• Krátkometrážní

Les Kiriki, acrobates japonais (1907)

Oceňujem farebnosť a triky s peknými choreografiami, no to je celé, čo je na tomto filme zaujímavé.

L'éclipse du soleil en pleine lune (1907)

Sprvoti stojatá kamera, neskôr úchylný živý Mesiac a Slnko, potom náhoda s pádom do sudu hlavou, zaujímavé, bláznivé, no našťastie nie úplne jednoduché a ako taká polokomédia to mohlo byť kedysi v pohode.

Katsudō shashin (1907)

Každý nejak začínal a navyše je toto začiatok celej japonskej animovanej tvorby, čo je veľká udalosť. Síce krátke, nie veľmi kvalitné, ale ak to zoberiete v historickom a geografickom, či politickom rozmere, tak to rozhodne netreba haniť.

Zač jsme bojovali (1994) (seriál)

Slzy som mal v očiach, česť im a sláva naveky. Celkom podrobný opis československých legionárov a ich pôsobenia na západnej a južnej fronte v Európe proti Centrálnym mocnostiam a na východnej v boji proti boľševikom. Síce ich nezomrelo toľko a ani toľko nebojovalo ako v boji za Rakúsko-Uhorsko, či iné štáty proti ktorým legionári bojovali, no práve oni stáli na víťaznej strane, práve oni sa veľmi zaslúžili za osamostatnenie našich národov a za našu slobodu. Úctu si zaslúžia všetci, všetci chceli dobro, niektorí nevedeli čo konali, či boli donútení, iní išli z presvedčenia, no vojnu nevymysleli. Možno tam mohlo byť zahrnuté aj obdobie pred vojnou či po vojne trocha viac, ale aj takto to je asi to najlepšie, čo som o tých udalostiach videl.

Nebe a peklo (1963)

No musím sa priznať, že od Kurosawu som čakal viac než len obyčajný kriminalistický film natiahnutý na takmer dve a pól hodiny s jednoduchým prípadom únosu vedúcim až k vypátraniu a potrestaniu vinníka bez nejakého mimoriadneho konca, navyše trest smrti neuznávam, takže toľko k samotnému koncu. Samo o sebe je to presvedčivo spracované, dej je pútavý, logický, no v priebehu času film podľa mňa veľmi neobstál a podobných by sa dalo nájsť mnoho.

Le Mans (1971)

Možno je pravda, že dlhé roky to bol najlepší film o automobilových závodoch. Po formálnej stránke to je skvelé, po stránke vyobrazenia toho, čo sa deje popri závodoch, či počas samotných závodov to je snáď lepšie než Rivali z roku 2013, no po obsahovej stránke, či po stránke príbehu je to slabunké, teoreticky to preto beriem ako priemerné dielo, ktoré ma úpútalo len akoby povrchom, no nie vnútrom.

Kabaret (1972)

Mierny úlet, veľa piesní, ktoré ma nebavili, príbeh, ktorý ma nezaujal a zas tí nacisti, ach, aspoň že to bolo nenáročné a človek si môže pritom pospať, aj keď ja som nespal asi len vďaka tomu, že som si niektoré pasáže pustil zrýchlene tak, aby sa mi na to aspoň dalo pozerať. Myslím si však, že to nie je v ničom objavné, metaforickosť alebo proste to pozadie je pochopiteľné a je to len také podpriemerné dielo.

Wings (1927)

Prvý film, ktorý získal Oscara za najlepší film, prvý film, kde sa objavila skrytá reklama, navyše film, ktorý stál dosť veľký obnos peňazí a ktorý vojnu neukazuje úplne zle, je tam až príliš veľa nadšenia, nacionalizmu, fanatizmu, nenávisti voči nepriateľovi, ktorého ani osobne nepoznajú, ďalej priam vražedných súbojov braných ako keby to boli hry, proste s niečím takým sa nedokážem stotožniť. Obrazovo a hudobne je to v poriadku si myslím, obrazovo je to teda fakt skvelé, ale to robí asi skôr tá nedávna rekonštrukcia. Navyše ako film s prestávkou to nie je napriek veľkej dĺžke otravné.

Kauza CIA (2006)

Videl som dlhšiu verziu takže mi hrozila aj prípadná poriadna nuda, no film je plný rozhovorov, ktoré poodhaľujú hry, faloš, zbytočné nádeje, chladnokrvnosť a iné tak, ako sa možno tieto veci diali a dejú. Môžete si vravieť, že tá žena by sa tak nikdy nezachovala, lenže pred vyše 70 rokmi tu boli iné dôležité hodnoty, môžete si vravieť, že ten chlap by aspoň niekedy zaváhal, no niektorí sú ozaj ako stroje, keď nastúpia do určitého kolotoča a proste sa nejaký cit a zmysel pre rozlišovanie dobrého a zlého stráca. Eric Roth ako Žid napísal ďalší fantastický scenár, ktorý možno nebude úplne podľa pravdy, no po Mossade tu je ďalšie dielo o CIA, neviem v akom poradí vznikli, no nebál sa toho. Nechápem, čo na tom robil De Niro toľké roky, ale keď už, tak tomu mohli dať nejaký fascinujúcejší obsah, napríklad aký bol v o filme JFK, nečakám, že mi tu odhalia celú pravdu, no mohli sa aspoň pokúsiť viac vžiť do pohnútok, do praktík tajných spolkov, či služieb.

Plynové lampy (1944)

Tak tento mysteriózny film zo zahmleného Londýna si ma nezískal, dej ma nebavil, neupútal, aj keď príbeh je celkom na úrovni. Mohol mať aj viac výraznejších momentov, no atmosféru zvládli.