Focus (2015)

Mením tu hodnotenie už tretí krát. Film som videla včera, skoro celý ten čas to bolo pre mňa wau, niečo super prepracované a zaujímavé. Bavilo ma pozerať sa na triky, ktoré dokážu hlavné postavy, sledovať gangy zlodejov, vnímať ich inteligenciu a výhody oproti bežným ľudom. Ich klamanie, herectvo hlavných hrdinov. Priznám sa, že film som ohodnotila na 5* kúsok pred koncom a nechápala som prečo sa nepáčil až tak aj ostatným. Potom sa tam zamotal ten romantický presladený a aj dosť tuctový koniec, čiže som prehodila na 4*. Dnes ráno po uležanom filme v hlave mi došlo, že to je vlastne taký ten bežný priemer na 3*. Viem si predstaviť veľkolepé ukončenie tohto zozačiatku perfektného filmu, akurát by som zmenila celý ten koniec. Určite by zostal takisto plný klamstva a oddania pre toto "zlodejeské" povolanie. Trošku mi zozačiatku pripomínal film Podfukári, ktorý bol síce zameraný na iluzionistov a mal trošku iné čaro. Jednoducho pre mňa je smutný alebo "chrapúňsky" koniec viac na zapamätanie a viac ma osloví než nejaké happy endy a šťastné love story. Každý má svoju šálku kávy.

Padesát odstínů šedi (2015)

Jedno veľké ojojój v nie najlepšom zmysle slova. Úprimne keby píšem komentár včera hneď po filme, tak asi sa zmôžem na jednu krátku vetu s obsahom vulgarizmov. Ale poďme k “plusom” filmu. V prvom rade perfektná hudba, elegancia (myslím, že za toto môžu najmä produkty značky Apple umiestnené vo filme- áno študujem marketing), sympatickí herci, ktorí v úvode filmu vytvorili určité napätie a iskrenie. A tak vlastne super začiatok. Ale ako film pokračoval stále viac to upadalo a akoby ani nedávalo zmysel. Po strede som len znechutene sedela v kresle a myslela stále na to, že to nemá pointu. A záver? Pomätený- jednoducho katastrofa, vzhľadom na to, koľko bolo tomuto filmu venovanej pozornosti. Výmena názorov, otázky bez odpovedí, ona to chce zažiť, zažije to, pošle ho do hája… WHAT THE FUCK?! Ja som vlastne odišla z kina s tým, že on je chorý, ona je chorá tiež a autorka zrejme tiež (nie som človek, čo posudzuje bez prečítania, takže chcem sa k tomu dostať. Možno to bola naozaj len zlá fimová podoba). Ženy budú vychádzať z kina nadržané?! Ou, no myslím, že pohľad na film mi ozaj stačil…

Upír Nosferatu (1922)

Čas vo vlaku mi pri tomto filme ušiel naozaj fajn. Prostredie a postava upíra Nosferatu na tú dobu s jej možnosťami by som povedala perfektná. Neviem, či to je tým, že som predtým videla novodobé prevedenia, ale miestami mi to prišlo aj komické. A pochybujem, že filmárom o to išlo. Bol to, predsa len nemý film a niektoré výrazy hercov, mi prišli jednoducho až moc nútené a sem tam som na to musela myslieť. Ale inak nemám čo vytknúť.

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014)

Na začiatok, bude asi najlepšie, jedno veľké waw! Že niekedy budem takto uchvatená zo spracovania tejto ságy by som nepovedala. Prečo? Jednoducho komercia. Z každej strany sa to na vás hrnie a vy máte skrátka po čase už nejako zafixované, že to "musí" byť dobré a hotovo. Ćo sa týka predchadzajúcich dvoch filmov, nie nemôžem povedať, že by boli zlé. A áno dala som im vyššie hodnotenie, lenže toto bolo o inom... Povedzme si na rovinu, že námet (teda knižná predloha) všeobecne Hier o život je zaujímavá a má niečo do seba. Večná nespravodlivosť ľudí z "hora", nespravodlivosť na svete, ktorá je tu doteraz. Ľudom je táto tematika blízka i keď to nie je v dnešnom svete (zatiaľ) až také kruté, že by sme robili hry/súťaže na život a smrť. Podľa mňa je jedno, ktorý diel si pozriete, ak si ho pozriete a chvíľku pozeráte, tak niečo vám určite ľúto príde. Už len, keď sa vžijete do niektorej postavy. Od začiatku tejto filmovej ságy mi ten svet, prostredie v ktorom žijú ľudia z "nižších" vrstiev pripadal taký šedý a chladný, ale vráťme sa späť k Drozdajke 1. Všetko mi tu prišlo perfektne spracované a všetko mi tu prišlo presvedčivé. Drozdajka vtiahne diváka do deja a prežíva všetko s hlavnými postavami. Cíti ich bolesť, vidí ich odvahu a vníma ich vzájomne vzťahy a prepojenie. Pre mňa osobne je najsilnejší asi vzťah Kattnis a Gala alebo lepšie povedať Gala ku Kattnis. Toto je oveľa väčší a silnejší druh lásky, ako tá ktorú prežívajú Kattnis a Peeta vzájomne. Gale jej dáva možnosť výberu a dopredu vie, že to nebude on a dokonca bojuje za jej lásku k Peetovi. A možno ešte scéna, kde ho Kattnis pobozká a jeho to bolí viac, akokeby to vôbec nespravila (kto videl, chápe)... Skvelé herecké výkony samozrejme nechýbali. Keď si spomeniem na prvú časť filmu, kde mi Jennifer Lawrence, moc sympatická nebola a prišla mi ako nejaké dievčatko s vrkočmi, ktoré sa mi tam nehodilo. A teraz sa pozriem znova, ako očaruje opäť v tej istej úlohe a dokazuje, že jej právom patrí. Od chvíliek, ktoré vás dojmú (Kattnis spieva pri rieke pieseň Hanging tree), cez chvílky, kde sa vám zastavuje dych (najmä počas bojov, ktoré vyzerajú veľmi reálne), po chvílky, kde sa musíte pousmiať (to je najmä pri tej svetoznámej obrovskej mačke, ktorú vlastní sestra Kattnis). Asi jediné čo by som vytkla je, že to malo skončiť v inej časti fimu, vlastne chvíľku som tam aj čakala tiutlky. Keby boli ukončili prvú časť Drozdajky v scéne, kde vyšinutý Peeta zautočí na Kattnis bola by to dokonalosť! Oh jasné, ešte, aby som nezabudla na super sountrack!

P!nk Live v Melbourne (2013) (koncert)

Tá žena je snáď z gumy nie?! Proste skvelá show, nie je čo dodať!

Let's Dance All In (2014)

Okey, takže poďme na to. V prvom rade by som tu vyzdvihla asi trochu inú štruktúru príbehu, na akú sme vždy zvyknutí- čiže všetko bude nejako tip top, počas celého filmu začatá love story a neviem čo... Nie síce úplne odlišné, keďže to je predsa len Let's dance, ale aspoň čiastočne. Stretneme sa tu so starými tvárami, ktoré už nie sú také nadšené, ako pri poslednom dieli. Áno, prišla na rad tvrdá realita a život. Konečne trochu realistickejšie- Sean je so svojou predchádzajúcou "láskou" rozídený, keď chceš bývať- musíš pracovať (nie vždy je tá práca ružová), nie v LA ti nepadne všetko do náručia- ako sa hovorí a áno sem tam to býva v televízii zmanipulované. Hudba, choreografie, tanec všetko ako má byť a hlavne žiadne komplikované zápletky. Ďalšia vec, čo ma potešila je, že dvaja hlavní hrdinovia sa prvý krát pobozkajú a vlastne dajú dokopy až pri poslednom záverečnom súboji. Tento krát to bolo ešte viac o tanci, o rodine, ktorú máš v svojej tanečnej skupine a hlavne viacej reality takže za 4* !

Transcendence (2014)

A takto to dopadne, keď sa niekto začne hrať na Boha... každopádne zanechalo dojem a niečo, na čo sa nedá len tak zabudnúť. Koniec koncov, ľudia si predsa dokážu niekedy zmyslieť naozaj čokoľvek, takže nič nie je vylúčené...

jOBS (2013)

Moje očakávania ako fanúšika apple boli samozrejme veľké. Po neskutočnom množstve prečítaných článkov o tomto filme a sledovaní Aschtona Kutchera ako sa poctivo pripravoval na svoju rolu, plus neskutočná podoba so Steveom Jobsom moje nadšenie ešte zväčšili. Nakoniec to bol zaujimavý film- sledovať ako vznikajú vecičky, ktoré sa približujú k dokonalosti, keď ich držíte v rukách a trochu viac sa priblížiť k myšlienkovým pochodom génia. Herecké výkony boli naozaj také, že sa im nemá čo vytknút no i napriek tomu, neviem prečo, film vo mne zanechal zvláštny dojem. Boli tam časti, kde som prestávala byť zaujatá a nevnímala som, ale o pár minút prišlo niečo čo ma znova vrátilo do deja. Preto som na začiatku uvažovala nad hodnotením 3 hviezdičiek. Ale tomuto filmu sa to jednoducho spraviť nedá. Najmä kvôli neskutočne úžasným, inšpiratívnym myšlienkam a výrokom, ktoré v ňom boli tak často používané, ale aj za úplne záverečnú scénu s fotkami, ktorá nasleduje hneď po filme. Dojalo ma to.

Vánoční koleda (2009)

Miestami nezáživné a miestami dosť nudné, ale má to naozaj dobrú myšlienku. Väčšina deja sa odohráva v temnote, čo na mňa pôsobilo až depresívne a asi by som to menším deťom nepustila. Ale na záver, keď sa odohrá klasický happy end sa dá nad tým pousmiať a malo to pointu takže hodnotím také slabšie 3*.

Spring Breakers (2012)

Tak toto...jedna veľká bieda povedala by som, že až strata času. Vyzeralo to naozaj dobre, herecké obsadenie bolo lákavé, námet sľubný, ale fakt neviem o čo tam išlo. Štyri kamarátky idú na prázdniny, kde si chcú poriadne užiť a vykľuje sa z toho kolotoč alkohol, drogy, orgie, vulgarizmy a gangstri. Dobre, všetko by sa dalo keby to malo nejaký príbeh, ktorý tam chýbal a pointu o čom to vlastne malo byť alebo aspoň na čo sa tam malo poukázať, možno ponaučenie...ale nič. Prepchaté oplzlosťami, ktoré boli tak časté až to bolo nudné a trápne. 1* len za to, že niektoré herečky mám rada a za pesničku od Britney Spears, ktorá tam zaznela.

Ovládací panel
50. nej uživatel USA