forman čo sfomoval súboj Diabla a Boha. Tu sa však zamotáva v nevýrazných scenériach a nudnosti. No aj majster sa sem tam utne, len nepochopím ako je možne že vznilki dva filmy na takú istú tému v ten istý čas. A prečo Forman netrval na zmene témy ak vedel, že to bude o tom istom a šiel do toho. Chcel si hádam dokázať že sa mu to nemôže stať. No v živote aj vo svete filmu to neosereš, po sláve a úspechu, príde isto pád. Veď to podobné sa stalo aj Kubrickovi keď chcel točiť Napoelona, jeho sen zrealizoval niekto iný tak radšej zvolil inú tému a vzšiel z toho Barry Lyndon. Tak nepochopím kde sa tu stala chyba, Pane Formane?

Ďáblův advokát (1997)

Laicky ukázané kto vládne dnešnému svetu a za kým vlastne ideme a koho nasledujeme. Odvraciame tvár Bohu a nechávame sa unásať na rieke klamstiev a viery o príchod lepších časov. Tie už boli a nevrátia sa, ľudstvo už dávno zapredalo svoj osud. Nastala doba na čakanie totálneho konca ak nenastane zmena v ľudoch. Diabol nebol nikdy humanista a ani sa ním nechce stať, ide mu len o jedno. Presne ako to trefne vystihol Al Pacino, je to jeho doba, on je ten ktorý diktuje kolobeh tohto skruveného sveta prepadajúceho sa do hlbín pekla. On nie je ten ktorý sa len prizerá ale knocautuje ľudské plemeno na kolena pred tvár Boha. Aby on videl komu dal prednosť pred ním a komu bolo v tomto smere ukrivdené. Tak či onak smeruje tento svet či chceme či nie do pekných sračiek. A stačí len tak málo. Ráno vstať, pozrieť sa na seba pred zrkadlom a povedať NIE! A dať tým šancu na zmenu, druhej strane, pokiaľ nebude na nápravu a záchranu príliš neskoro.