• Krátkometrážní

Spring (2014)

Tak jo, s odřenýma chapadlama dávám nakonec čtyři hvězdy. Je tu hrozně moc věcí, které mi neseděly, a to zejména ta křečovitá snaha vše vysvětlovat, která je dost v protikladu především k tomu, jak málo má hlavní ženská postava své tělo pod kontrolou. Na rovinu jsem čekal spíše mystičtější pojetí zápletky a méně doslovnosti. A toho hororu tam vlastně taky moc není. Zachraňuje to ale vcelku dobrá chemie ústřední dvojice, byť teda opět s velkými výhradami. Ale i přesto, jak moc se film rozchází s mými očekáváními, nakonec nemůžu neocenit, že někdo natočil takhle svébytnou romanci, která svým způsobem funguje. (Malé čistě osobní plus pak dávám za to, že se k mému velkému překvapení film odehrává na několika místech, která jsem shodou okolní nedávno navštívil.) 7/10

Za zdí zahrady (2014) (seriál)

Velice unikátní počin. Desetidílná série, která z nějakého záhadného důvodu dostala zelenou na dětstké televizní stanici, která tedy je o dětech, ale vlastně vůbec není pro ně. Je až k neuvěření, že tomuhle seriálu stačí pouhé necelé dvě hodiny, aby vyčaroval fungující příběh, tajuplnou atmosféru, prokreslené charaktery i naprosto děsivého záporáka. Nadto silný smysl pro detail - vyplatí se zhlédnout opakovaně. A animace a hudba jsou zkrátka nádherné. Pro podzim snad není lepší volba.

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Vzhledem k tomu, že jsem svého času strávil až stovky hodin ve videohrách jako je Baldur's Gate (2), mi bylo už předem jasné, že jsem cílovka. Ale rozhodně si myslím, že si jej užijí i lidé univerza neznalí, dobrých fantasy filmů je opravdu málo a tenhle k nim patří. Nadto je osvěžující vidět adaptaci, jejíž tvůrci mají originální látku rádi, což v dnešní době zdaleka není samozřejmost. Zvlášť vyzdvihnout si pak zaslouží magie. Narozdíl od všech těch Harry Potterů a podobných není o tom, že po sobě kouzelníci střílejí projektily nebo paprsky z hůlek jako kdyby to byly pušky (to je fantazie...), v Dungeons & Dragons je magie nápaditá a zábavná a má svá vlastní pravidla, kterých se drží. Někteří lidé namítali, že by snímek mohl být kratší, já bych si jej naopak přál trochu roztahanější, uteklo to celé až příliš rychle. 8/10

Labyrint (1986)

Po nějakých deseti nebo více letech viděno znovu (tentokrát v kině). Zřejmě jsem k tomu musel nějak dozrát, i ty nejvíce "dětské" části mě nakonec bavily, byť bych se teda zdráhal to nazývat pohádkou, protože ty nejlepší scény (bál, finální konfrontace) děti nemůžou docenit. A ten příběh je stejně tak trochu sekundární, hlavní předností je zcela určitě audiovizuál a triky, kdy jeden fantastický nápad střídá další. Jim Henson, Terry Jones, David Bowie, Jennifer Connelly... takovýhle film opravdu mohl vzniknout jen v těch osmdesátkách. A určitě nejlepší Bowie ve filmu. 9/10

Spider-Man: Bez domova (2021)

Když člověk moc nepřemýšlí nad tím děravým a líným scénářem (i na poměry Marvelovek), tak je to vlastně příjemná fan service s několika opravdu dobrými hereckými výkony ve vedlejších rolích. Co se však samotného multiverse týče, animovaný Spider-Man: Into the Spider-Verse (2018) to zvládl podstatně lépe.

8 Out of 10 Cats Does Countdown (2012) (pořad)

To soutěžení samotné je mi jaksi ukradené, ale co se děje mimo něj (tedy po převážnou většinu stopáže), pro mě představuje jeden z vrcholů současné televizní zábavy. Oblíbení hosté - Sean Lock ( <3 ), Bill Bailey, David Mitchell, James Acaster, Richard Ayoade.

The Late Show with Stephen Colbert (2015) (pořad)

Přiznávám, že v porovnání s jinými late night shows jsem toho z Colberta tolik neviděl. Možná to dříve bylo lepší, dnes se na to ale fakt nedá dívat - jakmile dojde na nějaké "nebezpečnější" téma, hostitel začíná uhýbat, maří jakoukoli flow rozhovoru a celé je to vyloženě nepříjemné. Mám pocit, že tak jediné, co je dovoleno, je vzájemné poplácávání se po ramenou a všechny zlé fóry musejí mířit výhradně na republikány. I ten často falešně se smějící Fallon působí vedle Colberta podstatně upřímnějším dojmem.

Interpol: If You Really Love Nothing (2018) (hudební videoklip)

Jeden z nejlepších klipů jedné z mých dlouhodobě nejoblíbenějších kapel... 9 out of 10 MCZs in their twenties would fall for someone like her again

Bill Burr: I'm Sorry You Feel That Way (2014)

Gervaise i Chappelle mám rád, ale Bill Burr je zkrátka nejvíc a tohle je jeden z nejlepších současných stand-upů vůbec. A stále aktuální. "And I’m not saying what these people did wasn’t offensive. I’m not sayin’ that shit. What pissed me off was at no point during all of these stories did anybody address their age, you know? They’re fucking old, you know? What did you think they thought?" 10/10

Archer (2009) (seriál)

První čtyři série naprosto super. Kulometné dialogy a vůbec slušné ratio gagů ne na epizodu, ale spíše na minutu. A k tomu občas opravdu našlapané akční scény. Nevyhnutelně ale muselo dojít k únavě materiálu, i tak se ale pátou až sedmou stále drží (a ta sedmá je opravdu dobrá). Pak se ale tvůrci kdovíproč rozhodli ne pro jednu, ale hned pro tři sezóny odehrávající se ve snech a jen tak mimochodem přitom zahodili to nejcennější, co měli - ustavené charaktery a jejich vzájemnou chemii (v těch snových se totiž přizpůsobuje dle potřeby). Zatímco ve starších sériích byly obvyklé skvělé tématické epizody (nebo dvou/troj díly), tady se takový nápad roztáhne přes celou jednu sezónu a podle toho to taky vypadá. Vtipy tak dva za díl a celé se to nějak hrozně moc vleče - dokoukal jsem jen pár dílů a mé hodnocení seriálu se na ně nevztahuje. Snad ta chystaná jedenáctá (a asi už poslední), která se má vrátit k původní časové ose, seriál nějakým důstojným způsobem zakončí, protože si to Archer určitě zaslouží - dá se říct, že patří mezi průkopníky odvážnějších animovaných seriálů pro dospělé, a pomohl tak vyšlapat cestu pro všechny ty Ricky & Morty, Bojacky a další. Jen škoda, že tvůrci zbytečně ztratili tři roky a spolu s nimi i podstatnou část fanouškovské základny. El Secuestro, Heart of Archness, El Contador, Lo Scandalo, The Honeymooners. 9/10