Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Moje kritická část by se klidně detailně rýpala v nedostatcích. Například v tom, že mi ze všech třech filmů přijde nejmíň koherentní, že dialogy nejsou zdaleka tak silnou stránkou jako dříve, nebo třeba že muziky je někdy až příliš. Ale je to zbytečné. Nehledě na to, kolik nedostatků bych dokázal vyštrachat, stejně nakonec vždy skončím u toho, že jsem na plátně právě viděl vysněnou a od srdce natočenou rozlučku s teď už asi nejlepší vícedílnou franšízou Marvelu (fight me) s neuvěřitelně procítěným VÝVOJEM POSTAV. Jamesi, klobouček, jsi na vrcholu. Plný počet. // IMAX // orig. znění // 3. 5. 2023 // 95%

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Sam Raimi z toho doslova stříká, a vidět Marvel Universum v hororovějším nádechu je docela osvěžující. Bohužel je spousta scének ve výsledku pouze audiovizuální ukázkou těch hororových prvků a příběh samotný je strašně útržkovitý a tak trochu samoúčelný. Ve výsledku dostáváme vcelku průměrnou Marvelovku, která si rozhodně ukousla větší sousto, než dokázala polknout. Což je škoda při námětu s takovým potenciálem. Čtrvrtá hvězda s odřenými cípy je za tradičně dobrého Cumberbatche a hlavně skvělý výkon Elizabeth Olsen. // 2D // orig. znění // 6. 5. 2022 // 70 %

Ježek Sonic 2 (2022)

Viděno v kině dvakrát. První projekce mě odrovnala, z kina jsem odcházel v takovém nadšení a rozpoložení, jaké mi naposledy zprostředkovala snad Bohemian Rhapsody. Velké nadšení přetrvává i po druhé projekci, nicméně jsem si díky ní vyjasnil pár věcí. 1. Jako celek je to velmi zručná filmařina, protože se jedná o perfektní rodinný film, který zároveň neskutečně potěší oldschool fanoušky Sonica. 2. Největším problémem je přetažená stopáž kvůli zápletce s lidskými postavami (+ jedné taneční scénce). Tady se mělo stříhat, akce je zbytečně nasekaná a některá místa nudí. 3. Pár pasáží a zejména poslední cca dvacetiminutovka jsou opravdu velkolepé. Nebál bych se to přirovnat k takovým Marvelovským Avengerům pro menší – sám jsem byl přikovaný do sedačky, a jen si představuji, co asi museli prožívat ti menší. Jsem nesmírně rád, že právě toto pro ně Sonic bude ztělesňovat. Tak jsem se cítil jako malý já u skvělých chvil strávených s hrami, seriály, komiksy... Vítejte v klubu děcka. 4. Jim Carrey se (opět) našel. Teď už můžu s jistotou říct, že je skvělý Robotnik. – – – Závěrem se ještě sluší dodat, že z pohledu fanouška série je pro mě tento film splněný sen. Skvěle ztvárněné postavy, hromada odkazů na hry apod. - vše vytvořeno s neskutečnou láskou a respektem k předloze. Mě tímto naplnil radostí a získal si v srdci speciální škatulku, což je přesně to, co jsem si kdy od filmového ztvárnění Sonica mohl přát. Za tohle plný počet (objektivně by to bylo na 7.5/10). // 2D // orig. znění // 31. 3. 2022 + 2. 4. 2022

Ježek Sonic (2020)

Je mi jasné, že se zase rozepíšu a že náhodný čtenář na tento můj "výlev" nejspíš nebude zvědavý. Proto si dáme nejdříve supersonické review: Shrnuto podtrženo zábavný a nenáročný rodinný film s celkem generickým a v některých pasážích ne zcela logickým story, ale až překvapivě dobrými akčními pasážemi a fungujícími emocemi. Animace je na slušné úrovni, postavy Sonica a šíleného doktora ztvárněny skvěle. Délka tak nějak akorát. Vřele doporučuji pro: rodiny s dětmi, dlouholeté fanoušky Sonica, dlouholeté fanoušky Jima Carreyho. U dospěláka bez nějakého pouta k postavě nebo Jimovi to bude hit or miss...ale v kině stejně teď nic pořádného nejede... review ala želva: Kdyby mi někdo ještě před půl rokem tvrdil, že se z toho vyklube slušný film, tak bych vrtěl hlavou. Ale opak se stal pravdou. Ano, na ceny BAFTA to nebude. Jsou tam některá místa, kde se film úplně nemůže rozhodnout pro koho je, scénář někdy po logické stránce drhne, vtipy občas padnou na úrodnou půdu, jindy ne...ale sakra na druhou stranu je tu skvělá akce, napínavé a emotivní pasáže (které fungují! ó a díky Ódine - nejsou zabité zbytečnými a nucenými vtipy - dívám se na tebe Marvele!) a skvěle ztvárněné postavy. Mimo jiné i díky snad už dostatečně prodiskutované grafické předělávce je v tomto filmu Sonic naprosto báječný. V zahraničních recenzích se teď skloňuje "nejúpěšnější videoherní přeďelávka." Ono je to možná ale celé až moc velké zjednodušení. Budu si trochu nabíhat na vidle, ale alespoň část fanoušků by mi potvrdila, že celá tahle videoherní značka krom svých začátků jaksi nedostává očekávání, až na jisté světlé záblesky tu a tam. Co tím chci říct je, že si nemyslím, že předloha je sama o sobě příběhově až na výjimky nějak dobrá. Podle mě to, co lidi u Sonica drží, je právě sám "modrý ďábel", ta postava samotná (respektive jiné postavy z universa). A to je dle mě celý klíč úspěchu, proč film dopadl nad očekávání. Věrnost předloze přímo co se týká Sonica, je totiž bravurní. Je to TEN drzý a mírně nafoukaný modrý ježek, který ale pomůže přátelům kdykoliv, když je nouze...a v tomhle filmu navíc s úžasně fungující nadstavbou samoty a potřeby přítele, která jako origin story zrovna u Sonica šlape báječně. Pro mě osobně je tenhle Sonic přesně takový, jakého bych si (minimálně) ve filmu přál. S Jimem Carrym jsem si také prva nebyl moc jistý a byť to není úplně stoprocentní Robotnik z her, tak se za tohle ztvárnění můžu klidně postavit, líbilo se mi. James Marsden v roli šerifa taktéž super. V diskuzi jsem se už dříve rozepsal o tom, že na filmu jako takovém vidím ještě několik důležitých aspektů: 1. rodinný film s nenáročným poselstvím, které ale zahřeje u srdce...bez nucené výchovy diváka – typ rodinného filmu, které aby člověk už skoro hledal mikroskopem; 2. Pocit zadostiučinění pro fanoušky, díky kterým šel bez nadsázky film o úroveň výš (a samozřejmě díky režisérovi a animačnímu týmu, kteří udělali dosud nevídané a mají můj obrovský respekt). Krásná ukázka toho, že divákům se má naslouchat! (dívám se na tebe, "Disney"). 3. Možná zlomový bod pro frančízu Sonica, který může nadsazeně "vstát z mrtvých"... má otevřený prostor k novým dobrodružstvím s (pevně věřím) rodící se novou generací fanoušků... Od srdce by to bylo plných 5. Objektivně(ji) jsou to slabší 4. // 2D // orig. znění // 21. 2. 2020

Jak vycvičit draka 3 (2019)

Podle ohlasů tady i jinde mi přijde, že závěrečný díl trilogie dostává zatím "treatment" druhého dílu, teda že se celkově líbí ale nedosáhlo se kvalit předchozích dílů a velkých očekávání. Já si myslím, že stejně jako u dvojky se časem dojde k tomu, že to nikdy nemělo být o překonávání nějaké laťky ale o završení jednoho fantastického příběhu o přátelství Škyťáka a Bezzubky a jejich sebenaplnění. A přesně to nám Hidden World servíruje. Zdůrazňuji, že s mnoha výtkami souhlasím, ale o tom, proč i vůči nim dávám plné hodnocení a proč si myslím, že poslední díl je stále topkou mezi animáky pro fanoušky i nefanoušky, až později, v podrobnějším komentáři. // 2D // orig. znění // 21. 2. 2019

Solo: Star Wars Story (2018)

Skvělá odbočka a origin story, které by oldschool fanoušci mohli docenit více, než novou trilogii. Solo se nese v podobném duchu jako Rogue One a přidává navíc i příběh jedné ze stěžejních postav ságy SW, Vše se opět odehrává zjednodušeně řečeno "na ulici", což Hanu Solovi vyloženě svědčí a jeho ztvárnění bylo slušné. Harrison Ford je sice jen jeden, ale Alden Ehrenreich je "hned druhý". I postavy se v průběhu času vyvíjí a možná je právě dobře, že jsme nedostali zcela stejného Sola jako po x letech. Charakter Hana Sola naopak zůstal zachován a řekl bych byl i víc prozkoumán...Scénář, byť trochu stupidní a povrchní jako u Last Jedi, jako celek funguje a přinesl i dost více či méně čekaných zvratů...Velmi potěšily některé pasáže, jako např. seznámení s Chewbaccou a vůbec i chemie mezi jím a Hanem je vystižena na jedničku. John Powell se soundtracku zhostil bravůrně a už se nemůžu dočkat, až si ho poslechnu zvlášť. Celkově skvělá jednohubka a velké překvapení po problémech s produkcí. Tyhle příběhy z lidu, malé konflikty na pozadí velké války se mi mooc zamlouvají. Ano, šlo by jich natočit hodně a je to dojnička na peníze (i když, o finančním úspěchu těchto bočních dějových linek těžko hovořit, vzhledem k návštěvnosti...), ale momentálně to celé působí tak nějak svěžeji a uvěřitelněji, než Disneyho SW. // 2D // orig. znění // 28. 5. 2018 // 85%

Planeta Česko (2017)

Dokumentů o české přírodě je stále neomluvitelně málo. Neočekávejte BBC kvalitu a budete spokojení... Planeta Česko se vydává trochu jiným směrem, protože jsou nám jednotlivé pasáže představovány na pozadí "příběhu" Mariána Poláka, který je však podle mě pro film jako celek naprosto stěžejní, protože podtrhuje ústřední myšlenku filmu - že "divočinu" lze nalézt i tam, kde bychom ji nečekali, že si příroda vždy najde cestu jak vybudovat nový systém, s novými vztahy a že možná právě to je jednou z hlavních charakteristik "divokého". Navíc mám od přednášek a fotografických seminářů Petra J. Juračky docela slabost pro příběhy probíhající na pozadí vzniku přírodovědných dokumentů a fotografií, ačkoliv samotná příroda je samozřejmě pořád v dokumentu tím hlavním. Záběry jsou velice pěkné a kdo se někdy nějakým způsobem nevěnoval obzvlášť focení fauny, tak možná nepochopí, jak pracné je jejich získávání. Jako celek to působilo sice trošičku "česky kýčovitě" a takový dojem podtrhla i (byť skvělá) hudba a pak závěr dokumentu, ale přese všechno to zanechalo dobrý dojem. // 2D // orig. znění // 13. 5. 2018 // 75%

Deadpool 2 (2018)

Vtipné. (Yes, that's just lazy writing) Aneb jak mrtvý bazén nenechal suché Marvel universum, DC, Star Wars, Kanadu, svůj oblek a bůhví co ještě. Prokletí druhých dílů se (opět) nekoná. Jako slepenec gagů to funguje dokonale a srandy je snad větší kopec než minule. Překvapivě dobře funguje i pár vážnějších scén. Chybí ovšem nějaká provázanější dějová linka. Ne, že by to tak strašně vadilo, ale nevím nevím, jak dlouho s tímto schématem dokáže Deadpool zůstat na výsluní. // 2D // orig. znění // 23. 5. 2018 // 80%

Tiché místo (2018)

Dobrý originální horor. Skvělé využití postavy Regan a některé scény - porod a kukuřičné pole obzvláště výživné. Jenom jsem trochu bojoval s tím, jestli je tu využití klasické neřesti hororů, hlasité hudby a zvuků, opodstatněné (a tak trochu geniální) a nebo je jenom výsledkem líné a nedomyšlené práce. Svět jako takový, pokud půjdeme do hloubky, úplně nefunguje a dostává se do mnoha logických pastí, což je škoda. Ale v jeden a půl hodinové stopáži se toho moc stihnout nedá. Skoro si to říkalo o seriál... // 2D // orig. znění // 2. 5. 2018 // 75%

Avengers: Infinity War (2018)

BEZ KONKRÉTNÍCH SPOILERŮ. ? ??? ! ? !! ?????????? Překvapivě konzistentní a konzistentně překvapivé. Perfectly balanced. Bratři Russo dokázali nemožné a připravili pro nás doposud nejlepší superhrdinskou týmovku. Nejenom, že všechno skvěle šlape po stránce děje, který nepřestává překvapovat, ale všechny postavy dostaly tak akorát prostoru a celkově se jejich spojení dohromady velmi vydařilo. Tedy krom Thanose, ten má prostoru habaděj, ale ať si jej klidně vezme všecek! Filmy z komiksů mají konečně záporáka, kterého si zaslouží. Thanos není jenom řadový zabiják, který vraždí na potkání, protože může, ale má zajímavé pozadí, zajímavé motivy...Vzhledem k tomu, že je Infinity War prvním dílem ze série, která otvírá cestu nové éře Marvelu, udělal přesně to, co měl. Nenechal kámen (nekonečna) na kameni (nekonečna) a nechal nás ve velkém napětí, jak to všechno dopadne...Mě tedy trochu i ve strachu, protože se bojím, že si Marvel urval až moc velké sousto a klička zpět ve stylu "všechno bude zase v pořádku, jenom jsme vás napínali" by mi po tomto už připadala laciná a ubrala by i na dojmu z tohoto dílu. Poprvé jsem měl u Marvelu pocit, že jde fakt do tuhého a že jde o kejhák. Prosím, nechte mi něco z toho pocitu. Toto a ještě fakt, že bych si přál, aby nebyla ani potitulková scéna, protože by to do toho ticha po projekci sedlo jako prdel na hrnec, je důvodem, proč do vidění druhé části zůstanu na opatrných 4,5 hvězdách. // 2D // orig. znění // 25. 4. 2018 // 90% Edit (13.5.): Viděno v kině podruhé, ačkoliv se mi první půlhodinka filmu zdála tentokrát trochu více táhlá a nudná, tak to spolehlivě zbytek filmu vynahradil. Bylo to snad ještě více údernější a napínavé než napoprvé... některé hlášky už ztratily kouzlo momentu překvapení, naštěstí spolehlivě pobavili Strážci s Thorem. Plný počet asi přece jen zasloužený.